לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

ההיסטוריה היהודית נבזזת ונרמסת

שומרים על הנצח

הפקרת הריבונות ביהודה ושומרון גוררת רמיסה של אתרים ארכיאולוגיים המלמדים על מורשת ישראל באזור. בתל ארומה עלול מבצר חשמונאי להפוך למסגד לזכר מחבלים.

ברחבי יהודה ושומרון מתרבות הדוגמאות לרמיסת המורשת וההיסטוריה היהודית מאזורים אלה בידי בוזזים רשמיים של הרש"פ. תל ארומה הסמוך לישוב איתמר הוא רק עוד אחת מרצף דוגמאות ארוך.

על האתר שהיה מבצר חשמונאי וכעת מתעתדת הרש"פ להקים בו מסגד לזכר מחבלים, סיפר גיא דרך, מנהל הפעילות בארגון 'שומרים על הנצח' בראיון לערוץ 7.

על ההיסטוריה המקומים מספר דרך: "מדובר באתר היסטורי עם היסטוריה שמגיעה עד תקופת הברונזה, למעלה משלושת אלפים שנה. הוא מזהוה  עם מבצר ארומה שאליו אבימלך ברח משכם. התקופה הבאה שממנה רוב השרידים היא החשמונאית, התקופה השניה של עצמאות יהודית. ארומה נמצאת בגבול הצפוני של ממלכת יהודה החשמונאית, הוקם בה מבצר ענק שנועל שמור על הגבול הצפוני. היה בו מאגר המים הגדול ביותר שהיה באזור הזה. היו בראש ההר ביצורים מרשימים וגדולים שמעידים על ההיסטוריה המפוארת של המקום הזה".

"לפני כשנה, הרש"פ, שהאתר נמצא בשליטתה בשטח B, התחילה לפתח את המקום בפעולות הרסניות. יצקו בטון באחד מבורות השוד הענקיים שהיו בפסגת ההר, בור שגם בו חפרו טרקטורים כדי להגיע לממצאים ארכיאולוגיים שנבזזו. את הבטון יצקו כדי להציב שם דגל אשף ענק שמורם בגובה של כמה עשרות מטרים מול הישוב איתמר וניתן לראות אותו מכל רכס איתמר".

מוסיף דרך ומספר: "האמירה שלהם היא שארומה הייתה ותישאר פלשתינית. מחיקה של ההיסטוריה היהודית של המקום. הם פרצו כביש רחב אל האתר, הציבור את הדגל גרמו לקריסה בחלק ממאגרי המים ובעוד אנחנו חוגגים ט"ו בשבט, הרש"פ ערכה טקס נטיעות שבו שתלו עצי זית על כל פסגת ההר, ולפני מספר ימים מושל מחוז שכם, איברהים רמדאן, פרסם תכנית להקמת מסגד לזכר השהידים של הכפר ביתא על האתר. זה לא רק מחיקה של ההיסטוריה, אלא דריכה על כל הלאומיות שלנו".

על אותם "שהידים" שלזכרם יוקם המסגד, סיפר דרך: "יש לכפר ביתא היסטוריה ארוכה של מחבלים שרצחו יהודים רק בשל היותם יהודים. השהידים האחרונים הם שני ערבים שנהרגו מירי צה"ל אחרי שהם ניסו לרצוח יהודי".

ומה התגובה הישראלית לפעילות זו? בעיקר אדישות ואזלת יד. "מדינת ישראל לא עושה שום דבר נגד הדבר הזה כי זה שטח B", אומר דרך. "גם אנחנו וגם מועצת שומרון פנינו לגורמים רשמיים בצבא ובמינהל האזרחי והטענה היא שהמקום נמצא בשטח B ונתון לשליטת הפלשתינים".

בדבריו מדגיש דרך כי גם על פי הסכמי אוסלו נקבע שעל הרש"פ לשמור ולשמר אתרים ארכיאולוגיים בעלי ערך היסטורי, אך בפועל מהרגע בו הפקירה ישראל את האזורים הללו לשליטה ערבית היא אינה דורשת את יישומם של סעיפים אלו.


פנים מאגר המים העתיק (צילומים: שומרים על הנצח)


 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

04-02-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 52
מערכת ריבונות
15-04-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 52 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
'בואו'
יהודית קצובר ונדיה מטר
14-04-2021
הדרך לאיחוד המחנה לא תבוא מתוך גידופים, הפגנות והכפשות, אלא מתוך כבוד הדדי ואידיאולוגיה מאחדת. קריאתנו למנהיגי המחנה היא: בואו!
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 51
מערכת ריבונות
09-04-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 51 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 50
מערכת ריבונות
25-03-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 50 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
כשאין ריבונות מקימים מדינה פלשתינית מתחת לאפה של ישראל
מערכת ריבונות
25-03-2021
צפו בתחקיר המיוחד החושף כיצד הרש"פ מקימה מדינה פלשתינית מתחת לאפה של מדינת ישראל המתמהמהת ואינה מחילה ריבונות ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
מטה הבחירות של נוער הריבונות: רוצים ריבונות, יוצאים להצביע!
מערכת ריבונות
24-03-2021
צפו בתמונות ממטה יום הבחירות אותו הובילו עשרות חברי נוער הריבונות משמורת עוז וגאו"ן בקריאה לצאת ולהצביע למען ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
מחנה שמונים המנדטים
יהודית קצובר ונדיה מטר
21-03-2021
הריבונות נכנסה לשיח הציבורי והמדיני, אבל טרם החלה בשטח. מול הלחצים הצפויים מכיוון הממשל החדש בארה"ב נדרשת ממשלת ימין יציבה ומגובשצ.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 49
מערכת ריבונות
18-03-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 49 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
אלף בני נוער: הבטחתם, תקיימו - ריבונות בממשלה הבאה!
מערכת ריבונות
18-03-2021
אלף בני נוער, חברי תנועת נוער הריבונות, להנהגת הימין: הבטחתם, תקיימו - ריבונות בממשלה הבאה!
ריבונות - כתב עת מדיני
זהירות! הרוב של הימין מתעתע
יהודית קצובר ונדיה מטר
17-03-2021
מאבקים והחרמות בתוך מחנה הימין מוחקים את היתרון האדיר שיש למחנה הימין בציבור. רק התגייסות להצבעה ימנית המונית תביא לממשלת ימין.