לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

מענה ציוני לאבדן השליטה והריבונות בבירת ישראל

פעילי תנועת הריבונות השתתפו בסיור בו נחשפה המשמעות המעשית של היעדר ריבונות ישראלית במזרח ירושלים, אך נחשפה בפניהם גם התכנית שתיתן מענה ציוני ולאומי ראוי – ירושלים רבתי.

תנועת הריבונות ממשיכה בסדרת סיורי השטח לפעילים ותומכים המבקשים להכיר את המציאות המורכבת של היעדר ריבונות ומשילות בישראל. עשרות השתתפו בסיור שקיימה התנועה בירושלים על שכונותיה השונות בהובלת המזרחן ברוך ידיד שחשף בפניהם מציאות כואבת ובלתי ידועה של אבדן שליטה וריבונות בשכונות הצפון והמזרח של ירושלים ומעורבות גורמים זרים ועוינים במתרחש בבירת ישראל.
 
במהלך הסיור פגשו המשתתפים גם את יו"ר תנועת 'אם אשכחך', חיים סילברשטיין בתצפית הר הצופים, משם נפרסת הבירה כולה, אך המבט צופה גם אל סביבותיה. סילברשטיין הציג בפני המשתתפים את תכנית 'ירושלים רבתי', אותה הוא מקדם בשנים האחרונות מול גורמים מדיניים ופוליטיים לצד בעלי תפקידים מוניציפליים בירושלים.
 
בדבריו הסביר את חשיבות המהלך כמענה הכרחי למצוקה הדמוגרפית בה מצויה בירת ישראל. הרחבת גבולה המוניציפאלי של ירושלים מכל עבריה והוספת שטחים נרחבים ושכונות נוספות לגבולה תאפשר הקמתן של שכונות ומוקדי תעסוקה רבים בעיר ובכך ישמרו את אופיה היהודי של העיר.
 
סילברשטיין תיאר את המציאות הדמוגרפית הקיימת כבר כעת ואת זו הצפויה בעתיד הנראה לעין במידה ולא תוקם 'ירושלים רבתי'. המסקנות העולות מדבריו מטרידות מאוד. העברת מושכות ניהול העיר במועצה ואולי אף בלשכת ראש העירייה לידיים ערביות עלולה להפוך למציאות כבר בעוד שנים לא רבות. הוספת גוש עציון, מעלה אדומים, גבעת זאב ומבשרת ציון והשטחים שבינן לבין ירושלים לירושלים עצמה תשנה את פני המציאות.
 
עוד ציין סילברשטיין את השפעת 'ירושלים רבתי' על מעמדה המדיני של ירושלים כבירה ישראלית בעלת עוצמה ומשמעות לאומית ובינלאומית כמקובל בבירות רבות בעולם.
 
המזרחן הבכיר ברוך ידיד תיאר בפני המסיירים את התהליכים העוברים על מזרחה של ירושלים מאז סגירת האוריינט האוס, ממנו ניהלה הרש"פ מעין ממשלה עצמאית, לפני למעלה מעשרים שנה. היה זה צעד ריבוני ישראלי בבירה, אך אל הוואקום שנוצר אחרי הסגירה נכנסו עשרות ומאות רבות של מוסדות רש"פ, ארגונים ערביים זרים ועוינים הפועלים בשורה ארוכה של תחומים אזרחיים, שלא תחת הסמכות הישראלית ואף בניגוד לה.
 
ידיד תיאר כיצד הרשות הפלשתינית עושה כל מאמץ כדי לבסס את אחיזתה במזרח העיר באמצעות שורה של מוסדות, אך גם באמצעות תושבי מזרח העיר, בעלי תעודות זהות כחולות. בין השאר מדובר ב"מושל הפלשתיני" של ירושלים, השר ברש"פ לענייני ירושלים, ראש יחידת ירושלים בלשכת "הנשיא", מזכ''ל הפת''ח ועוד שורה ארוכה של תושבי מזרח העיר, בהם קצינים בכירים ברש"פ.
 
עוד סיפר כי לצד הרש"פ פועלות במזרח העיר אגודות ועמותות איסלאמיות, חלקן בחסות הטורקים וחלקם האחר, שפועל לסירוגין, מזוהה עם החמאס או עם התנועה האסלאמית בישראל, והפלג הצפוני שהוצא מחוץ לחוק. ידיד ציין כי שורת אירועי טרור אירעה בחסות או בזיקה לעמותות אלו או לפעיליהן.
 
אזלת היד הישראלית, אומר ידיד, עולה בין השאר במספר אירועים שלכדו את תשומת הלב הציבורית ובהם משבר המגנומטרים, פתיחת שער הרחמים בחלקו הפנימי ואירועי ''שומר החומות''. ידיד מדגיש כי מדובר במאבק דתי לכל דבר ויעידו פסקי ההלכה המוסלמיים שהוציאו אנשי דת מובילים אודות המאבק על קרקעות ומקומות קדושים.
 
ידיד מתאר מציאות קשה בה האיחוד האירופי מממן תכניות פלשתיניות להפיכתה של ירושלים למטרופולין בירה פלשתיני לקראת הקמתה של מדינה פלשתינית, בעוד מדינת ישראל ורשויותיה אינן מזהות את המגמות והלכי הרוח שבמזרח ירושלים, מה שמוביל להפתעה ישראלית מול תופעות כמו אלפי צעירים ערבים נושאי דגלי חמאס על מדרגות מסגד אל אקצה במהלך 'שומר החומות'.
 
לדבריו "מדינת ישראל הוכיחה יכולות אדירות אל מול אתגרי השעה מאז הוקמה, אבל התוכניות הממשלתיות הקיימות אינן עונות על היעדר הריבונות הישראלית במזרח העיר. הגיע הזמן להתעורר ולהיאבק על הריבונות בבירה תוך תיקון ליקויים 'אזרחיים' רבים".
 
ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, מסכמות את הסיור ורואות בשני חלקיו כמשלימים זה את זה. "סדר היום של הסיור שילב רפואה ומכה. ברוך ידיד חשף בפנינו תופעות קשות של היעדר ריבונות במזרח ירושלים, כאשר אל הוואקום הריבוני הזה נכנסים גורמים עוינים המלבים טרור והסתה נגד ישראל. מנגד הציג בפנינו חיים סילברשטיין את המענה. הפיכתה של ירושלים למטרופולין מדיני ולאומי מרכזי המתפרס על שטח נרחב המוסיף נתח משמעותי לדמותה הדמוגרפית יהודית של ירושלים, לצד העמקת תודעת הריבונות והמשילות בירושלים, כל אלה הם המענה ההכרחי למציאות הקשה אותה הראה לנו ברוך ידיד".
 
בתנועת הריבונות רואים בסיורי הפעילים והתומכים השלמה והמשך לסדרת הסיורים שמקיימת התנועה למעצבי דעת קהל ואנשי ציבור וגם בהם נחשפים המשתתפים בהשלכות המעשיות של היעדר ריבונות ומשילות בחלקים נרחבים ממדינת ישראל.
 
בתנועה מזמינים תומכים ופעילים להצטרף לסיורים הבאים שתקיים התנועה בשבועות הבאים. הסיור הבא צפוי להתקיים בלוד כמודל להתמודדות והאתגר היהודי בערים המעורבות לצד חיזוק לתושבי העיר.
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

11-03-2022

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
​בקרוב מאוד: הוועידה הרביעית של נוער הריבונות
מערכת ריבונות
15-05-2022
תנועת הריבונות נערכת במרץ להובלתה של הוועידה ה-4 של נוער הריבונות. מאות בני נוער מכל רחבי הארץ לצד אישי ציבור, אנשי רוח ומעש יקראו להעצים את מרכזיותה של ירושלים בחיי העם בישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
'ריבונות היא חלק ממצוות וירשתם'
מערכת ריבונות
02-05-2022
צפו בדברים שנשא הרב יוסף דב סולובייצ'יק זצ"ל ביום העצמאות 1958 על חשיבותה הרוחנית של ריבונות עם ישראל בארץ ישראל. (אידיש בתרגום לעברית)
ריבונות - כתב עת מדיני
הנשים הסתננו מסולם שהוצב על גב המשאית
מערכת ריבונות
23-05-2017
השעה הייתה שתיים אחר חצות כאשר קבוצת נשים וילדים עלו על משאית בדרך לחידוש הישוב היהודי בעיר האבות. יהודית קצובר מספרת. 43 שנים ללילה ההיסטורי.
ריבונות - כתב עת מדיני
חלוצי דורנו לא מתקפלים מול הפיתוי ואומרים לא לדיל החשמל תמורת הלבנת בנייה ערבית
מערכת ריבונות
27-04-2022
בהתיישבות הצעירה מוותרים על עסקת החיבור לחשמל תמורת אישור לבנייה ערבית בשטחים הפתוחים. בתנועת הריבונות מברכים: זו רוחו הבריאה והציונית של העם!
ריבונות - כתב עת מדיני
יום יבוא ותהיה פה הנהגה אמיצה שתגיד: ירושלים והר הבית כולם שלנו - קלמן ליבסקינד
מערכת ריבונות
27-04-2022
במאמרו חושף העיתונאי קלמן ליבסקינד את ליקוי המאורות בהתייחסות התקשורת למאבק הערבי בישראל ומבהיר את מרכזיות וחשיבות ירושלים והר הבית לעתיד האומה.
ריבונות - כתב עת מדיני
במשפט הבינלאומי רק לעם אחד זכויות בארץ ישראל
מערכת ריבונות
26-04-2022
אחרי ששמע ממו"ל אמריקאי השוואה בין זכויות העם היהודי על יהודה ושומרון לבין תיאוריית כדור הארץ השטוח, הבין פרופ' אברהם ציון שהוא חייב לכנס את התיעוד ההיסטורי לספר שיוכיח את האמת המושתקת של המשפט הבינלאומי.
ריבונות - כתב עת מדיני
מעבדות לריבונות - פסח כשר ושמח
מערכת ריבונות
14-04-2022
המרימים את הדגל הם נוער ריבונות המדהימים שבזכותם אנחנו אופטימיות שבע"ה נצליח.
ריבונות - כתב עת מדיני
שום גדר לא תעצור את הטרור
יהודית קצובר ונדיה מטר
13-04-2022
הניסיונות לבצר את הגדר ולהתבצר מאחוריה לא יתנו מענה לשאלה האמתית של זהות העם לו שייכת הארץ. בנוסף תעצים גדר את התחמשות הטרור שמאחוריה.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשימה: ביצור חומת המגן המזרחית של ישראל
מערכת ריבונות
04-04-2022
עשרות השתתפו בסיור מיוחד של תנועת הריבונות לבקעת הירדן, שם נחשפו לאתגרי המשילות והריבונות מול טרור חקלאי מאבקי קרקעות, אך גם לרוחם החלוצית של המתיישבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מכתב פומבי לנוער הריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
30-03-2022
ראשי תנועת הריבונות במכתב גלוי ופומבי לחברי תנועת נוער הריבונות בעקבות הרמת הראש של הטרור ברחבי הארץ כולה והכרסום המתמיד במשילות ובריבונות.