לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

דור המנהיגות הבא מביט למציאות בעיניים

עשרות חברי נוער הריבונות קיימו סמינריון בן יומיים ובו נחשפו להיעדר המשילות בירושלים, ביו"ש ובנגב. מהמפגשים עם אישי הציבור יצאו עם תובנות, לקחים משימות להמשך.

תנועת הריבונות קיימה בראשית השבוע סמינריון ריבונות בן יומיים עבור עשרות בני נוער, חברי נוער הריבונות, מכל רחבי הארץ. בסמינריון הוקדש פרק זמן נרחב לסוגיית הריבונות בירושלים ולקידום מיזם 'ירושלים רבתי' אותו מובילה התנועה בשבועות האחרונים.
 
"ביומיים אינטנסיביים של סמינריון ניתן היה לזהות ניצנים ראשונים של המנהיגות הבאה בישראל", אומרות ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, המציינות כי מדובר בסמינריון השמיני במספר מאז העקירה מנתיב האבות, אירוע שהיה הקטליזטור להקמתה של תנועת נוער הריבונות.
 
יומו הראשון של הסמינריון, שהוקדש לנושא 'ירושלים רבתי', החל בתצפית במעלה הזיתים בהדרכת אריה קינג, סגן ראש עיריית ירושלים. המבט מנקודה זו העניק זווית ראיה מעשית למציאות המורכבת בירושלים, התפתחות משמעותית של ההתיישבות היהודית לצד מאמצי השתלטות ערבית על נקודות אסטרטגיות בבירה.
 
בהמשך פגשו בני הנוער את יו"ר תנועת 'לך ירושלים', מאור צמח' שחשף בפני שומעיו הצעירים פרטים מדאיגים על פעילות התנועה האיסלאמית על שני פלגיה, הדרומי והצפוני, בירושלים במאמץ לקעקע את ריבונותה של ישראל בעיר. צמח הציג גם דרכי פעולה הכרחיים מצידה של ממשלת ישראל להתמודדות עם התופעה.
 
קובי אלירז, יועצם לענייני התיישבות של ארבעה שרי ביטחון, סיפר גם הוא על הכרסום הערבי המתמיד בריבונותה הישראלית של ירושלים ועל דרכי ההשתלטות הפלשתינית על שטחים פתוחים ברחבי יהודה ושומרון. אלירז הדגיש בדבריו את הפתרון המתחייב, החלת ריבונות, שתבלום את ההשתלטות היומיומית על השטח.
 
דובר נוסף ביום זה של הסמינריון היה איש העסקים קווין ברמייסטר שהציג את חזון 'ירושלים רבתי' המרחיב את גבולה המוניציפאלי של הבירה וכולל בה את מעלה אדומים, מבשרת ציון, גוש עציון וגבעת זאב. צעד זה יהפוך את ירושלים למטרופולין כמקובל בבירות רבות בעולם ויחזק את הרוב הדמוגרפי היהודי בירושלים.
 
דברים ברוח זו הציג גם יו"ר תנועת 'אם אשכח', חיים סילברשטיין, שהציג את פעילות תנועתו לקידום 'ירושלים רבתי' ויחד עם ברמייסטר קרא לנוער לקחת חלק משמעותי בהטמעת החזון בתודעה הציבורית בישראל.
 
היום השני של הסמינריון התקיים במספר מוקדים ועסק במציאות הקשה והמורכבת שמקורה בהיעדר ריבונות ואחריות ישראלית. היום נפתח בחיזיון האורקולי בכפר עציון, ובו התוודעו בני הנוער לתפקידו הדרמטי של גוש עציון כמגן הדרומי של ירושלים במלחמת העצמאות. משם המשיכו משתתפי הסמינריון לעבר ישובי מועצת דרום הר חברון המתמודדת באופן יומיומי עם הנגיסה הערבית המתמדת בשטחים פתוחים הנתונים לכאורה בשליטת ישראל, אך בפועל היעדר הריבונות מותיר אותם מופקרים לחלוטין.
 
רכז הקרקעות שי לוק הציג בפני בני הנוער מצגת המראה בבירור את טבעות החנק הנוצרות סביב יישובי המועצה. לוק הציג מסמכים המלמדים על התכנון והתזמור הממומן היטב של מגמת חנק הישובים בידי הרש"פ ושלוחיה. הנוער שב ושאל כיצד יתכן שהדברים ידועים והמדינה מאפשרת להם להתרחש מתחת לאפה.
 
התחנה הבאה ביומו השני של הסמינריון הייתה בכפר עזה, שם פגשו המשתתפים את ראשי המועצות אופיר לבשטיין (כפר עזה) ואלון דוידי (שדרות) שתיארו את החיים במציאות של איכות חיים גבוהה לצד היעדר משילות וריבונות, ביקוש רב למגורים בישוביהם ומנגד מציאות ריבונית מטרידה מאוד.
 
פיני בדש, ראש מועצת עומר, היה הדובר האחרון ביום זה ובשיחתו תיאר לבני הנוער את המציאות המעשית של אבדן הנגב לטובת בדואים שהופכים לבעלי הבית האמתיים של האזור באין דין ואין דיין. בדבריו שילב סיפורים אבסורדיים מהמציאות הבלתי אפשרית של אזור מגוריו. "הדמוקרטיה תהרוס את מה שבנינו אם לא נתעורר" סיכם בדש.
 
קצובר ומטר מסכמות את האירוע וקובעות כי מחד נפעמו מהרוח התוססת וחדורת השליחות של בני הנוער הבוחרים להקדיש יומיים מתוך ימי החופש הגדול להתמלא ביידע, בערכים ובחזון ציוני, אך מאידך המציאות שנחשפה בפניהן ובפני בני הנוער בירושלים, בדרום הר חברון ובנגב מדאיגה ומחייבת מענה שלטוני מיידי.
 
"אנחנו כבר בתוך המדרון החלקלק. בכל יום ויום אנחנו מאבדים עוד ועוד אדמות, עוד ועוד סממני ריבונות וממשל. אם נדמה למישהו מאיתנו שהחזון הציוני כבר הושלם, טעות בידו. בפנינו משימה חשובה לא פחות מאשר זו של דור המייסדים, ומשימה זו היא משימת הריבונות והמשילות. על ממשלת ישראל להכיר בנעשה בשטח, להביט אל המציאות נכוחה ולפעול בכל כלי אפשרי, חקיקתי ואכיפתי מול המגמות המסוכנות הללו. ריבונות היא אחריות", חותמות השתיים.

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

13-07-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
חזון הריבונות מושרש מדור לדור
מערכת ריבונות
01-12-2021
בהרצאות TED מיוחדות העבירו בוגרי תנועת נוער הריבונות מסרים, חוויות ולקחים לחברי התנועה לקראת המשך פעילותם ההסברתית בכל רחבי הארץ.
ריבונות - כתב עת מדיני
להסתנן ולחשוף את הסתת ארגוני שמאל קיצוני
מערכת ריבונות
01-12-2021
יו"ר תנועת 'עד כאן' חושף בפני נוער הריבונות את דרכי הפעולה המיוחדות של ארגונו במאבק נגד מכפישי ישראל וכוחות הביטחון.
ריבונות - כתב עת מדיני
מהפכת ההתיישבות ביו"ש – כך זה התחיל
מערכת ריבונות
01-12-2021
עד מלחמת ששת הימים דילגה ההתיישבות היהודית על גב ההר. על המהפכה שהחלה תוך כדי ימי המלחמה ועודה נמשכת מספר ההיסטוריון והסופר חגי הוברמן.
ריבונות - כתב עת מדיני
אלדד: ערביי יו"ש יהיו אזרחי ירדן ותושבי ישראל
מערכת ריבונות
01-12-2021
חבר הכנסת לשעבר, פרופ' אלדד, מציג את משנתו המדינית להחלת ריבונות ביו"ש, בהתבסס על עקרונות שנקבעו טרם קום המדינה: 'ריבונות הא לא פתרון. היא זהות'.
ריבונות - כתב עת מדיני
השכל: ריבונות בבקעה – צעד ראשון לקראת ההמשך
מערכת ריבונות
01-12-2021
חברת הכנסת שרן השכל מסבירה את הקמפיין שקידמה להחלת ריבונות בבקעת הירדן: ניסוי שהצלחתו תכשיר את דעת הקהל לריבונות בכל יו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
לחץ מדיני וטרור – שתי זרועות של צבת אחת
יהודית קצובר ונדיה מטר
21-11-2021
הפיגוע הרצחני בירושלים מקבל רוח גבית ומעודדת מהניצנים הראשונים של לחץ מדיני על ממשלת ישראל לנסיגות וויתורים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מאבק הקונסוליה - הראיון המלא בערוץ 20
מערכת ריבונות
16-11-2021
צפו בראיון של יהודית קצובר ונדיה מטר בערוץ 20 על המאבק נגד הקמת הקונסוליה והעברת כובד המאמץ לפעילות בוושינגטון.
ריבונות - כתב עת מדיני
המאבק נגד הקונסוליה עובר לוושינגטון
יהודית קצובר ונדיה מטר
15-11-2021
לנוכח ההתפתחויות המעודדות בישראל והמדאיגות בארה"ב לא נחדש את משמרות המחאה בירושלים, נמקד פעילות מול הבית הלבן ונשוב לדרישת הריבונות הישראלית ביו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשמרת שלנו ב-CNN
מערכת ריבונות
14-11-2021
חשיפה תקשורתית רבה בארץ ובעולם למחאה השלישית נגד הקמת קונסוליה אמריקאית לפלשתינים בירושלים.
ריבונות - כתב עת מדיני
סיור ריבונות ירושלמית בצפון ומזרח הבירה
מערכת ריבונות
11-11-2021
המאבק על ירושלים כולל גם העמקת ההיסטוריה היהודית של העיר ועידוד הבנייה היהודית בה. סיור תנועת הריבונות בצפון ומזרח הבירה נועד בדיוק לשם כך.