לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

'לוודא שהתכנית לא כוללת צעדים בלתי הפיכים או פוגעניים להתיישבות'

צילום: מירי צחי

הרב חיים דרוקמן רואה בהחלת ריבונות, גם אם כרגע היא עדיין חלקית, תיקון עוול היסטורי, אך מזהיר מצעדים בלתי הפיכים בכיוון ההפוך.

ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, מברך על כל צעד של התקדמות בדרך אל הריבונות המלאה על כל שעל בארץ ישראל, ובכלל זה גם על החלקים החיוביים בתכנית טראמפ, ואולם על מנת להבטיח שאכן מדובר בצעד קדימה הוא מזהיר מצעדים בלתי הפיכים שייכללו במהלכי יישום התכנית.
 
"אני בוודאי בעד החלת ריבונות ביהודה ובשומרון", אומר הרב דרוקמן. "זהו תיקון לעיוות, תיקון שאמור היה להתבצע לפני 53 שנים. בעקבות העיוות הזה במשך כל השנים הללו התייחסו ליהודה ושומרון כאילו מדובר באדמה כבושה. איזו אדמה כבושה? חזרנו הביתה. כך היינו צריכים להכריז לפני 53 שנים".
 
לדברי הרב "החלת ריבונות, ובוודאי עם גיבוי של המעצמה הגדולה בעולם, יש לה משמעות הן כלפי חוץ והן כלפי פנים. כלפי העולם כולו זו הכרזה שלא מדובר בשום כיבוש אלא באדמת ישראל. גם אם בינתיים זו ריבונות על חלק מהמקום יש כאן אמירה עקרונית על המקום כולו שאינו שטח כבוש. בנוסף יש כאן אמירה כפי פנים, שנדע ונפנים שזו ארצנו".
 
עוד מוסיף הרב דרוקמן ומעיר: "מפורסמת הייתה ההתבטאות שהכיבוש משחית את הנוער, אבל האמת היא שעצם העובדה שמדברים על כיבוש זה מה שבאמת משחית את הנוער. זה מה שקורה כשמדברים שזו לא הארץ שלנו כשלמעשה חזרנו הביתה. משום כך הריבונות היא החשובה ביותר".
 
לתחושתו של הרב מהלך הריבונות, גם אם הוא חלקי, מסכל למעשה את הקמתה של המדינה הפלשתינית, כפי שהכריז השמאל הרדיקאלי בהפגנותיו האחרונות. עם זאת הוא מדגיש כי אכן יש לוודא שבמהלכי הריבונות לא יתבצעו מהלכים בלתי הפיכים שיובילו לכיוון זה של הקמת מדינה זרה בלב הארץ.
 
גם אם בטוחים שזה לא יקרה, להיזהר מצעדים בלתי הפיכים
 
"בהפגנות השמאל הרדיקאלי והערבים טענו שזה יהיה אסון כי לא תקום מדינה פלשתינאית... מצוין. בוודאי לא תקום מדינה פלשתינאית. אין לי ספק שלא תקום מדינה כזו", אומר הרב המשוכנע שמו"מ להקמת מדינה שכזו כלל לא ייפתח לנוכח התנאים המקדימים המוצבים בפני הצד הערבי. "שום דבר לא יתקיים. לא יתחיל מו"מ כזה כי כדי שהוא יתחיל אותם הקרויים פלשתינאים צריכים להסכים לכמה וכמה דברים, ביניהם שמדינת ישראל שייכת לעם היהודי, שירושלים כולה היא בירת ישראל, להפסיק את השנאה וההסתה בחינוך. אין שום סכנה שתקום מדינה פלשתינאית. אני בטוח בזה, אבל צריך להיזהר שלא לקבוע דברים בלתי הפיכים באופן מעשי".
 
במילים 'דברים בלתי הפיכים' מתכוון הרב דרוקמן גם לחשש הגובר מיצירת מובלעות התיישבות ומניתוק ישובים שייגרם ממסירת צירי תנועה מרכזיים לשליטה ערבית. "לא לקבוע צעדים כמו שינוי הדרכים, לדוגמא לא לאפשר מצב שבו אנשי קרית ארבע לא יוכלו להגיע לירושלים וכדומה, צריך לדאוג שכל מה שיש היום לא יתהפך. צריך לחשוב בשום שכל איך שלא ייגרם שום סבל חלילה לאנשי ההתיישבות".
 
הרב דרוקמן קורא להמשיך בפעילות המעשית לחיזוק והתרחבות ההתיישבות ברחבי הארץ כולה. "צריך להמשיך לפעול ולהשתדל בבנייה ובהתקדמות. העתיד איתנו והצדק איתנו ולכן הכול יבוא על מקומו בשלום. אני מאמין באמונה שלמה שזה רצונו של הקב"ה כי בחר ה' בציון איווה למושב לו כי בחר לו יה ישראל לסגולתו, כי לא יטוש ה' את עמו ונחלתו לא יעזוב".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

30-06-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 18
מערכת ריבונות
06-08-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 18 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מחנה ארכיאולוגי חשף מבנה עתיק בשמורת עוז וגאו"ן
מערכת ריבונות
06-08-2020
המחנה הארכיאולוגי בו השתתפו בני נוער מכל רחבי הארץ ב'עוז וגאו"ן' חשף ממצאים היסטוריים בשמורה שבלב גוש עציון.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות פועלת גם ב'כחול לבן'
מערכת ריבונות
04-08-2020
בעקבות פגישה שקיימו עם השרה ינקלביץ' מבהירות ראשי תנועת הריבונות: פונות לכל מפלגה ציונית. גנץ הכריז כי הבקעה היא הגבול המזרחי.
ריבונות - כתב עת מדיני
​המבקר: רישומי המינהל סייעו להשתלטות הערבית
מערכת ריבונות
03-08-2020
מבקר המדינה מחזק את טענת תנועת הריבונות בדבר הכורח לבטל את המינהל האזרחי ולהכפיף את ההתיישבות ביהודה ושומרון לממשלת ישראל. ריבונות היא המענה לעיוותים ולכשלים החמורים.
ריבונות - כתב עת מדיני
למרות הקורונה, סמינריון נוער הריבונות ה-5
מערכת ריבונות
03-08-2020
סמינריון נוסף של תנועת נוער הריבונות, והפעם תחת מגבלות הקורונה, התקיים בגוש עציון. כך הופך חזון למעשה.
ריבונות - כתב עת מדיני
צעדת ליל תשעה באב תש"פ בתמונות
מערכת ריבונות
30-07-2020
צפו בתמונות מצעדת ליל תשעה באב שהתקיימה במתכונת מצומצמת תחת מגבלות הקורונה, אך שמרה על מסורת הכיסופים לירושלים ושאיפת הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
​צעדת ליל תשעה באב: ריבונות כתיקון לחורבן
מערכת ריבונות
30-07-2020
בירושלים התקיימה כסדרה, גם אם במתכונת מצומצמת בשל אילוצי הקורונה, הצעדה המסורתית סביב חומות העיר. שרים, ח"כים ואישי ציבור שיגרו ברכות.
ריבונות - כתב עת מדיני
שקד: הריבונות יכולה להיות תיקון לעקירה
מערכת ריבונות
28-07-2020
15 שנים אחרי העקירה והגירוש מגוש קטיף מזכירה ח"כ שקד מי הצביע בעד וקובעת כי הריבונות היא המחויבות של ראש הממשלה והתיקון ההיסטורי אותו עליו לבצע.
ריבונות - כתב עת מדיני
אין ריבונות? הערבים קובעים עובדות בשטח
מערכת ריבונות
28-07-2020
באין ריבונות האיחוד האירופי והרש"פ קובעים עובדות בשטח. 15.2 מיליון אירו הוזרמו למימון השתלטות ערבית נוספת בשטחי C.
ריבונות - כתב עת מדיני
​'מדינה מפורזת? אין דבר כזה. זו תרמית'
קרני אלדד
15-07-2020
האלוף במיל' גרשון הכהן קובע כי רעיון המדינה המפורזת הוא תרמית וקצינים בדימוס המזלזלים בסכנת המדינה הפלשתינית אינם מגיבים מקצועית לסכנה.