לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

אמת אחת ולא שתיים, אין שתי ירושלים (אצ"ג)

גרשון אלינסון

כשמדובר בצדק ההיסטורי של העם היהודי אין מקום לנרטיבים זרים. ירושלים אחת והיא שייכת רק לעם היהודי. עלינו להיאבק בתכנית האמריקאית לחלוקה בפועל של העיר.

אורי צבי גרינברג, מגדולי המשוררים שקמו לעם ישראל בדור התקומה, כבר צפה את עתיד הנרטיבים.

כולנו מכירים את ההלצה השחוקה על אותו רב שבפניו התייצבו שני ניצים ושטחו את טענותיהם. לאחר ששקל שוב ושוב בסוגיה אמר הרב 'אתה צודק, וגם אתה צודק', ומששאלה אותו הרבנית כיצד יתכן שזו פסיקתו השיב לה 'גם את צודקת'.

לא כך הוא כאשר אנו עוסקים בירושלים. ירושלים יש אחת והיא אינה ניתנת לחלוקה. זהו הצדק ההיסטורי של העם היהודי ולא יכול להיות צדק אחר. סביב הצדק ההיסטורי של הקשר בין עם ישראל לבירתו הנצחית מאוחד העם כולו ללא הבדלי מעמדות ועמדות מאז שבו חלקיה של העיר והתאחדו במלחמת הנס והגבורה, מלחמת ששת הימים.

ירושלים הייתה אחת ממוקדי הקרבות המרכזיים במלחמת העצמאות משום היותה "נשמתה של ארץ ישראל...אחרת לא נהיה ראויים לשם עם ישראל", כלשונו של בן גוריון. כשליש מהנופלים במלחמת העצמאות נפלו בקרבות סביב ירושלים.

מדור לדור עוברים בעם היהודי הכיסופים והכמיהה לירושלים. האהבה לירושלים צרובה ב-DNA של העם היהודי דרך תפילות, ברכות, שירים, ימי שמחה וימי אבל. כיסופיו אלה של עם ישראל לבירתו הם שמיגנטו אליה עמים רבים שחפצו בה לעצמם.

ירושלים היא שיר המעלות בהן עולה ומתעלה כל המבקש להתקדם אל הקודש. כתבו קדמונינו על המדרגה הרוחנית הנרמזת בכל מעלה ומעלה בה עולים העולים לארץ ישראל ולירושלים.

ייחודה וכוחה הרוחני של ירושלים ידועים לעמים כולם, ואכן כוחות אלה עוד ישפיעו שפע טוב ואור על העולם כולו, על העמים כולם. אלא שהשפעה אדירה זו לא תהיה אלא לאחר שעם ישראל ימלא את ייעודו הקבוע לו משכבר, יישב לבטח בארצו, יבנה את ירושלים הפיזית והרוחנית ומתוך השלמה זו יבקע אורה של ירושלים ויתקיים בה 'והלכו גויים לאורך' (ישעיהו ס' ג').

עודנו רחוקים מהימים הללו, ועד ימים אלו עלינו לזכור את מגמתם הנסתרת והגלויה של הגויים האומרים "ערו ערו עד היסוד בה", כלומר החריבו את העיר עד היסוד.

בימים אלו אנו בעיצומה של מערכה על ירושלים. תחת תירוץ הדאגה לשלומה של ירושלים יצאו פורעים לפרוע בערי הארץ כולה. כך היה גם טרם גל הטרור האכזרי ששטף את הארץ והוביל למבצע 'חומת מגן'. אומות העולם לא השלימו עם בניין ירושלים ועדיין לא הפנימו שברכה וטובה יבואו להם דווקא כאשר תהיה ירושלים בריבונותו הבלעדית והאיתנה של עם ישראל. רק אז תוכל ירושלים להיות אורו של עולם.

הרעיון המסוכן אותו מקדם הממשל האמריקאי להקמת קונסוליה משלו עבור הפלשתינים בירושלים הוא מכת מחץ קשה לאיחודה של העיר בריבונות ישראל. הקמת קונסוליה שכזו בהסכמה ישראלית חמורה לאין ערוך. משמעות הקמתה של קונסוליה שכזו היא הפיכתה של ירושלים לבירה עבור שני עמים, הסכמה חלילה לשוויון המעוות בין הנרטיב היהודי לערבי. ארצות הברית ואירופה חייבים לקבל ולתת תשובה ברורה וחד-משמעית: אין שתי ירושלים.

ירושלים היא ליבו הפועם של העם. היא המשמרת את הגוף, את ארץ ישראל. חיזוק ירושלים יביא בין השאר גם לשמירת גופו הפיזי של עם ישראל, כפי שניסח זאת אורי צבי גרינברג המנוח "השולט בהר שולט בארץ".

ההסכמה הלאומית סביב ירושלים רחבה ועמוקה. ע"פ סקר שנערך לאחרונה, 73% מתנגדים להקמת הקונסוליה אותה מתכנן ממשל ביידן לפתוח בירושלים.

על מנת ליישם כל זאת, על מנת להביא את האור והברכה לעם ישראל ולעולם כולו עלינו לעבור ליוזמה. ירושלים הרים וערים סביב לה. יש להגדילה, יש לחזקה, להרחיבה, להעמיק את שורשיה הרוחניים והפיזיים.

בשבועות האחרונים אנו בתנועת הריבונות, יחד עם ארגונים נוספים שאהבת ירושלים וארץ ישראל בוערת בהם, מקדמים את תכנית 'ירושלים רבתי', הפיכתה של ירושלים למטרופולין הפורש זרועותיו ימה וקדמה צפונה ונגבה. מעלה אדומים, מבשרת ציון, גבעת זאב, חלק מיישובי בנימין וגוש עציון יהיו כולם חלק ממטרופולין הבירה הישראלית. יישומה של תכנית זו יוריד מסדר היום את רעיון חלוקת ירושלים אותו יש המבקשים לקדם עם הקמת הקונסוליה האמריקאית לפלשתינים.  

על הקשר הייחודי בין גוש עציון לירושלים כתב בשעתו בן גוריון: "אם קיימת ירושלים עברית אזי התודה הראשונה של ההיסטוריה הישראלית של העם כולו נתונה על כך בראש וראשונה ללוחמי גוש עציון".

המצב הדמוגרפי בעיר מסוכן. בעיר 900,000 תושבים, מהם כ-40% ערבים. מספרים אלה משמשים חרב הסברתית בידם של החפצים בחלוקתה של העיר. על מנת לקעקע את הטיעון הדמוגרפי עלינו להוביל ליישומה המהיר של תכנית 'ירושלים רבתי' שתצרף לעיר הבירה מאות אלפי תושבים יהודים. תכנית זו מדוברת על ידי רבים מזה שנים רבות וכעת עליהם להתלכד לעשייה מדינית הכרחית לביצורה של בירת ישראל.

על ראש הממשלה, ראש עיריית ירושלים, ראשי המועצות סביב ירושלים להכיר בגודל השעה ובגודל המשימה, לקדם בכל עוז את יישומה של התכנית ברוח דבריהם של כמה וכמה ראשי מועצות האומרים בבירור ובנחישות: כל מטרתנו היא הגנה על ירושלים, כי הנצח היא ירושלים
אנו מאמינות שאין ממשלה בישראל שתעז חלילה לגעת בירושלים ולפגוע באחדותה, קל וחומר כאשר מדובר בממשלה שרובה חברי מרכז-ימין ובראשה ניצב ראש ממשלה האומר בכל יום "ותחזינה עינינו בשובך ברחמים".
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
יהודית קצובר ונדיה מטר
ראשי 'נשים בירוק' ומקימות תנועת הריבונות

יהודית קצובר ונדיה מטר הן ראשי תנועת 'נשים בירוק' ומקימות תנועת הריבונות

10-08-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
​בקרוב מאוד: הוועידה הרביעית של נוער הריבונות
מערכת ריבונות
15-05-2022
תנועת הריבונות נערכת במרץ להובלתה של הוועידה ה-4 של נוער הריבונות. מאות בני נוער מכל רחבי הארץ לצד אישי ציבור, אנשי רוח ומעש יקראו להעצים את מרכזיותה של ירושלים בחיי העם בישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
'ריבונות היא חלק ממצוות וירשתם'
מערכת ריבונות
02-05-2022
צפו בדברים שנשא הרב יוסף דב סולובייצ'יק זצ"ל ביום העצמאות 1958 על חשיבותה הרוחנית של ריבונות עם ישראל בארץ ישראל. (אידיש בתרגום לעברית)
ריבונות - כתב עת מדיני
הנשים הסתננו מסולם שהוצב על גב המשאית
מערכת ריבונות
23-05-2017
השעה הייתה שתיים אחר חצות כאשר קבוצת נשים וילדים עלו על משאית בדרך לחידוש הישוב היהודי בעיר האבות. יהודית קצובר מספרת. 43 שנים ללילה ההיסטורי.
ריבונות - כתב עת מדיני
חלוצי דורנו לא מתקפלים מול הפיתוי ואומרים לא לדיל החשמל תמורת הלבנת בנייה ערבית
מערכת ריבונות
27-04-2022
בהתיישבות הצעירה מוותרים על עסקת החיבור לחשמל תמורת אישור לבנייה ערבית בשטחים הפתוחים. בתנועת הריבונות מברכים: זו רוחו הבריאה והציונית של העם!
ריבונות - כתב עת מדיני
יום יבוא ותהיה פה הנהגה אמיצה שתגיד: ירושלים והר הבית כולם שלנו - קלמן ליבסקינד
מערכת ריבונות
27-04-2022
במאמרו חושף העיתונאי קלמן ליבסקינד את ליקוי המאורות בהתייחסות התקשורת למאבק הערבי בישראל ומבהיר את מרכזיות וחשיבות ירושלים והר הבית לעתיד האומה.
ריבונות - כתב עת מדיני
במשפט הבינלאומי רק לעם אחד זכויות בארץ ישראל
מערכת ריבונות
26-04-2022
אחרי ששמע ממו"ל אמריקאי השוואה בין זכויות העם היהודי על יהודה ושומרון לבין תיאוריית כדור הארץ השטוח, הבין פרופ' אברהם ציון שהוא חייב לכנס את התיעוד ההיסטורי לספר שיוכיח את האמת המושתקת של המשפט הבינלאומי.
ריבונות - כתב עת מדיני
מעבדות לריבונות - פסח כשר ושמח
מערכת ריבונות
14-04-2022
המרימים את הדגל הם נוער ריבונות המדהימים שבזכותם אנחנו אופטימיות שבע"ה נצליח.
ריבונות - כתב עת מדיני
שום גדר לא תעצור את הטרור
יהודית קצובר ונדיה מטר
13-04-2022
הניסיונות לבצר את הגדר ולהתבצר מאחוריה לא יתנו מענה לשאלה האמתית של זהות העם לו שייכת הארץ. בנוסף תעצים גדר את התחמשות הטרור שמאחוריה.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשימה: ביצור חומת המגן המזרחית של ישראל
מערכת ריבונות
04-04-2022
עשרות השתתפו בסיור מיוחד של תנועת הריבונות לבקעת הירדן, שם נחשפו לאתגרי המשילות והריבונות מול טרור חקלאי מאבקי קרקעות, אך גם לרוחם החלוצית של המתיישבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מכתב פומבי לנוער הריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
30-03-2022
ראשי תנועת הריבונות במכתב גלוי ופומבי לחברי תנועת נוער הריבונות בעקבות הרמת הראש של הטרור ברחבי הארץ כולה והכרסום המתמיד במשילות ובריבונות.