לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

סיור ריבונות ירושלמית בצפון ומזרח הבירה

המאבק על ירושלים כולל גם העמקת ההיסטוריה היהודית של העיר ועידוד הבנייה היהודית בה. סיור תנועת הריבונות בצפון ומזרח הבירה נועד בדיוק לשם כך.

עשרות אוהבי ירושלים השתתפו בסיור מיוחד בכמה מהנקודות ההיסטוריות הפחות מוכרות של ירושלים. הסיור התקיים כחלק בלתי נפרד מהקריאה לממשלת ישראל שלא לאפשר את חלוקתה של העיר, וזאת לא רק בהצהרות אלא בבנייה וחיזוק ההתיישבות והמורשת היהודית בכל חלקיה של הבירה.
 
הסיור נפתח בשכונת עטרות שבצפן ירושלים, שם מתוכננת הקמתה של שכונה יהודית על אדמה שנרכשה בטאבו על ידי יהודים, שם גם פעל שדה התעופה של ירושלים עד לפרוץ האינתיפאדה שהביאה להשבתתו.
 
בהדרכתו של שלום פולאק, איש תנועת 'אם אשכחך', נפרסה בפני המבקרים חשיבותו האסטרטגית של אזור עטרות לבלימת הניסיון הערבי להצר את גבולה של ירושלים מצפון. באחרונה אושרה במועצת עיריית ירושלים העברת תכנית הבנייה של כעשרת אלפים יחידות דיור בשכונה החדשה בעטרות לדיון ואישור הוועדה המחוזית, צעד שעוכב ונדחה במשך שנים.
 
"השכונה היהודית בעטרות תשבור את הרצף הערבי שסוגר על ירושלים מצפון, לכן זה מקום קריטי", אומר פולאק הרואה בשני המוקדים, מזרח ירושלים וצפון ירושלים, מוקדים אסטרטגיים חשובים ביותר למאבק בהווה למען ההיסטוריה ולמען העתיד היהודי והבטוח של ירושלים המאוחדת.
 
בהמשך עברו משתתפי הסיור לביקור בשכונת שמעון הצדיק, שם הדריך את המשתתפים חבר מועצת העיר, יונתן יוסף, שסיפר על המורשת הקדומה של המקום.
 
התחנה הראשונה בפרק זה של הסיור הייתה מערת הסנהדרין הקטנה הנמצאת במתחם שמעון הצדיק ובה 23 קברים בני כאלפיים ושלוש מאות שנה. יונתן יוסף הציג בפני המבקרים את הכיתוב ההיסטורי שבמקום ואת מקומה של המזוזה בפתח המערה אליה ירדו משתתפי הסיור.
 
יונתן סיפר את סיפור המפגש בין שמעון הצדיק לאלכסנדר מוקדון ופרטים נוספים אודות ההיסטוריה האישית המיוחדת של שמעון הצדיק ותנאי תקופתו. יונתן יוסף תהה באוזני המסיירים לאיזו אומה יש היסטוריה קדומה כל כך בירושלים, לבד מהעם היהודי. אין אומה שכזו.
 
משם עברו משתתפי הסיור אל השכונה עצמה וביקרו בבית הכנסת בו היה מתפלל סבו של יונתן יוסף, הרב עובדיה יוסף זצ"ל, כחזן, שם גם חגג את בר המצווה שלו ובו נשא את דרשתו הראשונה.
 
יונתן יוסף הרחיב ותיאר את סיפור גאולתה של השכונה בידי המתיישבים היהודים המבקשים להחזיר לה את ימיה כקדם. יוסף סיפר על היום בו נכנסו המתיישבים, בהם גם הוא עצמו, בהובלת הרב בני אלון ז"ל. ביום זה הגיע למקום גם פייסל חוסייני, נציג הרש"פ בירושלים של ראשית שנות התשעים. אביו של יונתן יוסף, הרב יעקב יוסף זצ"ל, הקשיב לנאומו של חוסייני המסלף את ההיסטוריה של המקום תוך שהוא קובע שמדובר בגניבת המקום בידי יהודים. הרב יעקב יוסף מחה נמרצות על הדברים בערבית ושאל את חוסייני אם אכן הערבים חוקקים מגיני דוד על בתיהם, כפי שניתן לראות על משקופי הבתים בשכונה ואם אכן הערבים מותירים כתובות בעברית על בתיהם...
 
חוסייני הבין שלא יוכל להמשיך בנאומו ליד הרב יוסף שאינו מבליג על הדברים הנאמרים וירד למטה, "היה בזה משהו מאוד סמלי, שהוא ירד למטה ואנחנו נשארנו על ההר", מספר יונתן יוסף.
 
בתנועת הריבונות רואים בתנופת בנייה יהודית בירושלים כורח של ממש על מנת לחזק את אחדותה של העיר ואת הריבונות הישראלית בה. "לא די בהצהרות והבטחות. עלינו לדרוש מעשים שיהוו המשך ישיר לשרשרת אתגרי הציונות מזה למעלה מ-120 שנה. המעש ההכרחי כעת הוא בנייה לצד בלימת לחצים בינלאומיים להחזרת רעיונות מסוכנים של חלוקת ירושלים, כדוגמת הלחץ לפתיחת הקונסוליה האמריקאית לרש"פ".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

11-11-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
חזון הריבונות מושרש מדור לדור
מערכת ריבונות
01-12-2021
בהרצאות TED מיוחדות העבירו בוגרי תנועת נוער הריבונות מסרים, חוויות ולקחים לחברי התנועה לקראת המשך פעילותם ההסברתית בכל רחבי הארץ.
ריבונות - כתב עת מדיני
להסתנן ולחשוף את הסתת ארגוני שמאל קיצוני
מערכת ריבונות
01-12-2021
יו"ר תנועת 'עד כאן' חושף בפני נוער הריבונות את דרכי הפעולה המיוחדות של ארגונו במאבק נגד מכפישי ישראל וכוחות הביטחון.
ריבונות - כתב עת מדיני
מהפכת ההתיישבות ביו"ש – כך זה התחיל
מערכת ריבונות
01-12-2021
עד מלחמת ששת הימים דילגה ההתיישבות היהודית על גב ההר. על המהפכה שהחלה תוך כדי ימי המלחמה ועודה נמשכת מספר ההיסטוריון והסופר חגי הוברמן.
ריבונות - כתב עת מדיני
אלדד: ערביי יו"ש יהיו אזרחי ירדן ותושבי ישראל
מערכת ריבונות
01-12-2021
חבר הכנסת לשעבר, פרופ' אלדד, מציג את משנתו המדינית להחלת ריבונות ביו"ש, בהתבסס על עקרונות שנקבעו טרם קום המדינה: 'ריבונות הא לא פתרון. היא זהות'.
ריבונות - כתב עת מדיני
השכל: ריבונות בבקעה – צעד ראשון לקראת ההמשך
מערכת ריבונות
01-12-2021
חברת הכנסת שרן השכל מסבירה את הקמפיין שקידמה להחלת ריבונות בבקעת הירדן: ניסוי שהצלחתו תכשיר את דעת הקהל לריבונות בכל יו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
לחץ מדיני וטרור – שתי זרועות של צבת אחת
יהודית קצובר ונדיה מטר
21-11-2021
הפיגוע הרצחני בירושלים מקבל רוח גבית ומעודדת מהניצנים הראשונים של לחץ מדיני על ממשלת ישראל לנסיגות וויתורים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מאבק הקונסוליה - הראיון המלא בערוץ 20
מערכת ריבונות
16-11-2021
צפו בראיון של יהודית קצובר ונדיה מטר בערוץ 20 על המאבק נגד הקמת הקונסוליה והעברת כובד המאמץ לפעילות בוושינגטון.
ריבונות - כתב עת מדיני
המאבק נגד הקונסוליה עובר לוושינגטון
יהודית קצובר ונדיה מטר
15-11-2021
לנוכח ההתפתחויות המעודדות בישראל והמדאיגות בארה"ב לא נחדש את משמרות המחאה בירושלים, נמקד פעילות מול הבית הלבן ונשוב לדרישת הריבונות הישראלית ביו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשמרת שלנו ב-CNN
מערכת ריבונות
14-11-2021
חשיפה תקשורתית רבה בארץ ובעולם למחאה השלישית נגד הקמת קונסוליה אמריקאית לפלשתינים בירושלים.
ריבונות - כתב עת מדיני
'קונסוליה לערבים בירושלים - סכין בלב העם היהודי'
מערכת ריבונות
11-11-2021
המחאה נגד פתיחת הקונסוליה האמריקנית לפלשתינים בירושלים נמשכת: "פתיחת קונסוליה בירושלים מנוגדת לחוק בארה"ב ובישראל" ו"תקיעת סכין בלב העם היהודי".