לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

דור המנהיגות הבא מביט למציאות בעיניים

עשרות חברי נוער הריבונות קיימו סמינריון בן יומיים ובו נחשפו להיעדר המשילות בירושלים, ביו"ש ובנגב. מהמפגשים עם אישי הציבור יצאו עם תובנות, לקחים משימות להמשך.

תנועת הריבונות קיימה בראשית השבוע סמינריון ריבונות בן יומיים עבור עשרות בני נוער, חברי נוער הריבונות, מכל רחבי הארץ. בסמינריון הוקדש פרק זמן נרחב לסוגיית הריבונות בירושלים ולקידום מיזם 'ירושלים רבתי' אותו מובילה התנועה בשבועות האחרונים.
 
"ביומיים אינטנסיביים של סמינריון ניתן היה לזהות ניצנים ראשונים של המנהיגות הבאה בישראל", אומרות ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, המציינות כי מדובר בסמינריון השמיני במספר מאז העקירה מנתיב האבות, אירוע שהיה הקטליזטור להקמתה של תנועת נוער הריבונות.
 
יומו הראשון של הסמינריון, שהוקדש לנושא 'ירושלים רבתי', החל בתצפית במעלה הזיתים בהדרכת אריה קינג, סגן ראש עיריית ירושלים. המבט מנקודה זו העניק זווית ראיה מעשית למציאות המורכבת בירושלים, התפתחות משמעותית של ההתיישבות היהודית לצד מאמצי השתלטות ערבית על נקודות אסטרטגיות בבירה.
 
בהמשך פגשו בני הנוער את יו"ר תנועת 'לך ירושלים', מאור צמח' שחשף בפני שומעיו הצעירים פרטים מדאיגים על פעילות התנועה האיסלאמית על שני פלגיה, הדרומי והצפוני, בירושלים במאמץ לקעקע את ריבונותה של ישראל בעיר. צמח הציג גם דרכי פעולה הכרחיים מצידה של ממשלת ישראל להתמודדות עם התופעה.
 
קובי אלירז, יועצם לענייני התיישבות של ארבעה שרי ביטחון, סיפר גם הוא על הכרסום הערבי המתמיד בריבונותה הישראלית של ירושלים ועל דרכי ההשתלטות הפלשתינית על שטחים פתוחים ברחבי יהודה ושומרון. אלירז הדגיש בדבריו את הפתרון המתחייב, החלת ריבונות, שתבלום את ההשתלטות היומיומית על השטח.
 
דובר נוסף ביום זה של הסמינריון היה איש העסקים קווין ברמייסטר שהציג את חזון 'ירושלים רבתי' המרחיב את גבולה המוניציפאלי של הבירה וכולל בה את מעלה אדומים, מבשרת ציון, גוש עציון וגבעת זאב. צעד זה יהפוך את ירושלים למטרופולין כמקובל בבירות רבות בעולם ויחזק את הרוב הדמוגרפי היהודי בירושלים.
 
דברים ברוח זו הציג גם יו"ר תנועת 'אם אשכח', חיים סילברשטיין, שהציג את פעילות תנועתו לקידום 'ירושלים רבתי' ויחד עם ברמייסטר קרא לנוער לקחת חלק משמעותי בהטמעת החזון בתודעה הציבורית בישראל.
 
היום השני של הסמינריון התקיים במספר מוקדים ועסק במציאות הקשה והמורכבת שמקורה בהיעדר ריבונות ואחריות ישראלית. היום נפתח בחיזיון האורקולי בכפר עציון, ובו התוודעו בני הנוער לתפקידו הדרמטי של גוש עציון כמגן הדרומי של ירושלים במלחמת העצמאות. משם המשיכו משתתפי הסמינריון לעבר ישובי מועצת דרום הר חברון המתמודדת באופן יומיומי עם הנגיסה הערבית המתמדת בשטחים פתוחים הנתונים לכאורה בשליטת ישראל, אך בפועל היעדר הריבונות מותיר אותם מופקרים לחלוטין.
 
רכז הקרקעות שי לוק הציג בפני בני הנוער מצגת המראה בבירור את טבעות החנק הנוצרות סביב יישובי המועצה. לוק הציג מסמכים המלמדים על התכנון והתזמור הממומן היטב של מגמת חנק הישובים בידי הרש"פ ושלוחיה. הנוער שב ושאל כיצד יתכן שהדברים ידועים והמדינה מאפשרת להם להתרחש מתחת לאפה.
 
התחנה הבאה ביומו השני של הסמינריון הייתה בכפר עזה, שם פגשו המשתתפים את ראשי המועצות אופיר לבשטיין (כפר עזה) ואלון דוידי (שדרות) שתיארו את החיים במציאות של איכות חיים גבוהה לצד היעדר משילות וריבונות, ביקוש רב למגורים בישוביהם ומנגד מציאות ריבונית מטרידה מאוד.
 
פיני בדש, ראש מועצת עומר, היה הדובר האחרון ביום זה ובשיחתו תיאר לבני הנוער את המציאות המעשית של אבדן הנגב לטובת בדואים שהופכים לבעלי הבית האמתיים של האזור באין דין ואין דיין. בדבריו שילב סיפורים אבסורדיים מהמציאות הבלתי אפשרית של אזור מגוריו. "הדמוקרטיה תהרוס את מה שבנינו אם לא נתעורר" סיכם בדש.
 
קצובר ומטר מסכמות את האירוע וקובעות כי מחד נפעמו מהרוח התוססת וחדורת השליחות של בני הנוער הבוחרים להקדיש יומיים מתוך ימי החופש הגדול להתמלא ביידע, בערכים ובחזון ציוני, אך מאידך המציאות שנחשפה בפניהן ובפני בני הנוער בירושלים, בדרום הר חברון ובנגב מדאיגה ומחייבת מענה שלטוני מיידי.
 
"אנחנו כבר בתוך המדרון החלקלק. בכל יום ויום אנחנו מאבדים עוד ועוד אדמות, עוד ועוד סממני ריבונות וממשל. אם נדמה למישהו מאיתנו שהחזון הציוני כבר הושלם, טעות בידו. בפנינו משימה חשובה לא פחות מאשר זו של דור המייסדים, ומשימה זו היא משימת הריבונות והמשילות. על ממשלת ישראל להכיר בנעשה בשטח, להביט אל המציאות נכוחה ולפעול בכל כלי אפשרי, חקיקתי ואכיפתי מול המגמות המסוכנות הללו. ריבונות היא אחריות", חותמות השתיים.

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

13-07-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד דורשים ריבונות - סיכום סמינריון נוער ריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
05-08-2022
אנו שמחות להגיש לכם סיכום כתוב של כל ההרצאות המרתקות וקישורים לסרטוני היוטיוב של ההרצאות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד דורשים ריבונות
מערכת ריבונות
05-08-2022
בפניכם סיכום סמינריון הקיץ של נוער הריבונות כפי שהופיע בעיתון בשבע
ריבונות - כתב עת מדיני
סמינריון הקיץ של נוער הריבונות בתמונות
מערכת ריבונות
01-08-2022
צפו בעשרות בני הנוער, חברי תנועת נוער הריבונות, שהשתתפו בסמינריון הקיץ שהתמקד בניהול המאבק התודעתי בזירות התקשורת.
ריבונות - כתב עת מדיני
פוסט קטן יכול להניע מהפכה גדולה
מערכת ריבונות
01-08-2022
יו"ר 'ישראל שלי' מספרת על מאבקי התודעה בתקשורת וברשתות החברתיות. מהירות תגובה לאירוע יכולה להכריע כיצד ייצרב בתודעה ואם יזכה לתגובה או לאדישות מסוכנת.
ריבונות - כתב עת מדיני
מול מפלצת תלת ראשית במימון אירופי
מערכת ריבונות
01-08-2022
הכירו את המנגנון המשומן בו מפעיל האיחוד האירופי ארגוני שמאל למחיקת זהותה היהודית של ישראל, להרס ההתיישבות ולחיזוק הרש"פ.
ריבונות - כתב עת מדיני
'שינוי מדיניות מתחיל בהעמקת ההיכרות עם המוסר והצדק שבעמדתנו'
מערכת ריבונות
01-08-2022
מנכ"ל קרן 'תקווה': ללא וודאות בצדקת ומוסריות היותנו כאן נתקשה לאכוף משילות וריבונות. לשם כך יש ללמוד, לחקור, לקרוא ולכתוב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מלחמת הטוב והרע – מלחמת העולם השלישית - בעיצומה
מערכת ריבונות
01-08-2022
יו"ר 'הצילו את המערב' פורס את תפיסתו הרחבה על מאבקי הכוחות בין הטוב ובין הרע בעולם ומסביר בסמינריון נוער הריבונות את מקומו של עם ישראל במאבקים אלה.
ריבונות - כתב עת מדיני
תא"ל במיל' כנפו: נתניהו רצה ריבונות על כל השטח
מערכת ריבונות
31-07-2022
בכיר תנועת 'הביטחוניסטים': 'הפיכת תושבי יו"ש לאזרחים סוג ב' ללא ריבונות היא פשע. נתניהו רצה להחיל ריבונות על השטח כולו'. הוויכוח על תכנית טראמפ לא שכך.
ריבונות - כתב עת מדיני
הנוער – מנוף חשוב במהפכת מיתוג הריבונות
מערכת ריבונות
31-07-2022
יו"ר 'בצלמו': מיתוג רעיון כנורמטיבי הוא עבודה עקשנית ומתמשכת, אך בכוחה לחולל מהפכה. שאיפת הריבונות אמורה להיות נחלת ימין ושמאל כאחד.
ריבונות - כתב עת מדיני
צעד קריטי לעתיד ירושלים – שכונת עטרות
מערכת ריבונות
31-07-2022
סמינריון הקיץ של נוער הריבונות נפתח בביקור במתחם המיועד להקמת שכונה חדשה בעטרות שבצפון ירושלים, בהיכרות עם עברו היהודי של המקום ועם התכניות לעתיד.