לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

"הצהרת הכ"ט בנובמבר מנוגדת לחוק הבינלאומי"

גרשון אלינסון

זאב ז'בוטינסקי, נכדו של מייסד התנועה הרוויזיוניסטית: הכרזת הכ"ט בנובמבר על חלוקת הארץ בין יהודים לערבים מנוגד לחוק הבינלאומי המעניק ריבונות בארץ ישראל רק לעם היהודי.

זאב ז'בוטינסקי, נכדו של מייסד התנועה הרוויזיוניסטית, החוקר מזה שנים רבות את קורותיה של הציונות המדינית, קובע בראיון לערוץ 7 כי הכרזת הכ"ט בנובמבר אינה אלא פיקציה המנוגדת לחוק הבינלאומי.

ז'בוטינסקי הוכיח את דבריו בנתונים היסטוריים הכרחיים: "האו"ם נוסד על סמך אמנה שקבעה בסעיף שמונים של אמנת האו"ם שכל טריטוריה שחבר הלאומים קבע כמשטר מנדט, כל זמן שלא יוחלף למשטר נאמנות, כל הזכויות וכל מה שניתן לציבורים ולעמים בתוכה יישארו בתוקף מלא. אמנת האו"ם היא חלק מהחוק הבינלאומי שאושרר על ידי כל חברה באו"ם שמכניסה את האמנה לחוקיה. זה כולל גם את סוריה ואיראן, שגם הן חלק מהחבורה הזו שמעניקה את הזכויות הללו וכוללת אותן בתוך החוק שלהן. המשמעות היא שכל מי שקיבל את הזכויות הללו לא ניתן היה לשנות לו אותן אלא אם ישונה המשטר ממנדט לנאמנות".

ז'בוטינסקי ציין בדבריו כי "לאו"ם היה חלון הזדמנויות של כמעט שלוש שנים, עד הכרזת המדינה בה' באייר תש"ח, לשנות את המשטר לנאמנות, אבל האו"ם בחר שלא לעשות זאת. בשלב כלשהו טרומן חשב לעשות זאת, אבל הוא נמלך בדעתו. לכן הטענה היא שהאו"ם בחר בכך שלא לשנות את זכויות העם היהודי כפי שנקבעו בכתב המנדט הבריטי ואושרו על ידי כל החברות בחבר הלאומים בהצבעה ברביעי ביולי 1922. הזכויות הללו קבעו שארץ ישראל מיועדת לריבונות של הבית הלאומי היהודי, ריבונות שתמומש כאשר היהודים יהפכו לרוב בארץ ישראל".

משמעות הדברים היא שכל ניסיון בינלאומי לחלוקתה של ארץ ישראל מנוגד לחוק הבינלאומי. "גם ועדת אונסקופ שנשלחה לבדוק אם לכרסם בזכויות העם היהודי הייתה בניגוד לסעיף שמונים של האמנה שגוברת על כל החלטה, כי על בסיס האמנה הזו הוקם האו"ם. לכן גם משלוח הועדה וגם ההמלצות שלה וגם ההצבעה עמדו בניגוד לסעיף 80 של האו"ם, כי באותו זמן היה שלטון מנדט בתוקף שניתן מכוח חבר הלאומים ובריטניה לא הייתה בעלת הבית. בעל הבית הייתה הקהילייה הבינלאומית והאו"ם אמור היה לשמור על הזכויות על פי אמנת האו"ם. לכן כל סיפור כ"ט בנובמבר הוא עורבא פרח".

ז'בוטינסקי מוסיף על כך ומציין כי בעוד "אנחנו מגדירים את כ"ט בנובמבר כ'החלטת האו"ם', אבל זו לא הייתה החלטה אלא הצבעה בעצרת הכללית של האו"ם שסמכותה היא רק להציע ולא להחליט. הגוף היחיד בעל סמכות החלטה הוא מועצת הביטחון ולכן זו לא החלטת כ"ט בנובמבר אלא המלצת כ"ט בנובמבר, כלומר שדרגתה נמוכה בהרבה מהחלטה".

באשר לתוקפה של המלצה שכזו, אומר ז'בוטינסקי כי מתוקף היותה המלצה אמורים היו שני הצדדים לקבל אותה על מנת לתת לה תוקף, אך בעוד "נציגי הישוב היהודי, שכללו אז רק אנשי מפא"י, קיבלו זאת ברצון רב, הערבים דחו זאת מעל בימת האו"ם ואף הצהירו מעל בימת האו"ם שיפעילו כוחות צבא אם ההמלצה הזו תיממש. הם גם ניסו לעשות זאת אך נכשלו. לכן אין להמלצה הזו שום בסיס בחוק הבינלאומי, היא נוגדת את החלטת חבר הלאומים. לכן ההמלצה של כ"ט בנובמבר היא המלצה חסרת חשיבות שאין לה קשר לזכויות העם היהודי בארץ ישראל".
"כאשר בן גוריון הכריז על המדינה הוא הכניס אותה בנעלי הזכויות שניתנו על ידי חבר הלאומים, כי שיטת המנדט קבעה בפירוש שכאשר תהיה עצמאות לגוף שאמור להיות אדוני הארץ, כלומר העם היהודי על פי ההחלטה שהתקבלה ב-1922, באותו רגע הגוף הזה יירש את כל הזכויות שניתנו לו על פי כתבי המנדט", והדבר כולל ריבונות גם בעבר הירדן.

ז'בוטינסקי מספר על חלון הזדמנויות נוסף שהיה לבריטים לשנות את ממשל המנדט לממשל נאמנות. היה זה בתפר שבין הכרזת המדינה באותו יום שישי ועד למועד פקיעת המנדט בליל שבת. בן גוריון מצידו היה מעדיף להכריז על המדינה רגע לפני חצות על מנת שלא לאפשר העברת הממשל לנאמנות, אך האילוצים הקואליציוניים חייבו אותו לעשות זאת מוקדם על מנת לאפשר לכולם לשוב לבתיהם לפני כניסת השבת. בשעות שחלפו מההכרזה ועד פקיעת המנדט יכולים היו הבריטים ללכת למועצת הביטחון של האו"ם ולהחליט על ממשל נאמנות, אך הם בחרו שלא לעשות זאת, "לכן בשעה שתים עשרה בלילה באותו יום שישי, עם פקיעת המנדט הבריטי על ארץ ישראל, כל הזכויות שניתנו לעם היהודי על ידי חבר הלאומים עברו להיות זכויות מדינת ישראל".
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

09-12-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
​בקרוב מאוד: הוועידה הרביעית של נוער הריבונות
מערכת ריבונות
15-05-2022
תנועת הריבונות נערכת במרץ להובלתה של הוועידה ה-4 של נוער הריבונות. מאות בני נוער מכל רחבי הארץ לצד אישי ציבור, אנשי רוח ומעש יקראו להעצים את מרכזיותה של ירושלים בחיי העם בישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
'ריבונות היא חלק ממצוות וירשתם'
מערכת ריבונות
02-05-2022
צפו בדברים שנשא הרב יוסף דב סולובייצ'יק זצ"ל ביום העצמאות 1958 על חשיבותה הרוחנית של ריבונות עם ישראל בארץ ישראל. (אידיש בתרגום לעברית)
ריבונות - כתב עת מדיני
הנשים הסתננו מסולם שהוצב על גב המשאית
מערכת ריבונות
23-05-2017
השעה הייתה שתיים אחר חצות כאשר קבוצת נשים וילדים עלו על משאית בדרך לחידוש הישוב היהודי בעיר האבות. יהודית קצובר מספרת. 43 שנים ללילה ההיסטורי.
ריבונות - כתב עת מדיני
חלוצי דורנו לא מתקפלים מול הפיתוי ואומרים לא לדיל החשמל תמורת הלבנת בנייה ערבית
מערכת ריבונות
27-04-2022
בהתיישבות הצעירה מוותרים על עסקת החיבור לחשמל תמורת אישור לבנייה ערבית בשטחים הפתוחים. בתנועת הריבונות מברכים: זו רוחו הבריאה והציונית של העם!
ריבונות - כתב עת מדיני
יום יבוא ותהיה פה הנהגה אמיצה שתגיד: ירושלים והר הבית כולם שלנו - קלמן ליבסקינד
מערכת ריבונות
27-04-2022
במאמרו חושף העיתונאי קלמן ליבסקינד את ליקוי המאורות בהתייחסות התקשורת למאבק הערבי בישראל ומבהיר את מרכזיות וחשיבות ירושלים והר הבית לעתיד האומה.
ריבונות - כתב עת מדיני
במשפט הבינלאומי רק לעם אחד זכויות בארץ ישראל
מערכת ריבונות
26-04-2022
אחרי ששמע ממו"ל אמריקאי השוואה בין זכויות העם היהודי על יהודה ושומרון לבין תיאוריית כדור הארץ השטוח, הבין פרופ' אברהם ציון שהוא חייב לכנס את התיעוד ההיסטורי לספר שיוכיח את האמת המושתקת של המשפט הבינלאומי.
ריבונות - כתב עת מדיני
מעבדות לריבונות - פסח כשר ושמח
מערכת ריבונות
14-04-2022
המרימים את הדגל הם נוער ריבונות המדהימים שבזכותם אנחנו אופטימיות שבע"ה נצליח.
ריבונות - כתב עת מדיני
שום גדר לא תעצור את הטרור
יהודית קצובר ונדיה מטר
13-04-2022
הניסיונות לבצר את הגדר ולהתבצר מאחוריה לא יתנו מענה לשאלה האמתית של זהות העם לו שייכת הארץ. בנוסף תעצים גדר את התחמשות הטרור שמאחוריה.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשימה: ביצור חומת המגן המזרחית של ישראל
מערכת ריבונות
04-04-2022
עשרות השתתפו בסיור מיוחד של תנועת הריבונות לבקעת הירדן, שם נחשפו לאתגרי המשילות והריבונות מול טרור חקלאי מאבקי קרקעות, אך גם לרוחם החלוצית של המתיישבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מכתב פומבי לנוער הריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
30-03-2022
ראשי תנועת הריבונות במכתב גלוי ופומבי לחברי תנועת נוער הריבונות בעקבות הרמת הראש של הטרור ברחבי הארץ כולה והכרסום המתמיד במשילות ובריבונות.