לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

להסתנן ולחשוף את הסתת ארגוני שמאל קיצוני

מאיר אליפור

יו"ר תנועת 'עד כאן' חושף בפני נוער הריבונות את דרכי הפעולה המיוחדות של ארגונו במאבק נגד מכפישי ישראל וכוחות הביטחון.

גלעד אך, יו"ר תנועת 'עד כאן', הציג בפני עשרות בני נוער משתתפי סמינריון חנוכה של תנועת נוער הריבונות, כמה משיטות הפעולה של ארגונו במאבק נגד הדה לגיטימציה שמפעילים ארגוני שמאל קיצוני וארגונים פלשתיניים נגד ישראל.
 
"היום העיסוק בציונות מבולבל כי לא ברור מה טוב ומה רע לעומת תקופות קודמות שברור מי היה האויב ומי האוהב. כיום התקשורת מציגה את האויב מעט אחרת וכך גם מערכות אחרות והדבר גורר ייאוש, בעיקר אצל בני נוער, וייאוש יכול להביא גם למעשים פזיזים, לכן בחרנו בדרך הארוכה, הקמת עמותות ופעילות מול חברות וגופי תקשורת", פתח אך בתיאור המוטו שהוביל אותו להקמת הארגון ועמותות נוספות.
 
סיפורו האישי של גלעד אך מתחיל במות אחיו, אחד מלוחמי השייטת שנפטרו לאחר שנחשפו לזיהום הקשה של נחל הקישון. כחלק מהמאבק להכרה בנפגעי הקישון הקים עמותה של יוצאי שייטת שתיעדו את הזיהום בנחל תוך שימוש ביכולות מבצעיות של הסוואה בשטח וצילום מרחוק. מכאן החלה היכרותו המעמיקה עם סוגיות הסביבה שבהמשך שימשה אותו במאבק נגד הזיהום הסביבתי והפגיעה בטבע על ידי גורמים ערבים ברחבי יהודה ושומרון.
 
"התחלנו לתעד תופעות של זיהום ביהודה ושומרון. מטמנות פסולת, מחצבות וכו'. אספנו נתונים ותיעוד והעברנו למשרד להגנת הסביבה, אבל התברר הם לא עושים עם זה כלום", הוא מספר על ההבנה שיש להיכנס לוואקום הביצועי שמותירה המדינה. לאחר גיוס כספים והקמת צוותי שטח ומחקר החל לפעול לשינוי המציאות בשטח. "ראיתי בחוסר המעש של המדינה טריגר איך לגרום להם לעשות דברים גם בעל כורחם".
 
מחדר שכור בדירה קטנה בישוב עלי ובתמיכה כלכלית זעומה של 93.000 שקלים לשנה החלה עבודתם.
 
גלעד אך תיאר את תופעת השלכת הפסולת ביהודה ושומרון אליה נחשף בשנת 2011 וגילה כי הפסולת מושלכת על ידי גורמים עברייניים בשולי הדרכים ביהודה ושומרון במקום להעביר אותם לאתרי הטמנה המחייבים תשלום כחוק. כך למעשה הפכו יהודה ושומרון למזבלת החצר האחורית של מדינת ישראל.
 
אנשיו של גלעד אך הסתננו למוקדי השלכת פסולת ותיעדו את העבירות שהתבצעו בכל יום ויום על ידי מאות משאיות שעברו את מחסומי הצבא תוך שימוש במסמכים מזוייפים. המידע שנאסף הוביל למאבקים משפטיים ולחשיפות בתקשורת שהתברר שלעיתים רק הן אלה שמשפיעות ומאלצות את הגורמים הרשמיים לפעול כדי לבלום את התופעה.
 
עוד סיפר אך על תופעת המחצבות הפיראטיות המכרסמות בנופי יהודה ושומרון ללא כל בקרה פיקוח וחוק. צוותי המחקר של תנועתו התחקו אחר המנועים הכלכליים שעמדו ועומדים מאחורי הפעילות.
 
אך סיפר על אחד המפגשים עם ערבי שקונן על הפגיעה הקשה של האוויר המזוהם בעקבות החציבה של אדמת הכפר שהפך כולו למחצבה אחת גדולה בה החציבה מתבצעת בין הבתים. תוך כדי דבריו עצרו שני רכבי מרצדס יוקרתיים ליד הבית ומהם יצאו אנשים בחליפות. הכפרי שינה מיידית את דבריו וסיפר באזניהם שרעש כלי החציבה נעימים לאזניו כמו שירתה של אום כלתום... כאשר שאלו מדוע שינה את דבריו סיפר שמדובר באנשי הביטחון המסכל ואם ייוודע להם שהוא מתלונן על המחצבות הם ירצחו אותו.
 
מדבריו עלה שבעלי המחצבה הוא מאנשיו של אבו מאזן שמתגמל את מקורביו באישורים להקמת מחצבות. מהלך זה זוכה לגיבוי של המינהל האזרחי ובחסות הביטחון המסכל הדבר מתבצע. "מסתבר שככה ישראל שומרת שחמאס לא יעלה", אומר אך ומספר כי פעילות תנועתו הובילה לסגירתן של כשמונים אתרי חציבה שכאלה ברחבי יהודה ושומרון.
 
פרק מיוחד ומרתק בהרצאתו של גלעד אך התמקד בפעילות תנועתו מול ארגוני שמאל המלבים את ערביי הכפרים ביהודה ושומרון לפעילות אלימה נגד כוחות צה"ל והמשטרה. לפילות זו הגיע בעקבות אירוע בו ראה כיצד מ"פ שמנסה למנוע עקירת מטעים בישוב אש קודש, אך עורך דין תל אביב מביך אותו ומונע ממנו לבצע את פעילותו בטענה שזכותם של אנרכיסטים להיות במקום בשם חופש התנועה וחופש הביטוי.
 
אירוע זה הוביל את אך למסקנה שעל אף חשיבות נושאי הסביבה, דחוף יותר לטפל בסוגיות המשפיעות יותר על החברה בישראל. "עצרנו את הפעילות בענייני סביבה והתחלנו להתמקד בארגונים השונים שמייצרים דה לגיטימציה לישראל".
 
"ארגונים מהארץ ומחו"ל והרש"פ פועלים לעימותים בשטח עם חיילי צה"ל. הם עושים זאת עם גיבוי משפטי וגיוס כספים", אמר אך ותיאר את פעילות ארגונו ששלח פעילים מטעמו להסתנן לפעילות ארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר'. הפעילים הללו חשפו ותיעדו כיצד אנרכיסטים ופעילי שמאל הם המלבים את אנשי הכפרים הערבים לצאת למאבק בארבעה מוקדים שונים בכל יום שישי. "מקים 'אנרכיסטים נגד הגדר' תועד משלם למיידי האבנים הפלשתינים. ללא כניסת האנרכיסטים אין פעילות של התושבים עצמם", מספר אך ומציג סרטון המתעד כיצד "לאחר תדרוך של אנשי הארגון, הם יוצאים בשיירה לעימות עם חיילי צה"ל כשלעיתים מצטרפים אליהם אנשי חמאס".
 
בדבריו ציטט אך מתוך חלופת מסרים בתוך תנועת האנרכיסטים, שם ההתבטאויות נגד מדינת ישראל וכוחות הביטחון חריפות ומקוממות במיוחד. "אחת הפעילות מספרת כחדשות טובות ששני חיילי צה"ל נהרגו. הדוברת של בצלם באותם ימים מסתייגת מהשמחה, אבל אומרת שהיא תומכת במאבק חמוש".
 
פעילי ארגונו של גלעד אך חשפו גם את הקשר ההדוק בין ארגוני שמאל כדוגמת 'תעאיוש' לארגונים פלשתיניים הזוכים לגיבוי כלכלי נרחב מגורמים בינלאומיים והיכרות אנשיהם עם המערכת המשפטית בישראל מאפשרת להם לנצל את הפלטפורמה המשפטית לטובתם. 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

01-12-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
הנוער קובע: ארץ ישראל מעל המחלוקות הפוליטיות
מערכת ריבונות
21-01-2022
הנוער מוכיח: אפשר גם אחרת. בהובלת נוער הריבונות הוקם פורום בני נוער מכלל מפלגות הימין, קואליציה ואופוזיציה כאחד, תחת דגלה של ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
האיחוד האירופי משקיע חצי מיליארד דולר בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C
מערכת ריבונות
19-01-2022
בוועדת החוץ והביטחון הוצג דו"ח משרד המודיעין החושף את הצעדים בהם מתבצעת מדי יום ההשתלטות הפלסטינית על שטחי יו"ש תוך עצימת עיניים ישראלית מקוממת ומדאיגה.
ריבונות - כתב עת מדיני
משבר מנהיגות משילות וריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
06-01-2022
התגרה בכנסת, חוק החשמל, השתלחות יאיר גולן, החורבן בחומש, אבדן האמון בהנהגה. חשבון נפש של עם ומנהיגיו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 77
מערכת ריבונות
30-12-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 77 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
צפו במפגשי סיור הריבונות עם אנשי הנגב
מערכת ריבונות
30-12-2021
הסיור הראשון בסדרת 'ריבונות בדרך' התקיים בנגב. עשרות מעצבי דעת קהל פגשו את המציאות ואת האנשים. צפו בסרטוני סיכום מהמפגשים.
ריבונות - כתב עת מדיני
אבדן המשילות בנגב – מבט מהשטח
מערכת ריבונות
29-12-2021
תנועת הריבונות הוציאה סיור מיחד למעצבי דעת קהל לחשיפת המציאות הקשה ואבדן המשילות והריבונות בנגב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנצלים את סוף שנת המס לחיזוק ארץ ישראל!
מערכת ריבונות
21-12-2021
נצלו את ימיה האחרונים של שנת המס לתרומה להמשך הפעילות לחיזוק ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
הקונסוליה – רק תחילת המאבק
יהודית קצובר ונדיה מטר
19-12-2021
ברכות לעם ישראל ומנהיגיו שבלמו את מיזם הקונסוליה האמריקאית לרש"פ, אך המאבק על בירת ישראל רחוק מקיצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
הריאיון המיוחד של הרב ולדמן ל'ריבונות'
מערכת ריבונות
19-12-2021
תנועת הריבונות אבלה על פטירתו של עמוד האש שלפני המחנה, הרב אליעזר ולדמן זצ"ל, ומתחייבת להמשיך ולמנף את מורשתו, מורשת ריבונות עם ישראל בארצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד של ישראל - נוער הריבונות
מערכת ריבונות
13-12-2021
לא בכל יום יש לנו הזדמנות להציץ אל העתיד. קחו מבט אל מנהיגי העתיד של מדינת ישראל - נוער הריבונות בסרטון קצר מסמינריון חנוכה תשפ"ב.