לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

הדרך אל העם עוברת דרך חזון הריבונות

תנועת הריבונות

הנהגת הליכוד מודעת היטב לכוחו של חזון הריבונות ללכד סביבו את מצביעי הימין ובזה אחר זה מתחייבים בכיריה לחזון ויישומו בקדנציה הבאה.

עיון קל בפרסומי הקמפיינים של המועמדים המתמודדים על מקום ברשימת הליכוד לכנסת מוכיח שוב כי דרכם של המנהיגים לליבו של העם עוברת דרך חזון הריבונות. נראה כי למנהיגי המחנה הלאומי ברור כי מצביעיהם רואים בחזון הריבונות ובחיזוק ההתיישבות עקרונות שרק המחויבים לה יזכו לקולות בקלפי.

בראיונות שונים הביע יו"ר הכנסת, חבר הכנסת יולי אדלשטיין, אמונה לפיה הקנדציה הבאה תתאפיין בקידום חזון הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. כך אמר בראיון לעיתונאי אודי סגל (לפני החדשות ערוץ 13) שם הזכיר כי עד לפני שנים אחדות היה החזון נראה כמנותק מהמציאות וכיום הוא קונצנזוס במחנה הלאומי, וכך אמר גם בראיון ל'ישראל היום', שם פירט כמה מההצעות השונות שיעלו לדיון בקדנציה הבאה.

"הכנסת ה־21 תהיה זו שתתחיל בהחלת הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושומרון", העריך וקבע: "אני לפחות אעשה כל מה שביכולתי כדי שהדבר יקרה". לטעמו המהלך יתרחש "או בסגנון של 'משהו תחילה', כמו מעלה אדומים וגוש עציון, או כל שטחי C, או ביישובים היהודיים ביהודה ושומרון. זה כבר דיון משפטי. יהיו הצעות חוק, אולי יותר מאחת, אבל בכנסת הבאה יהיה אפשר לעבור לצעדים מעשיים. יהיו הרבה ויכוחים מה זה אומר בפועל, כי ברור שאף אחד לא רוצה לספח 2 מיליון פלשתינים. אבל התהליך יתחיל".

על השינוי בדעת הקהל הבינלאומית למד אדלשטיין ממפגשיו המדיניים בשנים האחרונות: "בשנתיים־שלוש האחרונות, הנושא של מדינה פלשתינית לא עלה באף ראיון שנתתי לתקשורת זרה, וגם מנהיגים זרים בקושי מעלים זאת. לפעמים רק מישהו מהאירופאים - וגם אז כדי לצאת ידי חובה. יש פה נפילת אסימון, וגם הממשל הנוכחי תרם את חלקו בכך". 
 
על עמדתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לומד אדלשטיין מכך שמרכז הליכוד קיבל החלטה ברוח חזון הריבונות ו"אף אחד לא מנסה לטרפד את זה ולא היו טלפונים מלשכת ראש הממשלה שזו בעיה מדינית".

אך כאמור, לא רק אדלשטיין אלא גם שאר בכירי הליכוד רואים בחזון הריבונות והצהרת המחויבות אליו הדרך לליבו של העם. השרה גילה גמליאל אף עיטרה את הקמפיין שלה בצילומי מסך המדווחים על ההתקוממות המצרית כלפי דבריה שלה עצמה בראיון ל'ריבונות' שם קבעה כי מדינה פלשתינית יכולה להתקיים לכל היותר בצפון סיני. 

גם בראיון שהעניקה לערוץ 7 חזרה השרה גמליאל על תפיסותיה המדיניות אודות חזון הריבונות. את הדברים אמרה כשנשאלה מה לטעמה צריך להיות המענה המדיני הישראלי לתכנית טראמפ. "צריך להציב מול האמריקאים את העובדה שאנחנו כאן בארץ שקיבלנו את הזכות לשוב אליה. כאנשים מאמינים הם מכירים את הזכות הזו", אמרה השרה והבהירה: "צריך לחתור להחלת הריבונות על יהודה ושומרון. אין מקום לעוד מדינה דיקטטורית במזרח התיכון".

לטעמה הגורמים האמריקאים הנוגעים בדבר, החל מגורמי קונגרס ועד השגריר, דיויד פרידמן, יאפשרו קידום תכנית ברוח זו ומחשבה מחוץ לקופסת רעיון שתי המדינות. עוד העירה כי גם המציאות ברצועת עזה מחזקת טענה ישראלית לפיה אין מנוס מקידום תכנית ריבונות ביהודה ושומרון.

"האינטרס הישראלי הוא למקסם את מה שאפשר במהלך כהונת טראמפ על מנת שנצליח לקבל הישגים משמעותיים שהממשל בארה"ב תומך", דברי גמליאל הסבורה כי בבית הלבן יש כיום פרטנרים לשמיעת וקידום תכניות חלופיות כדוגמת תכנית הקנטונים החמולתיים שיוקמו ביהודה ושומרון, רעיון הקמת האי מול רצועת עזה והקמת מדינה פלשתינית בצפון סיני תוך חיזוקה הכלכלי של מצרים ורעיונות נוספים שבבסיסם העיקרון לפיו ישראל אינה מאבדת את זכותה ההיסטורית והערכית על השטח.

גם השר אופיר אקוניס נשאל בערוץ 7 אודות המענה המדיני הנדרש לתכנית טראמפ וגם הוא שב ומביע עמדה נחרצת סביב חזון הריבונות. "נכנסתי לכנסת לפני עשר שנים ואני ממשיך כשהיעד שלי הוא יישוב יהודה ושומרון, העמקת אחיזתנו בארץ ומניעת הקמת מדינת טרור ביהודה ושומרון. אני לא מאמין בשום מתווה שיש בו מדינה מינוס או מדינה פלוס. ויתור על ארץ המולדת שלנו לא בלקסיקון שלי. כשנותנים לערבים מדינה ביו"ש אתה גוזר התאבדות על מדינת ישראל", אומר אקוניס ומתריע: "הם יחפרו מנהרות לעפולה רעננה וכפר סבא. זה מה שיקרה".

באשר לחשש שמא עמדות שכאלה יביאו לעמעום הידידות עם ממשל טראמפ, סבור אקוניס כי התוצאה תהיה הפוכה: "זה יגביר את הידידות. טראמפ אינו מעריך חולשה אלא עצמה".

כשנשאל אודות עמדותיו של ראש הממשלה נתניהו כפי שביטא אותן בנאום בר אילן, עמדות התואמות לכאורה את רעיון המדינה מינוס, השיב אקוניס: "הליכוד לא תומך במדינה פלשתינית ביו"ש. זו אבן יסוד בתנועה שאני חבר בה".

בכיר נוסף בליכוד מביע עמדות נחרצות נגד רעיון המדינה הערבית בלב הארץ. זהו השר לשעבר גדעון סער שאמר בראיון לערוץ 7 אודות התכנית האמריקאית העשויה להתפרסם: "אני יכול לומר שאמרתי לשגריר האמריקאי, דיויד פרידמן, שאני מתנגד להקמת מדינה ערבית בלב ארץ ישראל. אני סבור שזה דבר מסוכן ולא יביא לא שלום ולא ביטחון אלא להיפך, יפגע בביטחון וביציבות. זה נוגד גם את האינטרס האמריקאי. אני מקווה מאוד שהממשל הזה, ממשל שהוא מאוד ידידותי לישראל, לא יחזור על טעויות שנעשו על ידי ממשלים קודמים כדוגמת ממשלי קלינטון ואובמה, שהציגו מתווים שמתבססים על הקמת מדינה פלשתינית ביו"ש".

לטעמו של סער "צריך ללכת לכיוונים אחרים. הצגתי רעיונות אלטרנטיביים שהם הסדרים אזוריים על בסיס מדינות קיימות ולא על ידי הקמת מדינה ערבית נוספת בלב ארץ ישראל". לדבריו "מאחר ועד לפני שלושים שנה ערביי יהודה ושומרון היו אזרחי ירדן ומי ששלל מהם את האזרחות הוא המלך הירדני, ניתן לשקול זיקה בין האוטונומיה לירדן".

את סכנותיה של המדינה הפלשתינית רואה סער לא רק בהיבט הביטחוני אלא גם בהיבט הדמוגרפי, בהיותה בעלת יכולת לפתוח את שעריה לקליטתם של מיליוני מוסלמים, "זה תרחיש מסוכן מאוד של אבדן שליטה ביטחונית ודמוגרפית", אומר סער המציין כי את עמדתו זו הבהיר בשיחותיו עם השגריר האמריקאי.

"אומרים לנו בצורה קצת דמגוגית, אתם רוצים מדינה דו לאומית? זה כמו להציב בפני אדם ברירה אם להתאבד בחנק או בירייה. לא צריך להתאבד לא במדינה דו לאומית ולא בהקמת מדינה ערבית נוספת. השלטון האוטונומי הפלשתיני יכול שתהיה לו זיקה לירדן במסגרת הסדר אזורי. לא יכול להיות שניתן לאויבים שלנו שליטה ביטחונית ודמוגרפית בשטח".

בדבריו שלל סער גם את רעיון ה'מדינה מינוס' שנשמע בעבר מכיוונו של ראש הממשלה: "הרבה סיסמאות נזרקות. אומרים 'מדינה מינוס', שנעשה מדינה מפורזת מנשק. את אותם אנשים אני שואל, עזה מפורזת אחרי הנסיגה הישראלית? הרה בניין הכוח שם שמאיים על ישראל ואזרחיה רק גדל. אנחנו לא יכולים לעשות דבר דומה ביהודה ושומרון. כנציג ציבור אם אבחר אפעל למניעת סכנה כזו ואפעיל למימוש החלטת מרכז הליכוד להחלת ריבונות ישראל על אזורי ההתיישבות היהודיים ביהודה שומרון ובקעת הירדן. צריך להוריד מהפרק את נושא המדינה הפלשתינית בארץ ישראל. זה לא יקרה ולא נאפשר לזה לקרות. אוטונומיה כן מדינה לא. גם היום יש להם אוטונומיה שבה הם שולטים על תחומי החיים האזרחיים והמוניציפאליים, אבל בתחומי הביטחון והדמוגרפיה לא נוכל לאפשר להם עצמאות".

כאן המקום להזכיר גם את דבריו של השר יואב גלנט שצוטטו בהרחבה במספר כלי תקשורת ולפיהם יפעל לקידומו ויישומו של חזון הריבונות במהלך הקדנציה הבאה. ״אפעל למימוש הריבונות ביו"ש. ההתיישבות היא המפתח לאחיזה לריבונות ולציונות", אמר במהלך ביקור שקיים בשומרון.

השר גלנט הכריז במהלך הביקור: ״באתי לכאן על מנת לומר לציבור בישראל ובמיוחד לתושבי יהודה ושומרון יש לנו זכות היסטורית וצורך בטחוני לשמר אחיזה מלאה בשטח במרחב זה". לדבריו "התיישבות היא המפתח לאחיזה לריבונות ולציונות. מרחב יהודה ושומרון הוא חגורת ההגנה המזרחית של מדינת ישראל". 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הזכירה גם היא בראיון שקיימה באחרונה בעיתון 'בשבע' את הצורך בהחלת ריבונות. "המתיישבים רוצים שנחיל ריבונות ביהודה ושומרון והם צודקים. הם רוצים שיתנו להם את הזכויות המגיעות להם".

חבר הכנסת מיקי זוהר משלב גם הוא בקמפיין ההתמודדות שלו על מקום ברשימת הליכוד לכנסת ציטוטים מ'ריבונות' שם תואר פעלו כמי שמהווה פה פוליטי "לרוב העם שמאס בתעתועי אוסלו ורעיונות ההבל של הקמת מדינת טרור בלב הארץ".

בכיר הליכוד וראש עיריית ירושלים לשעבר, ניר ברקת, התייחס גם הוא לתכנית טראמפ הצפויה להתפרסם בקרוב וקבע כי "'אין מקום לעוד מדינה מלבד מדינת ישראל בין הירדן לים. קונספט שתי המדינות קרס לחלוטין''. עוד הוסיף והביע מחויבות לחזון הריבונות כשאמר: ''מתוך אמונה בצדקת דרכנו ובזכותנו על הארץ, כעת כאשר אני עובר לשרת את עם ישראל ברמה הלאומית, אני מתחייב: אלחם בכל כוחי למען החלת הריבונות על ההתיישבות ביהודה ושומרון כבר בקדנציה הקרובה ואפעל לחזק אותה בתנופת בניה ובפיתוח כלכלי מואץ - כי זו ארצנו״.

גם חבר הכנסת אבי דיכטר, יו"ר ועדת החוץ והביטחון, מי שעד לפני שמונה שנים נשא דברים בדבר רעיון שתי המדינות כאלטרנטיבה מדינית יחידה אותה ראה כסבירה, מביע עמדות תומכות ריבונות במסגרת סרטוני קמפיין הבחירות שלו. בביקור שקיים בגוש עציון הצהיר כי "ככל שהדבר תלוי בי, לא תקום מדינה פלשתינית לצדה של מדינת ישראל".

בתנועת הריבונות מביעים סיפוק לנוכח הדברים המבטאים הפנמה עמוקה של ההנהגה את הלך הרוח הציבורי בחברה הישראלית הקוראת לשים קץ לרעיונות אסלו ולהציב במקומו חזון מדיני ציוני, ראוי, מוסרי וצודק, חזון החלת הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון, אך עם זאת מדגישים בתנועה כי לא די בהצהרות ובהכרזות ועל ההנהגה מוטל נטל ההוכחה.
"תנועת הליכוד והמחנה הלאומי נמצאים בשלטון תקופה ארוכה וכעת עליו להוכיח כי בכוחו לשלוט ולהתוות דרך מדינית היסטורית שאינה רק בלימת רעיונות השמאל אלא קידום התפיסה הלאומית לכדי ביצוע. הרוחות המדיניות בבית הלבן והעיסוק הבינלאומי בסוגיות בוערות אחרות מאפשרות מעבר מהיר מהלכה למעשה. הקדנציה הבאה היא שעת מבחן אמתית להנהגת המחנה הלאומי", דברי יהודית קצובר ונדיה מטר, ראשי תנועת הריבונות, הקוראות לתמיכה מאסיבית במקדמי הריבונות בתוך הליכוד ומחוצה לו.

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

01-02-2019

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
​מאות בני נוער לשר לוין: אל תוותר על ריבונות בקווי יסוד הממשלה
מערכת ריבונות
01-04-2020
מאות מחברי תנועת 'נוער הריבונות' חתמו על פנייה פומבית ליו"ר צוות המו"מ של הליכוד ובה קריאה לקבע את החלת הריבונות בקווי היסוד של הממשלה הבאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות: ריבונות בקווי יסוד הממשלה
מערכת ריבונות
30-03-2020
תנועת הריבונות קוראת לראש הממשלה, לצוות המו"מ מטעמו ולשרי הממשלה לראות בחזון הריבונות על יהודה ושומרון קווי בסיס מחייבים לקראת הצטרפות מפלגות נוספות לממשלה.
ריבונות - כתב עת מדיני
​תנועת הריבונות מציגה: שאלות ידע למתווכח המתחיל
מערכת ריבונות
27-03-2020
תנועת הריבונות ממשיכה את פעילותה על אף הסגר הכללי. במיזם ה'וכחנומטר' קוראת התנועה לבני נוער הצמאים לידע היסטורי ולאומי להצטרף לשורותיה.
ריבונות - כתב עת מדיני
המצה והמרור בצינוק של נתן שרנסקי
מערכת ריבונות
27-03-2020
בימי הבידוד והסגר ולקראת חג הפסח המתקרב מספר השר לשעבר נתן שרנסקי בהרצאה מקוונת מיוחדת על ליל הסדר בצינוק ועל החיבור המתמשך לעם ישראל גם בכלא הסובייטי.
ריבונות - כתב עת מדיני
עידכון פעילות בעת הקורונה
מערכת ריבונות
17-03-2020
מכתב ופנייה כוללת מראשי תנועת הריבונות בעקבות ההתמודדות עם נגיף הקורונה
ריבונות - כתב עת מדיני
הערכה וחיזוק מנוער הריבונות להאוזר והנדל
מערכת ריבונות
11-03-2020
נציגים מטעם תנועת נוער הריבונות הגיעו לבתיהם של חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר ובידיהם משלוחי מנות כהוקרה והערכה על עמידתם בלחץ הפוליטי למען ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
כביש הריבונות - עובדות בשטח ותודעה
מערכת ריבונות
09-03-2020
ברכות לשר בנט עם אישור "כביש הריבונות" המאפשר רצף בניה בין מעלה אדומים לירושלים: הגדרת הכביש ככביש ריבונות מחזקת את תודעת הריבונות לצד קביעת העובדות.
ריבונות - כתב עת מדיני
'מפת טראמפ חמורה ממפת אוסלו'
מערכת ריבונות
01-03-2020
מתכנן הערים ומראשוני המתיישבים בשומרון, אברהם שבות, מנתח את מפת תכנית טראמפ לעומת מפת אוסלו וקובע: מפת טראמפ חמורה יותר.
ריבונות - כתב עת מדיני
חוטובלי בצעדת ריבונות: הליכוד יחיל ריבונות
מערכת ריבונות
28-02-2020
שרת התפוצות, חוטובלי, בצעדת ריבונות: הליכוד לא ייתן יד לעולם להקמת מדינה פלשתינית!
ריבונות - כתב עת מדיני
התשובה להחרמת יו"ש – חברים לריבונות
מערכת ריבונות
26-02-2020
מבצע 'חברים לריבונות' של תנועת הריבונות ו'דפי כתום' משלב בין חיזוק פעילותה הציבורית של תנועת הריבונות לביצור הכלכלה ביהודה ושומרון.