לכתבה הבאה לכתבה הקודמת

'לא נסכים, לא עקרונית ולא מעשית, לישות זרה בארצנו'

צילום: מירי צחי

הרב אליעזר ולדמן דוחה כל תכנית מדינית הכוללת הקפאת התיישבות ובוודאי הכרה בישות מדינית זרה בארץ ישראל: לא להפסיק לדחוף את ההנהגה להחלת ריבונות, אך ללא קשר לטראמפ, בכך נבהיר שאין כאן כל שטח כבוש אלא שיבה לנחלת אבותינו.

כשהוא מתבקש להתייחס לתכנית טראמפ מגדיר אותה הרב אליעזר ולדמן כאל הרע שיש לסור ממנו במקביל לעשיית הטוב של קביעת עובדות הריבונות בפועל.
 
"לפי מילות הפסוק 'סור מרע ועשה טוב' נתחיל עם תכנית טראמפ", אומר הרב ולדמן ומיד מכריז נחרצות: "בוודאי שאנחנו שוללים מכל וכל ולא נוכל לקבל, לא עקרונית ולא מבחינה מעשית, כל צמצום השייכות שלנו והחופש שלנו להתיישב בכל מקום בארץ ישראל. לא קיבלנו על עצמנו דבר כזה בעבר ולא נוכל לקבל דבר כזה בעתיד".
 
"גם לא נקבל כל דרך שיש בה הקפאת ההתיישבות או ההתפתחות והבנייה. ארץ ישראל שייכת רק לעם ישראל ולכן לא נוכל לקבל כל צורה של מדינה פלשתינאית, או כל צורה של שלטון אחר בארץ ישראל. אנחנו מצווים במצוות ישוב ארץ ישראל ע"פ הגדרת הרמב"ן שלא נעזבה בידי זולתנו מהאומות ולא לשממה. מצווים ליישב ולהפריח כל שממה", קובע הרב ולדמן, ראש ישיבת 'ניר', מראשוני מנהיגי ההתיישבות וממייסדי ההתיישבות בחברון ובקריית ארבע.
 
במקביל, מוסיף הרב, יש לעבור מה'סור מרע' אל ה'עשה טוב': "אנחנו מצווים גם לעשות טוב. חסידים אמרו שהדרך לסור מרע היא על ידי עשיית טוב, אבל יש ערך גם בעשיית טוב לכשלעצמה. ההחלה של הריבונות לא קשורה לתכנית טראמפ בכלל. ברוך ה', יהודית קצובר ונדיה מטר, שתהיינה ברוכות מהשמיים, התחילו בזה לפני כמה וכמה שנים, לפני טראמפ, וברוך ה' הפעילות שלהם, הפרסומים והכנסים שהן קיימו, עוררו חלקים בעם ישראל לעניין ובהם גם חברי כנסת".
 
"היינו צריכים להחיל ריבונות מיד לאחר מלחמת ששת הימים, וכעת בוודאי שצריך לשאוף לכך. כעת הוא הזמן הכשיר ביותר לכך, להחיל ריבונות. אנחנו לא מקבלים כל צמצום והקפאה, לא בהתפתחות הישובים הקיימים, לא בהקמת ישובים חדשים ולא בחופש שלנו כאזרחי ישראל לנוע ולהגיע לכל מקום תחת ריבונות ישראלית".
 
שב הרב ולדמן ומחדד: "לא צריך להירתע. אנחנו צריכים לפעול להחלת הריבונות בלי קשר לטראמפ. עלינו לקבוע עובדות כפי שהיה בעבר, וכדי לבצע דברים כאלה צריך מנהיגות גדולה ומאמינה. לפי תכנית האו"ם ירושלים אמורה הייתה להיות עיר בינלאומית, אבל בן גוריון, כמה זמן לאחר מכן, קבע את ירושלים כבירת ישראל. אחרי מלחמת ששת הימים החלנו את החוק הישראלי בירושלים המאוחדת, למרות שזה לא מצא חן בעיני עמים אחרים, כולל אמריקה, ובכל זאת קבענו עובדות וכעת העובדות הן עובדות. כך צריך להיות גם היום לגבי הריבונות, לקבוע עובדות. במיוחד אחרי שנושא הריבונות תפס מקום מרכזי בציבור הישראלי ולא רק בו אלא גם בציבור הבינלאומי. זה כבר נושא שגם אם רובם אמנם שוללים אותו, הרי שהם יודעים שזה קיים, ובוודאי אחרי שטראמפ יצא עם תכניתו והשתמע ממנה שהוא מעודד החלת ריבונות כזו או אחרת".
 
בדבריו מזהיר הרב ולדמן ממשמעויותיה העקרוניות של השהיית הריבונות: "אם לא נקבע ריבונות עכשיו, אחרי שהערבים מאיימים עלינו והאיחוד האירופי מאיים עלינו, יחשבו חלילה שאנחנו מפחדים מהם. זו תהיה אמירה שלילית מצידנו, כאילו אנחנו מקבלים את העיוות והשקר הפלשתינאי שכאילו מדובר בשטח כבוש. מצד שני אם נקבע את עובדת הריבונות ביהודה ושומרון זו תהיה אמירה ברורה מצד מדינת ישראל שזה לא שטח כבוש אלא נחלת אבותינו".
 
קביעת העובדות בשטח הממשי ובשטח המדיני היא עיקרון חוזר החורז את דבריו של הרב ולדמן וכמי שאחראי ללא מעט מקביעת העובדות האלה בימי ראשית ההתיישבות הוא מזכיר: "לא רק מנהיגים קבעו עובדות אלא גם מתנחלים קבעו עובדות מאז מלחמת ששת הימים, כאשר הקב"ה עורר את ליבנו ואת הכרתנו הברורה שהתפקיד שלנו כעת הוא להחזיר חיים יהודיים למקומות אלה. זה בדיוק מה שניבא הנביא יחזקאל כשהוא מתאר בפרק ל"ו את הגלות כחילול ה'. הפסוקים אומרים שם "וקידשתי את שמי הגדול המחולל בגויים ולקחתי אתכם מכל הגויים וקיבצתי אתכם והבאתי אתכם אל אדמתכם". זהו קידוש ה', זו אמירה ברורה של המשך האמונה שלנו והעשייה המצוותית שלנו שנובעת מהאמונה הזו שהקב"ה שיחרר את האזורים האלה כדי שנחזיר אליהם חיים יהודיים. שבנו אל ארצנו ומולדתינו, שבנו אל נחלת אבותינו ואין כאן שום כיבוש. זו המציאות ההיסטורית של עם ישראל בארצו".
 
"המתנחלים קבעו עובדות בשטח למרות שלא אירופה ולא אמריקה ראו בהתנחלויות כלגיטימיות, ועם זאת העובדות נקבעו והוכרו. גם הממשלות שלנו לא תמיד היו מרוצות ממפעל ההתנחלות, אבל הבאנו את הממשלה לקבוע את העובדות, ליצור את התשתיות, הכבישים והתעשייה. כעת, בעניין החלת ריבונות זו אינה משימה של האזרחים אלא של הממשלה, אבל אנחנו צריכים להביא את הממשלה לעשות זאת, ולכן צריך כל הזמן לעורר את הציבור בעד החלת הריבונות ולא לרדת מהנושא הזה. עלינו ללחוץ על מנהיגינו שיחילו את הריבונות בלי שום צמצומים ובלי שום קבלת הוראות של הקפאה צמצומים בהתפתחות ההתיישבות", אומר הרב.
 
לצד האמירות העקרוניות הנחרצות הללו של הרב הוא מודע היטב גם לטענות לפיהן נכון לקבל את שטראמפ מציע על אף המחיר הכבד ולסמוך על סרבנותם של הערבים שתמנע את התקדמות התכנית. הרב דוחה מכל וכל את הגישה הזו. "יכול להיות בהחלט שהם לא יקבלו גם את זה, אבל שאנחנו נסכים לאמירות של צמצום הבעלות שלנו על ארץ ישראל וצמצום זכות ההתיישבות שנו? חס וחלילה".
 
"אמנם הגאולה מתקדמת קמעא קמעא אבל לא נסכים לדברים שליליים, הזויים ושקריים. להיפך, בזה שנחיל את הריבונות אנחנו אומרים וגם נאמר שהטיעונים על שטחים פלשתינאים הם שקר. הרב צבי יהודה הוציא כרוז אחרי כרוז וקבע 'אין שטחים פלשתינאים. זה שקר. יש כאן אדמות של נחלת אבותינו ואנחנו מצווים ליישב ולהפריח אותן'".

תגובות
תגובות בפייסבוק
מערכת ריבונות

07-07-2020

אתר זה מנוהל ע”י מתנדבים, כל תרומה תתקבל בברכה

לתמיכה ברעיון הריבונות
ריבונות - כתב עת מדיני
כשאין ריבונות אין ואקום. הרש"פ מעצימה את ההשתלטות בשטח
מערכת ריבונות
17-09-2021
גרמניה תעביר 100 מיליון אירו לפרויקטים של הרש"פ גם בשטחי C. שוב מתברר שאין וואקום מדיני. בהיעדר ריבונות מתחזקים הכרסום וההשתלטות הערבית על השטח.
ריבונות - כתב עת מדיני
עלון הנוער - ראש השנה תשפ"ב
מערכת ריבונות
09-09-2021
לקראת ראש השנה תשפ"ב הפיקו חברי נוער הריבונות עלון מיוחד. צפו, קיראו ודפדפו. שירה הנוער.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 72
מערכת ריבונות
05-09-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 72 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
סיכום אירועי תשפ"א בתמונות
מערכת ריבונות
05-09-2021
קבלו הצצה מצולמת לכמה מהאירועים שליוו את תנועת הריבונות בשנת תשפ"א. בתנועה כבר נערכים לאירועי השנה הבאה.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 71
מערכת ריבונות
27-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 71 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
האמצע האמתי הוא ריבונות
יהודית קצובר ונדיה מטר
26-08-2021
ראש הממשלה מחפש את האמצע המדיני בין ימין ושמאל. המציאות מוכיחה שהוא לא ימצא אותו בגניזת ערכים ובקיפול דגלים אידיאולוגיים.
ריבונות - כתב עת מדיני
תנועת הריבונות לבנט: שמור על שלמות הארץ
מערכת ריבונות
24-08-2021
במכתב לראש הממשלה ימים טרם צאתו לארה"ב קוראת לו תנועת הריבונות לעמוד איתן מול הלחצים המדיניים הצפויים ולקדם את החזון המדיני בו האמין, חזון הריבונות.
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 70
מערכת ריבונות
20-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 70 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
מידעון ריבונות מס' 69
מערכת ריבונות
13-08-2021
בפניכם מידעון תנועת הריבונות מס' 69 כפי שנשלח לתומכי וחברי התנועה. קוראים, מתעדכנים ומצטרפים:
ריבונות - כתב עת מדיני
אמת אחת ולא שתיים, אין שתי ירושלים (אצ"ג)
יהודית קצובר ונדיה מטר
10-08-2021
כשמדובר בצדק ההיסטורי של העם היהודי אין מקום לנרטיבים זרים. ירושלים אחת והיא שייכת רק לעם היהודי. עלינו להיאבק בתכנית האמריקאית לחלוקה בפועל של העיר.