לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

שום גדר לא תעצור את הטרור

עמוס בן גרשום לע"מ

הניסיונות לבצר את הגדר ולהתבצר מאחוריה לא יתנו מענה לשאלה האמתית של זהות העם לו שייכת הארץ. בנוסף תעצים גדר את התחמשות הטרור שמאחוריה.

עוד מראשית תכנונה הייתה גדר ההפרדה רעיון מזעזע המגלם בתוכו גם אזלת יד שאינה פתרון ביטחוני, ובנוסף גם מהווה ביטוי מדאיג לחוסר רצונה של המנהיגות להתמודד באומץ עם השאלה המהותית והיא - למי שייכת הארץ הזאת.
 
מול ההתנגדות שהעלינו בשעתו יחד עם אחרים ניסו להרגיע אותנו בטענה לפיה "זאת לא גדר מדינית אלא גדר ביטחונית בלבד. לא מדובר בגבול אלא בהפרדה". התנגדותנו לגדר הייתה אז והיא נותרה גם היום. הגדר פצעה את נוף הארץ ולא ריפאה את גל הטרור. היא לא מנעה ולא תמנע כניסת שב"חים.

המציאות הוכיחה שדווקא כאשר גדר ניצבת בשטח בהיעדר נוכחות של צה"ל בכפרים ובערים הערביות, הטרור גואה. לעומת זאת, כשיש נוכחות ושליטה צבאית בכפרים ובערים הערביות, הטרור פוחת מאד וממילא גם אין כל צורך בגדר. מקרה ג'נין הוא הוכחה לכך. תקופה ארוכה היה שקט בג'נין כי צה"ל היה שם בכל סמטא ובכל רחוב. מאז 2021 צה"ל בקושי נכנס לג'נין והמקום אכן הפך לקן טרור.
 
אבל יש להודות שהויכוח על חיוניות הגדר אינו באמת ויכוח ביטחוני-צבאי. הגדר אינה אלא פלסטר שמתחתיו בעיה עמוקה הדורשת חשיבה וניצבת בחלל מאז מלחמת ששת הימים: מה עושים עם יהודה ושומרון? 
 
אין ויכוח על כך שמדובר בחלק היסטורי של ארץ היהודים. לצד החובה הערכית לאחוז בשטח, אין ויכוח גם על הבנת הצורך הביטחוני שבשטח זה. בשל נקודות מוצא אלו גם כשהתחלפו הממשלות בישראל לא ויתרנו על יהודה ושומרון, אך עם זאת גם עדיין לא אזרנו את העוז הלאומי להחיל על האזורים הללו את ריבונות ישראל. בכך הותרנו לכאורה את הנושא פתוח, וממילא הוא גם מזמין לחצים מדיניים.
 
ככל שיבצעו בגדר תיקוני הפרצות ויתקינו בה את כל החידושים האלקטרוניים, לא יהיה בכוחה לעמוד מול התקוממות ערבית מאורגנת. התקוממות שכזו נובעת מזיהוי ערבי של חולשה מדינית ישראלית שמקורה וביטויה הוא חוסר ההכרעה בעניין עתיד יהודה ושומרון. הכרעה צריכה להיות אחת בלבד: ריבונות יהודית.

לא נוכל להתבצר ולהסתתר מאחורי גדר. אנו בעיצומו של המאבק המתמשך על הארץ, על ריבונותה, משילותה ועתידה. מוטב להם לסבורים שוויתור על יהודה ושומרון יביא רגיעה להשקיף לעבר עזה ולהסיק מסקנות הכרחיות. וויתור לא יביא גם לא שקט ביטחוני זמני, ובוודאי שלא יביא שלום.
 
מאחר וויתור על יהודה ושומרון אינו בגדר אפשרות מבחינתה של ישראל הערה הן לקשר ההיסטורי שלה למקום והן לסכנה הקיומית הגלומה בוויתור שכזה, חלילה, נותרה שאלת האוכלוסייה הנתונה תחת "כיבוש" ולשאלה זו המענה חייב לבוא בהפסקתו של אותו "כיבוש" עם החלתה של ריבונות ישראל על השטח.
 
ערביי יהודה ושומרון יקבלו מעמד של תושבות, דומה לזה של ערביי מזרח ירושלים. בפניהם תינתן גם האפשרות לבקש מעמד של אזרחות, אך זאת רק לאחר עמידה במספר דרישות בסיס הכוללות נאמנות, הכרה בישראל כמדינת הלאום היהודי, התנערות מטרור וכיוצא באלה.

מעמד של אזרחות יינתן לאחר בדיקה יסודית של גורמי הביטחון שאין טרוריסטים במשפחת המבקש, שאין שייכות כלשהי לגוף טרוריסטי, שהצהרת הנאמנות למדינה וחוקיה אכן כנה ופרמטרים נוספים. ערבים שלא ירצו להישאר תחת ריבונות ישראל ויעדיפו לחיות במדינה ערבית או אירופאית, יקבלו סיוע כלכלי, מדיני ואחר על מנת לאפשר להם הגירה בכבוד.
 
אכן, יש כאן ערבים שרוצים את הארץ כולה והגיע הזמן שנסתכל לבעיה בעיניים ונחליט: הריבונות היא או שלנו או שלהם. יש אוכלוסיה ערבית שאינה מעורבת בטרור, אך השפעתה קטנה ועל כן לצערינו הם, החפים מפשע, ייפגעו. אין מנוס מצעדים דרמטיים שיבטיחו את חיינו בארצנו היחידה.

מהלך החלת הריבונות חייב להתרחש בצורה זהירה ומאוזנת. יש לאזן את ההצטרפות האפשרית של ערבים נאמני המדינה ע"י עידוד מאסיבי ומתוכנן היטב של עליה גדולה מכל רחבי העולם היהודי. ממשלת ישראל צריכה לשים לה למטרה את הבאתם ארצה של מיליון יהודים עולים. המלחמה באוקראינה פתחה הזדמנות לעליית רבע מיליון יהודים. לצערנו, גם היום אנו שומעים משליחים שיצאו לסייע ליהודי אוקראינה כי האמירה הרווחת בקרב יהודי המדינה שם היא שבכוונתם להגיע לישראל ולהישאר בה עד שרוחות המלחמה יירגעו וניתן יהיה לחזור לבתיהם שם.
 
רעיון ממשלת סטטוס קוו ימני-שמאלי נועד מלכתחילה לכישלון צורב, מכיוון שאי אפשר לעסוק רק בנושאים אזרחיים, כפי שמוכח בימים אלה. גם אם יהיו מי שינסו לטאטא את הדברים מתחת לסוגיות כלכליות, חברתיות ובריאותיות, האמת תצוץ ותתברר - הנושא המרכזי המעסיק את תושבי ישראל הוא נושא ארץ ישראל. על הנושא הזה בלבד אנו חלוקים. על כל השאר ניתן להגיע לפשרות והסכמות וגם ניצן הורוביץ יאכל מצות לאורך השנה כולה אם רק יזהה שכס המיניסטר עליו הוא יושב רועד.
 
ככל שנדחה את ההכרעה, נשלם מחירים גבוהים יותר. אז בואו לא נשב על הגדר. נצא בקומה זקופה, בזרוע נטויה משעבוד לפוסט-ציונות אל הריבונות

תגובות
תגובות בפייסבוק
יהודית קצובר ונדיה מטר
ראשי 'נשים בירוק' ומקימות תנועת הריבונות

יהודית קצובר ונדיה מטר הן ראשי תנועת 'נשים בירוק' ומקימות תנועת הריבונות

13-04-2022

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
​בקרוב מאוד: הוועידה הרביעית של נוער הריבונות
מערכת ריבונות
15-05-2022
תנועת הריבונות נערכת במרץ להובלתה של הוועידה ה-4 של נוער הריבונות. מאות בני נוער מכל רחבי הארץ לצד אישי ציבור, אנשי רוח ומעש יקראו להעצים את מרכזיותה של ירושלים בחיי העם בישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
'ריבונות היא חלק ממצוות וירשתם'
מערכת ריבונות
02-05-2022
צפו בדברים שנשא הרב יוסף דב סולובייצ'יק זצ"ל ביום העצמאות 1958 על חשיבותה הרוחנית של ריבונות עם ישראל בארץ ישראל. (אידיש בתרגום לעברית)
ריבונות - כתב עת מדיני
הנשים הסתננו מסולם שהוצב על גב המשאית
מערכת ריבונות
23-05-2017
השעה הייתה שתיים אחר חצות כאשר קבוצת נשים וילדים עלו על משאית בדרך לחידוש הישוב היהודי בעיר האבות. יהודית קצובר מספרת. 43 שנים ללילה ההיסטורי.
ריבונות - כתב עת מדיני
חלוצי דורנו לא מתקפלים מול הפיתוי ואומרים לא לדיל החשמל תמורת הלבנת בנייה ערבית
מערכת ריבונות
27-04-2022
בהתיישבות הצעירה מוותרים על עסקת החיבור לחשמל תמורת אישור לבנייה ערבית בשטחים הפתוחים. בתנועת הריבונות מברכים: זו רוחו הבריאה והציונית של העם!
ריבונות - כתב עת מדיני
יום יבוא ותהיה פה הנהגה אמיצה שתגיד: ירושלים והר הבית כולם שלנו - קלמן ליבסקינד
מערכת ריבונות
27-04-2022
במאמרו חושף העיתונאי קלמן ליבסקינד את ליקוי המאורות בהתייחסות התקשורת למאבק הערבי בישראל ומבהיר את מרכזיות וחשיבות ירושלים והר הבית לעתיד האומה.
ריבונות - כתב עת מדיני
במשפט הבינלאומי רק לעם אחד זכויות בארץ ישראל
מערכת ריבונות
26-04-2022
אחרי ששמע ממו"ל אמריקאי השוואה בין זכויות העם היהודי על יהודה ושומרון לבין תיאוריית כדור הארץ השטוח, הבין פרופ' אברהם ציון שהוא חייב לכנס את התיעוד ההיסטורי לספר שיוכיח את האמת המושתקת של המשפט הבינלאומי.
ריבונות - כתב עת מדיני
מעבדות לריבונות - פסח כשר ושמח
מערכת ריבונות
14-04-2022
המרימים את הדגל הם נוער ריבונות המדהימים שבזכותם אנחנו אופטימיות שבע"ה נצליח.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשימה: ביצור חומת המגן המזרחית של ישראל
מערכת ריבונות
04-04-2022
עשרות השתתפו בסיור מיוחד של תנועת הריבונות לבקעת הירדן, שם נחשפו לאתגרי המשילות והריבונות מול טרור חקלאי מאבקי קרקעות, אך גם לרוחם החלוצית של המתיישבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מכתב פומבי לנוער הריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
30-03-2022
ראשי תנועת הריבונות במכתב גלוי ופומבי לחברי תנועת נוער הריבונות בעקבות הרמת הראש של הטרור ברחבי הארץ כולה והכרסום המתמיד במשילות ובריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
התגובה להסכם הגרעין
ד"ר מוטי קידר
29-03-2022
מעבר לסכנה בהפיכתה של איראן לגרעינית, ההסכם מולם יתן רוח גבית לטרור. ישראל צריכה לשים לב היטב להתגברות כוחו של חמאס, השאיפות הפלסטיניות להשתלט על הבקעה ולעשות מהלך נגדי.