לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

מענה ציוני לאבדן השליטה והריבונות בבירת ישראל

פעילי תנועת הריבונות השתתפו בסיור בו נחשפה המשמעות המעשית של היעדר ריבונות ישראלית במזרח ירושלים, אך נחשפה בפניהם גם התכנית שתיתן מענה ציוני ולאומי ראוי – ירושלים רבתי.

תנועת הריבונות ממשיכה בסדרת סיורי השטח לפעילים ותומכים המבקשים להכיר את המציאות המורכבת של היעדר ריבונות ומשילות בישראל. עשרות השתתפו בסיור שקיימה התנועה בירושלים על שכונותיה השונות בהובלת המזרחן ברוך ידיד שחשף בפניהם מציאות כואבת ובלתי ידועה של אבדן שליטה וריבונות בשכונות הצפון והמזרח של ירושלים ומעורבות גורמים זרים ועוינים במתרחש בבירת ישראל.
 
במהלך הסיור פגשו המשתתפים גם את יו"ר תנועת 'אם אשכחך', חיים סילברשטיין בתצפית הר הצופים, משם נפרסת הבירה כולה, אך המבט צופה גם אל סביבותיה. סילברשטיין הציג בפני המשתתפים את תכנית 'ירושלים רבתי', אותה הוא מקדם בשנים האחרונות מול גורמים מדיניים ופוליטיים לצד בעלי תפקידים מוניציפליים בירושלים.
 
בדבריו הסביר את חשיבות המהלך כמענה הכרחי למצוקה הדמוגרפית בה מצויה בירת ישראל. הרחבת גבולה המוניציפאלי של ירושלים מכל עבריה והוספת שטחים נרחבים ושכונות נוספות לגבולה תאפשר הקמתן של שכונות ומוקדי תעסוקה רבים בעיר ובכך ישמרו את אופיה היהודי של העיר.
 
סילברשטיין תיאר את המציאות הדמוגרפית הקיימת כבר כעת ואת זו הצפויה בעתיד הנראה לעין במידה ולא תוקם 'ירושלים רבתי'. המסקנות העולות מדבריו מטרידות מאוד. העברת מושכות ניהול העיר במועצה ואולי אף בלשכת ראש העירייה לידיים ערביות עלולה להפוך למציאות כבר בעוד שנים לא רבות. הוספת גוש עציון, מעלה אדומים, גבעת זאב ומבשרת ציון והשטחים שבינן לבין ירושלים לירושלים עצמה תשנה את פני המציאות.
 
עוד ציין סילברשטיין את השפעת 'ירושלים רבתי' על מעמדה המדיני של ירושלים כבירה ישראלית בעלת עוצמה ומשמעות לאומית ובינלאומית כמקובל בבירות רבות בעולם.
 
המזרחן הבכיר ברוך ידיד תיאר בפני המסיירים את התהליכים העוברים על מזרחה של ירושלים מאז סגירת האוריינט האוס, ממנו ניהלה הרש"פ מעין ממשלה עצמאית, לפני למעלה מעשרים שנה. היה זה צעד ריבוני ישראלי בבירה, אך אל הוואקום שנוצר אחרי הסגירה נכנסו עשרות ומאות רבות של מוסדות רש"פ, ארגונים ערביים זרים ועוינים הפועלים בשורה ארוכה של תחומים אזרחיים, שלא תחת הסמכות הישראלית ואף בניגוד לה.
 
ידיד תיאר כיצד הרשות הפלשתינית עושה כל מאמץ כדי לבסס את אחיזתה במזרח העיר באמצעות שורה של מוסדות, אך גם באמצעות תושבי מזרח העיר, בעלי תעודות זהות כחולות. בין השאר מדובר ב"מושל הפלשתיני" של ירושלים, השר ברש"פ לענייני ירושלים, ראש יחידת ירושלים בלשכת "הנשיא", מזכ''ל הפת''ח ועוד שורה ארוכה של תושבי מזרח העיר, בהם קצינים בכירים ברש"פ.
 
עוד סיפר כי לצד הרש"פ פועלות במזרח העיר אגודות ועמותות איסלאמיות, חלקן בחסות הטורקים וחלקם האחר, שפועל לסירוגין, מזוהה עם החמאס או עם התנועה האסלאמית בישראל, והפלג הצפוני שהוצא מחוץ לחוק. ידיד ציין כי שורת אירועי טרור אירעה בחסות או בזיקה לעמותות אלו או לפעיליהן.
 
אזלת היד הישראלית, אומר ידיד, עולה בין השאר במספר אירועים שלכדו את תשומת הלב הציבורית ובהם משבר המגנומטרים, פתיחת שער הרחמים בחלקו הפנימי ואירועי ''שומר החומות''. ידיד מדגיש כי מדובר במאבק דתי לכל דבר ויעידו פסקי ההלכה המוסלמיים שהוציאו אנשי דת מובילים אודות המאבק על קרקעות ומקומות קדושים.
 
ידיד מתאר מציאות קשה בה האיחוד האירופי מממן תכניות פלשתיניות להפיכתה של ירושלים למטרופולין בירה פלשתיני לקראת הקמתה של מדינה פלשתינית, בעוד מדינת ישראל ורשויותיה אינן מזהות את המגמות והלכי הרוח שבמזרח ירושלים, מה שמוביל להפתעה ישראלית מול תופעות כמו אלפי צעירים ערבים נושאי דגלי חמאס על מדרגות מסגד אל אקצה במהלך 'שומר החומות'.
 
לדבריו "מדינת ישראל הוכיחה יכולות אדירות אל מול אתגרי השעה מאז הוקמה, אבל התוכניות הממשלתיות הקיימות אינן עונות על היעדר הריבונות הישראלית במזרח העיר. הגיע הזמן להתעורר ולהיאבק על הריבונות בבירה תוך תיקון ליקויים 'אזרחיים' רבים".
 
ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, מסכמות את הסיור ורואות בשני חלקיו כמשלימים זה את זה. "סדר היום של הסיור שילב רפואה ומכה. ברוך ידיד חשף בפנינו תופעות קשות של היעדר ריבונות במזרח ירושלים, כאשר אל הוואקום הריבוני הזה נכנסים גורמים עוינים המלבים טרור והסתה נגד ישראל. מנגד הציג בפנינו חיים סילברשטיין את המענה. הפיכתה של ירושלים למטרופולין מדיני ולאומי מרכזי המתפרס על שטח נרחב המוסיף נתח משמעותי לדמותה הדמוגרפית יהודית של ירושלים, לצד העמקת תודעת הריבונות והמשילות בירושלים, כל אלה הם המענה ההכרחי למציאות הקשה אותה הראה לנו ברוך ידיד".
 
בתנועת הריבונות רואים בסיורי הפעילים והתומכים השלמה והמשך לסדרת הסיורים שמקיימת התנועה למעצבי דעת קהל ואנשי ציבור וגם בהם נחשפים המשתתפים בהשלכות המעשיות של היעדר ריבונות ומשילות בחלקים נרחבים ממדינת ישראל.
 
בתנועה מזמינים תומכים ופעילים להצטרף לסיורים הבאים שתקיים התנועה בשבועות הבאים. הסיור הבא צפוי להתקיים בלוד כמודל להתמודדות והאתגר היהודי בערים המעורבות לצד חיזוק לתושבי העיר.
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

11-03-2022

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד דורשים ריבונות - סיכום סמינריון נוער ריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
05-08-2022
אנו שמחות להגיש לכם סיכום כתוב של כל ההרצאות המרתקות וקישורים לסרטוני היוטיוב של ההרצאות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד דורשים ריבונות
מערכת ריבונות
05-08-2022
בפניכם סיכום סמינריון הקיץ של נוער הריבונות כפי שהופיע בעיתון בשבע
ריבונות - כתב עת מדיני
סמינריון הקיץ של נוער הריבונות בתמונות
מערכת ריבונות
01-08-2022
צפו בעשרות בני הנוער, חברי תנועת נוער הריבונות, שהשתתפו בסמינריון הקיץ שהתמקד בניהול המאבק התודעתי בזירות התקשורת.
ריבונות - כתב עת מדיני
פוסט קטן יכול להניע מהפכה גדולה
מערכת ריבונות
01-08-2022
יו"ר 'ישראל שלי' מספרת על מאבקי התודעה בתקשורת וברשתות החברתיות. מהירות תגובה לאירוע יכולה להכריע כיצד ייצרב בתודעה ואם יזכה לתגובה או לאדישות מסוכנת.
ריבונות - כתב עת מדיני
מול מפלצת תלת ראשית במימון אירופי
מערכת ריבונות
01-08-2022
הכירו את המנגנון המשומן בו מפעיל האיחוד האירופי ארגוני שמאל למחיקת זהותה היהודית של ישראל, להרס ההתיישבות ולחיזוק הרש"פ.
ריבונות - כתב עת מדיני
'שינוי מדיניות מתחיל בהעמקת ההיכרות עם המוסר והצדק שבעמדתנו'
מערכת ריבונות
01-08-2022
מנכ"ל קרן 'תקווה': ללא וודאות בצדקת ומוסריות היותנו כאן נתקשה לאכוף משילות וריבונות. לשם כך יש ללמוד, לחקור, לקרוא ולכתוב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מלחמת הטוב והרע – מלחמת העולם השלישית - בעיצומה
מערכת ריבונות
01-08-2022
יו"ר 'הצילו את המערב' פורס את תפיסתו הרחבה על מאבקי הכוחות בין הטוב ובין הרע בעולם ומסביר בסמינריון נוער הריבונות את מקומו של עם ישראל במאבקים אלה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תא"ל במיל' כנפו: נתניהו רצה ריבונות על כל השטח
מערכת ריבונות
31-07-2022
בכיר תנועת 'הביטחוניסטים': 'הפיכת תושבי יו"ש לאזרחים סוג ב' ללא ריבונות היא פשע. נתניהו רצה להחיל ריבונות על השטח כולו'. הוויכוח על תכנית טראמפ לא שכך.
ריבונות - כתב עת מדיני
הנוער – מנוף חשוב במהפכת מיתוג הריבונות
מערכת ריבונות
31-07-2022
יו"ר 'בצלמו': מיתוג רעיון כנורמטיבי הוא עבודה עקשנית ומתמשכת, אך בכוחה לחולל מהפכה. שאיפת הריבונות אמורה להיות נחלת ימין ושמאל כאחד.
ריבונות - כתב עת מדיני
צעד קריטי לעתיד ירושלים – שכונת עטרות
מערכת ריבונות
31-07-2022
סמינריון הקיץ של נוער הריבונות נפתח בביקור במתחם המיועד להקמת שכונה חדשה בעטרות שבצפון ירושלים, בהיכרות עם עברו היהודי של המקום ועם התכניות לעתיד.