כאלף בני נוער קראו יחד: ריבונות בבקעה תחילה!

מאיר אליפור

שורה ארוכה של שרים, חברי כנסת ואישי ציבור השתתפה בוועידה החמישית של נוער הריבונות תחת הכותרת: ריבונות בבקעה תחילה. תנופה חדשה ורעננה בדרך להגשמת החזון.

מערכת ריבונות
09-06-2023

כאלף בני ובנות נוער מכל רחבי הארץ, חברי ותומכי תנועת נוער הריבונות, השתתפו בוועידת הריבונות החמישית שהתקיימה (8.6) בירושלים בהובלתן של יהודית קצובר ונדיה מטר, יו"ר תנועת הריבונות.
 
האירוע נפתח בהקרנת נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במרוצת אחת ממערכות הבחירות האחרונות המתחייב להחיל את ריבונות ישראל על בקעת הירדן.
 
מנחה האירוע, הקומיקאי והשחקן נעם יעקבסון ציין בדברי הפתיחה את פרשת השבוע, פרשת 'שלח לך' וקבע כי הוועידה כולה אינה אלא "הפגנת תמיכה סיהושע בן נון וכלב בן יפונה, שני המרגלים שחשבו ואמרו אחרת, חיזוק לקריאתם 'עלה נעלה וירשנו אותה' ו'טובה הארץ מאוד מאוד'".
 
את נאומי הועידה פתחו יהודית קצובר ונדיה מטר, ראשי תנועת הריבונות המובילה את המאבק להחלת ריבונות ביהודה ושומרון. דור העתיד של הפוליטיקאים, השופטים, אנשי הכלכלה והתקשורת נמצאים כאן, פתחה יהודית קצובר , וכל אחד מכם יפעל בתפקידו למען ארץ ישראל השלמה.
 
לא סיימנו את מערכת ששת הימים
 
"עם ישראל שינה את העולם וימשיך לשנות את העולם תוך הגשמת ייעודו, מה שאפשרי רק בארץ ישראל. לשם כך דרושים מנהיגים המודעים לשליחות הגדולה, והמנהיגים הללו נמצאים כאן", אמרה קצובר והרחיבה אודות משמעותה של הריבונות כנטילת אחריות על השטח, החלת החוק הישראלי וביטול הממשל הצבאי ביהודה ושומרון. "את השלב הראשון עשינו במלחמת העצמאות ובמלחמת ששת הימים, אבל לא סיימנו את המערכה. אחרי המלחמה הגענו לשטח ובנינו ישובים. כעת הגיע הזמן להחיל עליהם ועל השטח כולו ריבונות שתיתן לנו גושפנקה מדינית וריבונית".
 
"הגמגום שלנו מחליש אותנו. האויבים רואים שאיננו בטוחים בהישגינו וביכולת השליטה שלנו, והם מכים בנו בטרור, באו"ם ובהאג. כל עוד אין ריבונות יש תקווה ערבית למדינה משלהם בארץ ישראל", דברי קצובר שקבעה: "כמו שהצלחנו ברמת הגולן ובירושלים נצליח גם בבקעת הירדן. בקעת הירדן תחילה. אפשר לשנות, בזכותכם".
 
שותפתה של קצובר להנהגת תנועת הריבונות, נדיה מטר, קבעה גם היא כי "החלת הריבונות תסיים את מלחמת ששת הימים ותאמר שארץ ישראל היא שלנו. נתמודד עם כל האתגרים שהריבונות מציבה כי כל אלטרנטיבה אחרת מסכנת את עתיד ישראל כמדינה יהודית ובחדר הזה יש את האנרגיות והכוחות לתיקון המצב".
 
בכל דקה של אדישות אנחנו מאבדים עוד גבעה או שדה ביו"ש
 
בהמשך דבריה מנתה את יתרונותיה המעשיים של הריבונות בהשבת המשילות, חיזוק הביטחון, העצמת ההשקעות הכלכליות, הוזלת מחירי הדיון, בנייה של ערים נוספות לקליטת עולים ועוד.
 
לדבריה אלה הוסיפה מטר קריאה בהולה: "אנחנו במצב חירום. בכל רגע שבו אנחנו בתחושה שהכול סבבה, בכל דקה, אנחנו מאבדים עוד גבעה ועוד שדה ביהודה שומרון, הנגב והגליל. האויב הערבי ממומן במיליוני דולרים של שונאי ישראל ולא מפסיק להשתלט על הארץ שלנו. לכן חשוב להתגייס לתנועת הריבונות. זה צו גיוס להצלת ארץ ישראל. ב-48' הנוער התגייס למלחמה על הארץ, תלה כרוזים, העביר מידע, סיכן את עצמו ועזר ללוחמים. היום הצלת ארץ ישראל היא בהתגייסות לתנועת הריבונות".
 
"נפעל להחלת ריבונות בבקעת הירדן שהיא חומת המגן המזרחית של ארץ ישראל", אמרה וקראה לבני הנוער לצאת ולהפיץ את חזון הריבונות "בכל מוסדות החינוך, ברחובות, במדיות החברתיות וכבל מקום. יש לנו הבטחה מרבש"ע שריבונות תקרה. עלה נעלה וירשנו אותה כי יכול נוכל לה".
 
שר המשפטים, יריב לוין, שיגר לוועידה ברכה בה חיזק את ידי הנוער על מחויבותו האידיאולוגית לארץ ישראל. "ארץ ישראל הייתה היא ותהייה שייכת לעם ישראל", אמר והביע ביטחון שהמאבק להחלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון יניב גם תוצאות מעשיות.
 
שרת ההתיישבות, אורית סטרוק, שיגרה גם היא דברי ברכה למשתתפי הוועידה והדגישה את חשיבות הנוער עבור המנהיגות בהיותם נושאי המערכה לכיוון הנכון של הריבונות מתוך נחישות ובגאון.
 
"בקעת הירדן היא המקום החשוב ביותר בהיותו המקום שנועל את הגבול המזרחי שלנו", אמרה והזכירה את ההחלטה שהתקבלה עם הקמתה של הקואליציה הנוכחית להציב על סדר יומה ובקווי היסוד שלה את החתירה לריבונות כיעד שיקודם כאשר הדבר יתאפשר ברמה המדינית. "כדי שנוכל להגשים את החזון חשוב שתמשיכו ביתר שאת וביתר עוז".
 
המפתח לביטול רעיון המדינה הפלשתינית
 
בדברי הברכה ששיגרה הודתה שרת התחבורה, מירי רגב, לראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, על הובלת הוועידה והדגישה את חשיבות הבקעה לביטחונה ולמדיניותה של ישראל והוסיפה את המחויבות להמשך הצעדים עד לריבונות ביהודה ושומרון.
 
גם שר התרבות והספורט, מיקי זוהר, התייחס בדברי הברכה שלו לחשיבותה של בקעת הירדן כמרחב אסטרטגי ראשון במעלה, כהגדרתו, ולכך הוסיף והדגיש כי המפתח לביטול רעיון המדינה הפלשתינית הוא הריבונות בבקעת הירדן.
 
אחד הדוברים המרכזיים בוועידה היה יו"ר מועצת בקעת הירדן, דוד אלחיאני, שקרא לנוער שלא לאפשר את פספוס ההזדמנות של ממשלת ימין על מלא על מנת להביא להחלת ריבונות בבקעת הירדן. "לממשלה הזו כבר לא יהיה שום תירוץ אם היא לא תבצע את המהלך הנדרש. אנחנו במלחמה קיומית שבה הערבים משתלטים בכל יום ובכל שעה על השטח וקובעים עובדות".
 
אלחיאני הזכיר כי לפני קצת יותר מ-41 שנים אישרה ממשלתו של מנחם בגין בתוך יום אחד את חוק הריבונות על רמת הגולן ברוב שכלל גם חברי אופוזיציה. "האם במציאות של ממשלת ישראל הנוכחית לא יימצאו מספיק אצבעות להחלת ריבונות על הבקעה?", שאל והזכיר את הבטחתו של נתניהו לאורך השנים לעם ישראל כי יחיל את הריבונות על הבקעה. במציאות בה ברורה חשיבותה של הבקעה הזוכה להסכמה לאומית רחבה, אין עוררין גם בשמאל הציוני על כך וגם משם, הוא משוכנע, תבוא תמיכה למהלך הריבונות בבקעה. "מדובר בנכס אסטרטגי שצריך לשמור עליו מכל משמר. גם תחת ממשלות שמאל היה ברור שאין לוותר על הבקעה".
 
"אומרים לנו שאנחנו תלויים באמריקאים ובאירופאים, אבל לארץ הגענו לא בגלל האמריקאים, לא באנו בגלל האירופים לכאן מכל העולם, אלא כי זו ארצנו ומולדתנו ורק אנחנו נקבע את גבולותינו הברורים. הפעם אסור לפספס את ההזדמנות. אותם חששות היו גם לפני הריבונות ברמת הגולן. כבר עכשיו צריכה הממשלה להציב את היעד הזה בפעילות הסברה משמעותית מול העולם שבה נבהיר שהתיישבות בבקעת הירדן היא הערובה לביטחוננו".
 
לאחר דברי תודה לנדיה מטר וליהודית קצובר "על שהפכו את הנושא למשימת חייהם ופועלות ללא לאות כשהן מכוונות מטרה", פנה אלחיאני למאות בני הנוער משתתפי הכנס: "המשיכו להיות נחושים. אתם אלה שתאחזו בדגל".
 
ריבונות היא הפתרון ולא הבעיה
 
מנכ"לית מועצת יש"ע, שירה ליבמן, נשאה גם היא דברים בהם הביעה את ההתרגשות למראה מאות בני ובנות נוער שבוחרים להקדיש את זמנם, להגיע לירושלים מכל רחבי הארץ ולעשות ריבונות בפועל וברגליים.
 
"ריבונות היא עבודה של צעד אחר צעד, שנה אחר שנה, כפי שעושות את זה נדיה ויהודית מתוך אמונה גדולה. עוד קצת ריבונות בפועל ועוד קצת ריבונות בפועל עד שהריבונות המלאה תהיה", אמרה, הזכירה כי באחרונה חצה מספר המתיישבים ביהודה ושומרון את רף חצי מיליון התושבים. "ריבונות היא הפתרון ולא הבעיה. כשתהיה ריבונות תתאפשר בניה שתהווה את הפתרון למחירי הדיור ולמצוקת הדיור", קבעה וקראה לנוער להתמלא בכוחות מהכנס על מנת להמשיך ולהפיץ את אור הריבונות בכל מקום "ובעזרת הנחישות שלכם נעשה את זה".
 
חבר הכנסת אביחי בוארון, ממובילי ומארגני הפגנת הימין הגדולה, התקבל על ידי משתתפי הכנס בקריאות 'העם דורש רפורמה משפטית' ובשירת '64 מנדטים'. הוא עצמו פנה לקהל הנערים והנערות: "כחיצים ביד גיבור כן בני הנעורים. אנחנו הולכים אחריכם, הנוער, ואתם אלה שרצים קדימה, אתם שיודעים את האמת ולוקחים את כולם אחריכם".
 
בדבריו קבע חבר הכנסת בוארון כי המאבק על תיקון מערכת המשפט הוא מאבק על האיך בעוד המאבק המהותי יותר הוא המאבק על המטרה. המציאות בישראל היא שבית המשפט הפך להיות הגוף הקובע את המטרה במקום לקבוע רק את הדרך.
 
שלא יבלבלו את המוח בסיסמאות נבובות
 
"כשרוצים להחיל ריבונות בבקעת הירדן וביהודה ושומרון המשפטנים יגידו שהדין הבינלאומי לא מאפשר ויבלבלו לנו את המוח בסיסמאות נבובות. הם ינסו להתוות את הדרך, אבל אנחנו נענה להם שארץ ישראל שייכת לעם ישראל על פי תורת ישראל", אמר בוארון והוסיף: "לבני הנוער יש את התושייה בלי הפוליטיקות והחשבונות המורכבים, בלי תכנוני המתי והלמה. לבני הנוער תפקיד חשוב מאוד. בבינה יתרה הפקידו נדיה ויהודית בידיים שלכם, בני הנוער, את המשימה, כי הנוער הא היחיד שיכול להתוות את הכיוון ולהיות ראש החץ לעבר הריבונות הנכספת".
 
בוארון הזכיר את עברו כאחד ממקימי עמונה וסיפר כי באחרונה נרכשו עשרות דונמים לבניה בעמיחי, ישובם של עקורי עמונה, ובדונמים אלה מתוכננים לקום עוד 1300 יחידות דיור שעליהם התקיים אתמול דיון מיוחד במשרד השיכון. "תחלמו ריבונות ותעשו כל מה שאתם יכולים כדי להביא אותה, תצאו לחוות, לישובים הצעירים, למרחבים ותקימו נקודות התיישבות בכל ארץ ישראל וכולנו נראה בגאולת הארץ במהרה".
 
בין באי הוועידה היו גם כמה מבוגרי נוער הריבונות שהגיעו כדי לחזק את ידיהם של חברי התנועה הצעירים. יאיר בוכניק, מי שהוביל את נוער הריבונות בראשית הדרך, סיפר על צעדיה הראשונים של התנועה, ימים בהם רק עלה הרעיון ואיש לא האמין בסיכוייה של תנועה אידיאולוגית לתפוס ממדים של ממש, אך לאחר חמש שנים של פעילות, וועידות, כנסים, סמינריונים ודוכני הסברה בכל רחבי הארץ ברורה השפעתה של התנועה והשינוי התודעתי שהיא מחוללת.
 
יו"ר משותף לשדולת הריבונות על בקעת הירדן, חבר הכנסת יוסף טייב מש"ס, הביע את התרגשותו לנוכח התגייסותם של מאות בני הנוער לקידומו של החזון. "גורל המדינה לא נתון בידי הפוליטיקאים, אלא בידי הנוער, דורות העתיד של מדינת ישראל", אמר וחיזק את ידי "כל מי שפועל לריבונותה של ישראל ביו"ש ובבקעה", כהגדרתו.
 
חבר הכנסת טייב סיפר את סיפורו האישי כמי שעלה לארץ רק בגיל 17 לאחר שחלם להשתקע בארץ האבות. "כל מי שנמצא בתפוצות חולם להיות בארץ ישראל, אבל הוא גם חולם לראות את חוקי ישראל על כל ארץ ישראל כפי שהובטח לנו על ידי הקב"ה", אמר והביע את תקוותו לראות ברחבי יהודה ושומרון ובקעת הירדן בנייני קבע גבוהי קומה במקום קראוונים זמניים. מגורי הקבע והביטחון הם שיבטיחו את השקט והשלווה שבהם יחיו דורות העתיד, אמר.
 
"אמנם הקמנו את השדולה, אבל זו רק אבן דרך למחויבות להתגייסות שלנו להתמיד בכל יום ובכל שעה בפעילות עד שנזכה לראות בבקעה ובשומרון בניינים גבוהים", אמר טייב והדגיש כי בשיח הריבונות "אנחנו לא עוסקים בפוליטיקה, אלא בישוב הארץ. כך חלמו ונלחמו אבותינו במרוקו ובפולין. הם השאירו כל מה שהיה להם שם והגיעו לכאן כדי להשתקע, כדי לראות את ישראל חזקה ויציבה".
 
טייב הביע תקווה שחברי השדולה ושליחי הציבור של המחנה יהיו ראויים לתפקידם. "זו רק תחילת הדרך. נצטרך את הכוח שלכם, שתגבו אותנו ותפעילו לחץ בקואליציה, בממשלה ובהחלטות שמתקבלות אצל ראש הממשלה כדי שנראה את ריבונות ישראל על כל חלקי הארץ".
 
אם הממשלה הנוכחית לא תתקדם לריבונות זו תהיה בכיה לדורות
 
משותפו של חבר הכנסת טייב להובלת השדולה, חבר הכנסת דן אילוז, נבצר להגיע לוועידה בשל ביקור מדיני שהוא מקיים בחו"ל. הוא שלח את ברכתו המצולמת, תיאר את הפעילות ההדוקה עם תנועת הריבונות על מנת להביא להגשמת הריבונות על בקעת הירדן, והדגיש כי "הריבונות בבקעה היא רק תחילה בדרך לריבונות על כל חלקי ארץ ישראל".
 
אילוז הציג תמונה תלת ממדית של מפת ארץ ישראל אותה קיבל מנציגי נוער הריבונות בתקופת הפריימריז, ועליה הציג באופן מוחשי את חשיבות הריבונות בגבולה המזרחי של מדינת ישראל, בקעת הירדן.
 
"אנחנו ממשלת ימין על מלא שחייבת לקחת את נושא הריבונות ולקדם אותו. אם בסוף הקדנציה הזו של ממשלת הימין על מלא לא נתקדם משמעותית בתחום הריבונות זו תהיה בכיה לדורות. נעבוד על כך צעד אחר צעד, והכנס הזה והשדולה שהקמנו הם חלק מהצעדים הללו. ללא תוצאות זו תהיה בכיה לדורות. נמשיך להתקדם לקראת יעד החלת הריבונות", הכריז.
 
בפרק נוסף של ברכות מוקלטות ששיגרו חברי כנסת הגדיר חבר הכנסת דני דנון את קיומו של הכנס כציונות האמתית, והדגיש כי הריבונות בבקעת הירדן אינה אלא תחילתו של תהליך שיימשך אל תוך יהודה ושומרון.
 
"אומרים לנו שזה לא הזמן וזה לא ריאלי, אבל זה מה שאמרו גם על הקמת מדינת ישראל. ניאבק להחלת הריבונות בבקעת הירדן וזה יקרה בקרוב מאוד", אמר דנון והעיר כי רבים כבר משוכנעים שהריבונות הוחלה זה מכבר על בקעת הירדן כפי שהיא הוחלה על רמת הגולן, אך את היעד הזה עוד נותר להגשים ולמלא.
 
ריבונות לא בגלל ביטחון וכלכלה. ריבונות כי הארץ שלנו
 
חבר הכנסת צבי סוכות ציין בדברי ברכתו לראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, את המחויבות לחזון הריבונות. "מלחמת ששת הימים לא הסתיימה", אמר וקרא להפסיק לחשוש מהכרזה על הגשמת חלום של אלפיים שנה, חלום ריבונות ישראל בארץ ישראל.
 
חבר הכנסת אריאל קלנר קבע בדבריו כי צו השעה היא הריבונות בבקעת הירדן, מהלך שיבלום את הסיכוי להקמת מדינה פלשתינית לצד יתרונותיה הרבים האחרים של הריבונות באזור זה. "מכל בחינה נדרשת ריבונות בבקעת הירדן".
 
חבר הכנסת משה פסל הזכיר כי התפילה להקמתה של ממשלת ימין על מלא התגשמה, וכעת הגיעה השעה להחיל ריבונות על בקעת הירדן ובהמשך על כלל יהודה ושומרון.
 
חגי טנא, סגן יו"ר נוער הריבונות, נשא גם הוא דברים בהם הדגיש כי לצד הטוענים שהריבונות טובה לביטחון או לכלכלה ומחירי הדיור, יש לזכור כי לא לשם כך זקוק עם ישראל לריבונות על ארצו, אלא משום שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ואת הקריאה הזו הוא קורא לנוער לקרוא בכל מקום באופן החזק ביותר ובכל דרך, ברחוב ובמדיות החברתיות.
 
שר החקלאות לשעבר, איש מפלגת העבודה, אברהם כץ-עוז, ממובילי ההתיישבות בבקעת הירדן, עודד בדבריו את בני ובנות הנוער. אני שמח לראות צעירים רבים כל כך שנושא הריבונות מעסיק אותם", אמר והזכיר כי "ארץ ישראל השלמה זה לא רק מה שיש לנו היום. הקונגרס הציוני ב-1903 קבע את הגבולות וב-1919 הגיש לממשלה הבריטית ולחבר הלאומים את מה שנחשב לארץ ישראל שלנו. המפה כללה את כל ארץ ישראל המערבית, את ארץ ישראל המזרחית עד קו הרכבת, את ארם נהריים שמצפון לליטאני. זו הארץ שלנו כפי שידוע מתולדותינו. על כך אין ויכוח. הוויכוח הוא על אילו חלקים לא נוותר ונממש את ריבונותינו".
 
כץ-עוז קובע בדבריו כי האמריקאים הם המונעים כיום מהממשלה לקדם את הריבונות על בקעת הירדן. לטעמו האמריקאים שואלים את ממשלת ישראל מדוע יש לה צורך בריבונות על בקעת הירדן, מקום בו עד היום מתגוררים לא יותר מ-7800 תושבים, כולל במעלה אפרים. "ראשי ממשלה אחרי רבין בגין ושמיר לא הכלילו את בקעת הירדן במסגרת התביעה של מדינת ישראל לריבונות, לא אולמרט לא ברק. מי שהחזיר את נושא הריבונות בבקעה הוא טראמפ שהציג תכנית שלא התקבלה על ידי מדינת ישראל".
 
"מילים יפות לא עוזרות, מעשים עוזרים", אמר וקרא לצעדים הכרחיים לשינוי המציאות בבקעה. ראשית, יש להביא להכפלת מספר התושבים בבקעה בתוך שלוש שנים, במקביל יש להפעיל על המערכת הפוליטית לחץ משמעותי של תנועה ציבורית הכוללת מיליון אזרחים הקוראים לריבונות בבקעה. בנוסף נדרש שיח פוליטי ער בכיוון זה, כלומר הצעות חוק, הצעות לסדר, דיוני וועדות ועוד שכולן ממוקדות ביעד הריבונות על הבקעה. מעל כל אלה על ראש הממשלה להציב בקולו יעד של הכפלת ההתיישבות בבקעת הירדן. "הוא רוצה בכך, אבל דרושה הכרזה מפורשת שלו", אומר כץ עוז הקורא לנוער לקחת חלק משמעותי בהפעלת הלחץ הציבורי הנדרש לקידום צעדים מעשיים אלה.
 
קריאת הריבונות – תשובה לחטא המרגלים
 
הרב ליאור לביא מארגון 'בשביל הנשמה' ציין בדבריו כי היום בו מתקיימת הועידה הוא יום פטירתו של הרב שאול ישראלי זצ"ל לפני 28 שנה. "מנהיג יוצא דופן שעלה לארץ במסירות יוצאת דופן מדהימה. אבא שלו הוגלה לסיביר, אמו נרצחה בידי הנאצים. עלה לארץ והיה לאחד המנהיגים הגדולים ביותר בדור הזה, איש אמונה ואיש הלכה. רק בגלל פוליטיקות לא נבחר להיות הרב הראשי".
 
הרב ישראלי, טען הרב לביא, אמנם לא זכה לחיות בשנים בהן קיים שיח הריבונות, אך היותו איש ארץ ישראל שכל חייו עסק בחיבור בין העם לארץ מבטיחה שהריבונות הייתה חזון עבורו. לדברי הרב לביא אין תיקון גדול לחטא המרגלים מהקריאה העולה לריבונות.
 
ראש מועצת בית אל, שי אלון, הלהיב את הנוער בשירה ובריקודים. "עם ישראל חייב אתכם", קרא. "רק אתם תוכלו להביא את הריבונות, רק אתם תיישבו את כל ארץ ישראל, בגליל בנגב ובבקעה, כי בשביל זה צריך דבקות במשימה ואת הערכים שעליהם גדלתם. לא לכולם זה נמצא בארגז הכלים ולכם יש את זה עם שמחת חיים, עם תחושת השליחות ואהבת הקב"ה, ומי שאוהב את הקב"ה לא מוותר על ארץ ישראל".
 
"אל תקבלו הסברים מאף אחד, לא ראשי ערים ולא חברי כנסת. תכבשו את הארץ ותגורו בכל מקום שרק אפשר ותעשו נחת רוח לקב"ה", חתם אלון.
 
זוכרים את העבר למען העתיד
 
יו"ר נוער הריבונות, הוד פישרמן, הדגישה בפני בני הנוער את גודל השעה לה הם שותפים כאשר הם בוחרים לזנוח את הטפל ומתמקדים בהגשמת החזון ובקידום הרעיון. "היהדות אינה דת של עבר למרות סיפורי העבר ולמרות הגעגועים לעבר. העבר נועד להיות הבסיס לעתיד. ביהדות זוכרים את האבות כדי להביא גואל לבני בניהם. היהדות משלבת בן עבר לעתיד. אנחנו משתמשים בעבר כדי להחיות את העתיד, וזו הייחודיות של הנוער שנמצא מטבעו צעד וחצי לפני המבוגרים, נושם וחי את העתיד".
 
בדבריה קראה פישרמן לצרף ולשתף עוד ועוד בני נוער מכל רחבי הארץ לפעילות התנועה באפיקים השונים, כל אחד ואחת לפי תחומי העניין שלהם. עוד הודתה על "הזכות לעבוד עם נדיה ויהודית ולעשות איתן היסטוריה".
 
פאנל מיוחד עסק ביכולת תרומתם של בני נוער בתחומי חיים שונים ומגוונים. בפאנל השתתפו אורית מארק אטינגר, מנכ"לית עמותת 'אור מיכאל', מתניה שנרב, מנכ"ל עמותת 'קול רינה' ונאור צימרמן "האבא של החיילים". כל אחד מהם סיפר על ייחודו של המפעל בראשו הוא עומד, על מעורבותם של בני נוער בפעילות שמחוללת תמורות חברתיות משמעותיות ובהמשך העניקו מניסיונם טיפים לנוער הריבונות לקידום החזון והגשמתו.
 
הוועידה כולה הסתיימה בהרצאתם של יותם זמרי ונועם פתחי על מה שהוגדר כקשר בין ריבונות ותקשורת. "לא תהיה ריבונות בשטח לפני ריבונות על השיח", קבעו השניים והציגו שורה ארוכה של דוגמאות מהתקשורת הכתובה, המשודרת והדיגיטאלית לדורסנות תקשורת השמאל שמותירה אנשי תקשורת ימניים כמותם כמאחזים מבודדים במדיה.
 
פתחי וזמרי הביאו את סיפור השתלבותם שלהם בתקשורת שנחשפה אליהם כבעייתית אף יותר מכפי שתיארו לעצמם, העלו חוויות החושפות את הפן הנסתר והדורסני שנמצא מאחורי הקלעים של התקשורת המנהלת מאבק על ריבונות התודעה, כהגדרתם.
 
בתום הרצאתם של השניים התכנסו משתתפי הוועידה לשירת התקווה משותפת והתפזרו לדרכם, לא לפני שרכזי התנועה חילקו חומרי הסברה לקראת פעילות ההמשך הצפויה בחודשים הקרובים.
 
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה
לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
ראשי תנועת הריבונות מול השאלות הקשות
מערכת ריבונות
12-06-2024
צפו בראיון שהעניקו יהודית קצובר ונדיה מטר לערוץ TOV. דינה דיין לא מוותרת על השאלות הקשות של חזון הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מכינות וקבוצות מכל הארץ מדברות ריבונות
מערכת ריבונות
04-06-2024
חזון הריבונות מעורר עניין בקרב קבוצות מכל רחבי הארץ ומכל גוון ותפיסת עולם. קבלו הצצה לכמה מהמפגשים האחרונים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מהמחתרת לריבונות ישראל. סיור ליום ירושלים
מערכת ריבונות
04-06-2024
פעילים מתנועת הריבונות קיימו סיור מיוחד ליום ירושלים, פגשו ושמעו את סיפורו של עזרא יכין, סיפורה של המחתרת וסיפור ההיאחזות היהודית בצפון הבירה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות: דברי גלנט – ביטוי להפיכה צבאית
מערכת ריבונות
16-05-2024
תנועת הריבונות רואה את דבריו של שר הביטחון המקבל את עמדת ראשי הצבא בניגוד לעמדת ראש הממשלה כביטוי להפיכה צבאית המקדמת רעיונות ברוח אוסלו.
ריבונות - כתב עת מדיני
לקראת יום העצמאות ה-76 למדינת ישראל
מערכת ריבונות
13-05-2024
בפניכם מכתבה של תנועת הריבונות לפעיליה ותומכיה בפרוס יום העצמאות ה-76 לתקומתה ולהקמתה של מדינת ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
נפרדים מגרשון אלינסון ז"ל, מראשוני מתעדי ההתיישבות ביהודה ושומרון
מערכת ריבונות
12-05-2024
תנועת הריבונות נפרדת מאחד מוותיקי ידידיה, ידיד ההתיישבות שליווה את פעילות התנועה מימיה הראשונים מתוך הבנת עומק החזון והמחוייבות אליו. גרשון אלינסון ז"ל הלך לעולמו.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות לימין צו 9
מערכת ריבונות
13-05-2024
פעילים מטעם תנועת הריבונות חברו לאנשי תנועת 'צו 9' בחסימת מעבר משאיות הסיוע לרצועת עזה. ריבונות ועצמאות 76.
ריבונות - כתב עת מדיני
כל יום שחולף בלי שהשגנו את הדבר הבא מחליש את ישראל
מערכת ריבונות
06-05-2024
החלת ריבונות על יהודה ושומרון וכיבוש רצועת עזה יסירו מעל צווארנו את החרב הפלסטינית, אך לשם כך צריך קודם לנפות את האחראים למחדל. מאמרו של פרופ' אריה אלדד במעריב.
ריבונות - כתב עת מדיני
​תנועת הריבונות: דברי טראמפ - רוח גבית לריבונות. הגיעה שעת המעשה
מערכת ריבונות
02-05-2024
תנועת הריבונות מברכת על דברי נשיא ארה"ב לשעבר הרואה ברעיון שתי המדינות מהלך בלתי ישים, ומביעה תקווה לקידום האלטרנטיבה המתבקשת, ריבונות ישראלית מלאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות: צעדי הרש"פ מחייבים - ריבונות
מערכת ריבונות
30-04-2024
בתנועת הריבונות מחזקים את קריאת שר האוצר לראש הממשלה להגיב בתוקף לצעדיה של הרש"פ, להביא לקריסתה ולהחיל ריבונות ביהודה ושומרון.