לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

ארבעים שנה ללא חפירה ארכיאולוגית רצינית ביו"ש

שמעון כהן

קראו את הפוסט המדאיג והעצוב שפרסם נתנאל אלינסון על הסיבה שבגינה אנחנו נוטשים אתרי מורשת ביהודה ושומרון, לא חופרים בהם ולא חוקרים אותם.

איזה עוול. שאלתם את עצמכם למה כבר ארבעים שנה אין חפירות של אוניברסיטה ישראלית ביהודה ושומרון? למה ארכיאולוגים חופרים אתרים קטנטנים בשפלה בעוד אתרי המורשת הכי גדולים של העם היהודי נתונים ערומים ומלאי קוצים במקרה הטוב, או נשדדים על ידי מאות שודדי עתיקות פלסטינים במקרה הרע?

את התשובה קיבלנו השבוע מעצירת החפירות של אחד הארכיאולוגים המזהירים שקמו לנו - דוקטור דביר רביב. כמעט שנה שדביר רביב מתכנן את החפירה בחורבת תבנה. לא שמעתם עליה? אז דעו שהחורבה הזו הייתה בירת המחוז החשמונאית של השומרון ולפני כן העיר "תמנת חרס" בה חי יהושע בן נון בסוף ימיו.

דביר קיבל את כל האישורים, הוציא עשרות אלפי שקלים, הזמין אתרי לינה לחופרים, רכש ציוד וגייס מתנדבים, ויום (!) לפני תחילת החפירות מודיעים לו שאי אפשר לעלות לשטח- כי מישהו למעלה החליט שמעכשיו אי אפשר לחפור באדמות סקר, גם אם איש לא תובע עליהן בעלות. 
עכשיו, אני לא אלאה אתכם בסוגיות המשפטיות של הקרקעות, רק אגיד שזו קרקע כשרה למהדרין. היא בשטח סי, היא אדמות סקר (כלומר לא קרקע פרטית!), האתר הוכרז כבר על ידי הבריטים כאתר עתיקות כולל נ.צ מדוייק, ואפילו היה שם מחנה ירדני שתחומי החפירה הן בין תעלות הקשר שלו (!). כלומר ממש לא ייתכן שזו קרקע פרטית. קיצר- כשרות חוקית למהדרין מן המהדרין.

אבל אין ואקום. בינתיים כל מיני עמותות שמאל מנסות להעלות מהאוב אולי בכל זאת התל הארכיאולוגי שייך למישהו, גם אם ברור שזה לא ייתכן.

וכאן אגיד משהו במאמר מוסגר. אם יש שמאל שמתנגד לישיבה ביהודה ושומרון זו זכותו. אבל לעוות את ההיסטוריה והמורשת- זו כבר עוולה עטופה בשקרים.

שמונים אחוז מהתנ"ך מתרחש באזורי יהודה ושומרון. זו המציאות. שם השורשים שלנו.

פעם סיירתי בשומרון עם אחת מראשות עמותות השמאל. כשהגענו לתצפית הר גריזים היא פתחה תנ"ך וסיפרה לכל הנוכחים על הקשר החזק שיש לנו כעם לשכם ולהר גריזים. התרגשתי. לנוכחים היא אמרה- זה שאני חושבת שאסור לגור כאן, לא גורם לי לטשטש את הקשר ההדוק שיש לנו כעם למקומות האלה. לא בחדווה אני מוכנה לוותר על האזור הזה, אלא כמי שמכירה בחשיבותו ובכל זאת מוכנה להקריב אותו בעבור ערכים אחרים. הערכתי אותה מאוד על הכנות והאמת.

למה אני מספר את זה?

כי עצירת החפירות של דביר רביב היא דרמטית. היא מנסה לקעקע את הקשר שלנו למקומות בהם צמחנו כעם. בכל רגע נתון יש ביהודה ושומרון עשרות אם לא מאות שודדי עתיקות שלוקחים חלק נכבד מהמורשת שלנו מבטן האדמה- ואין פוצה פה ומצפצף. אבל כשארכיאולוג מצליח סוף כל סוף לגייס כסף, אנשים ואישורים ולנסות באופן מסודר ורשמי לחשוף עוד טפח מעברנו- מיד עוצרים אותו.

רוב האריכאולוגים עד היום פשוט התייאשו מראש. למה להם הכאב ראש הזה? למה להם להפסיד שנה של הכנה והפסד כספי עצום כמו שקרה כרגע לדביר? לכן לא חופרים ביהודה ושומרון. וכך, רוב הידע שיש לנו כרגע על אתרי המורשת בהר מגיע ממשלחות אמריקניות, בריטיות וגרמניות. כן כן, שמעתן נכון. מדינת ישראל לא מוכנה לגעת בשרידי הנצח שלנו, ואנחנו צריכים ללמוד עליהם בצורה עקומה מפרסומים זרים.

זאת עוולה. זה לא פוגע באף פלסטיני, זה לא קשור לימין ושמאל, וזה מראה את היחס שלנו לסיפור הגדול שמלכד אותנו.

מה אפשר לעשות?

שני דברים:

דבר ראשון להפיץ את הפוסט הזה. שיתוף, תגובה, תיוג רלוונטיים. 

דבר שני, דביר עבר כעת לחפור באתר אחר. חורבת חייא, שבתוך היישוב איתמר (מאשרים לחפור כעת רק בתוך יישובים יהודיים, כלומר בערך באלפית מאתרי המורשת ביו"ש...). זה אתר חשוב מאוד שמספר על התפוצה היהודית בימי בית שני וימי מרד בר כוכבא. תבואו להתנדב בחפירה. אפילו יום אחד. תביאו את הנערים והנערות. את עצמכם. זו גם עזרה ממשית וגם יחזק את דביר ויראה לו שאנחנו איתו. ועל הדרך תזכו לפגוש את דביר שהוא אדם מדהים (וגילוי נאות גם חבר טוב) ולהיות שותפים לחשיפת עוד טפח מהסיפור הגדול שלנו.

לפרטים ותיאום הגעה:
נריה: 0545428580
טופס עם פרטים והרשמה לחפירות החלופיות בחורבת חייא באיתמר:
-https://forms.gle/NsHiUD9Kw86tW1SL7

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

10-08-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מתכנסים ביחד ומכריזים: ירושלים לא תחולק!
מערכת ריבונות
22-10-2021
שורת ארגונים אוהבי ארץ ישראל וירושלים תקים משמרת שתקרא לעמוד בלחצי ארה"ב להקים קונסוליה לרש"פ בבירה, צעד ראשון בדרך לחלוקת הארץ וירושלים, חלילה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מתחם להנצחת זכר אוהבת הארץ ומחזקת מתיישביה
מערכת ריבונות
15-10-2021
בשמורת 'עוז וגאו"ן' הושק מתחם להנצחת זכרה של יו"ר AFSI, הלן פרידמן ז"ל, שהובילה תנועה חיה של תמיכה בהתיישבות ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
האם בנט יקים מדינה פלשתינית ויחלק את ירושלים?
יהודית קצובר ונדיה מטר
14-10-2021
התשובה לשאלה שבכותרת היא: "לא יעלה על הדעת" ועם זאת, כהרגלנו פתחנו את כלי התקשורת וחשכו עינינו.
ריבונות - כתב עת מדיני
דברי בנט חשובים, אך הגיעה העת למעשים
מערכת ריבונות
11-10-2021
לצד הברכות על דברי ראש הממשלה לקנצלרית גרמניה שבה ועולה הדרישה למהלך מדיני שיבלום את סכנת המדינה הפלשתינית: זמן ריבונות!
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 74
מערכת ריבונות
08-10-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 74 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 73
מערכת ריבונות
30-09-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 73 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
כשאין ריבונות אין ואקום. הרש"פ מעצימה את ההשתלטות בשטח
מערכת ריבונות
17-09-2021
גרמניה תעביר 100 מיליון אירו לפרויקטים של הרש"פ גם בשטחי C. שוב מתברר שאין וואקום מדיני. בהיעדר ריבונות מתחזקים הכרסום וההשתלטות הערבית על השטח.
ריבונות - כתב עת מדיני
עלון הנוער - ראש השנה תשפ"ב
מערכת ריבונות
09-09-2021
לקראת ראש השנה תשפ"ב הפיקו חברי נוער הריבונות עלון מיוחד. צפו, קיראו ודפדפו. שירה הנוער.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 72
מערכת ריבונות
05-09-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 72 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
סיכום אירועי תשפ"א בתמונות
מערכת ריבונות
05-09-2021
קבלו הצצה מצולמת לכמה מהאירועים שליוו את תנועת הריבונות בשנת תשפ"א. בתנועה כבר נערכים לאירועי השנה הבאה.