לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

להקים ישובים כי אנחנו חיים כאן ולא כי אנחנו מתים כאן

גלעד פילבר

המחנכת יעל שבח, אלמנתו של רזיאל שבח הי"ד, מספרת על ההחלטה לקבור את בעלה בחוות גלעד, הקשר למערת המכפלה והתקווה לישובים שיקומו מתוך צו חיים ולא רק לזכר נופלים.

יעל שבח, אלמנתו של רזיאל הי"ד, השתתפה בוועידת נוער הריבונות השלישית שהתקיימה בשמורת 'עוז וגאו"ן' שבגוש עציון וחלקה עם מאות בני הנוער שהגיעו מכל רחבי הארץ תחושות ותובנות מחייה כאלמנת פיגוע טרור, תושבת חוות גלעד שבשומרון.
 
את דבריה פתחה בסיפור הלילה בו נרצח בעלה, על ההלם של השעות הראשונות שאחרי הרצח ועל הרגע בו נשאלה על ידי ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן היכן היא מעוניינת לקבור את בעלה. כאלמנת טרור המדינה מאפשרת לה לבחור בית עלמין לקבורת בעלה, אם בעיר מגורי הוריו או אולי בעיר מגוריה הוריה וכו'.
 
באותם ימים לא היה בחוות גלעד בית עלמין בשל קשיים שהערים המנהל האזרחי על הישוב, חוות גלעד, המוגדר כישוב בלתי חוקי. יעל אזרה כוחות כדי להודיע שהיא מבקשת לקבור את בעלה בחוות גלעד ואנשי המועצה פתחו מפות על מנת לתכנן את הקמת בית העלמין בישוב.
 
מסיפורה האישי עברה יעל לסיפור ההחלטה על קבורת שרה במערת המכפלה על אף המרחק מבאר שבע, זאת מתוך דבר תורה שאמר רזיאל בעלה המנוח שהסביר שידע אברהם ברו קודשו שקבורת שרה במערה תביא להיאחזות שלא תינתק לדורות הבאים
 
"אם ישוב יהודי רוצה להיות ישוב של קבע הוא צריך לקבור את המתים שלו שם", מצטטת יעל את בעלה באותו דבר תורה. "נחיל ריבונות ולא רק נקבור את המתים שלנו בכל מקום בארץ ישראל אלא גם נחיה בכל מקום בארץ", אמרה והזכירה את התקווה שליוותה את קבורת בעלה שהישוב אכן יהפוך חוקי, אך עד כה הדבר לא קרה.
 
בדבריה הזכירה יעל שבח את הקמת הישוב אביתר שנקרא על שם אביתר בורובסקי ויהודה גוואטה הי"ד. "אנחנו לא צריכים למות כדי שהארץ הזו תתקיים", אמרה וציינה שורה ארוכה של שמות ישובים שהוקמו לזכר הרוגים וכעת "לא נחכה שימות הבא בתור כדי שנקים ישוב. אנחנו צריכים להיות כאן לא כי אנחנו מתים אלא כי אנחנו חיים, לא בגלל ביטחון אלא כי זו הארץ שלנו".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

10-06-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
הזמן פועל לרעתנו. אנחנו מאבדים את אדמות המדינה
מערכת ריבונות
23-06-2021
דו"ח המודיעין על השתלטות הרש"פ על אדמות מדינה מלמד על כרסום מסוכן, מתמיד ושיטתי בקרקעות שבידי ישראל. מחיר היעדר הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
לבלום השתלטות הערבית על אדמות המדינה
מערכת ריבונות
25-06-2021
פעילי תנועת הריבונות השתתפו במשמרת מחאה וקריאה לממשלה לבלום את השתלטות הרש"פ על אדמות המדינה ביהודה ושומרון. צפו בתמונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 61
מערכת ריבונות
18-06-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 61 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 60
מערכת ריבונות
11-06-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 60 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
ועידת נוער הריבונות ה-3 בתמונות
מערכת ריבונות
11-06-2021
צפו במאות בני הנוער התקבצו מכל רחבי הארץ והשתתפו בוועידת 'ארצי' והשקת מיזם 'ירושלים רבתי' עם אורחי הכבוד, יהונתן ואסתר פולארד.
ריבונות - כתב עת מדיני
פולארד: איש לא יאמר לנו איפה לגור ואיפה לצעוד
מערכת ריבונות
10-06-2021
יהונתן פולארד בוועידת נוער הריבונות: לחזור אל הישובים שנעקרו בצפון השומרון. איש לא יגיד לנו היכן לגור ולבנות. ימי הגטו הסתיימו.
ריבונות - כתב עת מדיני
'העם ימני אבל המנהיגים שוכחים מי בחר בהם'
מערכת ריבונות
10-06-2021
סגן ראש עיריית ירושלים: הריבונות הישראלית לא מיושמת בירושלים בגלל כשל חמור בהנהגה. מנהיגות הימין לא עומדת במשימות שליחותה.
ריבונות - כתב עת מדיני
'חולשת האמונה בצדקתנו היא מקור חולשת הריבונות'
מערכת ריבונות
10-06-2021
פרשן חדשות 13, צבי יחזקאלי: הקשר בין הפרעות בערים המעורבות, המהומות בירושלים וההתקפות מעזה, הוא הזהות היהודית שבה מנסים לפגוע. זה לא כיבוש ולא הזנחה.
ריבונות - כתב עת מדיני
​הרב אליהו לנוער הריבונות: לכבוש את הגשרים בכל הארץ*
מערכת ריבונות
10-06-2021
הרב שמואל אליהו קורא לנוער הריבונות "להשתלט על הגשרים" עם שלטים שיוכיחו ויחזקו בעם את האמונה בצדקת דרכו ואת אהבתו לארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
סיירת 'מדור לדור' למען נוער ריבונות יוצאת לדרך
מערכת ריבונות
10-06-2021
אם גם אתם רוצים לחזור אל רוח הנעורים החלוצית והאידיאליסטית, אם גם אתם רוצים להעניק לדור הבא של מנהיגי ישראל מהניסיון והידע שצברתם לאורך השנים, מקומכם איתנו בסיירת.