לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

מתחם להנצחת זכר אוהבת הארץ ומחזקת מתיישביה

בשמורת 'עוז וגאו"ן' הושק מתחם להנצחת זכרה של יו"ר AFSI, הלן פרידמן ז"ל, שהובילה תנועה חיה של תמיכה בהתיישבות ביהודה ושומרון.

במעמד עשרות אוהבי ארץ ישראל, אנשי ציבור, חברי ארגון AFSI ובני משפחה נחנך בשמורת 'עוז וגאו"ן' שבגוש עציון מתחם מיוחד לזכרה של הלן פרידמן ז"ל, מי שעמדה בראש ארגון AFSI והייתה מקור השראה וחיזוק להתיישבות ביהודה ושומרון.

האירוע, בהובלתן של יהודית קצובר ונדיה מטר, התקיים במלאת שנה לפטירתה של הלן ולציון פועלה ארוך השנים למען האחיזה היהודית בכל מרחבי ארץ ישראל ולקידום חזון הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון.

האירוע נפתח בהקרנת סרטון המתעד את הלן ופעילי ארגונה באחד מביקוריהם בנצר שבגוש עציון, ובו קיימו אירוע נטיעות שגלש לעימות עם ערבים שהגיעו למקום וביקשו לסלק משם את הנוטעים. בסרטון נראית הלן כשהיא נוטעת יחד עם פעילי הארגון ומעודדת אותם ואת פעילי תנועת 'נשים בירוק' להמשיך ולהיאחז באדמת ארץ ישראל על אף הקושי היומיומי הכרוך בעימות עם ערבים המבקשים להשתלט על קרקעות לא להם.בדברי הברכה שנשאו העלו יהודית קצובר ונדיה מטר על נס את פועלה ורוחה המיוחדת של פרידמן ש"שמה היה מילה נרדפת לעשייה. כאשר הגיעה לארץ ישראל, הלו"ז שלה עמוס לעייפה, מתרוצצים מישוב למאחז חדש, מחווה חקלאית לדרום תל אביב, תמיד בפעולה. הכוח המניע שלה נבע מאהבתה הגדולה לארץ ישראל. ליבה וכולה היו בארץ ישראל".

עוד הזכירו קצובר ומטר את פועלה של פרידמן בארה"ב למען ההתיישבות בארץ ישראל, את עשרות הקבוצות שארגנה והובילה לביקורים בארץ ישראל כולה, את ההפגנות והמחאות שהובילה מול הבית הלבן למען ההתיישבות. "הייתה לה נשמה של ארץ ישראל. אדם נולד לשליחות, הלן ידעה את שליחותה ומילאה אותה בשלמות".

קצובר ומטר סיפרו גם על הקשר ההדוק בין הלן פרידמן ז"ל לבין חזון הריבונות אותו הן מובילות בעשור האחרון: "הלן הייתה הראשונה שאיתה דברנו על ריבונות ועל הצורך להקים תנועת ריבונות. נפגשנו איתה במלון בירושלים בסוף 2010. הלן הקשיבה קשב רב ומיד הבינה את חשיבות העניין והובילה את רעיון הריבונות בעוז ובגאון. כבר בביקור שארגנה לאחר אותה שיחה, כל חברי AFSI כבר היו עם חולצות ריבונות".הבחירה בהנצחתה בשמורת 'עוז וגאו"ן' טבעית, אומרות קצובר ומטר בהיות המקום סמל להיאחזות בארץ וביטוי לאהבת עם ישראל אליה, ובהקשר ישיר לפרשת השבוע אמרו: "הלן שמעה את אותה קריאה שאברהם אבינו שמע, ללכת, לנוע, לחפש ולהתקדם, ואכן ראינו את הלן בתנועה מתמדת, מתקדמת ומשפיעה – כמו בושם, שאם עומד אינו מפיץ ריח, אך אם מנענעים אותו הוא מפיץ את ריחו, כך הלן הפיצה את אהבתה ודאגתה לארץ ישראל ולעם ישראל".

באירוע נשא דברים גם דובר הישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, שהדגיש את רוחה האחרת של הלן ואת אישיותה המיוחדת. המזרחן ד"ר מוטי קידר נשא דברים על הלקחים ההכרחיים לעם ישראל מנסיגת ארה"ב מאפגניסטן, על משמעות השבטיות בחברה הערבית, על תרבות הג'יהאד והיחס הראוי לאיומי הערבים להשמיד את מדינת ישראל.

בתה של הלן, ג'ודי קדיש, הממשיכה את פועלה של אמה, סיפרה על הרגע המרגש והמיוחד בו הגיעה לביקור בישראל וחשה שהעם היהודי כולו הם אחיה ואחיותיה במשפחה גדולה ומורחבת, בניגוד לזו המצומצמת החיה עימה מעבר לים. תחושה זו של משפחה אחת, סיפרה, הייתה הרוח שדירבנה אותה לפעילות למען העם והארץ.

עוד נשאו דברי זיכרון סביב דמותה ופועלה של הלן אישים שונים בהם מינה פנטון, ג' ף דאובה, בינה טננבוים, עקיבא כהן מיצהר ואחרים.
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

15-10-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
חזון הריבונות מושרש מדור לדור
מערכת ריבונות
01-12-2021
בהרצאות TED מיוחדות העבירו בוגרי תנועת נוער הריבונות מסרים, חוויות ולקחים לחברי התנועה לקראת המשך פעילותם ההסברתית בכל רחבי הארץ.
ריבונות - כתב עת מדיני
להסתנן ולחשוף את הסתת ארגוני שמאל קיצוני
מערכת ריבונות
01-12-2021
יו"ר תנועת 'עד כאן' חושף בפני נוער הריבונות את דרכי הפעולה המיוחדות של ארגונו במאבק נגד מכפישי ישראל וכוחות הביטחון.
ריבונות - כתב עת מדיני
מהפכת ההתיישבות ביו"ש – כך זה התחיל
מערכת ריבונות
01-12-2021
עד מלחמת ששת הימים דילגה ההתיישבות היהודית על גב ההר. על המהפכה שהחלה תוך כדי ימי המלחמה ועודה נמשכת מספר ההיסטוריון והסופר חגי הוברמן.
ריבונות - כתב עת מדיני
אלדד: ערביי יו"ש יהיו אזרחי ירדן ותושבי ישראל
מערכת ריבונות
01-12-2021
חבר הכנסת לשעבר, פרופ' אלדד, מציג את משנתו המדינית להחלת ריבונות ביו"ש, בהתבסס על עקרונות שנקבעו טרם קום המדינה: 'ריבונות הא לא פתרון. היא זהות'.
ריבונות - כתב עת מדיני
השכל: ריבונות בבקעה – צעד ראשון לקראת ההמשך
מערכת ריבונות
01-12-2021
חברת הכנסת שרן השכל מסבירה את הקמפיין שקידמה להחלת ריבונות בבקעת הירדן: ניסוי שהצלחתו תכשיר את דעת הקהל לריבונות בכל יו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
לחץ מדיני וטרור – שתי זרועות של צבת אחת
יהודית קצובר ונדיה מטר
21-11-2021
הפיגוע הרצחני בירושלים מקבל רוח גבית ומעודדת מהניצנים הראשונים של לחץ מדיני על ממשלת ישראל לנסיגות וויתורים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מאבק הקונסוליה - הראיון המלא בערוץ 20
מערכת ריבונות
16-11-2021
צפו בראיון של יהודית קצובר ונדיה מטר בערוץ 20 על המאבק נגד הקמת הקונסוליה והעברת כובד המאמץ לפעילות בוושינגטון.
ריבונות - כתב עת מדיני
המאבק נגד הקונסוליה עובר לוושינגטון
יהודית קצובר ונדיה מטר
15-11-2021
לנוכח ההתפתחויות המעודדות בישראל והמדאיגות בארה"ב לא נחדש את משמרות המחאה בירושלים, נמקד פעילות מול הבית הלבן ונשוב לדרישת הריבונות הישראלית ביו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשמרת שלנו ב-CNN
מערכת ריבונות
14-11-2021
חשיפה תקשורתית רבה בארץ ובעולם למחאה השלישית נגד הקמת קונסוליה אמריקאית לפלשתינים בירושלים.
ריבונות - כתב עת מדיני
סיור ריבונות ירושלמית בצפון ומזרח הבירה
מערכת ריבונות
11-11-2021
המאבק על ירושלים כולל גם העמקת ההיסטוריה היהודית של העיר ועידוד הבנייה היהודית בה. סיור תנועת הריבונות בצפון ומזרח הבירה נועד בדיוק לשם כך.