תנועת הריבונות בסיור נוסף. הפעם באזור חאן אל אחמר

מאיר אליפור

שוב יצאו פעילי תנועת הריבונות להיכרות מהשטח עם אבדן הריבונות והמשילות מול התרחבות הבנייה הערבית המתוכננת היטב ליצירת חגורת חנק ממזרח לבירת ישראל.

מערכת ריבונות
12-01-2023

כמה עשרות מפעילי תנועת הריבונות קיימו סיור מיוחד (רביעי 11.1.23) באזור חאן אל אחמר במגמה להתוודע למציאות הקשה של אבדן המשילות והריבונות ממזרח לירושלים.
 
כידוע חאן אל אחמר הוא המאחז הערבי הבלתי חוקי המוכר והמפורסם מכולם, אך הוא דוגמא לחאן אל אחמרים רבים נוספים המשובצים בשטח ולמעשה מהווים חגורת חנק המונעת את התרחבותה של בירת ישראל מזרחה.
 
לסיור שהתקיים בהדרכתה של נעמי קאהן מתנועת רגבים הצטרף אל"מ במיל' משה פלד, ממשחררי ירושלים, חבר הנהלת תנועת הריבונות שבנקודת התצפית בהר הצופים סיפר מחוויותיו האישיות.
 
משתתפי הסיור נחשפו למאבקי הקרקעות המתעצמים בשנים האחרונות מול המאמץ הערבי המתוכנן וממומן בידי הרש"פ ומדינות אירופה ליצירת רצף טריטוריאלי ערבי שיכשיר את הקרקע להקמתה של מדינה פלשתינית המתפרשת מאזור ג'נין שבצפון ועד דרום הר חברון, על ידי בניה ערבית מתוזמרת היטב בשטחי E1 שבין ירושלים למעלה אדומים. מנגד מנסה ישראל לפעול לבלימת מגמה זו על אף לחץ אמריקאי לא מבוטל.
 
בתנועת הריבונות הדגישו בהקשר זה את חשיבות קידומה ויישומה של תכנית 'ירושלים רבתי' שתרחיב את גבולה המוניציפאלי של ירושלים גם מזרחה לעבר מעלה אדומים ובכך תיבלם המגמה הערבית לצד הפשרת קרקעות לבנייתן של שכונות יהודיות נוספות בבירת ישראל. ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, ציינו את מחוייבותה של התנועה להעניק גיבוי ציבורי נרחב לכל פעולה שתבצע ממשלת ישראל על מנת להגשים את רצון העם להרחבתה של ירושלים והפיכתה למטרופולין שיכריע גם את המצוקה הדמוגרפית הקיימת בה כיום.
 
בנקודת תצפית נוספת סמוך לישוב אדם נחשפו משתתפי הסיור לשיטת המאבק ההומאנית שמנהלת הרש"פ על ידי בניית בתי ספר ומוסדות חינוך. מוסדות אלה, הנבנים בנקודות אסטרטגיות חשובות, מצטיירים בתקשורת העולמית כביטוי התמים ביותר לצורך אזרחי אנושי בסיסי. ככאלה קיים קושי הסברתי לפנות אותם, אך הם מהווים בסיס להתיישבות ערבית רחבה סביבם. לשיבוצם של מוסדות חינוך אלה על פני השטח יש תפקיד משמעותי בהגשמת ויישום תכנית פיאד להקמת מדינה פלשתינית בפועל מבלי להזדקק לאישורים והסכמות בינלאומיות.
 
הסיור כולו הסתיים בתחושה קשה של משתתפיו לנוכח המציאות המשתקפת בשטח. לחברי התנועה ברור כי המענה ההכרחי הוא צעדים משמעותיים להחלת ריבונות ישראל על השטח כולו, והצעד הראשון והנכון לכך הוא ריבונות בבקעת הירדן, אזור גדול בעל נוכחות ערבית דלילה ביותר המקבע את גבולה המזרחי של ישראל, מבטל את היתכנות קיומה בעתיד של מדינה פלשתינית וזוכה לקונצנזוס רחב בחברה הישראלית.

צילומים: מאיר אליפור

תגובות
תגובות בפייסבוק
אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה
לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
ראשי תנועת הריבונות מול השאלות הקשות
מערכת ריבונות
12-06-2024
צפו בראיון שהעניקו יהודית קצובר ונדיה מטר לערוץ TOV. דינה דיין לא מוותרת על השאלות הקשות של חזון הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מכינות וקבוצות מכל הארץ מדברות ריבונות
מערכת ריבונות
04-06-2024
חזון הריבונות מעורר עניין בקרב קבוצות מכל רחבי הארץ ומכל גוון ותפיסת עולם. קבלו הצצה לכמה מהמפגשים האחרונים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מהמחתרת לריבונות ישראל. סיור ליום ירושלים
מערכת ריבונות
04-06-2024
פעילים מתנועת הריבונות קיימו סיור מיוחד ליום ירושלים, פגשו ושמעו את סיפורו של עזרא יכין, סיפורה של המחתרת וסיפור ההיאחזות היהודית בצפון הבירה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות: דברי גלנט – ביטוי להפיכה צבאית
מערכת ריבונות
16-05-2024
תנועת הריבונות רואה את דבריו של שר הביטחון המקבל את עמדת ראשי הצבא בניגוד לעמדת ראש הממשלה כביטוי להפיכה צבאית המקדמת רעיונות ברוח אוסלו.
ריבונות - כתב עת מדיני
לקראת יום העצמאות ה-76 למדינת ישראל
מערכת ריבונות
13-05-2024
בפניכם מכתבה של תנועת הריבונות לפעיליה ותומכיה בפרוס יום העצמאות ה-76 לתקומתה ולהקמתה של מדינת ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
נפרדים מגרשון אלינסון ז"ל, מראשוני מתעדי ההתיישבות ביהודה ושומרון
מערכת ריבונות
12-05-2024
תנועת הריבונות נפרדת מאחד מוותיקי ידידיה, ידיד ההתיישבות שליווה את פעילות התנועה מימיה הראשונים מתוך הבנת עומק החזון והמחוייבות אליו. גרשון אלינסון ז"ל הלך לעולמו.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות לימין צו 9
מערכת ריבונות
13-05-2024
פעילים מטעם תנועת הריבונות חברו לאנשי תנועת 'צו 9' בחסימת מעבר משאיות הסיוע לרצועת עזה. ריבונות ועצמאות 76.
ריבונות - כתב עת מדיני
כל יום שחולף בלי שהשגנו את הדבר הבא מחליש את ישראל
מערכת ריבונות
06-05-2024
החלת ריבונות על יהודה ושומרון וכיבוש רצועת עזה יסירו מעל צווארנו את החרב הפלסטינית, אך לשם כך צריך קודם לנפות את האחראים למחדל. מאמרו של פרופ' אריה אלדד במעריב.
ריבונות - כתב עת מדיני
​תנועת הריבונות: דברי טראמפ - רוח גבית לריבונות. הגיעה שעת המעשה
מערכת ריבונות
02-05-2024
תנועת הריבונות מברכת על דברי נשיא ארה"ב לשעבר הרואה ברעיון שתי המדינות מהלך בלתי ישים, ומביעה תקווה לקידום האלטרנטיבה המתבקשת, ריבונות ישראלית מלאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות: צעדי הרש"פ מחייבים - ריבונות
מערכת ריבונות
30-04-2024
בתנועת הריבונות מחזקים את קריאת שר האוצר לראש הממשלה להגיב בתוקף לצעדיה של הרש"פ, להביא לקריסתה ולהחיל ריבונות ביהודה ושומרון.