לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

מאות בני נוער עומדים על החומה ודורשים ריבונות

מאיר אליפור

במעמד אישי ציבור ופוליטיקאים התכנסו מאות בני נוער מכל רחבי הארץ בקריאה לריבונות, משילות והרחבת גבולה של ירושלים.

מאות בני נוער מכל רחבי הארץ השתתפו (חמישי י' סיוון) בוועידת נוער הריבונות הרביעית שהתקיימה במתחם ישיבת בית אורות שבהר הזיתים בירושלים.
 
האירוע נפתח בדברי ברכתו של הרב דב ליאור לבני ובנות הנוער שהתכנסו לאירוע. בדבריו קשר הרב ליאור את האמור בפרשת השבוע לאירועים העכשוויים והזכיר את תלונת עם ישראל היוצא ממצרים, בית הסוהר הגדול בעולם, ומתעסק בזוטות של שומים ובצלים.
 
נוער הריבונות – התשובה לחטא המרגלים
 
"אתם הנוער המתקן את חטא המרגלים שעליו נגזרה גזירת הגלות ממנה אנחנו סובלים עד היום", פנה הרב לבני הנוער. "יש היום חלקים מהעם שלא מבינים את חשיבות הארץ ורואים בה מקום לגור ותו לא, אבל אנחנו יודעים שמדובר במצוות עשה מהתורה. הרמב"ן קובע שהחיוב הוא גם בתקופת הגלות. בדורנו זכינו להתעוררות לציון שהחלה בדור הגר"א, המשיכה בדור הציונות ובניסים הגלויים של מלחמת ששת הימים".
 
"הרצון למסור את השטח הוא מחלה שעדיין מקננת עד היום. הם מאמינים שהדבר יביא לשלום, אבל זה הוביל לכך שהרבה אנשים שוכבים במקום מנוחתם בשלום. אני שלום וכי אדבר הם למלחמה. אצלם כשהם אומרים שלום מדובר בהודנה עד שיתכוננו למלחמה", אמר הרב ליאור.
 
בדבריו הזכיר כי "במלחמת ששת הימים לא כבשנו דבר משום מדינה. שחררנו את הארץ מכיבוש של רוכבי הגמלים מרבת עמון. החיפוש של פרטנר הוא אשליית כזב", אמר והביע הערכה רבה לפועלה של תנועת הריבונות והעומדות בראשה, יהודית קצובר ונדיה מטר, ולפועלו של הנוער התובע ריבונות.
 
"גם בתקופות הקשות ביותר, כשהארץ היית חרבה לגמרי, היו בה לפחות עשרה יהודים. באמריקה גם אם יהיו עשרה מיליון יהודים הם נמצאים שם כפרטים ולא כעם ישראל. החלת ריבונות היא קיומו של עם ישראל. משמעות הריבונות היא שליטה על השטח. הבית יוסף כותב שאם המקום שייך לעם ישראל גם אם הוא חרב זה נקרא ישוב הארץ, ואם גויים שולטים בו זה נקרא חורבנה של הארץ גם אם יש במקום בניינים מפוארים".
 
"את המשגה של מלחמת ששת הימים צריך לתקן. גם לפי חוקי האומות זה שייך לעם ישראל. לא כבשנו שטח של מדינה ריבונית. זה שקר גס", הכריז הרב ליאור. "דרישת הריבונות היא צודקת ואמתית ואנחנו מתפללים שהקב"ה יעורר את העם ואת ההנהגה, עלינו לבחור להנהגה אנשים שלא קידומם האישי מעניין אותם אלא קידומו ורווחתו של עם ישראל". עוד השווה הרב ליאור בין ראשי תנועת הריבונות "לדבורה הנביאה שמדרבנות את העם לכבוש ולנצח, ואנחנו נסייע ככל שידינו משגת".


 
ארץ ישראל וירושלים מצפים לבשורת הנוער
 
בדברי הברכה של ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, סיפרה קצובר על התקווה לירושלים שהותירה את אימה בחיים בימיה באושוויץ. "השנים הבאות מציבות בפנינו אתגרים רבים. בנינו שכונות אך לא די. מצב הדמוגרפיה מסוכן בירושלים ששישים אחוז מתושביה יהודים וארבעים אחוז ערבים, בניה בלתי חוקית והתערבות זרה של מדינות וארגונם זרים. ניצחונך ירושלים יוכתר כשתהפכי למטרופולין כאשר ההרים שסביבך יסתפחו אלייך".
 
בדבריה ציינה נדיה מטר את הסקר המעלה כי למעלה משבעים אחוזים מערביי ישראל אינם מכירים בזהותה היהודית של ישראל. "העם מחכה לבשורת הנוער, ארץ ישראל וירושלים מחכים לכם", פנתה למאות בני הנוער. "צאו לרשתות החברתיות לפעולה למען הארץ ולמען ירושלים. הנוער ידע לחלום ולהגשים וכעת הוא יכול לעמוד בצמתים ובכל מקום כדי להשפיע על העם ועל ההנהגה. מטרופולין ירושלים רבתי יקום בעזרתכם".
 
מאבק התודעה מול מלחמתו של השטן
 
יו"ר נוער הריבונות, אליהו פרידמן, קבע בדברים שנשא כי על אף שנדמה ששייכות הארץ לעם היהודי ברורה עדיין אנו בעיצומה של מלחמה שקטה על התודעה של ארץ ישראל. פרידמן הזכיר את משל הדג שיש דרך להורגו בהוצאתו מהמים או על ידי ניקוב הכלי בו הוא מוחזק, וכך כשהמים זורמים הוא אינו חש שמקור חייו הולך ונעלם. "אנחנו חיים את חיינו ולא מבינים שמוציאים לנו את המים", אמר פרידמן בהתייחס לכרסום התודעתי המתמשך סביב הקשר לארץ ישראל.
 
עוד הזכיר את שירו נתן אלתרמן המביא את דבר השטן המבקש לנצח את העם בכך שיכהה את מוחו עד שישכח כי הצדק עמו. המענה לכך הוא פעילותם התודעתית המתמשכת של נוער הריבונות ברחבי הארץ. "עם צבא הריבונות ננצח", הכריז.
 
דור הבנים יביא את מדרגת ריבונות ירושלים
 
הרב קובי יקיר, ראש בית מדרש תורת המדינה, פתח בדברי ברכה "ליהודית קצובר ונדיה מטר העומדות על החומה מזה הרבה שנים ודורשות ריבונות", ובדברי ברכה "לנוער, הבנים והבנות, נוער בריא וחזק שהתודעה שלו ברורה, תודעת עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל".
 
הרב יקיר קשר בין העמידה על החומה בדורנו זה ממרומי הר הזיתים, החומה אותה בנו הרב חנן פורת והרב בני אלון ז"ל, לבין החומה שנבנתה עם שוב עם ישראל מגלותו ועד החומה שבנו עזרא ונחמיה והחומה שבנו דוד ושלמה.
 
"חזרנו לירושלים לפני 55 שנים, וכל מי שמכיר את הניסים האדירים שהקב"ה עשה לנו יודע שלא תכננו את זה. תודעת הצנחנים במלחמת ששת הימים הייתה 'רק לא עוד שואה'. כשאנחנו דורשים ריבונות אנחנו דורשים ריבונות ירושלים, שמשמעה ריבונות שהיו ייעוד של עם שלא רק מוכרח למצוא מקלט בטוח אלא עם שיש לו ייעוד ובשורה של מדינה יהודית שתלמד את העולם כולו מהי הנהגה מוסרית, זו ריבונות ירושלים".
 
בדבריו הדגיש את קומתה המיוחדת והמרוממת של ריבונות ירושלים אותה ניתן להשיג במכלול תחומים אותם וקבע כי כמאמר הנביא יש מה שלב הבנים משיב את לב האבות ויש שלהיפך. "יש דברים שדור האבות לא הצליחו. יבוא הדור שלכם, דור הבנים, ויאמר שתפקידו לבנות כאן את ריבונות ירושלים".
 
לראשונה גן ילדים עירוני בשכונת שמעון הצדיק
 
סגנית ראש עיריית ירושלים, חגית משה, פתחה את דבריה בקריאה לבני הנוער לשאת תשואות לחברת הכנסת עידית סילמן על החלטתה הפוליטית. הנוער השיב בקראות עידוד רמות. "מאז ומתמיד בני הנוער לימדו אותנו שהם אלה שהניעו את הקטר והובילו לשינוים המשמעותיים בחברה הישראלית, בגלל הלהט והאידיאולוגיה הבוערת. בלי נוער אי אפשר. יש לנו נוער נפלא וערכי שנותן רוח גבית למבוגרים". בדבריה הזכירה את שירתו של יצחק שלו המנוח על היום בו שער יפו לא יוכל להכיל את המון העם שיזרום בו והזכירה את צעדת הדגלים שכינסה אליה עשרות אלפי בני נוער ומבוגרים מהארץ כולה הנושאים את דגלי ישראל שיש מי הרואה בהנפתם פרובוקציה
 
"ירושלים מאוחדת לנצח למרות מר"צ שאינם מרוצים ורע"מ הרועמים. העיר מאוחדת ותמשיך להיות מאוחדת", הכריזה משה וקבעה כי "מי שמבטל את הלגיטימיות של איחוד ירושלים מבטל את הלגיטימציה של המדינה כולה".
 
כסגנית ראש העיר הציגה חגית משה נתונים על צמיחתה של העיר בהיבטים שונים, בהם עליה משמעותית של מספר הציבור הציוני דתי בעיר. עוד סיפרה על "42 בתי ספר ערבים במזרח העיר מלמדים את תכנית החינוך הישראלית במקום זו של הרש"פ המלאה שנאה והסתה. יש מי שפועלים לעצור את המגמה הזו, אבל בשנה הבאה יהיו עוד 6 בתי ספר כאלה. זו האחריות המתחייבת מהריבונות שלנו", אמרה ובישרה כי בשנה הבאה ייפתח לראשונה גן ילדים עירוני בשכונת שמעון הצדיק.
 
בחלקה הבא של הועידה ראיין מנחה הועידה, השחקן מתן צור, חברי כנסת והראשון בהם היה יו"ר 'הציונות הדתית', חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שהביע תודות ליהודית קצובר ונדיה מטר על "שהרימו את נס הריבונות עוד כשהתייחסו לעניין כאל הזיה ולימוד אותנו איך להפוך חלום לנחלת הכלל". גם סמוטריץ' ביקש מהקהל להריע לחברת הכנסת סילמן על מהלכיה. בני ובנות הנוער הגיבו בהתאם.
 
בארבעים שנה הימין לא שלט באמת. רוב שחי בתודעת מיעוט
 
לשאלה כיצד ניתן לבצע את הריבונות ברמה הפרקטית השיב כי "החלת הריבונות על יהודה ושומרון היא צעד מאוד פשוט. ברמת הגלן עשו אותו בתוך 24 שעות ועשו אותו בירושלים. הדבר המורכב יותר הוא התודעה, וכשיהודית ונדיה התחילו את המהלך לפני יותר מעשור מבחינת תודעה זה נחשב אז לכיבוש האוורסט. אנחנו צריכים להפוך את החלת הריבונות לפשוט כמו עליית מדרגה".
 
בדבריו הסביר סמוטריץ' את ההתנגדות לתכנית טראמפ מהרגע בו התברר כי מאחוריה גם הסכמה למדינה פלשתינית, אך עם זאת היה בתכנית זו שינוי השיח הישראלי והוכחה שריבונות היא אפשרית. בדבריו הדגיש את תרומת הנוער ליצירת שיח ציבורי ולשכנע מתוקף האותנטיות שבהם.
 
בהמשך הדברים תיאר את הצעדים המעשיים המתבקשים להחלת ריבונות באופן ממשי, כאשר הצעד הראשון הוא ביטול המינהל האזרחי להכפפת המחלקות שבו למשרדי הממשלה הרלוונטיים. תודעת הריבונות תגבר ככל שהחיים ביהודה ושומרון יהיו פשוטים יותר, אמר. הצעדים הבאים שהזכיר הם בניית ישובים חדשים, התמודדות אפקטיבית עם ההשתלטות הערבית על השטח הפתוח, החזרת הביטחון ועוד.
 
"במשך למעלה מארבעים שנות שלטון הימין הוא לא באמת שלט. אנחנו רוב שחי בתודעת מיעוט. הכוח והסמכות עברו לגופים לא דמוקרטיים, מערכת המשפט וגופים פקידותיים והמדינה התנהלה מתוך גישות לא ציוניות", אמר וציין כי הכנות מחייבת להודות שעד כה "לא הינו מספיק טובים והיה צדק בביקורת על ממשלות ימין קודמות שלא פעלו מספיק". לדבריו  הייתה מוצדקת והיא זו שגרמה לאנשים שלא להגיע לקלפיות ולמנהיגים לצאת להרפתקאות פוליטיות כפי שעשו בנט וסער.
 
"יש בצעירים וצעירות מה שאין במבוגרים. יש להם יותר זמן והרבה פחות דאגות של פרנסה ומשפחה. ההתקדמות הטכנולוגית של הרשתות החברתיות מייצרת אפיקי השפעה שלא היו בעבר. היכולת שלכם לייצר שיח תודעה ולהנכיח את הדבר על השולחן היא אדירה", אמר סמוטריץ' וקרא לבני הנוער לצאת אל הרשתות החברתיות, לרחובות ולדוכני ההסברה ולחולל את השינוי התודעתי. "המדינה שייכת לעם וכשהעם יהיה במקום הנכון המנהיגות תקבל כוח לעשות את מה שנכון והריבונות תהיה מעשה מאוד פשוט".
 
רוב חברי הכנסת ימניים. אין סיבה להכפיף רוב בפני מיעוט
 
חברת הכנסת עידית סילמן שוחחה גם היא עם מתן צור שמיקד את הדברים במאבקה להשבת הבנים מידי חמאס, מאבק אותו היא מנהלת באופן עקבי לאורך שנים. את השבת הבנים רואה סילמן כביטוי לערבות ההדדית של עם ישראל, "רבים מדברים על אחדות. העם שלנו לא שלם בלי שהבנים שלנו כאן. אנחנו מחזירים גופות מחבלים, מבצעים צעדים הומניטאריים, מעבירים לעזה כספים והבנים לא איתנו".
 
"יש לנוער ידיעה של מה שצריך לעשות והוא מחזיר אותנו אל הערכים הנכונים", אמרה. את השבת הבנים רואה סילמן כביטוי לריבונות ישראל בארצו. "כאן מתחילה הריבונות והזכות שלנו על הארץ, זו ההבנה שלא נוכל לאפשר שבו ימנו מאיתנו את השבתם".
 
בהתייחס בעקיפין למהלך הפוליטי בו נקטה בעקבות מה שנחשב אז כקש ששבר את גב הגמל, פרשת החמץ בבתי החולים, סיפרה סילמן כי הרצון להכניס חמץ לבית חולים הוא צורך של הפרט ואותו היה להעמיד מול צורך הכלל ורצון הכלל לשמר את זהותה היהודית של מדינת ישראל ואת המסורת היהודית. "כשאנחנו לא שומרים על זהותה היהודית של ישראל אנחנו מוותרים על הריבונות שלנו כעם".
 
עוד אמרה חברת הכנסת סילמן בהתייחס למציאות הפוליטית הנוכחית: "רוב חברי הכנסת הם ימניים ואין שום סיבה שנכפיף את הרוב לטובת המיעוט. אן סיבה שמה שמיעוט לא הצליח להעביר בצורה דמוקרטית הם יעבירו בהוראות, בדרישות ובחוזרי מנכ"ל. יש רוב שהוא ימני וחשובה לו המסורת היהודית ואסור לו לשתוק".
 
לשוב לערכי הציונות הבסיסיים בהם גם ייהוד הגליל
 
בשיחה עם חבר הכנסת אופיר סופר התמקד מתן צור בסוגיה בה עוסק סופר בועדות הכנסת, ההתמודדות עם הפשיעה החקלאית וגניבת קרקעות המדינה, מאבק אותו מגדיר סופר כמאבק על הציונות שהוא הרבה מעבר למאבק כלכלי.
 
סופר סיפר כי עיון בספר ישן גילה לו כי "אותם מוטיבים שעברו על כפר גלעדי וראש פינה בראשית הצינות עוברת עלינו גם היום, הצתות ופשיעה". בדבריו הזכיר את הצורך והחובה לשוב לערכים היהודיים שבשמם שב עם ישראל לארצו, בהם גם ייהוד הגליל על ידי חיזוק ועיבוי הישובים הקיימים.
 
"משטרת ישראל צריכה לגדול בעוד שלושים אחוזים אבל לא להעביר שמיכה קצרה ממוקד אחד לאחר אלא להגדיל את השמיכה. לא לקחת שוטר שאמור לעזור לאזרח ולהעביר אותו להתמודד עם פעילות חבלנית עוינת. צריך לבנות יחידות חי"ר משטרתיות שיטפלו במקומות כמו אום אל פאחם".
 
בדבריו תיאר את המציאות בוועדות הכנסת כאשר חברי כנסת חוששים לדבר על אבדן המשילות מול חברי כנסת כדוגמת ווליד טאהה. זאת, לדבריו, אחת הסיבות לחוסר התפקוד של הממשלה הנוכחית.
 
על הנוער המשתתף בוועידה אמר חבר הכנסת סופר כי פעילותו משמעותית ביותר בעיצוב דמותה היהודית של ישראל, משימה אותה הוא רואה כעיקרית כיום.
 
ריבונות והתיישבות  - שני חלקים של שלם אחד
 
בהרצאה מיוחדת לוועידה התייחס העיתונאי והפרשן עמית סגל למתח הקיים בין תודעה למעשה. הוא הזכיר את ימי ראשית הציונות בהם השמאל דגל בהיאחזות בנקודות הרחוקות ביותר מתוך תפיסה לפיה במקום בו תעבור המחרשה יעבור הגבול. מנגד הימין של ז'בוטינסקי היה זה שדגל בציונות מדינית, ציונות של מילים ותודעה.
 
בדבריו ציין כי העובדה שריבונות ישראל מוחלת במלואה בלוד, עכו והנגב, הדבר לא בא לידי ביטוי בפעות תרפ"א ובהשתלטות הבדואית בדרום. המשמעות היא שלא די בריבונות ככותרת, אלא נדרשת גם משילות בפועל להגשמתה של הריבונות. עוד הזכיר כי גם חוק רמת הגולן לא הסיר את הרמה משולחן הדיונים המדיני. גם כאן מתברר הצורך בעומק תודעתי של ריבונות לצד חקיקה והתיישבות.
 
סגל תיאר את השינוי התודעתי שהתחולל בעשרים השנים האחרונות סיב יהודה ושומרון, מאזור שבכל מהדורת חדשות זוכה לאיזכורים הנובעים מראייתו כבעיה לאזור שהופך נורמטיבי עם סלילת כבישים, הצבת רמזורים, כספומטים והקמת יקבים ומסעדות. כל אלה מנרמלים את הנוכחות הישראלית בשטח ובתודעה הישראלית.
 
עוד הזכיר את התפנית מהימים בהם היה הימין במגננה תמידית מול רעיונות חלוקת הארץ ולא הציג תכנית משלו, ועד ההבנה שלא די בכך ויש לצאת להתקפה עם הקמת תנועת הריבונות ושינוי השיח. בתחילה, אמר סגל, ההתייחסות לרעיון הייתה כאל הזיה שכן הימין כולו היה בחצי המגרש המגן ולא הבין את חשיבות המחצית התוקפת, אך עם חלוף השנים הרעיון התקבע בתודעה. "הימין הבין שאי אפשר רק לבנות ולקוות שהציבור יבוא אחר כך".
 
סגל הזכיר את הבניה הערבית המאסיבית והבלתי חוקית בדרום הר חברון כתופעה שללא צעקה ישראלית ומחאה של ממש איש לא ידבר עליה ולא יעשה דבר לבלימתה, "גם אם סמוטריץ' יהיה שר המשפטים, בן גביר שר הביטחון ויאיר נתניהו ראש הממשלה". עוד העיר כי ההתיישבות ביו"ש כולה אינה אלא שישה אחוזים מהשטח וללא אכיפה ישראלית על שאר 94 האחוזים ימצאו הישובים את עצמם בעוד כמה עשרות שנים כמובלעות בתוך אוכלוסיה ערבית צפופה.
 
"ריבונות לבד לא מספיקה", קבע וקרא לקיבוע שתי הרגליים, זו ההתיישבותית וזו הריבונית מדינית. "יש לכם את הכוח לזהות את האתגרים של מדינת ישראל".
 
נוודא שלא תקום ממשלה שלא תתחייב לריבונות
 
דברים נשא גם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ ובהם התייחס לדאגה מהיום בו יפקעו תקנות יו"ש. "זה לא יקרה כי ארץ ישראל שייכת לעם ישראל והממשלה תתפרק לפני שהחוק יפקע", קבע וסיפר על ראיון בתקשורת הזרה בו נשאל על החוק והשיב כי "מה שצריך להיות זה רק החוק הישראלי, כלומר ריבונות שהיא חובה מוסרית".
 
"בקרוב אנחנו נכנסים לתקופת בחירות ואנחנו צריכים לוודא שלא תצליח לקום ממשלה שלא תתחייב מראש להחלת ריבונות ביהודה ושומרון", אמר והבטיח מחאה מאסיבית שתבטיח זאת. "אנחנו צריכים לעמוד בקומה זקופה ולהאמין שאנחנו יכולים להתרחב ולבנות ולהיות כמו כל חלק מעם ישראל. יש כיום עשרות תכניות מתאר ארציות לתחומים שונים, מים, איכות סביבה ועוד. המכנה המשותף הוא שאין תכנית ארצית אחת ביהודה ושומרון. נגד הדבר הזה נילחם בממשלה הבאה. יהודה ושומרון היא חלק מהתכנון של מדינת ישראל דרך משרדי הממשלה ללא הבדל מול שאר חלקי הארץ".
 
גנץ קורא לנוער להיות רוח גבית למנהיגות: "תפקיד הנוער לדחוף אותנו, להכריח אותנו ולוודא שלא נשכח את המחויבות שלנו".
 
ברכות מוקלטות לוועידה שיגרו ראשי המועצות שי אלון, ישראל ליבמן, שלמה נאמן ויוסי דגן.
 
האויב נכנס ופועל פנימה כמו סוס טרויאני
 
תא"ל במיל' ירון בוסקילה, מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים, תיאר את הסכנה שנכנסה פנימה אל תוך החברה הישראלית ואל תוך כנסת ישראל כסוס טרויאני. הוא ציטט מדבריו של חבר הכנסת אחמד טיבי שנשאל מדוע הוא שואף להביא לישראל עוד ערבים במסגרת זכות השיבה בעוד הוא טוען לחיי סבל של הערבים בישראל. תשובתו של טיבי הייתה "כדי שנגרום גם לכם סבל".
 
"הכנסנו פנימה לתוכנו בצורות שונות את האויב פנימה, גידלנו וסיבסדנו את האויב והאמנו שמשהו ישתנה, אבל מתברר שהאויב נכנס פנימה והמטרה שלו היא לפתוח את השער מבפנים. חלקה אחר חלקה הוא דוחק אותנו מהצפון, מהנגב, מהערים המעורבות, ואנחנו מתרגלים ולא מבחינים שאנחנו מאבדים את האחיזה והביטחון בארץ. יותר מערעור הביטחון הם רוצים לערער את הביטחון שלנו בלגיטימציה שלנו", קבע בוסקילה.
 
לדבריו, כמי ששירת שנים ארוכות ברצועת עזה ומודע למציאות שם גם כיום, חמאס בוחר שלא לשגר טילים מהרצועה כחלק מאסטרטגיה חדשה שתכליתה למקד את תשומת הלב בירושלים וביהודה ושומרון, ובכך להתעצם.
 
כשהנוער מוביל לשינוי השיח
 
פאנל מיוחד של מנהיגי תנועת נוער ריבונות עסק בתרומתם האפשרית והנצרכת של חברי וחברות התנועה בציבוריות הישראלית.
 
הנציגים תיארו את השינוי שחל בחברה הישראלית משיח הנסיגות וחלוקת הארץ לשיח הריבונות שהחל להישמע בימים בהם זכו ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, לזלזול ולגלוג, אך עם השנים השתנתה התפיסה והשיח עבר משיח של כיבוש וסיפוח לשיח של ריבונות.
 
המשך המהפך התודעתי ציבורי בישראל תלוי רבות בפעילותו של הנוער, הצבת תכנית סדורה וארוכת טווח המבטאת את רצונו של העם ודרישה נחושה ועיקשת לקבל לידי עם ישראל כל סנטימטר מארצו. התמורה ברוחו של העם יכולה וצריכה להתחיל אצל הנוער.
 
ירושלים רבתי – פתרון הכרחי לעתיד ירושלים
 
דובר נוסף בוועידה היה חיים סילברשטיין, יו"ר תנועת 'אם אשכחך' העוסקת בגאולת קרקעות ובתכנון עתידי של ירושלים, היזם המוביל של רעיון מטרופולין ירושלים רבתי.
 
"אסור לנו להפסיד גם נקודה אחת בירושלים", אמר סילברשטיין. "על כל בניין שיהודים נכנסים אליו יש מאבק עיקש שכל העולם רוצה שנא ממנו. נשיא ארה"ב התקשר לראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט, רק כדי לדרוש שלא לפנות משפחה ערבית פולשת מבית בשמעון הצדיק. זה מוכיח את המאבק על כל נקודה בירושלים".
 
בתמציתיות תיאר סילברשטיין את המצוקה הדמוגרפית בירושלים שעשויה להניב בעוד מספר שנים ראש עירייה ערבי, לצד הבניה הבלתי חוקית הנאמדת בכמעט שלושים אלף מבנים שנבנו בידי ערבים ללא אכיפה ופיקוח ובנוסף החתרנות של ארגונים איסלאמיסטיים הנאבקים על שליטה בירושלים.
 
מול כל אלה הציג סילברשטיין את מפת 'ירושלים רבתי' המציעה להרחיב את גבולה המוניציפאלי של ירושלים ובכך לכלול בבירה גם את תושבי גוש עציון, מעלה אדומים, גבעת זאב וחלק מיישובי בנימין ועוד וגם יוסיף מאות אלפי דונמים לתעשייה והקמת שכונות חדשות לירושלים.
 
סילברשטיין הביע ביטחון מלא שנחישות ציבורית ועזרה הסברתית ותודעתית מצידו של הנוער תוביל לתוצאה המקווה וההכרחית כל כך לעתידה של ירושלים.
 
רבש"ע ימשיך במימוש הבטחתו
 
האירוע כולו הסתיים בדברי ברכתו של רב תנועת הריבונות, הרב שמואל אליהו וריקוד משותף של בני הנוער עם הרב שציין בדבריו את חוסר ההיגיון שבתלונת עם ישראל שזה עתה יצא ממצרים ראה את המכות ואת קריעת הים, קיבל את התורה וכעת אינו מאמין שה' ישלים את המלאכה ויביאו בבטחה אל ארץ ישראל.
 
"גם היום, 74 שנים אחרי הקמת המדינה, עם ישראל במגמת עליה. עם הקמת המדינה היו 600 אלף יהודים, חמישה אחוזים מעם ישראל. לפני חמישים שנה היו בארץ ישראל עשרים אחוזים מעם ישראל והיום חמישים אחוזים מעם ישראל נמצאים בארץ ישראל, וה' ימשיך הלאה, וודאי שימשיך", הכריז הרב.
 
"אנחנו לא מתעצמים רק בכמות אלא גם באיכות. העם שהיה חלש ונרדף, עם שגורש ממקום למקום, נבזז ללא כוח להגיב, קיבל במלחמת הקוממיות מעט כוח והצליח לגרש את הערבים בקושי רב וקיבלנו מדינה קטנה. במלחמת ששת הימים העוצמה גדלה ושחררנו את יהודה ושומרון בניסים. היום ישראל היא אחת מעשר המעצמות החזקות בעולם. ה' שהביא אותנו עד לכאן לא יעצור. הוא ימשיך", שב הרב אליהו על הכרזתו. "ה' כרת ברית לאברהם 'וירש זרעך את שער אויביו'. זו שבועתו של ה'. ב-74 השנים הבאות ה' ימשיך, העם יתעצם, יגרש את אויביו, ינחיל ריבונות ויישב את הארץ כולה".
 
"את כל ההבטחות הקב"ה מקיים באמצעותנו ודרכנו. "כי בך ארוץ גדוד". רבש"ע נותן עצמה לדוד המלך והוא מנצח, הקב"ה נותן עצמה לצה"ל והוא מנצח אבל הכוח הוא של הקב"ה", אמר הרב וחתם בברכה אליה הצטרפו מאות בני הנוער באמירת אמן המונית.
 
ממשיכים הלאה בתנופה
 
ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, מסכמות בסיפוק רב את הוועידה: "שוב הוכיחו מאות בני ובנות נוער הריבונות כי הם נכונים ומסוגלים לשאת את משא החזון הציוני אל תחנתו הבאה, תחנת הריבונות, המשילות והקוממות. מאות בני נוער, המייצגים עוד רבים שלא הגיעו, ביטאו בוועידה את אהבתם לארץ ישראל וירושלים, את מחויבותם לחזון הריבונות ואת ההבנה העמוקה של יכולת הנוער להמשיך בעוז ובתנופה את מהפכת הריבונות עד למימושה".
 
"חשוב להודות לאנשי הציבור, הרבנים והפוליטיקאים שכיבדו את בני הנוער בנוכחותם, הפיחו בהם כוחות ושאבו מהם כוחות לקראת המשך הדרך והעשייה המשותפות ברחוב הישראלי ובכנסת ישראל", דברי קצובר ומטר.

(צילומים: מאיר אליפור)

 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

10-06-2022

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד דורשים ריבונות - סיכום סמינריון נוער ריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
05-08-2022
אנו שמחות להגיש לכם סיכום כתוב של כל ההרצאות המרתקות וקישורים לסרטוני היוטיוב של ההרצאות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד דורשים ריבונות
מערכת ריבונות
05-08-2022
בפניכם סיכום סמינריון הקיץ של נוער הריבונות כפי שהופיע בעיתון בשבע
ריבונות - כתב עת מדיני
סמינריון הקיץ של נוער הריבונות בתמונות
מערכת ריבונות
01-08-2022
צפו בעשרות בני הנוער, חברי תנועת נוער הריבונות, שהשתתפו בסמינריון הקיץ שהתמקד בניהול המאבק התודעתי בזירות התקשורת.
ריבונות - כתב עת מדיני
פוסט קטן יכול להניע מהפכה גדולה
מערכת ריבונות
01-08-2022
יו"ר 'ישראל שלי' מספרת על מאבקי התודעה בתקשורת וברשתות החברתיות. מהירות תגובה לאירוע יכולה להכריע כיצד ייצרב בתודעה ואם יזכה לתגובה או לאדישות מסוכנת.
ריבונות - כתב עת מדיני
מול מפלצת תלת ראשית במימון אירופי
מערכת ריבונות
01-08-2022
הכירו את המנגנון המשומן בו מפעיל האיחוד האירופי ארגוני שמאל למחיקת זהותה היהודית של ישראל, להרס ההתיישבות ולחיזוק הרש"פ.
ריבונות - כתב עת מדיני
'שינוי מדיניות מתחיל בהעמקת ההיכרות עם המוסר והצדק שבעמדתנו'
מערכת ריבונות
01-08-2022
מנכ"ל קרן 'תקווה': ללא וודאות בצדקת ומוסריות היותנו כאן נתקשה לאכוף משילות וריבונות. לשם כך יש ללמוד, לחקור, לקרוא ולכתוב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מלחמת הטוב והרע – מלחמת העולם השלישית - בעיצומה
מערכת ריבונות
01-08-2022
יו"ר 'הצילו את המערב' פורס את תפיסתו הרחבה על מאבקי הכוחות בין הטוב ובין הרע בעולם ומסביר בסמינריון נוער הריבונות את מקומו של עם ישראל במאבקים אלה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תא"ל במיל' כנפו: נתניהו רצה ריבונות על כל השטח
מערכת ריבונות
31-07-2022
בכיר תנועת 'הביטחוניסטים': 'הפיכת תושבי יו"ש לאזרחים סוג ב' ללא ריבונות היא פשע. נתניהו רצה להחיל ריבונות על השטח כולו'. הוויכוח על תכנית טראמפ לא שכך.
ריבונות - כתב עת מדיני
הנוער – מנוף חשוב במהפכת מיתוג הריבונות
מערכת ריבונות
31-07-2022
יו"ר 'בצלמו': מיתוג רעיון כנורמטיבי הוא עבודה עקשנית ומתמשכת, אך בכוחה לחולל מהפכה. שאיפת הריבונות אמורה להיות נחלת ימין ושמאל כאחד.
ריבונות - כתב עת מדיני
צעד קריטי לעתיד ירושלים – שכונת עטרות
מערכת ריבונות
31-07-2022
סמינריון הקיץ של נוער הריבונות נפתח בביקור במתחם המיועד להקמת שכונה חדשה בעטרות שבצפון ירושלים, בהיכרות עם עברו היהודי של המקום ועם התכניות לעתיד.