לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

​5400 יחידות דיור? אפילו לא לעג לרש

צילום: מירי צחי

אברהם שבות, ממתכנני ההתיישבות ביו"ש, לא רואה בשורה בדיווחים על אישור בניית 5400 יחידות דיור אלא עדות נוספת לסחבת המדינית והפוליטית שמונעת בניית עשרות אלפי דירות

את הדיווחים החגיגיים על אישור בנייתן של 5400 יחידות דיור ברחבי יהודה ושומרון, מקבל אברהם שבות, מראשוני וממתכנני ההתיישבות בשומרון, באכזבה קשה. זאת הן בשל מספרם הזעום של יחידות הדיור לעומת צרכיה האמתיים של האוכלוסיה ביהודה ושומרון, והן בשל ההתייחסות למהלך זה כאל בשורה, בעוד מדובר בסחבת בירוקרטית חמורה ובעדות נוספת לפער בין המציאות ביהודה ושומרון לזו שבשאר חלקי הארץ.
 
בראיון ל'ריבונות' מסביר שבות כי בעוד ראשי מועצות "יצאו מכליהם כדי להגיד כמה נהדרת ההחלטה", כלשונו, הרי שבפועל מדובר ב"מעט מאוד, מאוחר מאוד ולמעשה כמעט לא כלום".
 
בדבריו מתייחס שבות למספר פרמטרים בעייתיים ביותר והראשון שבהם הוא עצם התלות של התכנסות מועצת התכנון העליונה, זו המאשרת את הבנייה ביהודה ושומרון, בהנחיות פוליטיות. כל עוד לא הוחלה ריבונות ישראל על יהודה ושומרון הבנייה באזורים אלה אינה מתבצעת בהתאם לצרכי האוכלוסייה כפי שמחייב ההיגיון וכפי שמקובל בכל הארץ, אלא בהתאם להנחיות פוליטיות ומדיניות.

בשל תלות זו בפוליטיקה ומדיניות מתכנסת המועצה אחת לחצי שנה, שנה או יותר, בהתאם להחלטות מדיניות של שר הביטחון וראש הממשלה. "עצם התופעה הזו נועדה למנוע אפשרות של בנייה בישובים היהודיים", הוא קובע.
 
שבות, כאמור ממתכנני ההתיישבות ביו"ש עוד מראשיתה, זוכר ימים אחרים לחלוטין. "בתקופת ממשלת בגין בשנות השמונים המועצה התכנסה בכל פעם שהיו תכניות לדיון. לא היה מדובר בהנחיה פוליטית אם להתכנס או לא".
 
לעומת זאת "אחרי הסכמי אוסלו בממשלת רבין קבעו שכל החלטה תתקבל רק אחרי אישור של משרד הביטחון לקיומה של כל התכנסות  והתכנסות ושכל שלב צריך אישור מחדש של משרד הביטחון", אומר שבות ומציין כי דרכה של כל יחידת דיור משלבי התכנון הראשוניים ועד להשלמת בנייתה עוברת מסלול של ועדות בזו אחר זו, ולמעשה כל שלב ושלב ממוחזר בתקשורת כאישור חדש, בעוד אינו אלא רק שלב נוסף בדרך אל הבנייה עצמה.
 
שבות מציין כי בידי שר הביטחון ההחלטה באילו תכניות תדון המועצה ואלו לא יעלו כלל לדיון. כך מצטברות מכינוס מועצה אחד לשני עוד ועוד תכניות שכבר עברו את כל שלבי התכנון ברשות מקומיות ואת הבדיקות המשפטיות של מעמד הקרקע וכיוצא באלה, אך אינן מקודמות בפועל בשל אותו צורך לקבל אישור פוליטי על כל שלב ושלב.
 
"תכניות שמבחינה מקצועית יכולות היו לעבור במשך שנה או שנתיים כמו שהיה בשנות השבעים והשמונים נסחבות במשך שנים רבות רק בגלל שאלות מדיניות", הוא קובע.
 
לדברים אלה מוסיף שבות גם דברי ביקורת על המספר הזעום של יחידות בנייה שאושרו. לדבריו אלו הוא מוסיף וקובע כי לו הייתה מועצת התכנון העליונה מתכנסת כמקובל בשאר חלקי הארץ, על פי צרכי האוכלוסייה ולא על פי שיקולים פוליטיים ומדיניים, לא מדובר היה ב-5400 יחידות דיור אלא בעשרות אלפי יחידות שהרשויות המקומיות השונות כבר הכינו בצנרת התכנון על פי קצב גידול האוכלוסייה האמיתי. כל זאת אמור היה להתרחש לו הייתה מוחלת ריבונות ישראל ביהודה ושומרון והתנאים באזורים אלה היו מושווים לנורמה בכל רחבי הארץ.
 
עוד מתייחס שבות לטענה שנשמעה באחרונה ולפיה לאישור יחידות הבנייה יתרון מדיני, גם אם מספר יחידות הדיור שבה נמוך, וזאת בעצם הסרתה בפועל לכאורה של תכנית טראמפ המובילה להקמת מדינה פלשתינית.
 
טענה זו מתבססת על התחושה לפיה בנייה ביו"ש, גם בסדרי גודל קטנים, מבטלת את דרישת ההקפאה הכרוכה בתכנית טראמפ, ואולם שבות מזכיר כי התכנית מאפשרת בנייה בתוך הישובים פנימה, ובהתאם בניית יחידות הדיור המדוברות נכללות באותה בנייה פנימית ה"מותרת" על פי תכנית טראמפ. משמעות הדברים, הוא מסביר, היא שהיתרי הבנייה המצומצמים והמוגבלים גם אינם בולמים את המתווה האמריקאי להקמת מדינה פלשתינית.

תגובות
תגובות בפייסבוק
שמעון כהן
עיתונאי ופובליציסט

כותב בערוץ 7 ובבשבע. חבר מערכת ריבונות

21-10-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
​בקרוב מאוד: הוועידה הרביעית של נוער הריבונות
מערכת ריבונות
15-05-2022
תנועת הריבונות נערכת במרץ להובלתה של הוועידה ה-4 של נוער הריבונות. מאות בני נוער מכל רחבי הארץ לצד אישי ציבור, אנשי רוח ומעש יקראו להעצים את מרכזיותה של ירושלים בחיי העם בישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
'ריבונות היא חלק ממצוות וירשתם'
מערכת ריבונות
02-05-2022
צפו בדברים שנשא הרב יוסף דב סולובייצ'יק זצ"ל ביום העצמאות 1958 על חשיבותה הרוחנית של ריבונות עם ישראל בארץ ישראל. (אידיש בתרגום לעברית)
ריבונות - כתב עת מדיני
הנשים הסתננו מסולם שהוצב על גב המשאית
מערכת ריבונות
23-05-2017
השעה הייתה שתיים אחר חצות כאשר קבוצת נשים וילדים עלו על משאית בדרך לחידוש הישוב היהודי בעיר האבות. יהודית קצובר מספרת. 43 שנים ללילה ההיסטורי.
ריבונות - כתב עת מדיני
חלוצי דורנו לא מתקפלים מול הפיתוי ואומרים לא לדיל החשמל תמורת הלבנת בנייה ערבית
מערכת ריבונות
27-04-2022
בהתיישבות הצעירה מוותרים על עסקת החיבור לחשמל תמורת אישור לבנייה ערבית בשטחים הפתוחים. בתנועת הריבונות מברכים: זו רוחו הבריאה והציונית של העם!
ריבונות - כתב עת מדיני
יום יבוא ותהיה פה הנהגה אמיצה שתגיד: ירושלים והר הבית כולם שלנו - קלמן ליבסקינד
מערכת ריבונות
27-04-2022
במאמרו חושף העיתונאי קלמן ליבסקינד את ליקוי המאורות בהתייחסות התקשורת למאבק הערבי בישראל ומבהיר את מרכזיות וחשיבות ירושלים והר הבית לעתיד האומה.
ריבונות - כתב עת מדיני
במשפט הבינלאומי רק לעם אחד זכויות בארץ ישראל
מערכת ריבונות
26-04-2022
אחרי ששמע ממו"ל אמריקאי השוואה בין זכויות העם היהודי על יהודה ושומרון לבין תיאוריית כדור הארץ השטוח, הבין פרופ' אברהם ציון שהוא חייב לכנס את התיעוד ההיסטורי לספר שיוכיח את האמת המושתקת של המשפט הבינלאומי.
ריבונות - כתב עת מדיני
מעבדות לריבונות - פסח כשר ושמח
מערכת ריבונות
14-04-2022
המרימים את הדגל הם נוער ריבונות המדהימים שבזכותם אנחנו אופטימיות שבע"ה נצליח.
ריבונות - כתב עת מדיני
שום גדר לא תעצור את הטרור
יהודית קצובר ונדיה מטר
13-04-2022
הניסיונות לבצר את הגדר ולהתבצר מאחוריה לא יתנו מענה לשאלה האמתית של זהות העם לו שייכת הארץ. בנוסף תעצים גדר את התחמשות הטרור שמאחוריה.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשימה: ביצור חומת המגן המזרחית של ישראל
מערכת ריבונות
04-04-2022
עשרות השתתפו בסיור מיוחד של תנועת הריבונות לבקעת הירדן, שם נחשפו לאתגרי המשילות והריבונות מול טרור חקלאי מאבקי קרקעות, אך גם לרוחם החלוצית של המתיישבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מכתב פומבי לנוער הריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
30-03-2022
ראשי תנועת הריבונות במכתב גלוי ופומבי לחברי תנועת נוער הריבונות בעקבות הרמת הראש של הטרור ברחבי הארץ כולה והכרסום המתמיד במשילות ובריבונות.