לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

'ביידן, הסר ידך מירושלים!'

מאיר אליפור

המחאה נגד פתיחת קונסוליה לרש"פ בירושלים מתרחבת. שורת אישים וארגונים קוראים לנשיא ארה"ב לחדול מהלחץ להכנעת ממשלת ישראל.

המחאה נגד כוונת הממשל האמריקאי להקים קונסוליה עבור הרש"פ בירושלים הולכת ומתרחבת. מול הבניין אותו מבקשת ארה"ב להפוך לקונסוליה התכנסו למפגן שני נציגיהם של למעלה מעשרים ארגונים אוהבי ארץ ישראל וירושלים וקראו לנשיא ארה"ב להסיר את ידיו מירושלים.

באירוע השתתפו כמאתיים מפגינים והוא התקיים תוך דגש על הצפי וההערכות לפיהן מיד לאחר אישור תקציב המדינה יופעל ביתר שאת מכבש לחצים מדיני מצידה של ארה"ב על ממשלת ישראל לאישור המהלך.

הדוברים היו ציר ישראל לשעבר בוושינגטון יורם אטינגר, נציג ארגון ציוני אמריקה דן אילוז וחברי מועצת עיריית ירושלים יהונתן יוסף ויוסף שפייזר, חברת מועצת ירושלים לשעבר מינה פנטון, לורנס איזק נציגת חרות קנדה, אליהו פרידמן יו"ר נוער ריבונות וראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, מארגנות המחאה.

בדבריו התייחס יורם אטינגר לפגיעה בחוק האמריקאי שתיווצר מהקמת הקונסוליה, לבד מהפגיעה בהרתעה האמריקאית כלפי הטרור שיופנה גם כלפיה. "הקמת קונסוליה אמריקנית בירושלים, שתהיה דה פקטו שגרירות אמריקאית לרשות הפלשתינית, תהווה ביטוי נוסף לתפיסת העולם המוטעית של מחלקת המדינה", אמר אטינגר.

"מחלקת המדינה טועה בשיטתיות בכל נושאי המזרח התיכון והיא תהווה הפרה של החוק האמריקאי מ-1975. היא גם תהווה סטירת לחי למורשת האבות המייסדים האמריקאים ששאבו השראה מדוד המלך וירושלים, שכמו וושינגטון הבירה גם היא, ירושלים, לא שייכת לאף אחד מן השבטים, וחמור ביותר הקמת הקונסוליה תוסיף שמן למדורת הטרור הפלשתינית ותצייר את ארה"ב כמי שנרתעת מאיומי טרור ולחצים של הערבים והטרור האיסלאמי".

דן אילוז, מנהל הפעילות של ארגון ציוני אמריקה בישראל, הזכיר את הכרת נשיא ארה"ב הקודם, דונלד טראמפ, בירושלים כבירת ישראל והדגיש כי מדובר היה בהכרה במציאות בת אלפי שנים. "אנחנו קוראים מכאן, מעיר הנצח, לנשיא ג'ו ביידן, יש רק ירושלים אחת. אל תפגע בריבונות ישראל בירושלים", אמר וקרא גם לממשלת ישראל לעמוד בלחצים מבית ומחוץ ולא לאפשר את מהלך הקונסוליה.

חבר מועצת עיריית ירושלים יונתן יוסף הזכיר בדבריו כי התנ"ך המבטיח לעם ישראל את ירושלים הוא הספר הנצחי עליו הושבע גם הנשיא ביידן ופגיעה באמור בו היא פגיעה באמונה בה מאמין רוב האנושות. "כל מי שפוגע בארץ ישראל ישלם את המחיר", הכריז.

יוסף שפייזר הדגיש את חשיבות האמירה הברורה מכלל גווני הציבור הישראלי אודות הקשר הנצחי לירושלים המאוחדת שלא תחולק עוד. "אם חס ושלום תעבור ההחלטה על הקונסוליה אהיה כאן כדי לעמוד מול הבולדוזרים והפועלים שיגעו להכשיר את המבנה".

נעמי כהאן, נציגת תנועת 'רגבים', נשאה גם היא דברים על הפגיעה בחוק הישראלי ובחוק האמריקאי שעלולה להיגרם מהעברת החלטה שכזו. עוד הזכירה את הערך האמריקאי של שמירה על החוק, על רצון העם ועל ההסכמים שנחתמו. כמו כן אמרה, עלינו להזכיר לראש הממשלה והשרים את תפקידם לשמור על האינטרס הלאומי של עם ישראל.

עוד נשאו דברים תום ניסני מנכ"ל תנועת 'בידנו', הרב ברוך אפרתי ורחל סילבצקי, יו"ר 'אמונה' בעבר. ראשי ומובילי המחאה סיכמו את האירוע בקריאה לממשל ביידן "לשמור על ריבונות ישראל ועל הריבונות בירושלים בפרט. אנו מבקשים מראש הממשלה לצאת באמירה ברורה שירושלים המאוחדת לא תחולק גם לא בלחץ ידידים. ירושלים היא מעבר לפוליטיקה. העם מאוחד סביבה, קואליציה ואופוזיציה, ירושלים  חייבת להיות מעל כל השיקולים הפוליטיים. אנחנו מחזקים את השרים גדעון סער וזאב אלקין על עמידתם האיתנה למניעת פתיחתה של קונסוליה לפלשתינים בירושלים וקוראים לשאר שרי הממשלה להצטרף לעמדתם הנחושה".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

05-11-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
חזון הריבונות מושרש מדור לדור
מערכת ריבונות
01-12-2021
בהרצאות TED מיוחדות העבירו בוגרי תנועת נוער הריבונות מסרים, חוויות ולקחים לחברי התנועה לקראת המשך פעילותם ההסברתית בכל רחבי הארץ.
ריבונות - כתב עת מדיני
להסתנן ולחשוף את הסתת ארגוני שמאל קיצוני
מערכת ריבונות
01-12-2021
יו"ר תנועת 'עד כאן' חושף בפני נוער הריבונות את דרכי הפעולה המיוחדות של ארגונו במאבק נגד מכפישי ישראל וכוחות הביטחון.
ריבונות - כתב עת מדיני
מהפכת ההתיישבות ביו"ש – כך זה התחיל
מערכת ריבונות
01-12-2021
עד מלחמת ששת הימים דילגה ההתיישבות היהודית על גב ההר. על המהפכה שהחלה תוך כדי ימי המלחמה ועודה נמשכת מספר ההיסטוריון והסופר חגי הוברמן.
ריבונות - כתב עת מדיני
אלדד: ערביי יו"ש יהיו אזרחי ירדן ותושבי ישראל
מערכת ריבונות
01-12-2021
חבר הכנסת לשעבר, פרופ' אלדד, מציג את משנתו המדינית להחלת ריבונות ביו"ש, בהתבסס על עקרונות שנקבעו טרם קום המדינה: 'ריבונות הא לא פתרון. היא זהות'.
ריבונות - כתב עת מדיני
השכל: ריבונות בבקעה – צעד ראשון לקראת ההמשך
מערכת ריבונות
01-12-2021
חברת הכנסת שרן השכל מסבירה את הקמפיין שקידמה להחלת ריבונות בבקעת הירדן: ניסוי שהצלחתו תכשיר את דעת הקהל לריבונות בכל יו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
לחץ מדיני וטרור – שתי זרועות של צבת אחת
יהודית קצובר ונדיה מטר
21-11-2021
הפיגוע הרצחני בירושלים מקבל רוח גבית ומעודדת מהניצנים הראשונים של לחץ מדיני על ממשלת ישראל לנסיגות וויתורים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מאבק הקונסוליה - הראיון המלא בערוץ 20
מערכת ריבונות
16-11-2021
צפו בראיון של יהודית קצובר ונדיה מטר בערוץ 20 על המאבק נגד הקמת הקונסוליה והעברת כובד המאמץ לפעילות בוושינגטון.
ריבונות - כתב עת מדיני
המאבק נגד הקונסוליה עובר לוושינגטון
יהודית קצובר ונדיה מטר
15-11-2021
לנוכח ההתפתחויות המעודדות בישראל והמדאיגות בארה"ב לא נחדש את משמרות המחאה בירושלים, נמקד פעילות מול הבית הלבן ונשוב לדרישת הריבונות הישראלית ביו"ש.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשמרת שלנו ב-CNN
מערכת ריבונות
14-11-2021
חשיפה תקשורתית רבה בארץ ובעולם למחאה השלישית נגד הקמת קונסוליה אמריקאית לפלשתינים בירושלים.
ריבונות - כתב עת מדיני
סיור ריבונות ירושלמית בצפון ומזרח הבירה
מערכת ריבונות
11-11-2021
המאבק על ירושלים כולל גם העמקת ההיסטוריה היהודית של העיר ועידוד הבנייה היהודית בה. סיור תנועת הריבונות בצפון ומזרח הבירה נועד בדיוק לשם כך.