לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

נתוני הסקר עוותו - מה באמת חושבים הישראלים על הריבונות

צילום: מירי צחי

נתוני הסקר של 'מפקדים לביטחון ישראל' שובשו על מנת להציג מסקנות הפוכות מהמציאות. קלמן ליבסקינד בדק וחזר עם תוצאות.

בכתבה שפרסם בעיתון 'מעריב' מספר קלמן ליבסקינד על בדיקה שערך לנתוני הסקר אותו הציגה תנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל' בטענה לפיה הרוב היהודי מתנגד להחלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון.
 
בפניכם כמה קטעים מרכזיים מכתבתו החשובה של ליבסקינד המבהיר כיצד תמרנה התנועה את הנתונים המלמדים את ההיפך הגמור על מנת להגיע לתוצאה הנוחה לעמדותיהם השמאליות של אנשיה.
 
בהמשך הדברים מעמת ליבסקינד את יו"ר התנועה, האלוף במיל' והשר לשעבר מתן וילנאי, עם נתונים האמת וזוכה לקבל תשובות מתחמקות. כותב קלמן ליבסקינד:
 
אני מבקש להציג כאן רק את קמפיין הרמייה, שרבים מאיתנו נחשפו אליו. פרסום הסקר הזה לווה בראיונות לכלי התקשורת. האלוף (במיל') מתן וילנאי, יו"ר תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" התראיין אצל ינון מגל ובן כספית ב־103FM. "הסקר אומר שהציבור מאוד פרגמטי, מאוד נבון, מבין שמוכרים לו חתול בשק. ובגדול, 60%, בלי שהם עדיין יודעים את פרטי הסיפוח, כבר נגדו". תזכרו את הנתון הזה, נזדקק לו בהמשך.

"זה סקר מאוד יסודי ורציני", המשיך וילנאי, "ניהל אותו קמיל פוקס, והמסקנה המרכזית, שאני מאוד מעודד ממנה, זה שהציבור מאוד ריאלי".
 
גם אני, הנה אני מודה ומתוודה, נפלתי בפח. ביום פרסום הסקר ואחרי ההודעה שפרסמה התנועה, ראיינתי בטלוויזיה את תא"ל (במיל') רחל דולב, בעבר הצנזורית הראשית וכיום פעילה בארגון "מפקדים למען ביטחון ישראל".
 
"הסקר מצא שרוב מוחץ מקרב היהודים מתנגד לסיפוח ומעדיף פתרונות אחרים", סיפרה. "רק 6% מתומכי כחול לבן בעד סיפוח, ורק 33% מהליכוד הם בעד סיפוח. כלומר שלושת רבעי מהציבור היהודי נגד סיפוח".
 
גם בפרסומים שהפיצה התנועה ברשת, היא בישרה את אותה בשורה מתוך הסקר שלה: "רק 26% תומך בסיפוח חד־צדדי, 74% תומך בחלופות אחרות".עוד לפני שנגיע לנתוני האמת, דרושה כאן עוד הערה חשובה. ב"מפקדים למען ביטחון ישראל" מצאו דרך לבלבל את הציבור. הדרך הזו משתמשת בחוסר ההבנה שבהגדרת "סיפוח" ומנצלת אותו עד הסוף. תא"ל דולב, לדוגמה, ממש כמו וילנאי, הסבירה שאחרי הסיפוח "יהיו לנו עוד שני מיליון אזרחים חסרי זכויות שנצטרך לדאוג להם למטושים, למכונות הנשמה, לביטוח לאומי ולדמי אבטלה". כשהיא מדברת על סיפוח, היא מתכוונת לצירוף מיליוני פלסטינים למדינת ישראל ולהפיכת ג'נין לעיר ואם בישראל, כמו כפר סבא. זו מניפולציה לא מאוד מכובדת, משום שבימין אין אף אחד (אוקיי, יש כמה בודדים) שתומך בתוכנית שכזו.
 
עכשיו בואו נצלול לתוצאות. אני מזכיר, אלה לא תוצאות סקר שביצע גוף נייטרלי או אובייקטיבי, בהנחה שיש כזה. אלה תוצאות של סקר שהזמינה תנועת השמאל "מפקדים למען ביטחון ישראל", שהייתה אחראית על בחירת הנושאים ועל ניסוח השאלות.
 
"איזו אופציה מדינית עדיפה בעיניך?", נשאלו הנסקרים. 17% בחרו ב"סיפוח מלא", 10% ב"סיפוח חלקי", ו־25% ב"תוכנית הנשיא טראמפ". סך הכל 52% תמיכה בסיפוח/החלת ריבונות על סוגיה השונים. אם נשים בצד את ה־10% שטוב להם המצב הקיים, נשארנו עם 38% שרוצים "שתי מדינות" או "היפרדות עצמאית מהפלסטינים". איך זה מתכתב עם הסיפורים שהציגה התנועה בהודעות לעיתונות וב"עיקרי הממצאים" שניסחה לצד הסקר? איך זה מתחבר לנתונים שפיזר וילנאי על 60% מהיהודים שמתנגדים לסיפוח? איך זה מתכתב עם האמירה של תא"ל (במיל') דולב על כך ששלושת רבעי מהיהודים מתנגדים לסיפוח? ובכן, לא ממש מתכתב.
 
הלאה. זוכרים את הטענה של תא"ל (במיל') דולב, על כך ש"רק 6% מתומכי כחול לבן בעד סיפוח, ורק 33% מהליכוד בעד סיפוח"? ובכן, היא צודקת. כמעט. דולב זכרה אומנם שרק 5% ממצביעי כחול לבן תומכים בסיפוח מלא, אבל שכחה לציין שעוד 5% מהם תומכים בסיפוח חלקי, ועוד 27% מהם תומכים בתוכנית טראמפ, הכוללת את החלת הריבונות על היישובים היהודיים. במילים אחרות, לא 6% מתומכי כחול לבן תומכים בסיפוח על גווניו, אלא 37%.
 
רגע, לא סיימנו. זוכרים שדולב טענה שבקרב אנשי הליכוד עומדת התמיכה על 33%? היא צודקת. היא רק שכחה לציין שחוץ מהם יש עוד 29% שרוצים את תוכנית טראמפ. רוצים לקרוא עוד משהו מעניין? 24% ממצביעי השמאל - לפי החלק של הסקר של "מפקדים למען ביטחון ישראל" שפחות קיבל יחסי ציבור - רוצים סיפוח כזה או אחר (מלא, חלקי, או תוכנית טראמפ). שוב, 24% ממצביעי השמאל.
 
והנה עוד שאלה מעניינת: "האם סיפוח כל היישובים היהודיים במסגרת עסקת המאה הוא רעיון טוב?", התשובה: 54% השיבו "כן". 23% השיבו "לא".
 
רגע, יש עוד. התנועה עורכת סקרים מהסוג הזה אחת לכמה חודשים, ומשכך היא ביקשה להשוות בין התוצאות שקיבלה עכשיו לבין התוצאות שקיבלה לפני שנה וחצי, בנובמבר 2018, כדי לזהות מגמות. מה היא מצאה, אתם שואלים? שלצד ירידה של 15% בתמיכה ב"הסכם קבע", ולצד ירידה של 21% ברעיון ההיפרדות, יש עלייה של 62% בתומכים בסיפוח. מדהים, לא?
 
לפני כמה ימים טלפנתי למתן וילנאי, איש שאני מכבד ומעריך, וביקשתי ממנו הסבר. "עבדתם עלינו", אמרתי לו. "כתבתם בסיכום המחקר שלכם שרק רבע מהישראלים תומכים בסיפוח. כתבתם שעמדת רוב הישראלים הפוכה מזו של נתניהו, של בני גנץ ושל תוכנית טראמפ, וזה לא נכון. התוצאות שקיבלתם הפוכות לגמרי. 54% מהציבור, לפי הסקר שלכם, חושב שסיפוח כל היישובים היהודיים במסגרת עסקת המאה הוא רעיון טוב. רק 23% חושבים שלא. זה סקר שאתה הזמנת".
 
"אני לא זוכר את הדבר הזה", השיב וילנאי, "אני לא זוכר שורה כזו". זו רק דוגמה אחת, הערתי עוד, "כל הסיכום שכתבתם הוא הפוך מהתוצאות שיצאו לכם בסקר". "את המספרים שאתה מציג אני צריך לבחון עוד פעם", ענה וילנאי, "אני צריך להסתכל על זה שוב"."ומי כתב את הסיכומים שטוענים שאזרחי ישראל היהודים מחזיקים בדעה שונה מזו של נתניהו, גנץ וטראמפ?", שאלתי.
 
"את הסיכומים לא אנחנו עשינו, אלא קמיל פוקס", ענה.
 
צלצלתי לפרופ' קמיל פוקס. "זה לא סקר שאני עשיתי", הסביר לי, "אני גם לא כתבתי את הסיכומים ואת עיקרי הממצאים".
"אז מה היה החלק שלך?", שאלתי.
"אני רק ניתחתי, ובמיוחד הייתי מעורב בהשוואה של הסקר הזה עם הסקרים הקודמים שנעשו".
"ומה מצאת בהשוואה הזו?", המשכתי.
"יש עלייה בתמיכה בסיפוח", השיב, "עלייה גדולה בתמיכה בסיפוח, לעומת הסקרים הקודמים. זה הקטע שבו אני התמקדתי".

אחרי שחזרתי שוב אל וילנאי וביקשתי הסברים, הוא הפנה אותי אל פרופ' גלעד הירשברגר, שערך את הסקר. הירשברגר אומנם הודה שהסקר מצא שיש ירידה בתמיכה בהסכם קבע עם הפלסטינים ויש עלייה בתמיכה בסיפוח, אבל טען שאי אפשר להתייחס אל תוכנית טראמפ כאל תוכנית סיפוח, גם אם היא כוללת את החלת הריבונות הישראלית על כל היישובים היהודיים.

"למה?", שאלתי.
"כי כאשר מדברים על סיפוח, מדברים על סיפוח חד־צדדי, ואילו בתוכנית טראמפ מדובר על סיפוח כחלק מהסכם עם הפלסטינים", השיב.
"לא", תיקנתי אותו, "החלת הריבונות אצל טראמפ לא כרוכה בשום הסכמה פלסטינית. והנה, למרות זאת, לפי הסקר שלך עדיין אחוז גבוה תומך בה בניגוד למה שהציגה תנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל'".

"אין אינדיקציה לכך שהציבור מבין את עסקת טראמפ כסיפוח חד־צדדי", הסביר.אחרי כל זה, נשארה לי עוד נקודה אחת לברר. מי אחראי לאותה פרשנות בהודעה של "מפקדים למען ביטחון ישראל", שלפיה "רוב הישראלים אינם תומכים בסיפוח, זאת למרות תמיכת ראש הממשלה בסיפוח, התמיכה לכאורה של שותפו להסכם הקואליציוני, ותוכנית טראמפ הכוללת סיפוח של כל ההתנחלויות היהודיות".אחרי שוילנאי אמר לי שלא חברי התנועה ניסחו את המשפט הזה, אלא פרופ' קמיל פוקס, ואחרי שפוקס אמר לי שגם הוא לא קשור למשפט הזה, שאלתי את פרופ' הירשברגר אם הניסוח הזה שייך לו.

"לא", השיב, "אלה אנשי התנועה".
"תסכים איתי שהניסוח הזה חוטא לתוצאות הסקר שלך", אמרתי.
פרופ' הירשברגר חשב שהמילה חוטא קשה מדי. הוא העדיף להסתפק ב"הניסוח לא מדויק".
 
יצוין כי בפתח כתבתו התייחס ליבסקינד להרכבה של תנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל', ועליה הוא כותב: "מדובר ברשימה שמפעם לפעם מחליפה שמות, אבל נשארת עם מסרים דומים. פעם קראו להם "המועצה לשלום וביטחון". אחר כך היו אלה אוסף של קצינים בכירים שחתמו מפעם לפעם על עצומות ומודעות בעיתונים. כיום, כאמור, שמם "מפקדים למען ביטחון ישראל".
 
חבורות בכירים שכאלה, כך מלמדת ההיסטוריה, התרסקו פעם אחר פעם עם התחזיות שלהם. הם הבטיחו לנו שהסכם אוסלו יוריד את הטרור, רגע לפני שההסכם הזה הביא בכנפיו נהרות של דם. הם קבעו ש"הנסיגה מהגולן טובה לביטחון", ונדמה שאין בינינו רבים שעצובים שלא הקשבנו להם. הם פסקו, על פי "דעתנו המקצועית", ש"ההתנתקות מעזה טובה לביטחון", וכשהטילים החלו לעוף לעבר גוש דן, ותושבי תל אביב רצו לממ"דים, הם לא חשבו לרגע להביט במראה, לפני שהאשימו את בנימין נתניהו, שבתקופתו "יישובים הותקפו בטילים יותר מאשר בכל תקופה אחרת בתולדות ישראל".
 
בתנועה, אגב, עושים מאמצים כנים להשתחרר מהגיבנת הזאת. אנחנו תמכנו בהתנתקות? אנחנו הרי קמנו תשע שנים אחריה. זה נכון, עד שעוברים על רשימת השמות של הקצינים תומכי ההתנתקות אז, והקצינים חברי התנועה היום, ומאתרים שם לא מעט פרצופים זהים.
 
גם על העניין האיראני ועל יחסינו עם ארה"ב היה להם מה לומר. כשנתניהו נשא את נאומו המפורסם בקונגרס, כינסו בתנועה מסיבת עיתונאים וקבעו שלא רק שהנאום הזה "יביא להתקרבותה של איראן לגרעין צבאי", הוא יביא גם לקרע עצום עם ארה"ב ויחסל את הברית ההיסטורית בין שתי המדינות. נסכם את הפרק הזה בכך שמפעילי הגרלות כמו מפעל הפיס בונים את התקציב שלהם בדיוק על אנשים כאלה, שמקפידים להמר על בסיס קבוע - ולפספס מדי שבוע".

לכתבה המלאה לחצו כאן
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

24-05-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
הנוער קובע: ארץ ישראל מעל המחלוקות הפוליטיות
מערכת ריבונות
21-01-2022
הנוער מוכיח: אפשר גם אחרת. בהובלת נוער הריבונות הוקם פורום בני נוער מכלל מפלגות הימין, קואליציה ואופוזיציה כאחד, תחת דגלה של ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
האיחוד האירופי משקיע חצי מיליארד דולר בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C
מערכת ריבונות
19-01-2022
בוועדת החוץ והביטחון הוצג דו"ח משרד המודיעין החושף את הצעדים בהם מתבצעת מדי יום ההשתלטות הפלסטינית על שטחי יו"ש תוך עצימת עיניים ישראלית מקוממת ומדאיגה.
ריבונות - כתב עת מדיני
משבר מנהיגות משילות וריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
06-01-2022
התגרה בכנסת, חוק החשמל, השתלחות יאיר גולן, החורבן בחומש, אבדן האמון בהנהגה. חשבון נפש של עם ומנהיגיו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 77
מערכת ריבונות
30-12-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 77 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
צפו במפגשי סיור הריבונות עם אנשי הנגב
מערכת ריבונות
30-12-2021
הסיור הראשון בסדרת 'ריבונות בדרך' התקיים בנגב. עשרות מעצבי דעת קהל פגשו את המציאות ואת האנשים. צפו בסרטוני סיכום מהמפגשים.
ריבונות - כתב עת מדיני
אבדן המשילות בנגב – מבט מהשטח
מערכת ריבונות
29-12-2021
תנועת הריבונות הוציאה סיור מיחד למעצבי דעת קהל לחשיפת המציאות הקשה ואבדן המשילות והריבונות בנגב.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנצלים את סוף שנת המס לחיזוק ארץ ישראל!
מערכת ריבונות
21-12-2021
נצלו את ימיה האחרונים של שנת המס לתרומה להמשך הפעילות לחיזוק ארץ ישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
הקונסוליה – רק תחילת המאבק
יהודית קצובר ונדיה מטר
19-12-2021
ברכות לעם ישראל ומנהיגיו שבלמו את מיזם הקונסוליה האמריקאית לרש"פ, אך המאבק על בירת ישראל רחוק מקיצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
הריאיון המיוחד של הרב ולדמן ל'ריבונות'
מערכת ריבונות
19-12-2021
תנועת הריבונות אבלה על פטירתו של עמוד האש שלפני המחנה, הרב אליעזר ולדמן זצ"ל, ומתחייבת להמשיך ולמנף את מורשתו, מורשת ריבונות עם ישראל בארצו.
ריבונות - כתב עת מדיני
מנהיגי העתיד של ישראל - נוער הריבונות
מערכת ריבונות
13-12-2021
לא בכל יום יש לנו הזדמנות להציץ אל העתיד. קחו מבט אל מנהיגי העתיד של מדינת ישראל - נוער הריבונות בסרטון קצר מסמינריון חנוכה תשפ"ב.