לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

מתחם להנצחת זכר אוהבת הארץ ומחזקת מתיישביה

בשמורת 'עוז וגאו"ן' הושק מתחם להנצחת זכרה של יו"ר AFSI, הלן פרידמן ז"ל, שהובילה תנועה חיה של תמיכה בהתיישבות ביהודה ושומרון.

במעמד עשרות אוהבי ארץ ישראל, אנשי ציבור, חברי ארגון AFSI ובני משפחה נחנך בשמורת 'עוז וגאו"ן' שבגוש עציון מתחם מיוחד לזכרה של הלן פרידמן ז"ל, מי שעמדה בראש ארגון AFSI והייתה מקור השראה וחיזוק להתיישבות ביהודה ושומרון.

האירוע, בהובלתן של יהודית קצובר ונדיה מטר, התקיים במלאת שנה לפטירתה של הלן ולציון פועלה ארוך השנים למען האחיזה היהודית בכל מרחבי ארץ ישראל ולקידום חזון הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון.

האירוע נפתח בהקרנת סרטון המתעד את הלן ופעילי ארגונה באחד מביקוריהם בנצר שבגוש עציון, ובו קיימו אירוע נטיעות שגלש לעימות עם ערבים שהגיעו למקום וביקשו לסלק משם את הנוטעים. בסרטון נראית הלן כשהיא נוטעת יחד עם פעילי הארגון ומעודדת אותם ואת פעילי תנועת 'נשים בירוק' להמשיך ולהיאחז באדמת ארץ ישראל על אף הקושי היומיומי הכרוך בעימות עם ערבים המבקשים להשתלט על קרקעות לא להם.בדברי הברכה שנשאו העלו יהודית קצובר ונדיה מטר על נס את פועלה ורוחה המיוחדת של פרידמן ש"שמה היה מילה נרדפת לעשייה. כאשר הגיעה לארץ ישראל, הלו"ז שלה עמוס לעייפה, מתרוצצים מישוב למאחז חדש, מחווה חקלאית לדרום תל אביב, תמיד בפעולה. הכוח המניע שלה נבע מאהבתה הגדולה לארץ ישראל. ליבה וכולה היו בארץ ישראל".

עוד הזכירו קצובר ומטר את פועלה של פרידמן בארה"ב למען ההתיישבות בארץ ישראל, את עשרות הקבוצות שארגנה והובילה לביקורים בארץ ישראל כולה, את ההפגנות והמחאות שהובילה מול הבית הלבן למען ההתיישבות. "הייתה לה נשמה של ארץ ישראל. אדם נולד לשליחות, הלן ידעה את שליחותה ומילאה אותה בשלמות".

קצובר ומטר סיפרו גם על הקשר ההדוק בין הלן פרידמן ז"ל לבין חזון הריבונות אותו הן מובילות בעשור האחרון: "הלן הייתה הראשונה שאיתה דברנו על ריבונות ועל הצורך להקים תנועת ריבונות. נפגשנו איתה במלון בירושלים בסוף 2010. הלן הקשיבה קשב רב ומיד הבינה את חשיבות העניין והובילה את רעיון הריבונות בעוז ובגאון. כבר בביקור שארגנה לאחר אותה שיחה, כל חברי AFSI כבר היו עם חולצות ריבונות".הבחירה בהנצחתה בשמורת 'עוז וגאו"ן' טבעית, אומרות קצובר ומטר בהיות המקום סמל להיאחזות בארץ וביטוי לאהבת עם ישראל אליה, ובהקשר ישיר לפרשת השבוע אמרו: "הלן שמעה את אותה קריאה שאברהם אבינו שמע, ללכת, לנוע, לחפש ולהתקדם, ואכן ראינו את הלן בתנועה מתמדת, מתקדמת ומשפיעה – כמו בושם, שאם עומד אינו מפיץ ריח, אך אם מנענעים אותו הוא מפיץ את ריחו, כך הלן הפיצה את אהבתה ודאגתה לארץ ישראל ולעם ישראל".

באירוע נשא דברים גם דובר הישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, שהדגיש את רוחה האחרת של הלן ואת אישיותה המיוחדת. המזרחן ד"ר מוטי קידר נשא דברים על הלקחים ההכרחיים לעם ישראל מנסיגת ארה"ב מאפגניסטן, על משמעות השבטיות בחברה הערבית, על תרבות הג'יהאד והיחס הראוי לאיומי הערבים להשמיד את מדינת ישראל.

בתה של הלן, ג'ודי קדיש, הממשיכה את פועלה של אמה, סיפרה על הרגע המרגש והמיוחד בו הגיעה לביקור בישראל וחשה שהעם היהודי כולו הם אחיה ואחיותיה במשפחה גדולה ומורחבת, בניגוד לזו המצומצמת החיה עימה מעבר לים. תחושה זו של משפחה אחת, סיפרה, הייתה הרוח שדירבנה אותה לפעילות למען העם והארץ.

עוד נשאו דברי זיכרון סביב דמותה ופועלה של הלן אישים שונים בהם מינה פנטון, ג' ף דאובה, בינה טננבוים, עקיבא כהן מיצהר ואחרים.
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

15-10-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
האיחוד האירופי משקיע חצי מיליארד דולר בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C
מערכת ריבונות
19-01-2022
בוועדת החוץ והביטחון הוצג דו"ח משרד המודיעין החושף את הצעדים בהם מתבצעת מדי יום ההשתלטות הפלסטינית על שטחי יו"ש תוך עצימת עיניים ישראלית מקוממת ומדאיגה.
ריבונות - כתב עת מדיני
משבר מנהיגות משילות וריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
06-01-2022
התגרה בכנסת, חוק החשמל, השתלחות יאיר גולן, החורבן בחומש, אבדן האמון בהנהגה. חשבון נפש של עם ומנהיגיו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 77
מערכת ריבונות
30-12-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 77 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
צפו במפגשי סיור הריבונות עם אנשי הנגב
מערכת ריבונות
30-12-2021
הסיור הראשון בסדרת 'ריבונות בדרך' התקיים בנגב. עשרות מעצבי דעת קהל פגשו את המציאות ואת האנשים. צפו בסרטוני סיכום מהמפגשים.
ריבונות - כתב עת מדיני
אבדן המשילות בנגב – מבט מהשטח
מערכת ריבונות
29-12-2021
תנועת הריבונות הוציאה סיור מיחד למעצבי דעת קהל לחשיפת המציאות הקשה ואבדן המשילות והריבונות בנגב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנצלים את סוף שנת המס לחיזוק ארץ ישראל!
מערכת ריבונות
21-12-2021
נצלו את ימיה האחרונים של שנת המס לתרומה להמשך הפעילות לחיזוק ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
הקונסוליה – רק תחילת המאבק
יהודית קצובר ונדיה מטר
19-12-2021
ברכות לעם ישראל ומנהיגיו שבלמו את מיזם הקונסוליה האמריקאית לרש"פ, אך המאבק על בירת ישראל רחוק מקיצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
הריאיון המיוחד של הרב ולדמן ל'ריבונות'
מערכת ריבונות
19-12-2021
תנועת הריבונות אבלה על פטירתו של עמוד האש שלפני המחנה, הרב אליעזר ולדמן זצ"ל, ומתחייבת להמשיך ולמנף את מורשתו, מורשת ריבונות עם ישראל בארצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד של ישראל - נוער הריבונות
מערכת ריבונות
13-12-2021
לא בכל יום יש לנו הזדמנות להציץ אל העתיד. קחו מבט אל מנהיגי העתיד של מדינת ישראל - נוער הריבונות בסרטון קצר מסמינריון חנוכה תשפ"ב.
ריבונות - כתב עת מדיני
"הצהרת הכ"ט בנובמבר מנוגדת לחוק הבינלאומי"
מערכת ריבונות
09-12-2021
זאב ז'בוטינסקי, נכדו של מייסד התנועה הרוויזיוניסטית: הכרזת הכ"ט בנובמבר על חלוקת הארץ בין יהודים לערבים מנוגד לחוק הבינלאומי המעניק ריבונות בארץ ישראל רק לעם היהודי.