לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

​'פצצת זמן בצלופן של ריבונות'

פצצת זמן. כך מגדיר עו"ד אליקים העצני את תכנית טראמפ. את נתניהו הוא רואה כאיש מכירות בעל יכולות נדירות למכור כל דבר למען מטרותיו הפוליטיות והאישיות.

עו"ד אליקים העצני, מנפיליה של תנועת ההתיישבות ביהודה ושומרון, רואה ושומע את האופן בו מציגים נתניהו וטראמפ את 'תכנית המאה' והוא כמעט מתפלץ. "זו תכנית ימין?", הוא שואל ולא מצליח להבין את צהלות השמחה והתשואות במחנה הימין.
 
"אם לפני חודש הייתי מעלה תכנית שבה יש את חלוקת הארץ, את קבלת מתווה של שתי מדינות לשני עמים, בירה למדינת פלשתין באבו דיס ובחלקים של ירושלים, השארת גושי התיישבות רצופים תוך השארת 15 ישובים מרכזיים כמובלעות ואיים מבודדים, מה שניתן להגדיר כתכנית גושים משופרת. לזה הייתי מוסיף ומציע לתת לערבים חלקים מהנגב ואת ואדי עארה כשהחלק בנגב הוא גדול יותר מרצועת עזה. בנוסף הייתי מציע קשר דרך מנהרה שאינה בשליטת ישראל בין יהודה לרצועת עזה, קשר שיחצה את הנגב ודרכו יוכלו להעביר כל דבר ללא פיקוח. הם הרי יוכלו לבנות נמל בעזה כשטח ריבוני פלשתיני ודרך המנהרה להכניס ליו"ש נשק או גדוד חיילים טורקי כפי שנשלחו חיילים שכאלה ללוב האם מישהו היה מגדיר תכנית כזו כתכנית ימין?", תולה העצני שאלה גדולה וארוכה בחלל האוויר המדיני-פוליטי.
 
"הרי כל אדם היה מגדיר תכנית שכזו כתכנית שמאל, אבל הגאוניות של נתניהו היא שהוא מצליח לארוז את התכנית כך שהימין חוגג. את זה הוא עושה בטכניקה מיוחדת כשהוא קובע שלמדינה הזו לא יהיה צבא והנוכחות הצבאית בה תהיה ישראלית ושהישובים יישארו במקומם ושהמעברים, לבד מהמעבר מרצועת עזה, יהיו בידינו ושהבקעה תהיה בידינו, וכך גם השמים והשדה האלקטרומגנטי ושהם יגידו שישראל היא מדינה יהודית ועזה תפורק מנשקה ושאר מחוות. נתניהו אומר שזה רק נקרא מדינה, אבל במהות זו אוטונומיה".
 
את המהלך הזה מגדיר העצני כ"מלכודת פתאים" או כ"מלכודת דבש" והוא מבהיר ומסביר: "כל הדברים האחרים לא יחיו יום אחד כמו כל ההתניות של אוסלו". בדבריו הוא מבטל את הניסיון להיתלות בדבריו של אבא אבן המנוח ולפיהם הערבים לא החמיצו שום הזדמנות להחמיץ הזדמנות, ניסיון של תומכי התכנית לראות באופציית המדינה הפלשתינית רעיון חסר סיכוי מעשי. העצני מזכיר שפעמיים הערבים דווקא הוכיחו שהם לא מחמיצים הזדמנויות. "היה מדינאי אחד, אנואר סאדאת, אולי הגדול שבמדינאים, שאכן חתם, והיה גם הערבי הגדול בחלאות, יאסר ערפאת, שגם הוא חתם בחליפת מכתבים על הכרה במדינת ישראל כפי שדרשו ממנו חכמי אוסלו. הוא הרי התחייב שלא יהיה טרור מכאן ולעולם ובאותו רגע ממש הוא ייסד את התנזים".
 
העצני מזכיר כי באותם הסכמים פורט גם מספר הרובים והאקדחים שיהיו בכל תחנת משטרה פלשתינית, אך "מישהו העלה על הדעת שהם יקיימו משהו? אבל על זה נבנה הסכם אוסלו שקבר למעלה מאלף וחמש מאות יהודים. אז אני לא מקבל את האשליה שאף אחד מהם לא יחתום. יימצא אחד שיחתום כפי היו כבר שניים שחתמו וקיבלנו את סיני ואת אוסלו".
 
"הרי בשבילם לא לקיים זה המובן מאליו. כך אנחנו מכירים אותם מאה וחמישים שנה. פתאום אנחנו תמימים ואומרים שהם יחתמו? מכל מה שיובטח לא יישאר כלום אלא רק המילה ריבונות פלשתינית שתשלט על הכול כמו הפרות הרזות בחלום פרעה. מכוח הריבונות הוא יזמין את הצבא הטורקי ואיש לא יגיד לו מילה על כך שהוא התחייב לפני שנים על דבר כלשהו", אומר העצני ומוסיף הערה: "זה יקרה בין היתר כי כל העולם יהיה לצידם".
 
העצני קורא לנו להקשיב היטב לדבריו של הנשיא האמריקאי. "טראמפ אומר שהוא נתן מתנה שאין כדוגמתה, ריבונות. אחר כך בעקבות הריבונות הזו ממילא יהיה להם כל היתר. כל הכבלים שתנסה לשים על ידיהם לא יישארו. זה העניין ומי שלא רואה את זה מתאבד".
 
ומה באשר לריבונות הישראלית שכלולה בעסקת טראמפ? "זו חלוקת הארץ", מזכיר העצני ומוצא קשר ישיר למצע מפלגת מרצ שגם היא מציעה תכנית המבוססת על אותו עיקרון. את סעיפי הריבונות הללו רואה עורך הדין העצני לא יותר מאשר החומר הרך שבו נתניהו עוטף את פצצת הזמן כדי שהיא תחליק טוב יותר בגרוננו.
 
בעיני העצני כל תכליתה של התכנית היא שרידותו האישית והפוליטית של נתניהו. "הרי במשך עשר שנים הוא לא ידע איפה זה בקעת הירדן בכלל, ופתאום זה הפך חזות הכול. הוא עושה זאת מאגוצנטריות האופיינית לפוליטיקאים רבים. הוא אדם מוכשר מאין כמותו, אדם משכיל מאוד ששם בכיס את כולנו, כך התרשמתי משיחות אתו. הוא בעל מידות נדירות שאין רבים שמגיעים לדרגתו, אבל הוא גם א-מוסרי בענייני אמת ושקר. הוא אדם שמתנהג כלפי זולתו כחפצים. כשהוא צריך אותך אתה מעל, וכשהוא לא צריך אותך אתה לא קיים. יש בו אמביציה שלא יודעת גבולות".
 
"מבחינת ארץ ישראל הוא לא שמאל אבל גם לא ימין. הוא אדיש. אין לו יצר לארץ ישראל, הוא לא רואה את ארץ ישראל מעל הכול", אומר העצני הקורא לימין להתלכד למאבק נגד תכנית טראמפ. אם זה לא יקרה, הוא אומר, המשמעות היא שאין ימין בישראל.
 
העצני אמנם מקדיש חלק ניכר מדבריו לסכנה הביטחונית קיומית למדינת ישראל לצידה של מדינה פלשתינית, אך מדגיש גם את הפן האידיאולוגי: "אסור לנו להגיד שאנחנו מתנגדים להקמת מדינת מחבלים, מפני שגם אם ידענו שזו תהיה מדינה של לורדים אנגלים לא היינו צריכים לתת מאדמתנו למישהו, גם לא למדינת איינשטיינים או אצולת העולם. זה שהם יהיו מחבלים זה עניין אחר".
 
"משום כך אני מברך על תגובתה של תנועת הריבונות שאנחנו לא מוכרים את מולדתנו, גם לא במחיר טוב. אנחנו שומעים דיבורים על המחיר הרע, אבל במחיר טוב היינו מסכימים? לא את האימא ולא את המולדת לא מוכרים".
 
ולכל אלה מוסיף העצני ותוהה גם על ההתנהלות הדמוקרטית שסביב התכנית האמריקאית. "אצל הסובייטים היה ה'פוליטיבירו', ששם דנו על דברים כאלה. לפני שנתניהו יצא מטעם עם ישראל לומר את הדברים האלה ולקבל את כל תכנית טראמפ האם היה דיון בליכוד, בממשלה, בקבינט, בפורום כלשהו? אולי במטבח שלו עם שרה. רגע, אנחנו דמוקרטיה? הוא חייב אותנו ללא החלטה של אף אחד. האם מי שהצביע לליכוד הצביע בעד זה? אנחנו חיים בדמוקרטיה ואף אחד לא אומר מילה".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

18-02-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 18
מערכת ריבונות
06-08-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 18 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מחנה ארכיאולוגי חשף מבנה עתיק בשמורת עוז וגאו"ן
מערכת ריבונות
06-08-2020
המחנה הארכיאולוגי בו השתתפו בני נוער מכל רחבי הארץ ב'עוז וגאו"ן' חשף ממצאים היסטוריים בשמורה שבלב גוש עציון.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות פועלת גם ב'כחול לבן'
מערכת ריבונות
04-08-2020
בעקבות פגישה שקיימו עם השרה ינקלביץ' מבהירות ראשי תנועת הריבונות: פונות לכל מפלגה ציונית. גנץ הכריז כי הבקעה היא הגבול המזרחי.
ריבונות - כתב עת מדיני
​המבקר: רישומי המינהל סייעו להשתלטות הערבית
מערכת ריבונות
03-08-2020
מבקר המדינה מחזק את טענת תנועת הריבונות בדבר הכורח לבטל את המינהל האזרחי ולהכפיף את ההתיישבות ביהודה ושומרון לממשלת ישראל. ריבונות היא המענה לעיוותים ולכשלים החמורים.
ריבונות - כתב עת מדיני
למרות הקורונה, סמינריון נוער הריבונות ה-5
מערכת ריבונות
03-08-2020
סמינריון נוסף של תנועת נוער הריבונות, והפעם תחת מגבלות הקורונה, התקיים בגוש עציון. כך הופך חזון למעשה.
ריבונות - כתב עת מדיני
צעדת ליל תשעה באב תש"פ בתמונות
מערכת ריבונות
30-07-2020
צפו בתמונות מצעדת ליל תשעה באב שהתקיימה במתכונת מצומצמת תחת מגבלות הקורונה, אך שמרה על מסורת הכיסופים לירושלים ושאיפת הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
​צעדת ליל תשעה באב: ריבונות כתיקון לחורבן
מערכת ריבונות
30-07-2020
בירושלים התקיימה כסדרה, גם אם במתכונת מצומצמת בשל אילוצי הקורונה, הצעדה המסורתית סביב חומות העיר. שרים, ח"כים ואישי ציבור שיגרו ברכות.
ריבונות - כתב עת מדיני
שקד: הריבונות יכולה להיות תיקון לעקירה
מערכת ריבונות
28-07-2020
15 שנים אחרי העקירה והגירוש מגוש קטיף מזכירה ח"כ שקד מי הצביע בעד וקובעת כי הריבונות היא המחויבות של ראש הממשלה והתיקון ההיסטורי אותו עליו לבצע.
ריבונות - כתב עת מדיני
אין ריבונות? הערבים קובעים עובדות בשטח
מערכת ריבונות
28-07-2020
באין ריבונות האיחוד האירופי והרש"פ קובעים עובדות בשטח. 15.2 מיליון אירו הוזרמו למימון השתלטות ערבית נוספת בשטחי C.
ריבונות - כתב עת מדיני
​'מדינה מפורזת? אין דבר כזה. זו תרמית'
קרני אלדד
15-07-2020
האלוף במיל' גרשון הכהן קובע כי רעיון המדינה המפורזת הוא תרמית וקצינים בדימוס המזלזלים בסכנת המדינה הפלשתינית אינם מגיבים מקצועית לסכנה.