סיור ריבונות ירושלמית בצפון ומזרח הבירה

המאבק על ירושלים כולל גם העמקת ההיסטוריה היהודית של העיר ועידוד הבנייה היהודית בה. סיור תנועת הריבונות בצפון ומזרח הבירה נועד בדיוק לשם כך.

מערכת ריבונות
11-11-2021

עשרות אוהבי ירושלים השתתפו בסיור מיוחד בכמה מהנקודות ההיסטוריות הפחות מוכרות של ירושלים. הסיור התקיים כחלק בלתי נפרד מהקריאה לממשלת ישראל שלא לאפשר את חלוקתה של העיר, וזאת לא רק בהצהרות אלא בבנייה וחיזוק ההתיישבות והמורשת היהודית בכל חלקיה של הבירה.
 
הסיור נפתח בשכונת עטרות שבצפן ירושלים, שם מתוכננת הקמתה של שכונה יהודית על אדמה שנרכשה בטאבו על ידי יהודים, שם גם פעל שדה התעופה של ירושלים עד לפרוץ האינתיפאדה שהביאה להשבתתו.
 
בהדרכתו של שלום פולאק, איש תנועת 'אם אשכחך', נפרסה בפני המבקרים חשיבותו האסטרטגית של אזור עטרות לבלימת הניסיון הערבי להצר את גבולה של ירושלים מצפון. באחרונה אושרה במועצת עיריית ירושלים העברת תכנית הבנייה של כעשרת אלפים יחידות דיור בשכונה החדשה בעטרות לדיון ואישור הוועדה המחוזית, צעד שעוכב ונדחה במשך שנים.
 
"השכונה היהודית בעטרות תשבור את הרצף הערבי שסוגר על ירושלים מצפון, לכן זה מקום קריטי", אומר פולאק הרואה בשני המוקדים, מזרח ירושלים וצפון ירושלים, מוקדים אסטרטגיים חשובים ביותר למאבק בהווה למען ההיסטוריה ולמען העתיד היהודי והבטוח של ירושלים המאוחדת.
 
בהמשך עברו משתתפי הסיור לביקור בשכונת שמעון הצדיק, שם הדריך את המשתתפים חבר מועצת העיר, יונתן יוסף, שסיפר על המורשת הקדומה של המקום.
 
התחנה הראשונה בפרק זה של הסיור הייתה מערת הסנהדרין הקטנה הנמצאת במתחם שמעון הצדיק ובה 23 קברים בני כאלפיים ושלוש מאות שנה. יונתן יוסף הציג בפני המבקרים את הכיתוב ההיסטורי שבמקום ואת מקומה של המזוזה בפתח המערה אליה ירדו משתתפי הסיור.
 
יונתן סיפר את סיפור המפגש בין שמעון הצדיק לאלכסנדר מוקדון ופרטים נוספים אודות ההיסטוריה האישית המיוחדת של שמעון הצדיק ותנאי תקופתו. יונתן יוסף תהה באוזני המסיירים לאיזו אומה יש היסטוריה קדומה כל כך בירושלים, לבד מהעם היהודי. אין אומה שכזו.
 
משם עברו משתתפי הסיור אל השכונה עצמה וביקרו בבית הכנסת בו היה מתפלל סבו של יונתן יוסף, הרב עובדיה יוסף זצ"ל, כחזן, שם גם חגג את בר המצווה שלו ובו נשא את דרשתו הראשונה.
 
יונתן יוסף הרחיב ותיאר את סיפור גאולתה של השכונה בידי המתיישבים היהודים המבקשים להחזיר לה את ימיה כקדם. יוסף סיפר על היום בו נכנסו המתיישבים, בהם גם הוא עצמו, בהובלת הרב בני אלון ז"ל. ביום זה הגיע למקום גם פייסל חוסייני, נציג הרש"פ בירושלים של ראשית שנות התשעים. אביו של יונתן יוסף, הרב יעקב יוסף זצ"ל, הקשיב לנאומו של חוסייני המסלף את ההיסטוריה של המקום תוך שהוא קובע שמדובר בגניבת המקום בידי יהודים. הרב יעקב יוסף מחה נמרצות על הדברים בערבית ושאל את חוסייני אם אכן הערבים חוקקים מגיני דוד על בתיהם, כפי שניתן לראות על משקופי הבתים בשכונה ואם אכן הערבים מותירים כתובות בעברית על בתיהם...
 
חוסייני הבין שלא יוכל להמשיך בנאומו ליד הרב יוסף שאינו מבליג על הדברים הנאמרים וירד למטה, "היה בזה משהו מאוד סמלי, שהוא ירד למטה ואנחנו נשארנו על ההר", מספר יונתן יוסף.
 
בתנועת הריבונות רואים בתנופת בנייה יהודית בירושלים כורח של ממש על מנת לחזק את אחדותה של העיר ואת הריבונות הישראלית בה. "לא די בהצהרות והבטחות. עלינו לדרוש מעשים שיהוו המשך ישיר לשרשרת אתגרי הציונות מזה למעלה מ-120 שנה. המעש ההכרחי כעת הוא בנייה לצד בלימת לחצים בינלאומיים להחזרת רעיונות מסוכנים של חלוקת ירושלים, כדוגמת הלחץ לפתיחת הקונסוליה האמריקאית לרש"פ".

תגובות
תגובות בפייסבוק
אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה
לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות: דברי גלנט – ביטוי להפיכה צבאית
מערכת ריבונות
16-05-2024
תנועת הריבונות רואה את דבריו של שר הביטחון המקבל את עמדת ראשי הצבא בניגוד לעמדת ראש הממשלה כביטוי להפיכה צבאית המקדמת רעיונות ברוח אוסלו.
ריבונות - כתב עת מדיני
לקראת יום העצמאות ה-76 למדינת ישראל
מערכת ריבונות
13-05-2024
בפניכם מכתבה של תנועת הריבונות לפעיליה ותומכיה בפרוס יום העצמאות ה-76 לתקומתה ולהקמתה של מדינת ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
נפרדים מגרשון אלינסון ז"ל, מראשוני מתעדי ההתיישבות ביהודה ושומרון
מערכת ריבונות
12-05-2024
תנועת הריבונות נפרדת מאחד מוותיקי ידידיה, ידיד ההתיישבות שליווה את פעילות התנועה מימיה הראשונים מתוך הבנת עומק החזון והמחוייבות אליו. גרשון אלינסון ז"ל הלך לעולמו.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות לימין צו 9
מערכת ריבונות
13-05-2024
פעילים מטעם תנועת הריבונות חברו לאנשי תנועת 'צו 9' בחסימת מעבר משאיות הסיוע לרצועת עזה. ריבונות ועצמאות 76.
ריבונות - כתב עת מדיני
כל יום שחולף בלי שהשגנו את הדבר הבא מחליש את ישראל
מערכת ריבונות
06-05-2024
החלת ריבונות על יהודה ושומרון וכיבוש רצועת עזה יסירו מעל צווארנו את החרב הפלסטינית, אך לשם כך צריך קודם לנפות את האחראים למחדל. מאמרו של פרופ' אריה אלדד במעריב.
ריבונות - כתב עת מדיני
​תנועת הריבונות: דברי טראמפ - רוח גבית לריבונות. הגיעה שעת המעשה
מערכת ריבונות
02-05-2024
תנועת הריבונות מברכת על דברי נשיא ארה"ב לשעבר הרואה ברעיון שתי המדינות מהלך בלתי ישים, ומביעה תקווה לקידום האלטרנטיבה המתבקשת, ריבונות ישראלית מלאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות: צעדי הרש"פ מחייבים - ריבונות
מערכת ריבונות
30-04-2024
בתנועת הריבונות מחזקים את קריאת שר האוצר לראש הממשלה להגיב בתוקף לצעדיה של הרש"פ, להביא לקריסתה ולהחיל ריבונות ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
כך (בערך) זה נראה ללא ריבונות בבקעת הירדן
מערכת ריבונות
21-04-2024
צפו בסרטון נוסף שהפיקה תנועת הריבונות, והפעם ה"ראיון" עם המבריח האיראני שגילה גבול ארוך נטול ריבונות בדרכו לחבריו ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
פסח – בקעת הירדן - ריבונות
מערכת ריבונות
19-04-2024
בפניכם מכתבה של תנועת הריבונות לתומכיה בארץ ובעולם על רקע קמפיין הקריאה לריבונות בבקעת הירדן ולכבוד חג הפסח.
ריבונות - כתב עת מדיני
בקעת הירדן – מנעולה של ארץ ישראל!
מערכת ריבונות
10-04-2024
פעילי תנועת הריבונות חברו לאירוע לציון יום י' בניסן, יום חציית בני ישראל את הירדן. הקריאה מתחזקת: ריבונות ישראל על בקעת הירדן היא הכרח.