לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

ההיסטוריה היהודית נבזזת ונרמסת

שומרים על הנצח

הפקרת הריבונות ביהודה ושומרון גוררת רמיסה של אתרים ארכיאולוגיים המלמדים על מורשת ישראל באזור. בתל ארומה עלול מבצר חשמונאי להפוך למסגד לזכר מחבלים.

ברחבי יהודה ושומרון מתרבות הדוגמאות לרמיסת המורשת וההיסטוריה היהודית מאזורים אלה בידי בוזזים רשמיים של הרש"פ. תל ארומה הסמוך לישוב איתמר הוא רק עוד אחת מרצף דוגמאות ארוך.

על האתר שהיה מבצר חשמונאי וכעת מתעתדת הרש"פ להקים בו מסגד לזכר מחבלים, סיפר גיא דרך, מנהל הפעילות בארגון 'שומרים על הנצח' בראיון לערוץ 7.

על ההיסטוריה המקומים מספר דרך: "מדובר באתר היסטורי עם היסטוריה שמגיעה עד תקופת הברונזה, למעלה משלושת אלפים שנה. הוא מזהוה  עם מבצר ארומה שאליו אבימלך ברח משכם. התקופה הבאה שממנה רוב השרידים היא החשמונאית, התקופה השניה של עצמאות יהודית. ארומה נמצאת בגבול הצפוני של ממלכת יהודה החשמונאית, הוקם בה מבצר ענק שנועל שמור על הגבול הצפוני. היה בו מאגר המים הגדול ביותר שהיה באזור הזה. היו בראש ההר ביצורים מרשימים וגדולים שמעידים על ההיסטוריה המפוארת של המקום הזה".

"לפני כשנה, הרש"פ, שהאתר נמצא בשליטתה בשטח B, התחילה לפתח את המקום בפעולות הרסניות. יצקו בטון באחד מבורות השוד הענקיים שהיו בפסגת ההר, בור שגם בו חפרו טרקטורים כדי להגיע לממצאים ארכיאולוגיים שנבזזו. את הבטון יצקו כדי להציב שם דגל אשף ענק שמורם בגובה של כמה עשרות מטרים מול הישוב איתמר וניתן לראות אותו מכל רכס איתמר".

מוסיף דרך ומספר: "האמירה שלהם היא שארומה הייתה ותישאר פלשתינית. מחיקה של ההיסטוריה היהודית של המקום. הם פרצו כביש רחב אל האתר, הציבור את הדגל גרמו לקריסה בחלק ממאגרי המים ובעוד אנחנו חוגגים ט"ו בשבט, הרש"פ ערכה טקס נטיעות שבו שתלו עצי זית על כל פסגת ההר, ולפני מספר ימים מושל מחוז שכם, איברהים רמדאן, פרסם תכנית להקמת מסגד לזכר השהידים של הכפר ביתא על האתר. זה לא רק מחיקה של ההיסטוריה, אלא דריכה על כל הלאומיות שלנו".

על אותם "שהידים" שלזכרם יוקם המסגד, סיפר דרך: "יש לכפר ביתא היסטוריה ארוכה של מחבלים שרצחו יהודים רק בשל היותם יהודים. השהידים האחרונים הם שני ערבים שנהרגו מירי צה"ל אחרי שהם ניסו לרצוח יהודי".

ומה התגובה הישראלית לפעילות זו? בעיקר אדישות ואזלת יד. "מדינת ישראל לא עושה שום דבר נגד הדבר הזה כי זה שטח B", אומר דרך. "גם אנחנו וגם מועצת שומרון פנינו לגורמים רשמיים בצבא ובמינהל האזרחי והטענה היא שהמקום נמצא בשטח B ונתון לשליטת הפלשתינים".

בדבריו מדגיש דרך כי גם על פי הסכמי אוסלו נקבע שעל הרש"פ לשמור ולשמר אתרים ארכיאולוגיים בעלי ערך היסטורי, אך בפועל מהרגע בו הפקירה ישראל את האזורים הללו לשליטה ערבית היא אינה דורשת את יישומם של סעיפים אלו.


פנים מאגר המים העתיק (צילומים: שומרים על הנצח)


 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

04-02-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
האיחוד האירופי משקיע חצי מיליארד דולר בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C
מערכת ריבונות
19-01-2022
בוועדת החוץ והביטחון הוצג דו"ח משרד המודיעין החושף את הצעדים בהם מתבצעת מדי יום ההשתלטות הפלסטינית על שטחי יו"ש תוך עצימת עיניים ישראלית מקוממת ומדאיגה.
ריבונות - כתב עת מדיני
משבר מנהיגות משילות וריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
06-01-2022
התגרה בכנסת, חוק החשמל, השתלחות יאיר גולן, החורבן בחומש, אבדן האמון בהנהגה. חשבון נפש של עם ומנהיגיו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 77
מערכת ריבונות
30-12-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 77 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
צפו במפגשי סיור הריבונות עם אנשי הנגב
מערכת ריבונות
30-12-2021
הסיור הראשון בסדרת 'ריבונות בדרך' התקיים בנגב. עשרות מעצבי דעת קהל פגשו את המציאות ואת האנשים. צפו בסרטוני סיכום מהמפגשים.
ריבונות - כתב עת מדיני
אבדן המשילות בנגב – מבט מהשטח
מערכת ריבונות
29-12-2021
תנועת הריבונות הוציאה סיור מיחד למעצבי דעת קהל לחשיפת המציאות הקשה ואבדן המשילות והריבונות בנגב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנצלים את סוף שנת המס לחיזוק ארץ ישראל!
מערכת ריבונות
21-12-2021
נצלו את ימיה האחרונים של שנת המס לתרומה להמשך הפעילות לחיזוק ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
הקונסוליה – רק תחילת המאבק
יהודית קצובר ונדיה מטר
19-12-2021
ברכות לעם ישראל ומנהיגיו שבלמו את מיזם הקונסוליה האמריקאית לרש"פ, אך המאבק על בירת ישראל רחוק מקיצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
הריאיון המיוחד של הרב ולדמן ל'ריבונות'
מערכת ריבונות
19-12-2021
תנועת הריבונות אבלה על פטירתו של עמוד האש שלפני המחנה, הרב אליעזר ולדמן זצ"ל, ומתחייבת להמשיך ולמנף את מורשתו, מורשת ריבונות עם ישראל בארצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד של ישראל - נוער הריבונות
מערכת ריבונות
13-12-2021
לא בכל יום יש לנו הזדמנות להציץ אל העתיד. קחו מבט אל מנהיגי העתיד של מדינת ישראל - נוער הריבונות בסרטון קצר מסמינריון חנוכה תשפ"ב.
ריבונות - כתב עת מדיני
"הצהרת הכ"ט בנובמבר מנוגדת לחוק הבינלאומי"
מערכת ריבונות
09-12-2021
זאב ז'בוטינסקי, נכדו של מייסד התנועה הרוויזיוניסטית: הכרזת הכ"ט בנובמבר על חלוקת הארץ בין יהודים לערבים מנוגד לחוק הבינלאומי המעניק ריבונות בארץ ישראל רק לעם היהודי.