סיור ריבונות ירושלמית בצפון ומזרח הבירה

המאבק על ירושלים כולל גם העמקת ההיסטוריה היהודית של העיר ועידוד הבנייה היהודית בה. סיור תנועת הריבונות בצפון ומזרח הבירה נועד בדיוק לשם כך.

מערכת ריבונות
11-11-2021

עשרות אוהבי ירושלים השתתפו בסיור מיוחד בכמה מהנקודות ההיסטוריות הפחות מוכרות של ירושלים. הסיור התקיים כחלק בלתי נפרד מהקריאה לממשלת ישראל שלא לאפשר את חלוקתה של העיר, וזאת לא רק בהצהרות אלא בבנייה וחיזוק ההתיישבות והמורשת היהודית בכל חלקיה של הבירה.
 
הסיור נפתח בשכונת עטרות שבצפן ירושלים, שם מתוכננת הקמתה של שכונה יהודית על אדמה שנרכשה בטאבו על ידי יהודים, שם גם פעל שדה התעופה של ירושלים עד לפרוץ האינתיפאדה שהביאה להשבתתו.
 
בהדרכתו של שלום פולאק, איש תנועת 'אם אשכחך', נפרסה בפני המבקרים חשיבותו האסטרטגית של אזור עטרות לבלימת הניסיון הערבי להצר את גבולה של ירושלים מצפון. באחרונה אושרה במועצת עיריית ירושלים העברת תכנית הבנייה של כעשרת אלפים יחידות דיור בשכונה החדשה בעטרות לדיון ואישור הוועדה המחוזית, צעד שעוכב ונדחה במשך שנים.
 
"השכונה היהודית בעטרות תשבור את הרצף הערבי שסוגר על ירושלים מצפון, לכן זה מקום קריטי", אומר פולאק הרואה בשני המוקדים, מזרח ירושלים וצפון ירושלים, מוקדים אסטרטגיים חשובים ביותר למאבק בהווה למען ההיסטוריה ולמען העתיד היהודי והבטוח של ירושלים המאוחדת.
 
בהמשך עברו משתתפי הסיור לביקור בשכונת שמעון הצדיק, שם הדריך את המשתתפים חבר מועצת העיר, יונתן יוסף, שסיפר על המורשת הקדומה של המקום.
 
התחנה הראשונה בפרק זה של הסיור הייתה מערת הסנהדרין הקטנה הנמצאת במתחם שמעון הצדיק ובה 23 קברים בני כאלפיים ושלוש מאות שנה. יונתן יוסף הציג בפני המבקרים את הכיתוב ההיסטורי שבמקום ואת מקומה של המזוזה בפתח המערה אליה ירדו משתתפי הסיור.
 
יונתן סיפר את סיפור המפגש בין שמעון הצדיק לאלכסנדר מוקדון ופרטים נוספים אודות ההיסטוריה האישית המיוחדת של שמעון הצדיק ותנאי תקופתו. יונתן יוסף תהה באוזני המסיירים לאיזו אומה יש היסטוריה קדומה כל כך בירושלים, לבד מהעם היהודי. אין אומה שכזו.
 
משם עברו משתתפי הסיור אל השכונה עצמה וביקרו בבית הכנסת בו היה מתפלל סבו של יונתן יוסף, הרב עובדיה יוסף זצ"ל, כחזן, שם גם חגג את בר המצווה שלו ובו נשא את דרשתו הראשונה.
 
יונתן יוסף הרחיב ותיאר את סיפור גאולתה של השכונה בידי המתיישבים היהודים המבקשים להחזיר לה את ימיה כקדם. יוסף סיפר על היום בו נכנסו המתיישבים, בהם גם הוא עצמו, בהובלת הרב בני אלון ז"ל. ביום זה הגיע למקום גם פייסל חוסייני, נציג הרש"פ בירושלים של ראשית שנות התשעים. אביו של יונתן יוסף, הרב יעקב יוסף זצ"ל, הקשיב לנאומו של חוסייני המסלף את ההיסטוריה של המקום תוך שהוא קובע שמדובר בגניבת המקום בידי יהודים. הרב יעקב יוסף מחה נמרצות על הדברים בערבית ושאל את חוסייני אם אכן הערבים חוקקים מגיני דוד על בתיהם, כפי שניתן לראות על משקופי הבתים בשכונה ואם אכן הערבים מותירים כתובות בעברית על בתיהם...
 
חוסייני הבין שלא יוכל להמשיך בנאומו ליד הרב יוסף שאינו מבליג על הדברים הנאמרים וירד למטה, "היה בזה משהו מאוד סמלי, שהוא ירד למטה ואנחנו נשארנו על ההר", מספר יונתן יוסף.
 
בתנועת הריבונות רואים בתנופת בנייה יהודית בירושלים כורח של ממש על מנת לחזק את אחדותה של העיר ואת הריבונות הישראלית בה. "לא די בהצהרות והבטחות. עלינו לדרוש מעשים שיהוו המשך ישיר לשרשרת אתגרי הציונות מזה למעלה מ-120 שנה. המעש ההכרחי כעת הוא בנייה לצד בלימת לחצים בינלאומיים להחזרת רעיונות מסוכנים של חלוקת ירושלים, כדוגמת הלחץ לפתיחת הקונסוליה האמריקאית לרש"פ".

תגובות
תגובות בפייסבוק
אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה
לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
אם לא נכניס יד לביוב העזתי נטבע בו
יהודית קצובר ונדיה מטר
14-02-2024
שליטה ישראלית ביטחונית ואזרחית ברצועת עזה היא הכרח להבטחת ביטחונה של ישראל ולהגשמת מטרות המלחמה ארוכות הטווח. ניתן לעשות זאת גם בשלבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
זהירות! מדינה פלשתינית בדרך
יהודית קצובר ונדיה מטר
09-02-2024
כאילו דבר לא קרה ממשיכים הלחצים הבינלאומיים להקמתה של מדינה פלשתינית בלב ישראל, בניגוד לעמדת הרוב המוחלט של אזרחי ישראל. לממשלת ישראל צריכה להיות תשובה ברורה ומעשית.
ריבונות - כתב עת מדיני
​עיתון הארץ מסרב לפרסם מודעה של תנועת הריבונות נגד מדינה פלשתינית
מערכת ריבונות
25-01-2024
מודעה של תנועת ריבונות עם נתונים מסקר שערכו לפיו 74% מאזרחי ישראל מתנגדים להקמת מדינה פלשתינית - נפסלה לפרסום בעיתון הארץ. ריבונות: "עיתון הארץ מנסה להסתיר בכוח מקוראיו את ההתפקחות של אזרחי ישראל"
ריבונות - כתב עת מדיני
שרת המודיעין וחברת הקבינט בקריאה לעידוד הגירה מעזה: " פתחו את הדלת!"
מערכת ריבונות
16-01-2024
חברת הקבינט הביטחוני גילה גמליאל מצטרפת לקריאה לעידוד הגירה מרצון. "במקום לנתב את הכסף כדי לבנות את עזה מחדש - הקהילה הבינלאומית יכולה לממן ישוב מחדש של תושבי עזה ולעזור להם לבנות חיים חדשים במדינות המארחות החדשות"*
ריבונות - כתב עת מדיני
תמיכה גורפת בעידוד הגירה ונגד מדינה פלשתינית - הסקר
מערכת ריבונות
12-01-2024
בפניכם תוצאות הסקר שהציגה תנועת הריבונות בכנס לקחי המלחמה בעזה. דברו של העם ברור וחד משמעי: לא למדינה פלשתינית, כן לעידוד הגירה מרצועת עזה.
ריבונות - כתב עת מדיני
רוב דרמטי קורא לעידוד הגירת ערביי עזה
מערכת ריבונות
12-01-2024
מאות השתתפו בכנס לקחי המלחמה בעזה 'קץ לרעיון שתי המדינות' ועשרות אלפים נוספים צפו בו בשידור חי. מדינאים, פוליטיקאים, אנשי רוח ומעשה הציגו תובנות ולקחים סביר חזון הריבונות ועידוד הגירת ערביי הרצועה.
ריבונות - כתב עת מדיני
עלילת הדם על "אלימות המתנחלים" – השקרים, התעמולה, המניפולציות, הנתונים המנופחים
מערכת ריבונות
31-12-2023
וגם, ההיטפלות ל"אירועי חיכוך", כשפלסטינים מוציאים להורג יהודים # האופן המכוער שבו מודבקת למתיישבים אחריות לאירועים שהם קורבנותיהם # ולמה צה"ל מסרב לפרסם את פירוט האירועים ולא מאפשר לנו לשפוט בעצמנו.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות מציגה: תכנית עבודה - ינואר 2023-2024
מערכת ריבונות
26-12-2023
לא לשתי מדינות! רק שליטה וריבונות ישראל על ארץ ישראל כי זה שלנו! אסון המדינה הפלשתינית עומדת לפתחנו
ריבונות - כתב עת מדיני
​תפיסת ביטחון חדשה לישראל
מערכת ריבונות
26-12-2023
ישראל כולה התעוררה למציאות אחרת בשבת ההיא. קונצנזוס רחב מאוד סבור שחייבת להיות תשובת משקל משמעותית שמשדרת ניצחון. בפניכם מאמרו של קובי אלירז.
ריבונות - כתב עת מדיני
​פרופ' אלדד: לחיבוק האמריקאי תג מחיר יקר ומסוכן מאוד
מערכת ריבונות
18-12-2023
פרופ' אריה אלדד: נרדמנו בשמירה כי האמנו ששוחד לחמאס ישכיח ממנו את הרצון להרוג אותנו. שליטה צבאית ישראל בעזה היא הכרח.