לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

'לוודא שהתכנית לא כוללת צעדים בלתי הפיכים או פוגעניים להתיישבות'

צילום: מירי צחי

הרב חיים דרוקמן רואה בהחלת ריבונות, גם אם כרגע היא עדיין חלקית, תיקון עוול היסטורי, אך מזהיר מצעדים בלתי הפיכים בכיוון ההפוך.

ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, מברך על כל צעד של התקדמות בדרך אל הריבונות המלאה על כל שעל בארץ ישראל, ובכלל זה גם על החלקים החיוביים בתכנית טראמפ, ואולם על מנת להבטיח שאכן מדובר בצעד קדימה הוא מזהיר מצעדים בלתי הפיכים שייכללו במהלכי יישום התכנית.
 
"אני בוודאי בעד החלת ריבונות ביהודה ובשומרון", אומר הרב דרוקמן. "זהו תיקון לעיוות, תיקון שאמור היה להתבצע לפני 53 שנים. בעקבות העיוות הזה במשך כל השנים הללו התייחסו ליהודה ושומרון כאילו מדובר באדמה כבושה. איזו אדמה כבושה? חזרנו הביתה. כך היינו צריכים להכריז לפני 53 שנים".
 
לדברי הרב "החלת ריבונות, ובוודאי עם גיבוי של המעצמה הגדולה בעולם, יש לה משמעות הן כלפי חוץ והן כלפי פנים. כלפי העולם כולו זו הכרזה שלא מדובר בשום כיבוש אלא באדמת ישראל. גם אם בינתיים זו ריבונות על חלק מהמקום יש כאן אמירה עקרונית על המקום כולו שאינו שטח כבוש. בנוסף יש כאן אמירה כפי פנים, שנדע ונפנים שזו ארצנו".
 
עוד מוסיף הרב דרוקמן ומעיר: "מפורסמת הייתה ההתבטאות שהכיבוש משחית את הנוער, אבל האמת היא שעצם העובדה שמדברים על כיבוש זה מה שבאמת משחית את הנוער. זה מה שקורה כשמדברים שזו לא הארץ שלנו כשלמעשה חזרנו הביתה. משום כך הריבונות היא החשובה ביותר".
 
לתחושתו של הרב מהלך הריבונות, גם אם הוא חלקי, מסכל למעשה את הקמתה של המדינה הפלשתינית, כפי שהכריז השמאל הרדיקאלי בהפגנותיו האחרונות. עם זאת הוא מדגיש כי אכן יש לוודא שבמהלכי הריבונות לא יתבצעו מהלכים בלתי הפיכים שיובילו לכיוון זה של הקמת מדינה זרה בלב הארץ.
 
גם אם בטוחים שזה לא יקרה, להיזהר מצעדים בלתי הפיכים
 
"בהפגנות השמאל הרדיקאלי והערבים טענו שזה יהיה אסון כי לא תקום מדינה פלשתינאית... מצוין. בוודאי לא תקום מדינה פלשתינאית. אין לי ספק שלא תקום מדינה כזו", אומר הרב המשוכנע שמו"מ להקמת מדינה שכזו כלל לא ייפתח לנוכח התנאים המקדימים המוצבים בפני הצד הערבי. "שום דבר לא יתקיים. לא יתחיל מו"מ כזה כי כדי שהוא יתחיל אותם הקרויים פלשתינאים צריכים להסכים לכמה וכמה דברים, ביניהם שמדינת ישראל שייכת לעם היהודי, שירושלים כולה היא בירת ישראל, להפסיק את השנאה וההסתה בחינוך. אין שום סכנה שתקום מדינה פלשתינאית. אני בטוח בזה, אבל צריך להיזהר שלא לקבוע דברים בלתי הפיכים באופן מעשי".
 
במילים 'דברים בלתי הפיכים' מתכוון הרב דרוקמן גם לחשש הגובר מיצירת מובלעות התיישבות ומניתוק ישובים שייגרם ממסירת צירי תנועה מרכזיים לשליטה ערבית. "לא לקבוע צעדים כמו שינוי הדרכים, לדוגמא לא לאפשר מצב שבו אנשי קרית ארבע לא יוכלו להגיע לירושלים וכדומה, צריך לדאוג שכל מה שיש היום לא יתהפך. צריך לחשוב בשום שכל איך שלא ייגרם שום סבל חלילה לאנשי ההתיישבות".
 
הרב דרוקמן קורא להמשיך בפעילות המעשית לחיזוק והתרחבות ההתיישבות ברחבי הארץ כולה. "צריך להמשיך לפעול ולהשתדל בבנייה ובהתקדמות. העתיד איתנו והצדק איתנו ולכן הכול יבוא על מקומו בשלום. אני מאמין באמונה שלמה שזה רצונו של הקב"ה כי בחר ה' בציון איווה למושב לו כי בחר לו יה ישראל לסגולתו, כי לא יטוש ה' את עמו ונחלתו לא יעזוב".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

30-06-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 41
מערכת ריבונות
22-01-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 41 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
דברנו לנוער הריבונות
מערכת ריבונות
21-01-2021
חזון הריבונות זקוק לרוח הגדולה של נוער הריבונות, בעיקר בתקופה זו.
ריבונות - כתב עת מדיני
אביבי: ביטחון ישראל מחייב ריבונות
מערכת ריבונות
14-01-2021
מנכ"ל תנועת 'הביטחוניסטים' בהרצאה מקיפה על המזרח התיכון, ביטחון, התיישבות וריבונות. בפניכם כמה קטעים מתוך ההרצאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
​מחויבים להמשיך בדרכו של ז'ק קופפר ז"ל
מערכת ריבונות
12-01-2021
תנועת הריבונות מבכה את לכתו של ז'ק קופפר, מנהיג בעל תעצומות נפש ואמונה יוקדת בעם ישראל ובארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 39
מערכת ריבונות
08-01-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 39 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
את ארץ ישראל לא מחביאים
יהודית קצובר ונדיה מטר
04-01-2021
מי שמסתיר את ארץ ישראל לפני הבחירות צפוי להתעלם ממנה אחרי הבחירות. מנהיגי הימין, הניפו את דגלי ארץ ישראל ונעמוד מאחוריכם.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 38
מערכת ריבונות
31-12-2020
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 38 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
(כמעט) אין למי להצביע
יהודית קצובר ונדיה מטר
31-12-2020
תנו לנו סיבה לצאת לקלפיות. אל תמחקו את החזון!
ריבונות - כתב עת מדיני
ברוחה של מירי צחי - מצלמים ומנציחים
מערכת ריבונות
31-12-2020
הצטרפו לעמוד ההנצחה והזיכרון לזכרה של חברתנו ושותפתנו, יקירת תנועת הריבונות, הצלמת מירי צחי ז"ל. צלמו והנציחו ברוח אהבתה את הארץ.
ריבונות - כתב עת מדיני
אי-לוחמה עדיף משלום
עו"ד דורון ניר-צבי
30-12-2020
קראו את אזהרותיו של עו"ד ניר-צבי מהסכמי השלום הנחתמים באחרונה. הדברים פורסמו לראשונה ב'מקור ראשון' (27/12/2020)