לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

ההיסטוריה היהודית נבזזת ונרמסת

שומרים על הנצח

הפקרת הריבונות ביהודה ושומרון גוררת רמיסה של אתרים ארכיאולוגיים המלמדים על מורשת ישראל באזור. בתל ארומה עלול מבצר חשמונאי להפוך למסגד לזכר מחבלים.

ברחבי יהודה ושומרון מתרבות הדוגמאות לרמיסת המורשת וההיסטוריה היהודית מאזורים אלה בידי בוזזים רשמיים של הרש"פ. תל ארומה הסמוך לישוב איתמר הוא רק עוד אחת מרצף דוגמאות ארוך.

על האתר שהיה מבצר חשמונאי וכעת מתעתדת הרש"פ להקים בו מסגד לזכר מחבלים, סיפר גיא דרך, מנהל הפעילות בארגון 'שומרים על הנצח' בראיון לערוץ 7.

על ההיסטוריה המקומים מספר דרך: "מדובר באתר היסטורי עם היסטוריה שמגיעה עד תקופת הברונזה, למעלה משלושת אלפים שנה. הוא מזהוה  עם מבצר ארומה שאליו אבימלך ברח משכם. התקופה הבאה שממנה רוב השרידים היא החשמונאית, התקופה השניה של עצמאות יהודית. ארומה נמצאת בגבול הצפוני של ממלכת יהודה החשמונאית, הוקם בה מבצר ענק שנועל שמור על הגבול הצפוני. היה בו מאגר המים הגדול ביותר שהיה באזור הזה. היו בראש ההר ביצורים מרשימים וגדולים שמעידים על ההיסטוריה המפוארת של המקום הזה".

"לפני כשנה, הרש"פ, שהאתר נמצא בשליטתה בשטח B, התחילה לפתח את המקום בפעולות הרסניות. יצקו בטון באחד מבורות השוד הענקיים שהיו בפסגת ההר, בור שגם בו חפרו טרקטורים כדי להגיע לממצאים ארכיאולוגיים שנבזזו. את הבטון יצקו כדי להציב שם דגל אשף ענק שמורם בגובה של כמה עשרות מטרים מול הישוב איתמר וניתן לראות אותו מכל רכס איתמר".

מוסיף דרך ומספר: "האמירה שלהם היא שארומה הייתה ותישאר פלשתינית. מחיקה של ההיסטוריה היהודית של המקום. הם פרצו כביש רחב אל האתר, הציבור את הדגל גרמו לקריסה בחלק ממאגרי המים ובעוד אנחנו חוגגים ט"ו בשבט, הרש"פ ערכה טקס נטיעות שבו שתלו עצי זית על כל פסגת ההר, ולפני מספר ימים מושל מחוז שכם, איברהים רמדאן, פרסם תכנית להקמת מסגד לזכר השהידים של הכפר ביתא על האתר. זה לא רק מחיקה של ההיסטוריה, אלא דריכה על כל הלאומיות שלנו".

על אותם "שהידים" שלזכרם יוקם המסגד, סיפר דרך: "יש לכפר ביתא היסטוריה ארוכה של מחבלים שרצחו יהודים רק בשל היותם יהודים. השהידים האחרונים הם שני ערבים שנהרגו מירי צה"ל אחרי שהם ניסו לרצוח יהודי".

ומה התגובה הישראלית לפעילות זו? בעיקר אדישות ואזלת יד. "מדינת ישראל לא עושה שום דבר נגד הדבר הזה כי זה שטח B", אומר דרך. "גם אנחנו וגם מועצת שומרון פנינו לגורמים רשמיים בצבא ובמינהל האזרחי והטענה היא שהמקום נמצא בשטח B ונתון לשליטת הפלשתינים".

בדבריו מדגיש דרך כי גם על פי הסכמי אוסלו נקבע שעל הרש"פ לשמור ולשמר אתרים ארכיאולוגיים בעלי ערך היסטורי, אך בפועל מהרגע בו הפקירה ישראל את האזורים הללו לשליטה ערבית היא אינה דורשת את יישומם של סעיפים אלו.


פנים מאגר המים העתיק (צילומים: שומרים על הנצח)


 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

04-02-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
עלון הנוער - ראש השנה תשפ"ב
מערכת ריבונות
09-09-2021
לקראת ראש השנה תשפ"ב הפיקו חברי נוער הריבונות עלון מיוחד. צפו, קיראו ודפדפו. שירה הנוער.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 72
מערכת ריבונות
05-09-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 72 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
סיכום אירועי תשפ"א בתמונות
מערכת ריבונות
05-09-2021
קבלו הצצה מצולמת לכמה מהאירועים שליוו את תנועת הריבונות בשנת תשפ"א. בתנועה כבר נערכים לאירועי השנה הבאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 71
מערכת ריבונות
27-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 71 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
האמצע האמתי הוא ריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
26-08-2021
ראש הממשלה מחפש את האמצע המדיני בין ימין ושמאל. המציאות מוכיחה שהוא לא ימצא אותו בגניזת ערכים ובקיפול דגלים אידיאולוגיים.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות לבנט: שמור על שלמות הארץ
מערכת ריבונות
24-08-2021
במכתב לראש הממשלה ימים טרם צאתו לארה"ב קוראת לו תנועת הריבונות לעמוד איתן מול הלחצים המדיניים הצפויים ולקדם את החזון המדיני בו האמין, חזון הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 70
מערכת ריבונות
20-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 70 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 69
מערכת ריבונות
13-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 69 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
אמת אחת ולא שתיים, אין שתי ירושלים (אצ"ג)
יהודית קצובר ונדיה מטר
10-08-2021
כשמדובר בצדק ההיסטורי של העם היהודי אין מקום לנרטיבים זרים. ירושלים אחת והיא שייכת רק לעם היהודי. עלינו להיאבק בתכנית האמריקאית לחלוקה בפועל של העיר.
ריבונות - כתב עת מדיני
ארבעים שנה ללא חפירה ארכיאולוגית רצינית ביו"ש
מערכת ריבונות
10-08-2021
קראו את הפוסט המדאיג והעצוב שפרסם נתנאל אלינסון על הסיבה שבגינה אנחנו נוטשים אתרי מורשת ביהודה ושומרון, לא חופרים בהם ולא חוקרים אותם.