לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

להקים ישובים כי אנחנו חיים כאן ולא כי אנחנו מתים כאן

גלעד פילבר

המחנכת יעל שבח, אלמנתו של רזיאל שבח הי"ד, מספרת על ההחלטה לקבור את בעלה בחוות גלעד, הקשר למערת המכפלה והתקווה לישובים שיקומו מתוך צו חיים ולא רק לזכר נופלים.

יעל שבח, אלמנתו של רזיאל הי"ד, השתתפה בוועידת נוער הריבונות השלישית שהתקיימה בשמורת 'עוז וגאו"ן' שבגוש עציון וחלקה עם מאות בני הנוער שהגיעו מכל רחבי הארץ תחושות ותובנות מחייה כאלמנת פיגוע טרור, תושבת חוות גלעד שבשומרון.
 
את דבריה פתחה בסיפור הלילה בו נרצח בעלה, על ההלם של השעות הראשונות שאחרי הרצח ועל הרגע בו נשאלה על ידי ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן היכן היא מעוניינת לקבור את בעלה. כאלמנת טרור המדינה מאפשרת לה לבחור בית עלמין לקבורת בעלה, אם בעיר מגורי הוריו או אולי בעיר מגוריה הוריה וכו'.
 
באותם ימים לא היה בחוות גלעד בית עלמין בשל קשיים שהערים המנהל האזרחי על הישוב, חוות גלעד, המוגדר כישוב בלתי חוקי. יעל אזרה כוחות כדי להודיע שהיא מבקשת לקבור את בעלה בחוות גלעד ואנשי המועצה פתחו מפות על מנת לתכנן את הקמת בית העלמין בישוב.
 
מסיפורה האישי עברה יעל לסיפור ההחלטה על קבורת שרה במערת המכפלה על אף המרחק מבאר שבע, זאת מתוך דבר תורה שאמר רזיאל בעלה המנוח שהסביר שידע אברהם ברו קודשו שקבורת שרה במערה תביא להיאחזות שלא תינתק לדורות הבאים
 
"אם ישוב יהודי רוצה להיות ישוב של קבע הוא צריך לקבור את המתים שלו שם", מצטטת יעל את בעלה באותו דבר תורה. "נחיל ריבונות ולא רק נקבור את המתים שלנו בכל מקום בארץ ישראל אלא גם נחיה בכל מקום בארץ", אמרה והזכירה את התקווה שליוותה את קבורת בעלה שהישוב אכן יהפוך חוקי, אך עד כה הדבר לא קרה.
 
בדבריה הזכירה יעל שבח את הקמת הישוב אביתר שנקרא על שם אביתר בורובסקי ויהודה גוואטה הי"ד. "אנחנו לא צריכים למות כדי שהארץ הזו תתקיים", אמרה וציינה שורה ארוכה של שמות ישובים שהוקמו לזכר הרוגים וכעת "לא נחכה שימות הבא בתור כדי שנקים ישוב. אנחנו צריכים להיות כאן לא כי אנחנו מתים אלא כי אנחנו חיים, לא בגלל ביטחון אלא כי זו הארץ שלנו".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

10-06-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
האיחוד האירופי משקיע חצי מיליארד דולר בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C
מערכת ריבונות
19-01-2022
בוועדת החוץ והביטחון הוצג דו"ח משרד המודיעין החושף את הצעדים בהם מתבצעת מדי יום ההשתלטות הפלסטינית על שטחי יו"ש תוך עצימת עיניים ישראלית מקוממת ומדאיגה.
ריבונות - כתב עת מדיני
משבר מנהיגות משילות וריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
06-01-2022
התגרה בכנסת, חוק החשמל, השתלחות יאיר גולן, החורבן בחומש, אבדן האמון בהנהגה. חשבון נפש של עם ומנהיגיו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 77
מערכת ריבונות
30-12-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 77 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
צפו במפגשי סיור הריבונות עם אנשי הנגב
מערכת ריבונות
30-12-2021
הסיור הראשון בסדרת 'ריבונות בדרך' התקיים בנגב. עשרות מעצבי דעת קהל פגשו את המציאות ואת האנשים. צפו בסרטוני סיכום מהמפגשים.
ריבונות - כתב עת מדיני
אבדן המשילות בנגב – מבט מהשטח
מערכת ריבונות
29-12-2021
תנועת הריבונות הוציאה סיור מיחד למעצבי דעת קהל לחשיפת המציאות הקשה ואבדן המשילות והריבונות בנגב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנצלים את סוף שנת המס לחיזוק ארץ ישראל!
מערכת ריבונות
21-12-2021
נצלו את ימיה האחרונים של שנת המס לתרומה להמשך הפעילות לחיזוק ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
הקונסוליה – רק תחילת המאבק
יהודית קצובר ונדיה מטר
19-12-2021
ברכות לעם ישראל ומנהיגיו שבלמו את מיזם הקונסוליה האמריקאית לרש"פ, אך המאבק על בירת ישראל רחוק מקיצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
הריאיון המיוחד של הרב ולדמן ל'ריבונות'
מערכת ריבונות
19-12-2021
תנועת הריבונות אבלה על פטירתו של עמוד האש שלפני המחנה, הרב אליעזר ולדמן זצ"ל, ומתחייבת להמשיך ולמנף את מורשתו, מורשת ריבונות עם ישראל בארצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד של ישראל - נוער הריבונות
מערכת ריבונות
13-12-2021
לא בכל יום יש לנו הזדמנות להציץ אל העתיד. קחו מבט אל מנהיגי העתיד של מדינת ישראל - נוער הריבונות בסרטון קצר מסמינריון חנוכה תשפ"ב.
ריבונות - כתב עת מדיני
"הצהרת הכ"ט בנובמבר מנוגדת לחוק הבינלאומי"
מערכת ריבונות
09-12-2021
זאב ז'בוטינסקי, נכדו של מייסד התנועה הרוויזיוניסטית: הכרזת הכ"ט בנובמבר על חלוקת הארץ בין יהודים לערבים מנוגד לחוק הבינלאומי המעניק ריבונות בארץ ישראל רק לעם היהודי.