מוסר מעוות מנע מהמערב את אופציית הניצחון

דו"צ

צה"ל נלחם בעזה והעולם מבקש להציב לו מגבלות מוסר בלתי אפשריות. הרב פרוזנסקי משוחח על המוסר המעוות שמונע ניצחון והופך כלי בידי המחבלים.

מערכת ריבונות
26-11-2023
הרב שמואל פרוזנסקי, עמית בכיר במרכז ירושלים למדיניות יישומית, רב קהילת ישורון, השתתף גם הוא בסדרת מפגשי הזום שקיימה תנועת הריבונות עם מובילי דעת קהל, כאשר במרכז השיח עמו עמדה שאלת המוסר בשעת מלחמה.

כבר בפתח הדברים מבהיר הרב פרוזנסקי כי מקור המוסר שמאחורי מלחמתנו באויבי ישראל בכלל ובעזה בפרט נטוע בנצח ישראל שלא ישקר ולא ינחם כי לא אדם הוא, כלומר במקור האלוהי שאינו משנה את עמדתו ודעתו ואינו נתון לתנודות הזמנים, בניגוד למוסר אנושי המשתנה על פי תקופות, מצבים, תפיסות וקבוצות אוכלוסייה שונות.

התפיסה המערבית, אומר הרב פרוזנסקי, שאבה כמה מעיקרי המוסר היהודי, אך ללא גולת הכותרת המשמעותית ביותר והיא היותו מוסק שמקורו עליון ובלתי משתנה, ומשום כך המוסר המערבי משתנה מעת לעת ובעיניו אין מוסר אובייקטיבי.

בהתייחס לתביעת המערב מישראל לעמוד בסטנדרטים מוסריים תוך כדי לחימה, מזכיר הרב פרוזנסקי את השיקול המוסרי שלא היה ולא הפריע למערב להפציץ ולהפגיז את דרזדן, את הירושימה, נגסקי ועוד, ולזאת הוא מוסיף ומציין הבדל משמעותי בעצם העובדה שמעצמן תבעו המעצמות מוסריות רק אחרי המלחמה ולא במהלכה ומישראל הן דורשות מוסר בעיצומה של מלחמה. "לא נכנסים למלחמה עם עורכי דין שיגידו אן יורים כאן או שם. זה לא מוסרי", קובע הרב פרוזנסקי ומזכיר את תשובתו של צ'רצ'יל כשנשאל על פגיעתם של בלתי מעורבים וחפים מפשע גרמניים בהפצצות בעלות הברית "אין חפים מפשע בגרמניה, נקודה", כך קבע, והדברים נכונים ונכוחים אף יותר כאשר מדובר בעזה.

הרב פרוזנסקי מזכיר כי האוכלוסייה העזתית הצביעה בבחירות ובחרה בחמאס כמנהיגיה, בהיותו ארגון שהקדיש עצמו להשמדת עם. בנוסף יש לזכור כי אזרחים עזתיים השתתפו בטבח בבוקר שמחת תורה ורבים אחרים חגגו את הטבח ותוצאותיו. "לא נשמע אפילו מילה של התנגדות ממה שקרה בדרום הארץ משום אדם, משום אזרח חף מפשע בעזה. אפילו לא אחד לא התנגד לטבח היהודים".

עוד מציין הרב פרוזנסקי כי מזה כ-15 שנים חיים תושבי עזה ללא כל ניסיון לחולל מרד על אף המחיר הכבד שהם משלמים על שלטון זה שאינו מציג כל תכלית ואסטרטגיה מעבר למאבק ביהודים והיותו חלק מציר הרשע האיראני. באשר לתינוקות וילדים מוסיף הרב ומזכיר כי זו אינה הפעם הראשונה בהיסטוריה בה קטנים סובלים בשל חטאי הגדולים.
במצוות מחיית עמלק, מציין הרב פרוזנסקי, אין מונח של חפים מפשע. "איך אפשר להכחיש שהאידיאולוגיה של חמאס ופתח' נקלטת גם אצל הקטנים האלה? בצוק איתן ששאלו איך אפשר להפציץ את הקטנים האלה, אבל הקטנים האלה שהיו קטנים ב-2008 בעזה הם אלה שטבחו רצחו ואנסו בשמיני עצרת".

על האמנות הבינלאומיות והחוקים הבינלאומיים שעל פיהם פועל בית הדין בהאג, מזכיר הרב פרוזנסקי כי מאחוריהם עומדים בני אדם שהתכוונו ברובם לטוב אבל התוצאה הייתה חסרת היגיון וכזו שלא תאפשר ניצחון על האויב. "ברור שמלחמה אינה מוסרית. מלחמה היא כאוס. המלחמה כוללת היתר ממוסריות שהרי היא כוללת היתר לרציחה", ולזאת הוא מוסיף ומזכיר כי האבסורד שבאמנות הבינלאומיות גובר כאשר לא קיימת מגבלה הדדית של שני הצדדים הרואים את עצמם כפופים לעקרונות מוסריים משותפים. במציאות כזו הכללים והחוקים רק מחזקים את האויב האכזר. "זו סיבה שמאז קביעת אותו פרוטוקול, ארצות המערב, כולל ארה"ב, לא ניצחו אפילו לא מלחמה אחת, לא בקוריאה, לא בווייטנם, לא במזרח התיכון. אי אפשר לנצח עם בזבוז כוחות על אכפתיות הזויה כלפי מצב האזרחים כשהאויב האכזר משתמש במוסריות הזו כתחמושת נגד כוחות הטוב".

"האויב האכזר שלנו, וגם מחבלי הפתח' ביהודה ושומרון, לא מצייתים לשום משפט של חוקת האג או ז'נבה. לפי החוקה הזו אסור ללחום ללא מדים והמחבלים תמיד נלחמים ללא מדים. על פי החוקה אסור ללחום בשטח אזרחי ואנחנו רואים שזה מה שהם עשו. ברור שאסור לרצוח, לטבוח, לאנוס ולשבות אזרחים, אסור להשאיר אזרחים בשבי ללא ביקור של הצלב האדום. אז לדבוק בכללים הללו בלי הדדיות של הצד השני זה מקור לתיקו או רחמנא ליצלן לתבוסה".

בעיני הרב פרוזנסקי צודק היעד שהציגה הממשלה בתחילת המלחמה כתכלית המלחמה, "קודם כל מיטוט החמאס, שלא תהיה להם שום שליטה ולא יהיה להם כוח מלחמתי לפגוע ביהודים והשבת החטופים. אלה שתי מטרות שקצת סותרות אחת את השנייה, אלא אם כן יש ניסים מהשמיים, נסתרים או גלויים". על כך מזכיר הרב פרוזנסקי את רצח החיילת שנלקחה בשבי החמאס כדוגמא לכך שהכבדת היד על חמאס עלולה לסכן את חיי החטופים.

"אחרי שתי המטרות הלו, אי אפשר שתהיה בעזה ריבונות או שליטה זרה. לא רק לא הרשות הפלשתינית כפי שאומרים ביידן ובלינקן, שזה רעיון הזוי, אוי ואבוי לנו אם נפסיד גם חייל אחד כדי להעביר את עזה לאבו מאזן על מגש של כסף. כבר ראינו את סרט הזוועה הזה ב-2005. נצטרך לשלוט וגם להפריח את הישובים בעוטף עזה וגם בניית ישובים בגוש קטיף, גם אם ברור שלא צריך להכריז על זה היום", אומר הרב פרוזנסקי.

באשר לאזרחי עזה הערבים אומר הרב פרוזנסקי כי מעבר לכך שהרצועה אינה ראויה למגורים, אין בה תשתיות מתבקשות, מבני מגורים וכיוצא באלה, לטובתם של ערביי עזה עצמם ראוי וכדאי יהיה להם אם יהגרו למדינות אחרות במערב. "אם אין אוכלוסייה בעזה זה יהיה טוב לא רק לנו, אלא גם להם ולעולם".

תגובות
תגובות בפייסבוק
אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה
לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
אם לא נכניס יד לביוב העזתי נטבע בו
יהודית קצובר ונדיה מטר
14-02-2024
שליטה ישראלית ביטחונית ואזרחית ברצועת עזה היא הכרח להבטחת ביטחונה של ישראל ולהגשמת מטרות המלחמה ארוכות הטווח. ניתן לעשות זאת גם בשלבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
זהירות! מדינה פלשתינית בדרך
יהודית קצובר ונדיה מטר
09-02-2024
כאילו דבר לא קרה ממשיכים הלחצים הבינלאומיים להקמתה של מדינה פלשתינית בלב ישראל, בניגוד לעמדת הרוב המוחלט של אזרחי ישראל. לממשלת ישראל צריכה להיות תשובה ברורה ומעשית.
ריבונות - כתב עת מדיני
​עיתון הארץ מסרב לפרסם מודעה של תנועת הריבונות נגד מדינה פלשתינית
מערכת ריבונות
25-01-2024
מודעה של תנועת ריבונות עם נתונים מסקר שערכו לפיו 74% מאזרחי ישראל מתנגדים להקמת מדינה פלשתינית - נפסלה לפרסום בעיתון הארץ. ריבונות: "עיתון הארץ מנסה להסתיר בכוח מקוראיו את ההתפקחות של אזרחי ישראל"
ריבונות - כתב עת מדיני
שרת המודיעין וחברת הקבינט בקריאה לעידוד הגירה מעזה: " פתחו את הדלת!"
מערכת ריבונות
16-01-2024
חברת הקבינט הביטחוני גילה גמליאל מצטרפת לקריאה לעידוד הגירה מרצון. "במקום לנתב את הכסף כדי לבנות את עזה מחדש - הקהילה הבינלאומית יכולה לממן ישוב מחדש של תושבי עזה ולעזור להם לבנות חיים חדשים במדינות המארחות החדשות"*
ריבונות - כתב עת מדיני
תמיכה גורפת בעידוד הגירה ונגד מדינה פלשתינית - הסקר
מערכת ריבונות
12-01-2024
בפניכם תוצאות הסקר שהציגה תנועת הריבונות בכנס לקחי המלחמה בעזה. דברו של העם ברור וחד משמעי: לא למדינה פלשתינית, כן לעידוד הגירה מרצועת עזה.
ריבונות - כתב עת מדיני
רוב דרמטי קורא לעידוד הגירת ערביי עזה
מערכת ריבונות
12-01-2024
מאות השתתפו בכנס לקחי המלחמה בעזה 'קץ לרעיון שתי המדינות' ועשרות אלפים נוספים צפו בו בשידור חי. מדינאים, פוליטיקאים, אנשי רוח ומעשה הציגו תובנות ולקחים סביר חזון הריבונות ועידוד הגירת ערביי הרצועה.
ריבונות - כתב עת מדיני
עלילת הדם על "אלימות המתנחלים" – השקרים, התעמולה, המניפולציות, הנתונים המנופחים
מערכת ריבונות
31-12-2023
וגם, ההיטפלות ל"אירועי חיכוך", כשפלסטינים מוציאים להורג יהודים # האופן המכוער שבו מודבקת למתיישבים אחריות לאירועים שהם קורבנותיהם # ולמה צה"ל מסרב לפרסם את פירוט האירועים ולא מאפשר לנו לשפוט בעצמנו.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות מציגה: תכנית עבודה - ינואר 2023-2024
מערכת ריבונות
26-12-2023
לא לשתי מדינות! רק שליטה וריבונות ישראל על ארץ ישראל כי זה שלנו! אסון המדינה הפלשתינית עומדת לפתחנו
ריבונות - כתב עת מדיני
​תפיסת ביטחון חדשה לישראל
מערכת ריבונות
26-12-2023
ישראל כולה התעוררה למציאות אחרת בשבת ההיא. קונצנזוס רחב מאוד סבור שחייבת להיות תשובת משקל משמעותית שמשדרת ניצחון. בפניכם מאמרו של קובי אלירז.
ריבונות - כתב עת מדיני
​פרופ' אלדד: לחיבוק האמריקאי תג מחיר יקר ומסוכן מאוד
מערכת ריבונות
18-12-2023
פרופ' אריה אלדד: נרדמנו בשמירה כי האמנו ששוחד לחמאס ישכיח ממנו את הרצון להרוג אותנו. שליטה צבאית ישראל בעזה היא הכרח.