הלן – אשת ארץ ישראל

במאמר שפרסמנו ב-Jewish Press נפרדנו בכאב ומתוך מחויבות להמשך שליחותה של ארץ ישראל מהלן פרידמן ז"ל, הרוח החיה במפרשי הריבונות.

יהודית קצובר ונדיה מטר
ראשי תנועת הריבונות
26-08-2020

בשעה שטמנו אותך באדמה, בישראל התרחשה דרמה שנחסכה ממך. ראש הממשלה ויתר על הריבונות תמורת הסכם שלום עם איחוד האמירויות. כאילו חיכו שאת תלכי ויוכלו להפר ברגל גסה את הבטחת הריבונות תמורת "נירמול" יחסים נורמליים ממילא.

אין ספק בכך שאם היית בחיים ובמלא כוחותייך, היית נאבקת בכוח ובעוצמה. ארץ ישראל הייתה מטרת חייך. למרות שחיית בגולה, ליבך התם היה כאן, אתנו, בארץ ישראל.

ידעת על כל אירוע, קטן כגדול, שקורה, היית מעודכנת עד לפרטים הקטנים ביותר, מודעת לכל המתרחש ומגיבה בזמן אמת ומתוך אמת ציונית ויהודית גדולה.

הסיורים שלך בארץ ישראל עם הקבוצה הנפלאה של AFSI היו מתוכננים להפליא. כל מאחז חדש זכה לביקורך, כל מאבק זכה לתמיכתך.
כשחזרנו מגוש קטיף התחלנו את המאבק על שמירת הקרקעות בגוש עציון. הגעת עם כל החבורה לאדמות נצר. היה זה יום שישי, ערב שבת פרשת 'חיי שרה'. בדרך לחברון הצטרפתם אלינו לנטיעות ועמדתם איתן יחד אתנו במאבק מול ערבים שטענו, איך לא, שהקרקע שלהם.
העימות הפך לפיזי, אבל לא אישה כמוך תירתע. יחד עם חברייך עמדת בגשם השוטף על זכויותינו על האדמה. הבוץ הגיע עד הברכיים, כולם נטפו מים, אבל חשנו גם שמחה עמוקה על שהצלחנו לנטוע בחלקה נוספת של ארץ ישראל. אחר כך, בקבלת שבת במערת המכפלה, קרנת מאושר וכולם קרנו יחד אתך - להתחבר לשורשים, לאבות ולאימהות, לגעת בזהות הפנימית של העם היהודי.

כמה שמחת, אחרי שנים, כאשר בדיוק על החלקה הזו הוקמה שכונתם החדשה של מגורשי נתיב האבות. הגירוש וההרס ציערו אותך עמוקות, אבל העצב הגדול נמהל בשמחה על שהקרקע שנגאלה בעזרתכם כבר התאכלסה בעשרות משפחות יהודיות.

כמו בנצר, היית אתנו בגאולת מחנות הצבא שננטשו בשדמה ובאדוריים. בעליות לגבעת העיטם נתת גיבוי ועזרה. בכל רחבי יהודה ושומרון הותרת את עקבות פסיעותייך, מעשייך ותרומותייך – גן משחקים, מיכל מים, מדרגות ופריצת שבילים להנגיש את העלייה לשמורת 'עוז וגאו"ן', פינות ישיבה ועוד. תמיד הגעת עם מתנות וחיוך רחב. החיוך המקסים שלך שידר אושר עצום על היכולת שלך לעזור, לקדם, להוביל את חזון ההיאחזות בארץ ישראל.

ובעניין הבוער שעל סדר היום, הריבונות: היה בזה בשנת 2011, הקבוצה שהגיעה איתך, הלן, כבר עזבה, אבל את נשארה בארץ לעוד כמה ימים בהם נפגשנו בבית קפה ירושלמי. סיפרנו לך על רעיון הריבונות וחשיבותו, על החובה לקדם אותו, שלא ניתן להמשיך ולקבל מציאות בה בכל שיח מדיני התשלום שישראל נדרשת לשלם הוא בנתחים מארץ ישראל. חייבים לקבע אחת ולתמיד של מי הארץ הזאת.

היית הראשונה שעמה שוחחנו על החזון והרעיון. ביקשנו את חוות דעתך ותמיכתך ובעינייך נדלק מיד זיק של אור. "זה מה שצריך לעשות ולקדם! אני מסכימה!" אמרת, "הימין צריך תכנית פוזיטיבית משלו. מספיק עם הנגטיביות - לא לפלשתין, לא לתת להם רובים. צריך להכריז מהו הכן שלנו: כן לריבונות על ארץ ישראל!"

הפנמת מיידית את גולת הכותרת של שיח הריבונות. הבנת היטב שכאשר מדברים על ריבונות, מורידים מסדר היום גירוש יהודים מבתיהם והרס ועקירת ישובים יהודים.

מאז, את וכל החבורה הנפלאה של AFSI התחלתם לדבר בשפת הריבונות, לבשתם את חולצות הריבונות, כתבתם ריבונות, נשמתם ריבונות.
הלן, לדאבוננו ולכאבנו לא זכית לראות את חזון הריבונות מתגשם, אך זכית לראות את מודעות הריבונות הולכת ומתעצמת ונוטעת שורש בלב הציבור והמנהיגות הישראלית, ראית איך צעד אחר צעד משתנה התודעה וכיצד מהלכי הריבונות הולכים ונרקמים.

אישה מיוחדת היית, הלן. שידרת פשטות, לא התנשאת והיית כנה באהבתך את הארץ ואת אנשיה. לכן הלכו אחרייך מוקסמים רבים כל כך שבחרו להצטרף למסעך המופלא אל ארץ ישראל.

הלן יקרה, את מצטרפת לחבורה הגדולה של הרמב"ן, הרמב"ם, רבי יהודה הלוי וענקים אחרים שכספו לארץ ישראל, שרו לה, הכתירו לה כתרים, נגעו בה ובתוכה חלמו והגשימו חלק מן החלום.

הנחמה היא שג'ודי, בתך, ממשיכה את הדרך באותו להט ובאותה אהבה לעם ולארץ.

בבניין ארץ ישראל ננוחם!

תגובות
תגובות בפייסבוק
אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה
לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
בקעת הירדן – מנעולה של ארץ ישראל!
מערכת ריבונות
10-04-2024
פעילי תנועת הריבונות חברו לאירוע לציון יום י' בניסן, יום חציית בני ישראל את הירדן. הקריאה מתחזקת: ריבונות ישראל על בקעת הירדן היא הכרח.
ריבונות - כתב עת מדיני
הוגשה הצעת חוק הריבונות בבקעת הירדן
מערכת ריבונות
08-04-2024
יו"ר שדולת הריבונות בבקעת הירדן, ח"כ אילוז, מוביל יחד עם קבוצת חברי כנסת הצעת חוק להחלת ריבונות ישראל על בקעת ירדן שתיכנס לתוקפה במלאת שנה לטבח השבעה באוקטובר.
ריבונות - כתב עת מדיני
מקדימים תרופה למכה - ריבונות בבקעה
מערכת ריבונות
05-04-2024
מול תכניותיה של איראן לשלוח זרוע מאיימת ואכזרית לישראל ממזרח, על ממשלת ישראל לנקוט בצעד ההכרחי של החלת ריבונותה בבקעת הירדן.
ריבונות - כתב עת מדיני
במקום ריבונות אזלת יד ואדישות מול השתלטות ערבית על אדמותינו
מערכת ריבונות
15-03-2024
ראש מועצת בקעת הירדן מבקר את מדיניות האדישות השלטונית והריבונית של ישראל מול השתלטות ערבית על אדמות מדינה במימון וסיוע אירופי: דרושות אכיפה וריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
זה כן העיתוי הנכון
יהודית קצובר ונדיה מטר
13-03-2024
ההכרה באסון המדינה הפלשתינית ברורה כיום גם בשמאל, אך שאלת העיתוי להחלת הריבונות עדיין מרתיעה רבים. האמת הפוכה. כעת הזדמנות ליזום שינוי כללי משחק.
ריבונות - כתב עת מדיני
תכניתו המדינית של השגריר פרידמן: ריבונות ישראלית על יהודה שומרון ובקעת הירדן
מערכת ריבונות
03-03-2024
בראיון שהעניק ל-JNS פורס שריר ארה"ב לשעבר, דיויד פרידמן, את פרטי תכניתו המדינית ליציבת אזורית וביטחון כאשר גולת הכותרת שבה היא החלת ריבונות ישראלית מלאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
אם לא נכניס יד לביוב העזתי נטבע בו
יהודית קצובר ונדיה מטר
14-02-2024
שליטה ישראלית ביטחונית ואזרחית ברצועת עזה היא הכרח להבטחת ביטחונה של ישראל ולהגשמת מטרות המלחמה ארוכות הטווח. ניתן לעשות זאת גם בשלבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
זהירות! מדינה פלשתינית בדרך
יהודית קצובר ונדיה מטר
09-02-2024
כאילו דבר לא קרה ממשיכים הלחצים הבינלאומיים להקמתה של מדינה פלשתינית בלב ישראל, בניגוד לעמדת הרוב המוחלט של אזרחי ישראל. לממשלת ישראל צריכה להיות תשובה ברורה ומעשית.
ריבונות - כתב עת מדיני
​עיתון הארץ מסרב לפרסם מודעה של תנועת הריבונות נגד מדינה פלשתינית
מערכת ריבונות
25-01-2024
מודעה של תנועת ריבונות עם נתונים מסקר שערכו לפיו 74% מאזרחי ישראל מתנגדים להקמת מדינה פלשתינית - נפסלה לפרסום בעיתון הארץ. ריבונות: "עיתון הארץ מנסה להסתיר בכוח מקוראיו את ההתפקחות של אזרחי ישראל"
ריבונות - כתב עת מדיני
שרת המודיעין וחברת הקבינט בקריאה לעידוד הגירה מעזה: " פתחו את הדלת!"
מערכת ריבונות
16-01-2024
חברת הקבינט הביטחוני גילה גמליאל מצטרפת לקריאה לעידוד הגירה מרצון. "במקום לנתב את הכסף כדי לבנות את עזה מחדש - הקהילה הבינלאומית יכולה לממן ישוב מחדש של תושבי עזה ולעזור להם לבנות חיים חדשים במדינות המארחות החדשות"*