לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

שיח הריבונות - המרכזי בזירה הפוליטית

צילום: מירי צחי

בזירה הפוליטית-מדינית גועש שיח הריבונות. מנהיגי הימין מתחייבים לו ובשמאל מבטיחים מאבק.

חזון החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון ממשיך לתפוס מקום מרכזי בשיח הפוליטי בישראל. הרעיון שעד לא מכבר איש לא עסק בו הפך לתכנית המדינית-פוליטית שכולם דנים בה.
 
בליכוד, מפלגת השלטון, חזון הריבונות הוא אחת הסוגיות המרכזיות בהן דנים שני המתמודדים על כהונת היו"ר ומועמדה לכהונת ראש הממשלה, ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו, והשר לשעבר גדעון סער.
 
כזכור, ראש הממשלה טען לאורך שבועות המו"מ הקואליציוני עם כחול לבן כי הוא דורש לכהן כראש ממשלה לפחות בחמשת חודשיה הראשונים של הקדנציה הבאה על מנת שיוכל להשלים את המהלך שאותו הבטיח טרם הבחירות הקודמות, מהלך הריבונות על בקעת הירדן. לאחר שיושלם מהלך זה, אמר נתניהו, יוכל יו"ר 'כחול לבן' להחליף אותו במסגרת הסכם הרוטציה.
 
מנגד גם הטוען לכתר הנהגת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, מבהיר כי בכוונתו לקדם באופן מעשי את רעיון החלת הריבונות על מרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, רעיון בו הוא דוגל ועליו הוא מדבר רבות בשנים האחרונות. סער מזכיר כי החלת הריבונות על מרחבי ההתישיבות תואמת את החלטת מרכז הליכוד כפי שהתקבלה בהצבעה פה אחד לפני כשנתיים.
 
סוגית הריבונות מעסיקה גם את השמאל הישראלי. חבר הכנסת יאיר גולן, איש מפלגת השמאל 'המחנה הדמוקרטי', טען כי הוא רואה לעצמו כיעד פוליטי מרכזי וכמשימת חייו את בלימת יישום חזון הריבונות. "הדבר היחיד שמגדיר אנשי שמאל היום הוא מניעת הסיפוח", אמר בראיון לרדיו 103FM.
 
בתנועת הריבונות מקפידים שלא להביע עמדה במחלוקת הפנימית בליכוד, אך מציינים בשביעות רצון את התבטאויותיהם של נתניהו וסער המביעות מחוייבות לחזון הריבונות. עם זאת מציינים בתנועה כי הגיעה העת לעבור מהצהרות למעשים, ולצד ההבנה שהעם דורש ריבונות על מנהיגי הליכוד ומחנה הימין להוביל את המהלך בפועל.

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מזכירות את עמדתם הנחרצת של משפטנים בכירים הקובעים כי גם בידיה של ממשלת מעבר סמכות ברורה לבצע מהלכים כדוגמת החלת ריבונות. "הנהגת הימין יכולה, אם רק תרצה, לחולל רגע היסטורי בתולדות העם היהודי, ולא לאבד את שעת הכושר המדינית שנקרתה בדרכה".

 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

17-12-2019

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 9
מערכת ריבונות
04-06-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 9 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
קמפיין חדש של תנועת הריבונות מזהיר: כאן תוקם פלסטין!
מערכת ריבונות
04-06-2020
על גדרות ישובים ובצירי תנועה במרכז ובדרום נתלו שלטי קמפיין חדש של תנועת הריבונות המזהירים מסופה של תכנית טראמפ - מדינה פלשתינית.
ריבונות - כתב עת מדיני
כן לריבונות- ללא זיקה לדיל המאה
יהודית קצובר ונדיה מטר
04-06-2020
תכנית טראמפ סותרת מהותית את שיח הנשיא עצמו על זכויות העם היהודי. המענה: החלת ריבונות ללא כל זיקה לתכנית המאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
ארה”ב מנסה להפוך את הריבונות לנסיגה חד-צדדית
חגי הוברמן
01-06-2020
נתניהו מוכן לקבל את הצעת ארה"ב כמו שהיא ולא נחוש לתקן אותה. נכונות העמידה של רה"מ על משמר האינטרסים הישראלים נמצאת בדעיכה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מדינת טרור בלב הארץ - סכנה קיומית
מערכת ריבונות
02-06-2020
מועצת יש"ע ו'ימינה' התכנסו לישיבה משותפת בה קבעו כי הריבונות היא מהלך היסטורי חשוב אך הקמת מדינה פלשתינית בלב הארץ היא סכנה קיומית לעתיד ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
תכנית טראמפ היא יישום נאום בר אילן
שמעון כהן
01-06-2020
נתניהו לא נשמע מעולם מתכחש לנאום בר אילן. נראה שזו תפיסתו המדינית. השוואה לתכנית טראמפ מגלה: זו כמעט אותה תכנית, רק ללא התנגדות סוערת של הימין.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 8
מערכת ריבונות
27-05-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 8 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
עסקת המאה היא הונאת המאה ומלכודת המאה
מערכת ריבונות
26-05-2020
בחינת פרטיה של תכנית המאה מגלה תכנית סדורה לחנק ישובים, לבידוד ישובים ובעיקר, להקמת מדינה פלשתינית בלב הארץ. בועז העצני מזהיר בראיון.
ריבונות - כתב עת מדיני
נתוני הסקר עוותו - מה באמת חושבים הישראלים על הריבונות
מערכת ריבונות
24-05-2020
נתוני הסקר של 'מפקדים לביטחון ישראל' שובשו על מנת להציג מסקנות הפוכות מהמציאות. קלמן ליבסקינד בדק וחזר עם תוצאות.
ריבונות - כתב עת מדיני
'מלך ירדן חושש ממדינה פלשתינית'
מערכת ריבונות
20-05-2020
המזרחן יוני בן מנחם מספר על השיחה בה אמר המלך עבדאללה לאריק שרון כי אין להתייחס לאזהרותיו שאינן אלא מס שפתיים למניעת התקוממות פלשתינית בארצו.