לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

'השנה חשובה הצעדה יותר מבעבר'

גם השנה תתקיים צעדת ליל תשעה באב. "קיום הצעדה חשוב השנה יותר מבעבר לנוכח המבקשים, מבית ומחוץ, לקעקע את ריבונותנו בירושלים".

בתנועת הריבונות, מייסודה של תנועת 'נשים למען עתיד ישראל', נערכים בימים אלה לקיומה, זו השנה ה-27, של צעדת סובב חומות העיר העתיקה בליל תשעה באב.

הצעדה,  בה משתתפים מדי שנה אלפים מכל רחבי הארץ ואף מהעולם, צפויה לקבל השנה משמעות נוספת לנוכח פרעות הערים המעורבות. ראשי התנועה, יהודית קצבר ונדיה מטר, מציינות כי הרוח הגבית לאלימות הערבית באירועים האלימים הייתה הריבונות הישראלית בירושלים, אותה יש להדגיש דווקא בימים אלה, בין השאר בקיומה של הצעדה.

"האירועים האלימים הקשים שחוותה ישראל לפני שבועות אחדים, פרעות תשפ"א, התחוללו אמנם ברחבי הארץ כולה, אך שוב ושוב נשאו הפורעים את שמה של ירושלים. האש האלימה הוצתה בהר הבית, בשער שכם ובשכונת שמעון הצדיק ומשם בערה בארץ כולה כביטוי לשאיפתם לקעקע את ריבונותינו בבירת ישראל הנצחית", אומרות קצובר ונמטר.

השתיים מציינות כי גם האיומים מחוץ התמקדו בירושלים, כך מכיוון טורקיה של ארדואן, כך מכיוונה של ירדן וכך גם מאיראן. "המדינות הללו וארגוני הטרור רואים כיעד את הפגיעה בשלטון הישראלי בירושלים המאוחדת, ומול כל אלה מתעצמת חשיבות קיומה של הצעדה, השנה יותר מאשר בשנים קודמות".

גם בשנה זו צפויים להשתתף באירוע אישי ציבור, אנשי רוח וקהל רב שיגיע מכל רחבי הארץ. הצעדה תיפתח בקריאת מגילה משותפת בגן העצמאות שבמרכז ירושלים ומיד לאחריה יצעדו המשתתפים סביב חומות העיר העתיקה בהדרכת היסטוריון המספר את קורותיה של ירושלים והמאבקים עליה לאורך הדורות בנקודות השונות על תוואי הצעדה.

לצעדה הזמינה התנועה את כלל חברי הכנסת מתוך אמונה לפיה "על ירושלים אין מחלוקת בין ימין ושמאל, קואליציה ואופוזיציה. אלה וגם אלה מבינים את חשיבותה ומרכזיותה של העיר". כביטוי לעיקרון זה מעטרים את מכתב ההזמנה לחברי הכנסת ציטוטים של ראשי הממשלה המנוחים יצחק שמיר ויצחק רבין, ומהם עולה ראיית ירושלים כסוגיה שאין אודותיה מחלוקת בין ימין ושמאל.

לקראת הפקתה של הצעדה יוצאת תנועת הריבונות במבצע התרמה נרחב. "בשבועות האחרונים קיימה תנועתנו ותנועת הריבונות שורת אירועים גדולים שעלותם הייתה גבוהה והותירה את קופת התנועה כמעט ריקה. המחשבה שלא לקיים את הצעדה השנה בגלל הקושי התקציבי עברה בראשינו", הן מודות, "אבל החשיבות העליונה של קיום הצעדה, דווקא בשנה זו בה התרבו המבקשים לפגוע בריבונות ישראל בירושלים ולקעקע את זכותנו עליה, הביאו אותנו להחלטה לקיים את האירוע על אף הקושי ולגייס את הציבור הרחב למשימה החשובה", אומרות קצובר ומטר.

לפי שעה, הן מספרות, קיימת התגייסות ציבורית בתרומות קטנות וגדולות, אך הסכום שנאסף עדיין רחוק מזה הנדרש לטובת האירוע. "גם כעת, כשבוע לפני הצעדה, אנחנו קוראות לציבור להצטרף לצעדה עצמה כצועדים ולהשתתף במשימת המימון. למען ירושלים לא נחשה".
נזכיר כי הצעדה, שהפכה למסורת במחצית יובל השנים האחרונה, מחדשת מסורת עתיקה של הקפת חומות ירושלים בליל תשעה באב כביטוי לכמיהת העם היהודי לשוב אל ירושלים ולראות בבניינה. מסורת זו נקטעה בתקופת שלטון המנדט, נחשפה על ידי ההיסטוריון המנוח זאב וילנאי וחודשה על ידי תנועת 'נשים למען עתיד ישראל'.

חידוש הצעדה נתקל בראשית הדרך בהתנגדות, אך בעקבות עתירה של התנועה לבג"ץ חויבה המשטרה לאשר את קיומה בתוואי המתוכנן. מאז מתקיימת הצעדה בכל שנה בתיאום מלא עם כוחות הביטחון והרשויות הרלוונטיות וללא חיכוכים עם האוכלוסייה הערבית שסביב חומות העיר.

"הצעדה היא אחד הארועים הכי חשובים והכי מעוררי השראה של השנה", כותבת לראשי התנועה אחת התורמות שכבר התגייסו לסייע להפקת האירוע. לתרומות, לחצו כאן.
 

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

07-07-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
כשאין ריבונות אין ואקום. הרש"פ מעצימה את ההשתלטות בשטח
מערכת ריבונות
17-09-2021
גרמניה תעביר 100 מיליון אירו לפרויקטים של הרש"פ גם בשטחי C. שוב מתברר שאין וואקום מדיני. בהיעדר ריבונות מתחזקים הכרסום וההשתלטות הערבית על השטח.
ריבונות - כתב עת מדיני
עלון הנוער - ראש השנה תשפ"ב
מערכת ריבונות
09-09-2021
לקראת ראש השנה תשפ"ב הפיקו חברי נוער הריבונות עלון מיוחד. צפו, קיראו ודפדפו. שירה הנוער.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 72
מערכת ריבונות
05-09-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 72 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
סיכום אירועי תשפ"א בתמונות
מערכת ריבונות
05-09-2021
קבלו הצצה מצולמת לכמה מהאירועים שליוו את תנועת הריבונות בשנת תשפ"א. בתנועה כבר נערכים לאירועי השנה הבאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 71
מערכת ריבונות
27-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 71 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
האמצע האמתי הוא ריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
26-08-2021
ראש הממשלה מחפש את האמצע המדיני בין ימין ושמאל. המציאות מוכיחה שהוא לא ימצא אותו בגניזת ערכים ובקיפול דגלים אידיאולוגיים.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות לבנט: שמור על שלמות הארץ
מערכת ריבונות
24-08-2021
במכתב לראש הממשלה ימים טרם צאתו לארה"ב קוראת לו תנועת הריבונות לעמוד איתן מול הלחצים המדיניים הצפויים ולקדם את החזון המדיני בו האמין, חזון הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 70
מערכת ריבונות
20-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 70 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 69
מערכת ריבונות
13-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 69 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
אמת אחת ולא שתיים, אין שתי ירושלים (אצ"ג)
יהודית קצובר ונדיה מטר
10-08-2021
כשמדובר בצדק ההיסטורי של העם היהודי אין מקום לנרטיבים זרים. ירושלים אחת והיא שייכת רק לעם היהודי. עלינו להיאבק בתכנית האמריקאית לחלוקה בפועל של העיר.