לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

אביבי: ביטחון ישראל מחייב ריבונות

מנכ"ל תנועת 'הביטחוניסטים' בהרצאה מקיפה על המזרח התיכון, ביטחון, התיישבות וריבונות. בפניכם כמה קטעים מתוך ההרצאה.

בהרצאת הזום שנשא ב'עוז וגאו"ן' פרס תא"ל במיל אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת 'הביטחוניסטים', תפיסת עולם סדורה אודות המזרח התיכון בפרט והיחס ליהודה ושומרון בפרט. בפמיכם קטעים נבחרים מתוך ההרצאה:

המרחק מהים התיכון לעמק הירדן הוא 45 קילומטרים בלבד, המרחק בין חוף הים בתל אביב לקו הירוק הוא רק תשעה קילומטרים בודדים, ומנקודת מבט צבאית אסטרטגית, מי ששולט בהרים שולט בישראל כולה. אין דרך להגן על ישראל ללא שליטה ברכסי ההרים. אבות אבותינו הכירו בכך, ובעקבות הבנה זו הם התיישבו והתפתחו על ראשי ההרים.
 
אביבי מזכיר שהעם היהודי הביס אימפריות אדירות על גבי ההרים הללו. ניצחנו את הרומאים וכן את היוונים. אפילו למרות ההתפתחות הטכנולוגית האדירה של העשורים האחרונים, העיקרון הבסיסי הזה לא השתנה. ניתן להשיג שליטה אסטרטגית רק באמצעות נוכחות משמעותית של יישובים יהודיים באזורים קריטיים. למעשה ליישובים הללו יש כוח וחשיבות אסטרטגית רבה יותר מלצבא עצמו. יישובים אלו מהווים נכס ביטחוני בפני עצמם, ומעבר לכך יש להם ערך מוסף בזכות יכולתם לאסוף מידע מודיעיני על הסביבה הקרובה להם.  
 
יש שלוש דרכים להסתכל על המצב, אומר אביבי. דרך אחת היא לבנות את הערים הללו במטרה לשמר את אחיזתנו בעמק הירדן. עמק הירדן כל כך חשוב לביטחון ישראל מכיוון שהוא מאפשר לנו להגן על עצמנו מאיומים שונים מהמזרח התיכון כולו. אילולא שליטתנו באזור זה, היינו חשופים לכניסת מיליוני ג'יהאדיסטים חמושים ישירות למרכז הארץ. אותו העיקרון קיים גם בעזה, כאשר הגבול הינו רק באורך שבעה קילומטרים זעומים, אך בכל זאת הם מצליחים להבריח לתוך הרצועה כלי נשק ותחמושת רבים.
 
אביבי ממשיך: "אני רוצה להבהיר: לא תיתכן נוכחות צה"לית ללא ריבונות, וללא יישובים יהודיים. כל מי שטוען שניתן לעקור את היישובים ועם זאת לשמור על שליטה באזור באמצעות הצבא בלבד לא יודע על מה הוא מדבר. אפילו אלו שמדברים על הפרדה אומרים שאפשר להשאיר את הצבא במקומו רק למספר שנים מועטות. אם זו לא האדמה שלנו, איננו יכולים להיות כאן".

פוליטיקאים בדרך כלל טוענים שנשמור את הגושים, אך הגושים הם העניין הכי פחות משמעותי בנושא. הלב האמיתי של הנושא הוא הערים ששומרות על עמק הירדן, והערים המגינות על תל אביב. אלון מורה ואיתמר ממוקמים באזורים שמגינים ישירות על עמק הירדן. ישנם שיאמרו שאלו התנחלויות מנותקות משום דבר באמצע שום מקום, אך הם פשוט לא מבינים את העניין. אותו עיקרון מנחה נכון גם בגליל ובנגב.

אביבי ציין שהביטחוניסטים תומכים מאוד ביישום ריבונות כמה שיותר מהר. ישנם אלו שאומרים שאם נעשה זאת עכשיו, אולי הפלסטינים יגיבו עם פעולות איבה- שאולי אפילו יתחילו עוד אינתיפאדה. אך אנו מפרשים את המצב כך: אנחנו שוקלים את הצרכים הביטחוניים עוד 100 שנים ועוד 1000 שנים מעכשיו. אם יש רגע בו ניתן ליישם ריבונות, בלי קשר לאם יהיה לכך מחיר שיהיה עלינו לשלם או לא, עלינו לעשות זאת כמה שיותר מהר עבור הדורות הבאים.
 
אביבי: "עלינו לעשות את הדבר הנכון. עלינו לעשות את הדבר הנכון עבור הציונות, ולהתמודד עם ההשלכות למען הדורות הבאים. זוהי הסיבה שאני תומך בריבונות".


 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

14-01-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
הריבונות - קונצנזוס שיתגשם. בכירי 'תקווה חדשה' בעוז וגאו"ן
מערכת ריבונות
01-03-2021
זאב אלקין, צבי האוזר ודני דיין ביקרו בשמורת 'עוז וגאו"ן' שבגוש עציון. אלקין: הריבונות הופכת לקונצנזוס שיתגשם. האוזר: למה עדיין רק חצי מיליון מתיישבים ביו"ש? דיין: מרגיש ב'תקווה חדשה' את רוח מפלגת התחיה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 46
מערכת ריבונות
25-02-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 46 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
שר המורשת ב'עוז וגאו"ן': זהו הסיפור של כולנו
מערכת ריבונות
24-02-2021
בביקורו בשמורת 'עוז וגאו"ן' הביע שר המורשת וירושלים תמיכה ברעיון הקמתו של מרכז המספר ומתעד את סיפור ההתיישבות ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 45
מערכת ריבונות
19-02-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 45 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
​אין ריבונות, אין אכיפה והמחיר: הרס הנוף והבריאות
מערכת ריבונות
17-02-2021
עשרות מחצבות פיראטיות פזורות ברחבי יהודה ושומרון ללא פיקוח בקרה ואכיפה. כדי להימנע מעימות עם בכירי הרש"פ ישראל ממשיכה לעצום עין. הנוף ואתרי המורשת נהרסים ואיתם הבריאות של מאות אלפים.
ריבונות - כתב עת מדיני
80 מנדטים מצביעים ימין
יהודית קצובר ונדיה מטר
12-02-2021
הסקרים השונים מובילים למסקנה אחת ברורה: כשמונים מנדטים מצביע למפלגות ימין. כדי ליישם את רצונו הדמוקרטי של העם על מנהיגי הימין לפעול בכל דרך להקמת ממשלת ימין משותפת ורחבה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 44
מערכת ריבונות
11-02-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 44 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
'הסכמי אוסלו הובילו אותנו להחלטה בהאג'
מערכת ריבונות
10-02-2021
בפאנל מיוחד שהפגיש נשים מנהיגות לשיח על ריבונות ועתידה המדיני של ישראל קבעה פרופ' איינהורן: אוסלו הביא עלינו את בית הדין בהאג. יש לסגת ממנו כמו מי שמגלה שנקלע לשדה מוקשים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 43
מערכת ריבונות
05-02-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 43 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
ההיסטוריה היהודית נבזזת ונרמסת
מערכת ריבונות
04-02-2021
הפקרת הריבונות ביהודה ושומרון גוררת רמיסה של אתרים ארכיאולוגיים המלמדים על מורשת ישראל באזור. בתל ארומה עלול מבצר חשמונאי להפוך למסגד לזכר מחבלים.