לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

אביבי: ביטחון ישראל מחייב ריבונות

מנכ"ל תנועת 'הביטחוניסטים' בהרצאה מקיפה על המזרח התיכון, ביטחון, התיישבות וריבונות. בפניכם כמה קטעים מתוך ההרצאה.

בהרצאת הזום שנשא ב'עוז וגאו"ן' פרס תא"ל במיל אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת 'הביטחוניסטים', תפיסת עולם סדורה אודות המזרח התיכון בפרט והיחס ליהודה ושומרון בפרט. בפמיכם קטעים נבחרים מתוך ההרצאה:

המרחק מהים התיכון לעמק הירדן הוא 45 קילומטרים בלבד, המרחק בין חוף הים בתל אביב לקו הירוק הוא רק תשעה קילומטרים בודדים, ומנקודת מבט צבאית אסטרטגית, מי ששולט בהרים שולט בישראל כולה. אין דרך להגן על ישראל ללא שליטה ברכסי ההרים. אבות אבותינו הכירו בכך, ובעקבות הבנה זו הם התיישבו והתפתחו על ראשי ההרים.
 
אביבי מזכיר שהעם היהודי הביס אימפריות אדירות על גבי ההרים הללו. ניצחנו את הרומאים וכן את היוונים. אפילו למרות ההתפתחות הטכנולוגית האדירה של העשורים האחרונים, העיקרון הבסיסי הזה לא השתנה. ניתן להשיג שליטה אסטרטגית רק באמצעות נוכחות משמעותית של יישובים יהודיים באזורים קריטיים. למעשה ליישובים הללו יש כוח וחשיבות אסטרטגית רבה יותר מלצבא עצמו. יישובים אלו מהווים נכס ביטחוני בפני עצמם, ומעבר לכך יש להם ערך מוסף בזכות יכולתם לאסוף מידע מודיעיני על הסביבה הקרובה להם.  
 
יש שלוש דרכים להסתכל על המצב, אומר אביבי. דרך אחת היא לבנות את הערים הללו במטרה לשמר את אחיזתנו בעמק הירדן. עמק הירדן כל כך חשוב לביטחון ישראל מכיוון שהוא מאפשר לנו להגן על עצמנו מאיומים שונים מהמזרח התיכון כולו. אילולא שליטתנו באזור זה, היינו חשופים לכניסת מיליוני ג'יהאדיסטים חמושים ישירות למרכז הארץ. אותו העיקרון קיים גם בעזה, כאשר הגבול הינו רק באורך שבעה קילומטרים זעומים, אך בכל זאת הם מצליחים להבריח לתוך הרצועה כלי נשק ותחמושת רבים.
 
אביבי ממשיך: "אני רוצה להבהיר: לא תיתכן נוכחות צה"לית ללא ריבונות, וללא יישובים יהודיים. כל מי שטוען שניתן לעקור את היישובים ועם זאת לשמור על שליטה באזור באמצעות הצבא בלבד לא יודע על מה הוא מדבר. אפילו אלו שמדברים על הפרדה אומרים שאפשר להשאיר את הצבא במקומו רק למספר שנים מועטות. אם זו לא האדמה שלנו, איננו יכולים להיות כאן".

פוליטיקאים בדרך כלל טוענים שנשמור את הגושים, אך הגושים הם העניין הכי פחות משמעותי בנושא. הלב האמיתי של הנושא הוא הערים ששומרות על עמק הירדן, והערים המגינות על תל אביב. אלון מורה ואיתמר ממוקמים באזורים שמגינים ישירות על עמק הירדן. ישנם שיאמרו שאלו התנחלויות מנותקות משום דבר באמצע שום מקום, אך הם פשוט לא מבינים את העניין. אותו עיקרון מנחה נכון גם בגליל ובנגב.

אביבי ציין שהביטחוניסטים תומכים מאוד ביישום ריבונות כמה שיותר מהר. ישנם אלו שאומרים שאם נעשה זאת עכשיו, אולי הפלסטינים יגיבו עם פעולות איבה- שאולי אפילו יתחילו עוד אינתיפאדה. אך אנו מפרשים את המצב כך: אנחנו שוקלים את הצרכים הביטחוניים עוד 100 שנים ועוד 1000 שנים מעכשיו. אם יש רגע בו ניתן ליישם ריבונות, בלי קשר לאם יהיה לכך מחיר שיהיה עלינו לשלם או לא, עלינו לעשות זאת כמה שיותר מהר עבור הדורות הבאים.
 
אביבי: "עלינו לעשות את הדבר הנכון. עלינו לעשות את הדבר הנכון עבור הציונות, ולהתמודד עם ההשלכות למען הדורות הבאים. זוהי הסיבה שאני תומך בריבונות".


 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

14-01-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מתכנסים ביחד ומכריזים: ירושלים לא תחולק!
מערכת ריבונות
22-10-2021
שורת ארגונים אוהבי ארץ ישראל וירושלים תקים משמרת שתקרא לעמוד בלחצי ארה"ב להקים קונסוליה לרש"פ בבירה, צעד ראשון בדרך לחלוקת הארץ וירושלים, חלילה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מתחם להנצחת זכר אוהבת הארץ ומחזקת מתיישביה
מערכת ריבונות
15-10-2021
בשמורת 'עוז וגאו"ן' הושק מתחם להנצחת זכרה של יו"ר AFSI, הלן פרידמן ז"ל, שהובילה תנועה חיה של תמיכה בהתיישבות ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
האם בנט יקים מדינה פלשתינית ויחלק את ירושלים?
יהודית קצובר ונדיה מטר
14-10-2021
התשובה לשאלה שבכותרת היא: "לא יעלה על הדעת" ועם זאת, כהרגלנו פתחנו את כלי התקשורת וחשכו עינינו.
ריבונות - כתב עת מדיני
דברי בנט חשובים, אך הגיעה העת למעשים
מערכת ריבונות
11-10-2021
לצד הברכות על דברי ראש הממשלה לקנצלרית גרמניה שבה ועולה הדרישה למהלך מדיני שיבלום את סכנת המדינה הפלשתינית: זמן ריבונות!
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 74
מערכת ריבונות
08-10-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 74 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 73
מערכת ריבונות
30-09-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 73 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
כשאין ריבונות אין ואקום. הרש"פ מעצימה את ההשתלטות בשטח
מערכת ריבונות
17-09-2021
גרמניה תעביר 100 מיליון אירו לפרויקטים של הרש"פ גם בשטחי C. שוב מתברר שאין וואקום מדיני. בהיעדר ריבונות מתחזקים הכרסום וההשתלטות הערבית על השטח.
ריבונות - כתב עת מדיני
עלון הנוער - ראש השנה תשפ"ב
מערכת ריבונות
09-09-2021
לקראת ראש השנה תשפ"ב הפיקו חברי נוער הריבונות עלון מיוחד. צפו, קיראו ודפדפו. שירה הנוער.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 72
מערכת ריבונות
05-09-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 72 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
סיכום אירועי תשפ"א בתמונות
מערכת ריבונות
05-09-2021
קבלו הצצה מצולמת לכמה מהאירועים שליוו את תנועת הריבונות בשנת תשפ"א. בתנועה כבר נערכים לאירועי השנה הבאה.