לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

​המבקר: רישומי המינהל סייעו להשתלטות הערבית

צילום: מירי צחי

מבקר המדינה מחזק את טענת תנועת הריבונות בדבר הכורח לבטל את המינהל האזרחי ולהכפיף את ההתיישבות ביהודה ושומרון לממשלת ישראל. ריבונות היא המענה לעיוותים ולכשלים החמורים.

דו"ח מבקר המדינה מאשש היום (שני 3.8.20) טענה אותה מעלה תנועת הריבונות מזה תקופה ארוכה יחד עם הקריאה לביטולו של המנהל האזרחי המכפיף את מאות אלפי תושבי יהודה ושומרון לממשל צבאי ומביא לפגיעה קשה בזכויות אדם.
 
בביקורת נמצא כי "נוכח אי-יישוב מחלוקות בין המינהל האזרחי ומשרד המשפטים, לא קודמו הסדרי רישום מקרקעין, דבר שגרם לפגיעה בתושבים הישראלים באיו"ש בכל הנוגע ליכולת שלהם לרשום בעלות וזכויות על מקרקעין בספרי רישום המקרקעין באיו"ש".
 
המבקר קובע כי בשל כשלים בהתנהלות המינהל בסוגיית מקרקעין, ניהול רישום באופן ידני ומיושן מתאפשר לרש"פ לזייף נתונין ולהשתלט על שטחים המצויים בשליטה ישראלית ובכך קובעת הרש"פ עובדות בשטח.
 
בסוגיה זו כותב המבקר: "בסוגיית המקרקעין, עולים שני כשלים מרכזיים שאנו מתריעים עליהם רבות לאורך השנים. מלבד העובדה הבסיסית, כי מרשם המקרקעין ביהודה ושומרון חסוי וחסום בפני אזרחים ישראלים, באופן המהווה פגיעה קשה בזכות הקניין וחופש המידע, הרי שגם ניהול רישום המקרקעין באופן ידני, מיושן ואיטי, מהווה כר נרחב לזיופים ולפגיעה בזכויות הקניין וביכולת לרכישת מקרקעין. אי קידום הסדר המקרקעין מאפשר לרשות הפלסטינית להוביל בשנים האחרונות מהלך מתוכנן, מתוזמן וממומן, להשתלט על מאות אלפי דונמים ביהודה ושומרון באמצעות בניה בלתי חוקית והשתלטות חקלאית, ואף בניהול של מרשם מקרקעין מטעמה באזורים הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה, ובכך להציב את מדינת ישראל בפני עובדות מוגמרות".
 
תנועת הריבונות רואה בדו"ח זה עדות נוספת לאזלת היד שאיפשרה במשך שנים בעצימת עין או בקריצת עין לגורמי הרש"פ לממש את תכניתם להשתלט על שטחי C. בתנועה קובעים כי החלת הריבונות והחוק הישראלי ביהודה ושומרון תחזיר זכויות אזרח לכמעט חצי מיליון המתיישבים באזור זה ותהווה גם השלמת החזון הציוני וגם כורח אזרחי מהמעלה הראשונה.
 
עוד קובעים בתנועת הריבונות כי "תפקידו של צה"ל הוא להכריע במאבק הצבאי לביטחונה וביצורה של מדינת ישראל ולא לכלות כוחות בצרכים אזרחיים של הקמת גני ילדים, סלילת כבישים, הנחת צינורות מים וקווי חשמל וכיוצא באלה. החלת הריבונות תאפשר לצה"ל להתגייס לביצוע תפקידו החשוב כל כך למען ביטחון ישראל".

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מציינות ומדגישות כי "הדרישה לסגור את המינהל האזרחי אין בה כדי לנגח את עובדי המינהל, אלא כדי לקרוא להעברת סמכויותיו ועובדיו לפעילות מוסדרת תחת משרדי הממשלה הרלוונטיים, כמקובל בכל אזור אחר במדינת ישראל".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

03-08-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 24
מערכת ריבונות
18-09-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 24 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 23
מערכת ריבונות
10-09-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 23 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
קושנר: תכניתנו מצילה את חזון שתי המדינות
מערכת ריבונות
10-09-2020
ג'ראד קושנר: התכנית שלנו היא להציל את פתרון שתי המדינות ולבלום את המשך נוכחותה של ישראל ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
אלחיאני: גאה בבלימת תכנית טראמפ. נתניהו נטש את עמדות הליכוד
מערכת ריבונות
10-09-2020
ראש מועצת יש"ע דוחה את הביקורת על תגובתו לתכנית טראמפ: זו תכנית שתכליתה הקמת מדינה פלשתינית. אני גאה בבלימתה. נתניהו נטש את ערכי הליכוד.
ריבונות - כתב עת מדיני
עורו עורו! מדינה פלשתינית בדרך
יהודית קצובר ונדיה מטר
10-09-2020
בפנינו שורת סימנים המדליקים נורה אדומה על כך ש"השלום" עם האמירויות ומדינות ערביות נוספות אינו באמת "שלום תמורת שלום", אלא חלק בלתי נפרד מתכנית המאה בדרך למדינה פלשתינית.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 22
מערכת ריבונות
03-09-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 22 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
​'בעיה מובנית בעצם הקמתו של המינהל האזרחי'
מערכת ריבונות
02-09-2020
סגן שר הביטחון לשעבר, הרב אלי בן דהן, מספר על מקורות הליקויים המשפטיים והמעשיים בתפקוד המינהל האזרחי.
ריבונות - כתב עת מדיני
שר הבריאות לנוער הריבונות: מחויב לחזון הריבונות
מערכת ריבונות
01-09-2020
במפגש עם נוער הריבונות בירך שר הבריאות, יולי אדלשטיין, על פעילות התנועה לקידום ריבונות ישראל ביו"ש והביע המשך מחויבות לחזון ויישומו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 21
מערכת ריבונות
28-08-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 21 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
שוב מצביעים ימין ומקבלים שמאל
מערכת ריבונות
27-08-2020
מצביעי המחנה הלאומי מצפים למנהיגות שתיישם את הערכים בשמם הם יצאו לקלפיות. מאמר שפרסמנו בעיתון 'בשבע'