לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

שלום תמורת שלום?

צילום: אבי אוחיון. לע"מ

בניגוד לרכילות הנפוצה בקרב הלשונות הרעות, נתניהו דווקא מוכן לשלם מחירים כבדים, בפוליטיקה הפנימית וביחסי החוץ של מדינת ישראל.

לשונות רעות נוהגות לתקוף את ראש הממשלה כאילו הוא איננו אוהב לשלם ומתחמק מתשלום בתירוצים שונים. הלשונות הרעות והרכילאיות עוסקות כדרכן בהיבטים קטנים וקטנוניים של התכונה שהן מייחסות לראש הממשלה. לא מיותר לציין שבעיני הבעלים של אותן לשונות משתלחות המטרה – רק לא נתניהו – מקדשת את האמצעים. האמת היא שנתניהו, למרות טענתו שהשיג שלום תמורת שלום, דווקא מוכן לשלם מחירי עתק מופרזים. השנה האחרונה סיפקה דוגמאות לכך.
 
דוגמא מתחום הפוליטיקה הפנימית: הקמת הממשלה הנוכחית התאפשרה לאחר שנתניהו הסכים לממשלה שוויונית ("פריטטית"), בין הליכוד לבין כחול-לבן, קואליציה שסיעת כחול-לבן מהווה רק רבע ממנה, אבל המנגנון מאפשר לה שוויון ואף וטו בתהליכי קבלת ההחלטות בממשלה. עוד שילם ראש הממשלה בתיקים חשובים ומכריעים: תיק הביטחון לבני גנץ, תיק החוץ לגבי אשכנזי ותיק המשפטים לאבי ניסנקורן. גנץ ו/או אשכנזי אמנם לא הוזמנו השבוע לטקס בוואשינגטון, אבל חתרנותם בבירה האמריקאית טרפדה את החלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן ועל ההתיישבות ביהודה ובשומרון, כלומר בכייה לדורות. כל השלושה מתיימרים להגן על שלטון החוק, אבל מדיניותו של שר המשפטים נוגסת באמון הציבור ברשות השופטת ובמנגנון אכיפת החוק. ניסנקורן משאיר אחריו אדמה חרוכה.
 
דוגמא מתחום יחסי החוץ של ישראל: השלום שהושג עם איחוד האמירויות הערביות ועם בחריין מוצג על-ידי נתניהו כ"שלום תמורת שלום", כאשר בפועל שילם נתניהו תמורתו מחירים כבדים וארוכי-טווח. המחירים:

- הקפאת הבנייה בירושלים (גבעת המטוס, אזור 1-E ועוד).
- הקפאת הבנייה בהתיישבות ביהודה ובשומרון.
- ויתור על החלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן ועל ההתיישבות ביהודה ובשומרון והחמצת ההזדמנות ההיסטורית שניתנה על-ידי ממשל ידידותי בארצות הברית.
- הסכמה ישראלית לאספקת מטוסים חדישים ואמצעי לחימה מתקדמים אחרים לאיחוד האמירויות הערביות.
- המשך השקר כאילו יש תוחלת לנוסחת הכזב של "פתרון שתי המדינות".
 
לנוכח העלות הגבוהה של "הסכמי אברהם", כדאי שהלשונות הרעות תפסקנה לתקוף את ראש הממשלה כאילו הוא איננו אוהב לשלם ומתחמק מתשלום בתירוצים שונים. הוא שילם, וחלילה עוד ישלם.

(המאמר פורסם לראשונה באתר ערוץ 7 ובחדשות מחלקה ראשונה)

תגובות
תגובות בפייסבוק
ד"ר רון בריימן
יו"ר לשעבר של חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי ופובליציסט

11-10-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
הריבונות - קונצנזוס שיתגשם. בכירי 'תקווה חדשה' בעוז וגאו"ן
מערכת ריבונות
01-03-2021
זאב אלקין, צבי האוזר ודני דיין ביקרו בשמורת 'עוז וגאו"ן' שבגוש עציון. אלקין: הריבונות הופכת לקונצנזוס שיתגשם. האוזר: למה עדיין רק חצי מיליון מתיישבים ביו"ש? דיין: מרגיש ב'תקווה חדשה' את רוח מפלגת התחיה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 46
מערכת ריבונות
25-02-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 46 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
שר המורשת ב'עוז וגאו"ן': זהו הסיפור של כולנו
מערכת ריבונות
24-02-2021
בביקורו בשמורת 'עוז וגאו"ן' הביע שר המורשת וירושלים תמיכה ברעיון הקמתו של מרכז המספר ומתעד את סיפור ההתיישבות ביהודה ושומרון.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 45
מערכת ריבונות
19-02-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 45 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
​אין ריבונות, אין אכיפה והמחיר: הרס הנוף והבריאות
מערכת ריבונות
17-02-2021
עשרות מחצבות פיראטיות פזורות ברחבי יהודה ושומרון ללא פיקוח בקרה ואכיפה. כדי להימנע מעימות עם בכירי הרש"פ ישראל ממשיכה לעצום עין. הנוף ואתרי המורשת נהרסים ואיתם הבריאות של מאות אלפים.
ריבונות - כתב עת מדיני
80 מנדטים מצביעים ימין
יהודית קצובר ונדיה מטר
12-02-2021
הסקרים השונים מובילים למסקנה אחת ברורה: כשמונים מנדטים מצביע למפלגות ימין. כדי ליישם את רצונו הדמוקרטי של העם על מנהיגי הימין לפעול בכל דרך להקמת ממשלת ימין משותפת ורחבה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 44
מערכת ריבונות
11-02-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 44 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
'הסכמי אוסלו הובילו אותנו להחלטה בהאג'
מערכת ריבונות
10-02-2021
בפאנל מיוחד שהפגיש נשים מנהיגות לשיח על ריבונות ועתידה המדיני של ישראל קבעה פרופ' איינהורן: אוסלו הביא עלינו את בית הדין בהאג. יש לסגת ממנו כמו מי שמגלה שנקלע לשדה מוקשים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 43
מערכת ריבונות
05-02-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 43 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
ההיסטוריה היהודית נבזזת ונרמסת
מערכת ריבונות
04-02-2021
הפקרת הריבונות ביהודה ושומרון גוררת רמיסה של אתרים ארכיאולוגיים המלמדים על מורשת ישראל באזור. בתל ארומה עלול מבצר חשמונאי להפוך למסגד לזכר מחבלים.