לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

מידעון ריבונות מס' 5

צילום: מירי צחי

בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 5 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:

חברים יקרים
 
שוב מככבת סוגיית הריבונות בכותרות ובחדשות, בין אם בשאלת הסיכוי לקידומה במתווה הקואליציוני החדש ובין אם כחלק משמעותי של התבטאויות שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן.
 
מובן שאנו מברכים על עצם קיומו של הדיון בסוגיה שעד לפני פחות מעשור איש לא דיבר עליה ולא עסק בה, ובעקבות פעילות שטח נמרצת ועיקשת הפכה הסוגיה למובילה ולמרכזית בשיח המדיני בישראל.
 
לצד הברכות על עצם קיומו של הדיון, נשוב ונזכיר את המוכר הידוע והחשוב כל כך: החלת הריבונות על יהודה ושומרון היא כורח מוסרי, צודק ואמתי. הריבונות היא שתוביל לביטחון, שגשוג ויציבות ואותה יש לקדם ללא כל קשר לעסקה מדינית כזו או אחרת. על מולדת לא עושים עסקים ולא מקבלים תכתיבים. נפעל במלוא הכוח ובמקביל לקידום הריבונות ולבלימת רעיון העוועים של הקמת ישות מדינית זרה בלב ארצנו. ארץ ישראל שייכת רק לעם ישראל ונכוחים דבריו של ראש מועצת גוש עציון, חברנו שלמה נאמן, שקבע:
 
"באותה עוצמה שאנו נלחמים על הגשמת חלום הריבונות אנו נלחם על כל ניסיון לייצר גטאות מודרניים לישובים המרוחקים שלנו. כל ההתיישבות תהיה ריבונית ועל כן כל הישובים נבנו לפי חוקי מדינת ישראל ללא מגבלה - לגובה לרוחב ולאורך. לא נקבל כל ויתור על השטח ולא כל ויתור על הזכויות הריבוניות שלנו בתוך השטח. אני אומר ללא היסוס - ריבונות המדינה בשטחי מולדת היא ערך יהודי וציוני בדיוק כמו ששלמות הארץ והחרות להתיישב בה הם ערכים יהודיים וציוניים. בשפה פשוטה - לא נוותר על אף ילד במשפחה לטובת ילד אחר!".
 
מצדיעים לגיבורים
 
בשבת זו יציין העולם את יום הניצחון על הנאצים. לקראת שבת זו נרים על נס את הקרבתם ומסירותם של מאות אלפי הלוחמים שהכריעו ורוצצו את ראש הנחש.
 
בין הלוחמים הרבים שהעולם כולו חב להם תודה והוקרה על שחרורו מעולו של הרייך השלישי היו לא פחות ממיליון וחצי(!) חיילים ולוחמים יהודים, בהם מפקדים, טייסים, ראשי גייסות וזוכי עיטורי מופת וגבורה.
 
בשבועות האחרונים הקדשנו רבות למען שמירתם ובריאותם של הדור המבוגר, דור המייסדים. עלינו לזכור כי בדור זה נמצאים גם אותם שלחמו בגבורה ובעוז למען חירותו של העולם. העם היהודי היה אמנם הקרבן העיקרי של מכונת המוות הנאצית, אך בניו היו גם שותפים מלאים להכרעתו של הצורר.
 
את סיפור גבורתם של היהודים שלחמו בצבא האדום, בצבא האמריקאי, בצבאות אירופיים ובקבוצות הפרטיזנים ננצור, נוקיר, נלמד ונעריך. עם ישראל והעולם כולו מודה לכם!

ריבונות עבורי היא...
 
(והפעם עם שרת המשפטים לשעבר, חברת הכנסת איילת שקד (ימינה
"ריבונות עבורי היא הגשמת החלום הציוני של עם ישראל"

 

 
חלוץ הריבונות הפרלמנטרית
 
השבוע ציינו שלוש שנים מאז שהסתלק מאתנו הבולט שבחלוצי הדרישה לריבונות ישראלית על יהודה ושומרון כפתרון האמתי לסכסוך הערבי-ישראלי - הרב בני אֵלון זצ"ל.
 
הרב בני היה מנהיג ציבורי שאופיו, חזונו ושאר רוחו הייחודיים השביעו רבות השפעה חשובה על המחנה הלאומי בעשורים האחרונים. הוא הטביע חותם במגוון היבטים ציוניים מרכזיים למדינת ישראל; בחידוש בפועל של ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, בגיבוש המחנה הלאומי לכדי כוח פוליטי מאוחד, בקידום תכנית מדינית של ריבונות ביו"ש כאלטרנטיבה לתכניות "שתי מדינות לשני עמים" ובהקמת רשת שדולות פרלמנטריות בינלאומית המאגדת חברי פרלמנט אוהדי-ישראל מרחבי העולם.
 
אחת התרומות הגדולות והמרכזיות של הרב בני אֵלון הייתה פעילותו הדיפלומטית. הרב בני הגה וקידם תכנית מדינית אלטרנטיבית להשגת שלום אמת במזה"ת. הרב בני היה בין הראשונים להבין שיש להעמיד אלטרנטיבה מדינית ולא להסתפק רק בהתנגדות לתכניות השמאל וניסח תכנית מדינית כוללת להשגת שלום במזה"ת ע"פ ערכי הציונות, ללא שימוש בנוסחאות הכושלות של מסירת שטחים תמורת שלום. כדי שהתוכנית תגיע גם למחוזות שמחוץ לימין, הרב בני השקיע באופן ניסוח הדברים והצגתם לציבור, כולל הובלת קמפיין פרסומי של ממש, במטרה להטמיע את ההיגיון של האלטרנטיבה המדינית – הן לעם בישראל והן למעצבי דעת קהל ומנהיגים פוליטיים בארץ ובחו"ל.
 
הרב בני אֵלון היה מנהיג נדיר וייחודי שלא נרתע מלקדם את תכנית הריבונות גם כשהושמעה כנגדה ביקורת חריפה אפילו מתוך המחנה הלאומי, מפי גורמים קצרי-רואי שלא השכילו להבין את מה שהרב בני השכיל להבין הרבה לפניהם. אנחנו שמחים מאוד שרעיונותיו ודרישתו לריבונות על יהודה ושומרון הפכו לקונצנזוס ולמיינסטרים במחנה הלאומי כיום אף אומץ ע"י הבית הלבן בארה"ב.
 
(כתב: אורי בנק, יועצו של הרב אלון זצ"ל)
 

 
בתמונה: השר הרב בני אלון מגיש את תכנית הריבונות שלו לידידו חבר הקונגרס מייק פנס, שכיום מכהן כסכן נשיא ארה"ב. צילום: אורי בנק
 
מפרשה לפרשה
 
צפו בדבריו של ראש רבני 'דרך אמונה', הרב ברוך אפרתי על הקשר המיוחד בין יציאת מצרים, מתן תורה והחקלאות בישראל, הקשר המחבר ומאגד את שלושת הרגלים:


 
בדמיהם החיו את הר חברון
 
יחד עם ההיסטוריון הסופר והעיתונאי חגי הוברמן אנו ממשיכים במסענו בארץ ישראל, והפעם לבית חג"י שבדרום הר חברון:
 
השבוע לפני 40 שנה, בערב שבת, י"ז באייר תש"מ, ערב ל"ג בעומר, 3 במאי 1980, יצאה חבורה גדולה של אנשי קריית ארבע ותלמידי ישיבת ההסדר "ניר", כדרכם מדי ליל שבת, לבקר את קבוצת הנשים ב"בית הדסה" בחברון. החבורה נעה באיטיות בשירה ובריקודים. מטרים ספורים לפני בית הדסה ארבה להם חוליית מחבלים של הפת"ח. המחבלים פתחו באש חזקה על הרוקדים, ויידו עליהם רימוני רסס. בהתקפת הירי נרצחו חמישה מהרוקדים. צעיר נוסף, חנן קרוטהמר, נפצע אנושות וכעבור יומיים נפטר מפצעיו. עוד 20 איש נפצעו.
 
בין ששת ההרוגים היו שלושה תלמידי ישיבת "ניר" בקריית ארבע: חנן קרוטהמר, גרשון קליין ויעקב צימרמן, ה' יקום דמם. שלושתם היו בני אותו מחזור.
 
זמן קצר אחרי הרצח נפגשו כמה מחבריהם בביתו של אפרים היבש בקריית ארבע, לחשוב על דרך ההנצחה לחבריהם. ההחלטה הייתה להקים יישוב לזכרם.
 
בשנת תשמ"ב, 1982, שנתיים אחרי הרצח בבית הדסה, הקימו חברי הנרצחים שהשתחררו באותה שנה מהצבא, בהתאם לחזונם, את גרעין בית חג"י. השם היה ראשי התיבות של שמות החללים: חנן (קרוטהמר), גרשון (קליין), יעקב (צימרמן). 
 
בי"ט בתמוז תשמ"ד, 19 ביולי 1984, עלו סוף סוף חברי גרעין בית חג"י על הקרקע. רב הישיבה בקריית ארבע הרב דב ליאור פסק שמצוות יישוב ארץ ישראל כל כך חשובה, שאפשר לקיים טקס חגיגי של העליה לקרקע גם בימי בין המצרים.
 
את מימוש החזון של תרומה להתיישבות ולחברה כאחד, מימשו בשנת תש"ן, כאשר הקימו כפר נוער לילדים, כמסגרת חינוכית טיפולית דתית, לנוער מכל הארץ.
 
 

רגע פוליטי
 
קבלו הצצה לרגע קטן במליאת הכנסת. מה קרה כששר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', הזכיר לחברי הכנסת הערבים מניין הם באו ובעיקר מניין הם לא באו...


 
משפט, פוליטיקה ודמוקרטיה
 
הימים האחרונים, ימי המאמצים להרכבת קואליציה, מחדדים את מאבק הרשויות בין זו המחוקקת לזו השופטת. קראו את מאמרו של פרופ' אלישע האס, לשעבר יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן לאומי, על האופן בו הפכה מערכת המשפט לחלק דומיננטי ומכריע בפוליטיקה הישראלית. איך ומדוע השתלט בית המשפט על סמכויות פוליטיות לא לו ומדוע התנהלותו זו מסוכנת לעתידה וקיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי.

למאמר המלא
 
ריבונות זה מדליק
 
נוער הריבונות ממשיך ביוזמות להטמעת רעיון הריבונות וחשיבותו בקרב בני נוער ומבוגרים בכל רחבי הארץ. בימים האחרונים מפיצים חברי נוער הריבונות בתנועות הנוער השונות קלפים שכל אחד מהם מתייחס לנושא אחר של הריבונות בקצרה ובתמציתיות, ביטחון, היסטוריה ומורשת בשפה קלילה. תנו הצצה לדוגמאות מסדרת הקלפים:

בברכת “עלה נעלה וירשנו אותה”

יהודית קצובר ונדיה מטר

תנועת הריבונות מייסודה של נשים בירוק

הצטרפו! https://nirshamti.co.il/ribonut/

לתרומות: https://secure.cardcom.solutions/e/9R5/

050-7161818 050-5500834


ribonut@gmail.com

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

07-05-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
האיחוד האירופי משקיע חצי מיליארד דולר בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C
מערכת ריבונות
19-01-2022
בוועדת החוץ והביטחון הוצג דו"ח משרד המודיעין החושף את הצעדים בהם מתבצעת מדי יום ההשתלטות הפלסטינית על שטחי יו"ש תוך עצימת עיניים ישראלית מקוממת ומדאיגה.
ריבונות - כתב עת מדיני
משבר מנהיגות משילות וריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
06-01-2022
התגרה בכנסת, חוק החשמל, השתלחות יאיר גולן, החורבן בחומש, אבדן האמון בהנהגה. חשבון נפש של עם ומנהיגיו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 77
מערכת ריבונות
30-12-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 77 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
צפו במפגשי סיור הריבונות עם אנשי הנגב
מערכת ריבונות
30-12-2021
הסיור הראשון בסדרת 'ריבונות בדרך' התקיים בנגב. עשרות מעצבי דעת קהל פגשו את המציאות ואת האנשים. צפו בסרטוני סיכום מהמפגשים.
ריבונות - כתב עת מדיני
אבדן המשילות בנגב – מבט מהשטח
מערכת ריבונות
29-12-2021
תנועת הריבונות הוציאה סיור מיחד למעצבי דעת קהל לחשיפת המציאות הקשה ואבדן המשילות והריבונות בנגב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנצלים את סוף שנת המס לחיזוק ארץ ישראל!
מערכת ריבונות
21-12-2021
נצלו את ימיה האחרונים של שנת המס לתרומה להמשך הפעילות לחיזוק ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
הקונסוליה – רק תחילת המאבק
יהודית קצובר ונדיה מטר
19-12-2021
ברכות לעם ישראל ומנהיגיו שבלמו את מיזם הקונסוליה האמריקאית לרש"פ, אך המאבק על בירת ישראל רחוק מקיצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
הריאיון המיוחד של הרב ולדמן ל'ריבונות'
מערכת ריבונות
19-12-2021
תנועת הריבונות אבלה על פטירתו של עמוד האש שלפני המחנה, הרב אליעזר ולדמן זצ"ל, ומתחייבת להמשיך ולמנף את מורשתו, מורשת ריבונות עם ישראל בארצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד של ישראל - נוער הריבונות
מערכת ריבונות
13-12-2021
לא בכל יום יש לנו הזדמנות להציץ אל העתיד. קחו מבט אל מנהיגי העתיד של מדינת ישראל - נוער הריבונות בסרטון קצר מסמינריון חנוכה תשפ"ב.
ריבונות - כתב עת מדיני
"הצהרת הכ"ט בנובמבר מנוגדת לחוק הבינלאומי"
מערכת ריבונות
09-12-2021
זאב ז'בוטינסקי, נכדו של מייסד התנועה הרוויזיוניסטית: הכרזת הכ"ט בנובמבר על חלוקת הארץ בין יהודים לערבים מנוגד לחוק הבינלאומי המעניק ריבונות בארץ ישראל רק לעם היהודי.