לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

'ביידן, הסר ידך מירושלים!'

מאיר אליפור

המחאה נגד פתיחת קונסוליה לרש"פ בירושלים מתרחבת. שורת אישים וארגונים קוראים לנשיא ארה"ב לחדול מהלחץ להכנעת ממשלת ישראל.

המחאה נגד כוונת הממשל האמריקאי להקים קונסוליה עבור הרש"פ בירושלים הולכת ומתרחבת. מול הבניין אותו מבקשת ארה"ב להפוך לקונסוליה התכנסו למפגן שני נציגיהם של למעלה מעשרים ארגונים אוהבי ארץ ישראל וירושלים וקראו לנשיא ארה"ב להסיר את ידיו מירושלים.

באירוע השתתפו כמאתיים מפגינים והוא התקיים תוך דגש על הצפי וההערכות לפיהן מיד לאחר אישור תקציב המדינה יופעל ביתר שאת מכבש לחצים מדיני מצידה של ארה"ב על ממשלת ישראל לאישור המהלך.

הדוברים היו ציר ישראל לשעבר בוושינגטון יורם אטינגר, נציג ארגון ציוני אמריקה דן אילוז וחברי מועצת עיריית ירושלים יהונתן יוסף ויוסף שפייזר, חברת מועצת ירושלים לשעבר מינה פנטון, לורנס איזק נציגת חרות קנדה, אליהו פרידמן יו"ר נוער ריבונות וראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, מארגנות המחאה.

בדבריו התייחס יורם אטינגר לפגיעה בחוק האמריקאי שתיווצר מהקמת הקונסוליה, לבד מהפגיעה בהרתעה האמריקאית כלפי הטרור שיופנה גם כלפיה. "הקמת קונסוליה אמריקנית בירושלים, שתהיה דה פקטו שגרירות אמריקאית לרשות הפלשתינית, תהווה ביטוי נוסף לתפיסת העולם המוטעית של מחלקת המדינה", אמר אטינגר.

"מחלקת המדינה טועה בשיטתיות בכל נושאי המזרח התיכון והיא תהווה הפרה של החוק האמריקאי מ-1975. היא גם תהווה סטירת לחי למורשת האבות המייסדים האמריקאים ששאבו השראה מדוד המלך וירושלים, שכמו וושינגטון הבירה גם היא, ירושלים, לא שייכת לאף אחד מן השבטים, וחמור ביותר הקמת הקונסוליה תוסיף שמן למדורת הטרור הפלשתינית ותצייר את ארה"ב כמי שנרתעת מאיומי טרור ולחצים של הערבים והטרור האיסלאמי".

דן אילוז, מנהל הפעילות של ארגון ציוני אמריקה בישראל, הזכיר את הכרת נשיא ארה"ב הקודם, דונלד טראמפ, בירושלים כבירת ישראל והדגיש כי מדובר היה בהכרה במציאות בת אלפי שנים. "אנחנו קוראים מכאן, מעיר הנצח, לנשיא ג'ו ביידן, יש רק ירושלים אחת. אל תפגע בריבונות ישראל בירושלים", אמר וקרא גם לממשלת ישראל לעמוד בלחצים מבית ומחוץ ולא לאפשר את מהלך הקונסוליה.

חבר מועצת עיריית ירושלים יונתן יוסף הזכיר בדבריו כי התנ"ך המבטיח לעם ישראל את ירושלים הוא הספר הנצחי עליו הושבע גם הנשיא ביידן ופגיעה באמור בו היא פגיעה באמונה בה מאמין רוב האנושות. "כל מי שפוגע בארץ ישראל ישלם את המחיר", הכריז.

יוסף שפייזר הדגיש את חשיבות האמירה הברורה מכלל גווני הציבור הישראלי אודות הקשר הנצחי לירושלים המאוחדת שלא תחולק עוד. "אם חס ושלום תעבור ההחלטה על הקונסוליה אהיה כאן כדי לעמוד מול הבולדוזרים והפועלים שיגעו להכשיר את המבנה".

נעמי כהאן, נציגת תנועת 'רגבים', נשאה גם היא דברים על הפגיעה בחוק הישראלי ובחוק האמריקאי שעלולה להיגרם מהעברת החלטה שכזו. עוד הזכירה את הערך האמריקאי של שמירה על החוק, על רצון העם ועל ההסכמים שנחתמו. כמו כן אמרה, עלינו להזכיר לראש הממשלה והשרים את תפקידם לשמור על האינטרס הלאומי של עם ישראל.

עוד נשאו דברים תום ניסני מנכ"ל תנועת 'בידנו', הרב ברוך אפרתי ורחל סילבצקי, יו"ר 'אמונה' בעבר. ראשי ומובילי המחאה סיכמו את האירוע בקריאה לממשל ביידן "לשמור על ריבונות ישראל ועל הריבונות בירושלים בפרט. אנו מבקשים מראש הממשלה לצאת באמירה ברורה שירושלים המאוחדת לא תחולק גם לא בלחץ ידידים. ירושלים היא מעבר לפוליטיקה. העם מאוחד סביבה, קואליציה ואופוזיציה, ירושלים  חייבת להיות מעל כל השיקולים הפוליטיים. אנחנו מחזקים את השרים גדעון סער וזאב אלקין על עמידתם האיתנה למניעת פתיחתה של קונסוליה לפלשתינים בירושלים וקוראים לשאר שרי הממשלה להצטרף לעמדתם הנחושה".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

05-11-2021

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
​בקרוב מאוד: הוועידה הרביעית של נוער הריבונות
מערכת ריבונות
15-05-2022
תנועת הריבונות נערכת במרץ להובלתה של הוועידה ה-4 של נוער הריבונות. מאות בני נוער מכל רחבי הארץ לצד אישי ציבור, אנשי רוח ומעש יקראו להעצים את מרכזיותה של ירושלים בחיי העם בישראל.
ריבונות - כתב עת מדיני
'ריבונות היא חלק ממצוות וירשתם'
מערכת ריבונות
02-05-2022
צפו בדברים שנשא הרב יוסף דב סולובייצ'יק זצ"ל ביום העצמאות 1958 על חשיבותה הרוחנית של ריבונות עם ישראל בארץ ישראל. (אידיש בתרגום לעברית)
ריבונות - כתב עת מדיני
הנשים הסתננו מסולם שהוצב על גב המשאית
מערכת ריבונות
23-05-2017
השעה הייתה שתיים אחר חצות כאשר קבוצת נשים וילדים עלו על משאית בדרך לחידוש הישוב היהודי בעיר האבות. יהודית קצובר מספרת. 43 שנים ללילה ההיסטורי.
ריבונות - כתב עת מדיני
חלוצי דורנו לא מתקפלים מול הפיתוי ואומרים לא לדיל החשמל תמורת הלבנת בנייה ערבית
מערכת ריבונות
27-04-2022
בהתיישבות הצעירה מוותרים על עסקת החיבור לחשמל תמורת אישור לבנייה ערבית בשטחים הפתוחים. בתנועת הריבונות מברכים: זו רוחו הבריאה והציונית של העם!
ריבונות - כתב עת מדיני
יום יבוא ותהיה פה הנהגה אמיצה שתגיד: ירושלים והר הבית כולם שלנו - קלמן ליבסקינד
מערכת ריבונות
27-04-2022
במאמרו חושף העיתונאי קלמן ליבסקינד את ליקוי המאורות בהתייחסות התקשורת למאבק הערבי בישראל ומבהיר את מרכזיות וחשיבות ירושלים והר הבית לעתיד האומה.
ריבונות - כתב עת מדיני
במשפט הבינלאומי רק לעם אחד זכויות בארץ ישראל
מערכת ריבונות
26-04-2022
אחרי ששמע ממו"ל אמריקאי השוואה בין זכויות העם היהודי על יהודה ושומרון לבין תיאוריית כדור הארץ השטוח, הבין פרופ' אברהם ציון שהוא חייב לכנס את התיעוד ההיסטורי לספר שיוכיח את האמת המושתקת של המשפט הבינלאומי.
ריבונות - כתב עת מדיני
מעבדות לריבונות - פסח כשר ושמח
מערכת ריבונות
14-04-2022
המרימים את הדגל הם נוער ריבונות המדהימים שבזכותם אנחנו אופטימיות שבע"ה נצליח.
ריבונות - כתב עת מדיני
שום גדר לא תעצור את הטרור
יהודית קצובר ונדיה מטר
13-04-2022
הניסיונות לבצר את הגדר ולהתבצר מאחוריה לא יתנו מענה לשאלה האמתית של זהות העם לו שייכת הארץ. בנוסף תעצים גדר את התחמשות הטרור שמאחוריה.
ריבונות - כתב עת מדיני
המשימה: ביצור חומת המגן המזרחית של ישראל
מערכת ריבונות
04-04-2022
עשרות השתתפו בסיור מיוחד של תנועת הריבונות לבקעת הירדן, שם נחשפו לאתגרי המשילות והריבונות מול טרור חקלאי מאבקי קרקעות, אך גם לרוחם החלוצית של המתיישבים.
ריבונות - כתב עת מדיני
מכתב פומבי לנוער הריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
30-03-2022
ראשי תנועת הריבונות במכתב גלוי ופומבי לחברי תנועת נוער הריבונות בעקבות הרמת הראש של הטרור ברחבי הארץ כולה והכרסום המתמיד במשילות ובריבונות.