לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

'חולשת האמונה בצדקתנו היא מקור חולשת הריבונות'

גלעד פילבר

פרשן חדשות 13, צבי יחזקאלי: הקשר בין הפרעות בערים המעורבות, המהומות בירושלים וההתקפות מעזה, הוא הזהות היהודית שבה מנסים לפגוע. זה לא כיבוש ולא הזנחה.

צבי יחזקאלי, פרשן חדשות 13 לענייני ערבים, היה אחד המשתתפים בוועידת הריבונות השלישית של נוער הריבונות, ובדבריו שילב היכרות עם הלכי הרוח ברחוב הערבי, התנהלותם התמוהה של גורמי השלטון והאכיפה בישראל ואמונה.
 
בראשית הדברים הזכיר את הפרהוד בעיראק של לפני שמונים שנה, כאשר סבו שלו, היה בבגדאד, ובערב חג השבועות פרעו ערביי העיר ביהודייה וטבחו בכמאתיים מהם. לדבריו המחבר בין האירועים ההם לפרעות בערים המעורבות ולמתקפות החמאס מעזה הוא "היותנו יהודים. הזהות היא המשמעותית כאן", קבע.
 
לטעמו של יחזקאלי ההנהגה בישראל מקבלת אמנם דו"חות של מזרחנים וקשבים של חיל המודיעין, אך את הלך הרחוב הערבי היא אינה מכירה ואינה מתייחסת אל המשמעות שבו, ואת הלך הרוח הזו הוא מבקש להביא בהופעותיו הטלוויזיוניות השונות. "המנהיגים לא מקשיבים למה שהם חושבים", אמר יחזקאלי. "לפני העקירה אמרו שלא יירו טילים, אבל אנחנו ידענו שהם יירו, כי באמנת חמאס ברור שהם רוצים לגרש אותנו מכל הארץ".
 
"אחרי הטיל הראשון הם בחנו את התגובה שלנו והתגובה הזו אפשרה להם להמשיך, וכך אחרי התגובה שלנו בירושלים. זה מבחן הריבונות", קובע יחזקאלי. "את הפיגועים הם תירצו בכיבוש, ואנחנו קנינו את זה, כמו שיש מי שקונה את הסיפור שהבדואים מתפרעים בגלל הזנחה. כשיהודים היו בגלות הם לא כבשו אף אחד, ובכל זאת הם פרעו בנו".
 
יחזקאלי רואה את המקור לחולשת התגובה וההתייחסות הישראלית לאירועים בפגם חמור בתחושת הצדק. לדבריו "בלי תחושת צדק יהודי לא עושה את העבודה מול הפגיעה בריבונות הישראלית. כשהם רואים שאין לך אמונה הם יודעים שאתה פגיע. האמונה בקשר של העם לארץ הוא הכוח של עם ישראל בארץ ישראל. אם תמשיך לקנות את הסיפור של הערבים הם ימשיכו לספר אותו".
 
יחזקאלי סבור כי עתיד ריבונותה של מדינת ישראל על ארץ ישראל תלוי במידת ההשקעה הישראלית בסוגיה זו כבר כעת. בדבריו ציטט מרבי נחמן מברסלב שקבע כי 'עיקר הגלות היא בנפש' והוסיף כי המשימה מוטלת כעת על כל אחד ואחד שיברר לעצמו מה ה' רוצה ממנו וכדי להגים חלום צריך בראש ובראשונה להתעורר מהשינה ולהתחיל לפעול. "זה לא תלוי בממשלות. הם רודפים כיסאות. אנחנו צריכים לעשות את העבודה שלנו, לקום בבוקר, לבנות עוד קומה בארץ ישראל ולא להתייאש".
 
את הדברים אמר יחזקאלי בוועידת נוער הריבונות השלישית שהתקיימה בשמורת עוז וגאו"ן שבגוש עציון ובה הושקה היוזמה להרחבת גבולה המוניציפאלי של ירושלים, יוזמת 'ירושלים רבתי'.


 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

10-06-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 66
מערכת ריבונות
22-07-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 66 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
נאומי עצרת צעדת ליל תשעה באב - וידאו
מערכת ריבונות
19-07-2021
צפו בנאומיהם של אישי הציבור בעצרת הסיום של צעדת ליל תשעה באב תשפ"א, בפני המוני צועדים שהגיעו מכל רחבי הארץ.
ריבונות - כתב עת מדיני
צעדת סובב החומות - ליל תשעה באב תשפ"א בתמונות
מערכת ריבונות
18-07-2021
צפו בהמונים שהתקבצו מכל רחבי הארץ לצעדת ליל תשעה באב סביב חומות ירושלים בקריאה: 'עתידה ירושלים להיעשות מטרופולין'
ריבונות - כתב עת מדיני
צעדת ליל תשעה באב: להפוך את ירושלים למטרופולין
מערכת ריבונות
19-07-2021
בפעם ה-27 צעדו מאות מכל רחבי הארץ סביב חומות ירושלים בליל תשעה באב וקראו לחיזוק ריבונות ישראל בירושלים והרחבתה למטרופולין.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 65
מערכת ריבונות
16-07-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 65 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
ברכה זהירה לח"כים זוהר וברקת
מערכת ריבונות
14-07-2021
תנועת הריבונות מברכת בזהירות על מהלכי החקיקה שמקדמים חברי הכנסת זוהר וברקת להחלת ריבונות ונגד הקמת קונסוליות זרות לרש"פ בירושלים.
ריבונות - כתב עת מדיני
סמינריון 'ירושלים רבתי' לנוער בתמונות
מערכת ריבונות
13-07-2021
צפו בעשרות בני הנוער שהגיעו מכל רחבי הארץ להשתתף בסמינריון 'ירושלים רבתי' של תנועת נוער הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
דור המנהיגות הבא מביט למציאות בעיניים
מערכת ריבונות
13-07-2021
עשרות חברי נוער הריבונות קיימו סמינריון בן יומיים ובו נחשפו להיעדר המשילות בירושלים, ביו"ש ובנגב. מהמפגשים עם אישי הציבור יצאו עם תובנות, לקחים משימות להמשך.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 64
מערכת ריבונות
09-07-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 64 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
'השנה חשובה הצעדה יותר מבעבר'
מערכת ריבונות
07-07-2021
גם השנה תתקיים צעדת ליל תשעה באב. "קיום הצעדה חשוב השנה יותר מבעבר לנוכח המבקשים, מבית ומחוץ, לקעקע את ריבונותנו בירושלים".